Nová obálka s červeným pruhom - úradné rozhodnutia doručované hybrindou poštou

Nie nepísal, ja, ani nikto iný zo S.D.

Áno, rád si poriadne zváženie alternatív pozriem. Zatiaľ jediná biznis alternatíva ktorú Nases prezentoval bola “centrálne úložisko”, v ktorom zjavne budú len tie rozhodnutia, ktoré cez Nases pretečú.
Technické alternatívy vlastne teraz nie sú až také zaujímavé, ale na tú “cez BCH” sa špeciálne teším. Je snáď možné že bude aj alternatíva “centrálne s pomocou umelej inteligencie”? (to je teraz moderné)

“Register rozhodnutí” ako bol zatiaľ prezentovaný je presne krátkozraký ITčkarsky pohľad bez väzby na skutočné fungovanie verejnej správy. Napr. dôležitejšie ako overenie pravosti rozhodnutia je use-case vedieť zistiť aké je aktuálne rozhodnutie. Čiže napr. nemá zmysel budovať službu na overovanie platnosti nejakého staršieho listu vlastníctva, ale stačí pozrieť na aktuálny stav v katastri (alebo aj historický stav k nejakému dátumu). Rozhodnutia ktoré boli zmenené ďalším konaním detto.
…to čo bolo zatiaľ prezentované si honosný názov “register” vôbec nezaslúži, ide o jednoduché (z hľadiska funkčnosti) úložisko. To už Nases má, volá sa MDUERZ. V pohode nech sa dokumenty čo cez Nases tečú do neho default ukladajú, aspoň bude konečne jeho zaplatená kapacita využitá. Imho je to malá zmena, v pohode nech sa zaradí do zoznamu.

V pohode, spravte centrálnu registratúru a je všetko vyriešené. Ľahké nie? Ministerstvo vnútra na to už aj má schválenú štúdiu (komponent SaaS).

Lenže OVM si dnes svoje rozhodnutia musia ukladať u seba, ba primárne to ukladajú u seba.

Čo má toto s elektronickou podateľňou? Okrem iného sa stále množstvo rozhodnutí vydáva papierovo, naposledy som si bol na pošte vyzdvihnúť dve predvčerom (jedno od zložky MV, haha že CÚD).

“BCH register” - opäť tieto haluze? Pozri diskusiu Registre cez blockchain . Technické riešenia ako spraviť niečo aby sa to “nedalo vymazať” existujú dávno, bez problémov. Alebo naopak: práve si povedal, že všetky doterajšie “neBCH” riešenia sú nedôveryhodné? Hmmm…
Ďalej, “dokumenty pre VO, kontroly a podobne” nie sú rozhodnutia, nebudú v plánovanom “centrálnom úložisku rozhodnutí”. Ak treba aby sa ukladali viac ako 5 rokov to je najmenší problém, stačí zmeniť 1 číslo v registratúrnom pláne organizácie a hotovo, takto sa môžu uchovať aj naveky.
Celé riešenie uchovania sa dá spraviť drobnou zmenou vyhlášky MV, kde sa uvedie že elektronické registratúrne záznamy sa uchovávajú neobmedzene dlhú dobu. (Šup nová alternatíva do štúdie.)

Tu už končí všetka sranda. Ako niečo “občan občanovi” posiela nemá riešiť štát, dnes to viem spraviť zadarmo, asi tisíc spôsobmi, od poslania linky keď mám moje rozhodnutie niekde online uložené, cez poslanie mailom až po štandardný prenos cez médium. Čo zasa riešite?

Je to presne naopak, na ochranu občana odjakživa verejné listiny fungujú tak, že ich úrad raz vydá, a odvtedy ich občan môže používať samostatne, bez žiadneho úradu. S “úradom” sa môže stať všeličo, a ešte aj bájny “BCH register”, v ktorom prirodzene nebudú žiadne rozhodnutia, ale iba ich hashe (ako sám píšeš inde) sa vlastne môže z vlastnej vôle úradu zmazať, alebo čo ja viem… na základe vhodnej zmluvy ich bude spravovať 100 rokov nejaký Armagedon.

Dobre vedieť že konzultanti pre Nases nemajú problém popierať realitu. Príď na kávu, ukážem Ti to rozhodnutie.

Prosím neulietaj nám. Sme v diskusii o CÚD, čo je celé o papierovom doručovaní, do ktorého sa investujú teda nemalé peniaze. Zrušenie tejto papierovej cesty nie je ani vo výhľade a je otázne koľko občanov s elektronickými verziami vôbec dokáže pracovať (aj vzhľadom na, ehm, nie celkom dokonalé UX vlastnosti našich produktov).
Ja sám vo všetkých dôležitých veciach zatiaľ preferujem mať v šuplíku aj papierový originál (alebo jeho rovnako použiteľný ekvivalent).