Neudelovat pokuty za automaticky kontrolovatelne povinnosti

Prvý bod som už posunul jednému z poslancov, je možné, že sa tým začnú zaoberať. Ak budem mať viac info, posuniem. Druhý bod skúsim nadhodiť tiež.

1 Like

Podľa mňa rýchlejší po všetkých smeroch je druhý bod.

v pokute 150 EUR (osobné auto) by bolo nielen pokuta za nezakúpenie známky, ale aj rovno ročná nálepka - resp. pokuta by bola možná len jedna ročne a nie akumulovane

Pre ľudí výhra ale pre štátny rozpočet by to bolo mínus za opakované pokuty ale ak by sa toho chytil nejaký poslanec kľudne aj vládny a začal to tlačiť médiám - tak by dosť ťažko potom vysvetľovali ľudom prečo to tak neurobiť… Ved pokutu by zaplatil každý previnilec dajme tomu aj tých 150€ čo je teraz schválená akurát v rámci pokuty by povinne aj automaticky kúpil ročnú diaľničnú známku za 50 €. A teda občania by viac ako jednu pokutu za rok neplatili …To je celkom populistické a mohlo to mať úspech a realizácia takého systému by asi nebola veľmi náročná. Išlo by len prepojiť databázu systému pokutovania z databázou systému e-známka…

Velmi dobra tema.

Vyska pokuty by mala byt odvodena od statistickej sance, ze vinnik bude prichyteny. Napr. pri ceste MHD v Bratislave stretnete revizora len velmi zriedka. Mesacna elektricenka cca 27 €. Pokuta je 50 €, co je cca suma za elektricenku na dva mesiace. Ak stretnete revizora raz za dva mesiace, ste na tom plus minus rovnako, ci uz jazdite s elektricenkou alebo na cierno.

Ked idete vlakom, vyhnut sa kontrole listkov je dost tazke, do 15-30 minut vas skontroluje revizor. Prirazka 1,50 €, alebo kolko to je akutalne, je celkom logicka. Nemusime rozdavat 50 eurove pokuty ako pri MHD, pretoze sanca, ze cloveka neskontroluju je velmi mala.

Samozrejme, musime k vyske pokuty vypocitat aj naklady na vymahanie, podiel ludi ktori nezaplatia atd…

Ked pri dialnicnych znamkach je dajme tomu sanca 95% ze stat dokaze spravne overit, ci auto ma dialnicnu znamku, nemusi vobec existovat ziadna pokuta. Staci ked “nakup” takejto znamky vjazdom na dialnicu bude drahsi napr. o 25 € a autu sa automaticky nakupi rocna dialnicna znamka za 75 €. Kludne to moze byt formulovane tak, ze 50 € je cena znamky a 25 € je “pokuta”, aby si to firmy nemohli dat do danovo uznatelnych nakladov.

O platnosti eZnamky do januara nasl. roka a nie 12 mesiacov od kupy sa uz radsej ani nevyjadrujem.

2 Likes

Iny priklad: Zaregistroval som iniciativu v NRSR za zmenu zakona, aby Socialna poistovna nedavala pokuty za “ciernu pracu”, ak zamestnanec zacal pracovat skor ako bol nahlaseny, aj ked bol nahlaseny v ramci toho isteho dna, len neskor pocas dna.

1 Like