Neudelovat pokuty za automaticky kontrolovatelne povinnosti

Pokial verejna institucia nevie efektivne kontrolovat, ci nejaku povinnost dodrziava kazdy, tak pokuty sluzia ako motivacia, aby obcania povinnost splnili. Mechanizmom je obava z pravdepodobnosti, ze pri kontrole sa zisti, ze obcan si povinnost nesplnil. Prikladom su napr. cestovne listky, kde nie je mozne efektivne automaticky skontrolovat vsetkych, ci maju zaplateny listok. Iny priklad boli dialnicne znamky nalepovane na okna.

Pokial verejna institucia vie automaticky kontrolovat KAZDEHO, ci splnil nejaku povinnost, tak by nemala udelovat pokutu hned, ale mala by obcana upozornit a nechat mu nejaky cas na splnenie povinnosti. Inaksie vznikaju priestupky bez obeti. Napr. pri dialnicnych znamkach ak clovek zabudol kupit znamku a spomenul si na to dostatocne skoro, tak mohol opravit svoj omyl a nikto neprisiel k ujme. Po novom ale ak system zdetekuje, ze nema zaplatene myto, tak dostane pokutu automaticky aj ked obcan nema zaujem neplatit. Sluzbu orientovanu na obcana napr. v pripade myta si predstavujem tak, ze ak ma system zdetekuje a zisti, ze nemam zaplatene, posle mi email a da mi 14 dni na zaplatenie. Podobne STK a EK a ine sluzby.

Dalsim krokom je mat moznost povolit institucii stiahnut si platbu automaticky (napr. ked to povolim a uvediem cislo karty alebo banky by dostali povinnost do internet bankingu zakomponovat modul, kde by cloveku automaticky vyskakovali poziadavky na autorizaciu platieb verejnym instituciam, a pod.).

Priklad z buducnosti: Vojdem na dialnicu. Pride mi notifikacia s moznostou autorizacie jednorazovej platby alebo opakujucich sa platieb. Autorizujem opakujuce sa platby za myto. Pri kazdom vyuziti dialnice automaticky zaplatim 1 dnove myto vo vyske X eur. Ak viem, ze dialnicu vyuzivam par krat do roka, tak moj jediny ukon je raz autorizovat platby za myto a odvtedy uz nemusim nic riesit. Ak sa mi neoplati kupovat jednodnove predplatne, tak si kupim mesacne, rocne predplatne (tak ako to funguje teraz).

9 Likes

Veľmi dobrý postreh … 1.upomienka je štandard v dobrých vzťahoch. A predsa chceme aby občania mali so štátom dobrý vzťah.

Veľmi dobrý pohľad a plne súhlasím.

N toto je systém na SK pripravený ale ide o politické rozhodnutie. Nie je problém zaviesť momentálne mýto za prejdené km tak ako to majú nákladné autá ale nie je politická vôľa. Zatiaľ. Ja som tiež za to aby platili tí čo diaľnice využívajú. bolo by to najspravodlivejšie. Ale k tomu treba najprv dobudovať komplet diaľničnú infraštruktúru a opraviť všetky okresné cesty čo je nereálne.

Nejde mi teraz konkretne o zavedenie myta. Tym prikladom som chcel demonstrovat ako by vyzeral workflow platenia za spoplatnene verejne sluzby, ktore je mozne automaticky/strojovo kontrolovat a su volne k dispozicii na vyuzivanie (bez povolenia vopred). Iny priklad je napr. poplatok za parkovanie.

Ja som to pochopil. Ako píšem a veľký súhlas už to len dotiahnuť na politickú rovinu lebo aj rozhodovanie o tom či ide hneď pokuta alebo najprv upomienka je politické rozhodnutie…

Rad by som tu uviedol zaujimavost, ktora dnes je realne v praxi prave so spominanym platenim dialnicnych znamok, aby sme videli, ako nevyhnutne nutne je oznamovat obcanovi tieto skutocnosti promtne.

Dialnicna znamka sa dnes kupuje online alebo na pumpe a pri kupe sa zadava SPZ. Ked sa v jednom symbole pomylis (a budme si isti, ze percento ludi sa pomyli) — tak cely rok jazdis bez platnej dialnicnej.

System tychto ludi zatial len zbiera a nema povinnost im hned davat pokutu (tato lehota na oznamenie dopravneho priestupku je tusim dva roky) — a teda, ak dochadzas denne po dialnici (ako mnoho ludi napriklad medzi TT a BA), tak dostanes po roku (v lepsom pripade) dvesto pokut vo vyske niekolko napriklad sto euro, a mozes si zobrat hypoteku na 20 tisic.


= **legalne + sucasne + nevyargumentovalne + sialene**.
1 Like

Good point.

Zatial je nevyhnutne vzdy po uhrade si skontrolovat, ci ma dana EC zaplatenu znamku: https://eznamka.sk/selfcare/check/

1 Like

Pred kliknutim na ten link by som dal ruku do ohna za to, ze je to zle vyspelovana domeny SEZNAMKA.SK.

Dnes sa ku Vám pridám. Prišiel mi platobný rozkaz na 165 EUR , nakoľko som nedodržal termín technickej kontroly. Nový automobil musí na STK po prvýkrát po 4 rokoch, prešvihol som 1 mesiac. Situácia , v ktorej sa môže ocitnúť ktokoľvek. (Nemám podľa úradov nič iné na práci, iba 4 roky myslieť na dátum STK). Celé je to ale o primárnej orientácii služieb IT, o ktorých si štátne orgány myslia, že sa za peniaze daňových poplatníkov , realizujú ako služba pre štátnych úradníkov. Pokiaľ sa toto hľadisko nezmení, nezmení sa v oblasti IT a e-govermentu na slovensku nič. A to , že systém za desiatky miliónov EUR nevie ani takú základnú úlohu, ako je notifikácia napr. 3 týždne pred vyrúbaním pokuty , tak to je skutočne iba detail … P.S. : doprogramujem “iba” za 3 milióny najlepšie bez verejného obstarania :slight_smile: .

6 Likes

paneboze … ja som presvihol o 2 mesiace a modlim sa aby im ten system este chvilu nefungoval … takze uz posielaju ?

kua Gavro si to Ty (IRS KE) ?

Ahoj, áno som to ja IRS KE :wink: … ziaľ, už posielajú . … to je krásna gubernia , toto naše Slovensko , zaplatili sme si za systém , ktorý nás pokutuje a my to ešte dovolíme . Ako jednu z podmienok budúcich IT služieb štátu vidím pravidlo, podľa ktorého by každý systém, ktorý vykonáva kontrolu plnenia zákonnej požiadavky z pohľadu času jej splnenia musel notifikovať občana o tejto skutočnosti, alebo v rámci účinnej ľútosti (pekný výraz) zaslal notifikáciu občanovi a v lehote stanovenej zákonom (napr. 15 dní) počkal na dodatočné splnenie … až potom poslal výrub alebo platobný rozkaz …

1 Like

si mi pokazil vianoce … uz som moju analogovu postovu schranku neotvaral od piatku … tak hadam uz aj na mna caka mojich 2x165 Eur … EK-TK. Som auto pozical synovi s tym ze s bude on starat … no jasneeee ze to presvihol …

Asi si založím špeci google kalendár len na komunikáciu so štátom . Tiež som mohol mať bohatšie Vianoce :frowning: . Preniekoho mimochodom 1/3 výplaty. To už nie je pokuta ,ale úžera a výpal. Som zvedavý , čo urobí taký dôchodca keď sa mu to stane s jeho škodovečkou …

2 Likes

tie STK/EK je podla mna najcastejsi problem u viacerych. Niektore lepsie autoservisy, ti zavolaju cca 1-2 mesiace dopredu a dohodnu sa s tebou na termine vykonania STKacky.
Velmi chvalim tieto hore uvedene napady. Mne by sa tiez hodilo, kebyze ma stat upozorni s nejakym predstihom na povinnost, ktora mi vznika k urcitemu datumu.

Zaregistruj sa na portali a budu ti chodit notifikacie kedy ti co konci :wink:

Vďaka za info.Určite to urobím aj keďprvé čo ma napadlo bolo : Ďaľšia registrácia ? na ďalšom portáli ? koľko portálov potrebuje táto krajina ? … keď budem mať týždeň času, popíšem svoje skúsenosti, ako som chcel ako konateľ spoločnosti urobiť prepis auta, ktorému skončil leasing na portáli Slovensko.sk …žiaľ, momentálne toľko času, čo majú naše úrady, ja nemám ;( … ešte raz, vďaka za informáciu.

1 Like

Ja som si dokonca stiahol na android mobilnu apku STK/EK … cize data niekde su vytiahnute aj na API (appku robila a na market zavesila sukromna firma)… .tam dokonca mozes robit query aj na cudzie auta … ale ani v nej nie je zalozenie terminu do kalendara … .

1 Like

Zaujalo ma v clanku:

"Vlastníka vozidla informačný systém ministerstva mesiac vopred upozorní, no až keď o to na štátnom webe požiada a prihlási sa do elektronickej servisnej knihy.

Majitelia áut musia podľa ministerstva notifikáciu na telefón alebo email nastaviť sami, pretože nemajú ich kontaktné údaje a nemôžu písať ľuďom, ktorí o takéto upozornenia nestoja. Službu zatiaľ využíva veľmi málo ľudí, notifikácie si nastavili majitelia iba 7252 vozov z takmer troch miliónov všetkých prihlásených áut. Veľká časť zvyšných majiteľov o možnosti pravdepodobne vôbec nevie."

Fiha, takze notifikacie existuju ale nikto sa s tym nepochvalil. Da sa to nastavit tu: https://www.jiscd.sk/moja-zona/elektronicka-servisna-kniha-vozidla/prehlad-vozidiel/?tx_esdekv_esdekv[action]=login&tx_esdekv_esdekv[controller]=Ekv&cHash=ec6208be3597d1ef4505633815a03349

Edit: Pochvalili sa tu: https://www.jiscd.sk/header/aktuality/news-detail/notifikacna-sluzba-cez-ekv/ Skoda, ze len tam a nie napr. aj na slovensko.sk. :frowning: Toto je tiez dobry priklad na pouzitie zasady “jeden krat a dost”, lebo cislo mobilu daval kazdy minimalne pri vybavovani eID alebo pasu.

Ja som celkom presvedčený, že policajti majú telefónne čísla majiteľov. Volali mi keď som zabudol zavrieť okno na aute.

Vo formulári na Prihlásenie nového vozidla, Ministerstvo vnútra SR - Polícia je kolónka kde sa dá vyplniť email a mobil pre notifikáciu keď je techničák hotový. Buď by mohli recyklovať tie údaje alebo mierne upraviť formulár…

2 Likes

Zvažuje sa už zníženie tej pokuty na 100 EUR dokopy za STK+EK, po zaplatení včas len 2/3, teda 66 EUR. Niektorí poslanci to už riešia. Už sa aj zisťovalo to odosielanie upomienok, ale papierovo je to nielen drahé pri tom množstve áut, ale aj policajti by vraj nič iné nerobili.

Zaujímavé by bolo dať to ako povinnosť staniciam STK - kde si naposledy robil STK/EK, požiadajú o tel. číslo, ak odovzdáš, musia poslať pred vypršaním SMS správu. Ak si zmeníš číslo, či nedáš, je to už osobná zodpovednosť. Bolo by to na jednom mieste (stanica STK), ktoré už samo osebe je napojené na štát a tak zadať navyše jedno číslo do kolonky nebude až tak obťažujúci úkon. Štátny systém, ktorý to registruje, by potom mohol tie SMS posielať. Jednoduché, nenákladné a rýchle riešenie.

U diaľníc si viem tiež predstaviť veľmi rýchle a jednoduché riešenie - v pokute 100 EUR (osobné auto) by bolo nielen pokuta za nezakúpenie známky, ale aj rovno ročná nálepka - resp. pokuta by bola možná len jedna ročne a nie akumulovane. Nie je dôvod robiť takúto buzeráciu, ak vieme cez pokutu tu známku “zaplatiť”. Problém je len politická priechodnosť, keď zvážime nedávne vyjadrenie jedného pána, že keby dávali diaľničné na technický rok a nie na kalendárny, tak by prišli o 8 ľahko zarobených miliónov EUR. Tu by ale práve medializované prípady mohli tým politrukom naznačiť, že lepšie by bolo v tej pokute im tu známku “zarátať”, ako rátať potom politické body z naštvaných ľudí a látania zákonov na kolene… Ale sme na Slovensku, neviem, či tu politici myslia viac ako na deň dopredu…

toto by mohlo byť priechodné riešenie… bolo by treba zhodnotiť čo všetko treba upraviť ( legislatíva, existujúce systémy, ich prepojenie atď.) a potom už to len zrealizovať …

Aj toto je veľmi zaujímavé riešenie a tiež z minimálnymi nákladmi na zrealizovanie …
politicky bude lahké to začať komunikovať lebo je to ľahko predateľné voličovi takže by to mohlo mať šancu na úspech a aj realizáciu.