Nepoužiteľná služba prihlásenia na trvalý pobyt

Tak som opäť narazil na jednu nepoužiteľnú službu.

Chceli sme manželke zmeniť trvalý pobyt do nehnuteľnosti, ktorej som ja vlastníkom.

Prvý pokus bol, že je pod sebou prihlásim rodinu. Tam som zostal vysieť na tom, že to chce povinnú prílohu a to súhlas manželky s prihlásením na trvalý pobyt.

Tak som zvolil inú cestu, že si manželka urobí vlastnú žiadosť, malo by to ísť hladko, kedže zákon nevyžaduje súhlas vlastníka nehnuteľnosti ak ide o manžela. Systém žiadosť prijal na spracovanie.
Po týždni !!! prišla automatizovaná správa, že prihlásenie je možné iba do bytového domu, rodinného domu, …
Samozejme, že náš dom je bytový. Akože chápem, že v RA je bordel…

Tak som zavolal na callcetrum MV. Ku cti im slúži aspoň to, že panie na CC sú veľmi slušné a snažia sa. Vtipné bolo, že pani mi hneď po popísaní problému jemne naznačila, že či si teda nechceme radšej skočiť na tú ohlasovňu, že by to bolo rýchlejšie. Samozrejme som to neakceptoval, veď chceme predsa aby to fungovalo (a potom, čo som vyše dva mesiace riešil, aby akceptovali a vybavili elektronickú žiadosť o uzavretie manželstva sa len tak nevzdám).
Takže sme zadali ticket.
Na druhý deň mi volala pani CC, že v skutočnosti nie je problém to, čo mi systém poslal, že je problém, ale problém je to, že manželka nie je vlastníkom nehnuteľnosti a že táto služba je nastavená veľmi prísne. Na to som jej slušne vysvetlil, že manželka súhlas vlastníka-manžela podľa zákona nepotrebuje a služba nemôže byť “prísnejšia” než zákon. Tak sme rozlúčili a uvidíme ako to bude pokračovať.

Teraz som však nevydržal a skúsil som to predsa ešte aj z opačnej strany. Manželka napísala súhlas s prihlásením na trvalý pobyt, podpísala ho svojim KEPom a ja som sa pustil do prihlasovania na trvalý pobyt za rodinu (manželku).
Vyplnil som formulár a pridal som elektronickú prílohu - ten súhlas manželky.
V prvom rade ma celkom zarazilo, že striktne vyžadujú xzep. Čo tam po nejakom výnose…
Mal som pripravený PAdES, ok urobil som cez dSigner XAdES_ZEP…
Priložil som, podpísal som, odoslalo sa. Len to hodilo hlášku, že žiadosť nebola prijatá (žiadne bližšie vysvetlenie). Zopakoval som ešte dva krát…nepomohlo…

Tak sme sa neposunuli.

Toľko zatiaľ, určite bude aj follow-up…

8 Likes

dal by som lajk … ale mne sa to voooobec nepaci …

mne sa paci ze @Jozef_Chajdiak usetril UPPVII SR dalsie clovekodni planovane na expertov Laboratoria lepsich sluzieb a MV SR dalsie clovekodni na expertov pre zmenu procesov. Mohli by mu dat nejaku odmenu.

5 Likes

Stále nechápem ako to majú urobené. To vyzerá, že iba pozitívny scenár prejde (vlastník), inak všetko zamietne? Však to, že ste manželia má RFO, to že si vlastník má kataster. S katastrom môže byť problém (dáta o osobách), v RFO by to malo vedieť overiť vzťah. Tak či onak, ak prišla odpoveď po týždni, tak to asi bolo na manuálnom spracovaní, a že by tam niekto zlyhal? Alebo majú 2 procesy? Jeden pre elektronické, jeden cez ohlasovňu?

Tono, podla mna nie, ze pozitivny scenar, ale iba superpozitivny - niekde som sa tu docital, ze clovek tam napisal cislo bytu v inom formate ako bolo v katastri (11-05 vs 1105) a zamietlo mu to :wink:

Fakt je ten, ze naozaj nerozumiem, kto im tieto “polosluzby” vymysla. Oni sa sice asi spoliehaju, ze vacsina ludi to vzda, ale co s tymi, co nevzdaju ?
Teraz je to uz aj v pravnej rovine. Dal som podanie, ktore splna vsetky nalezitosti podla zakona a ohlasovna je povinna bezodkladne zapisat novy trvaly pobyt. Ak to chcu odmietnut, tak musia mat zakonny dovod. Nemozu odmietnut podania na zaklade toho, ze sluzba je “prisne” nastavena, lebo porusia zakon.

Tak som zvedavy…

2 Likes

Mimo témy (možno až tak nie zasa):
Porušovanie zákona zo strany štátu je už bežnou záležitosťou. Dúfajú, že ľudia to vzdajú. Vidno to na všetkých frontoch, čerešničkami sú krádeže granátov, či nábojov a striel a nikto sa ani tým nezaoberá. Nech sa vládnúca garnitúra nehnevá, neuráža, že ich hejtujú avšak, keď normálny človek vidí kam to dospelo, ani inú možnosť nemá… len sa dožadovať, sťažovať, poukazovať na problémy. Hoci je to prudko deštruktívne.

a to ti este porozpravam osobne, na co sme narazili pri uzatvarani manzelstiev… masivne porusovania ustavy a zakona zo strany obci, ktore trava takmer 10 rokov a nikto si to poriadne nevsimol a neriesi to… :wink:

1 Like

Potvrdzujem nepouzitelnost. Odhliadnuc od problemov s podisovacom
Pre túto službu potrebujete mať sputený prehliadač Internet Explorer 7 a vyšší a nainštalovaný ActiveX komponenty DSigner pre vygenerovanie zaručeného elektronického podpisu.)
a naslednym sa borenim s jeho instalaciou nez sa rozbehol (som pokrocily pouzivatel), chcelo to odo mna vo formulari orientacne a supisne cislo domu. Bohuzial, na dedine orientacne cislo domom nepridelili, co podla toho, co viem ani nemusia, je len supisne. Takze ma to nepustilo dalej a skoncil som. Dotaz na support som poslal 2x, po dvoch alebo troch mesiacoch stale bez akejkolvek reakcie.

1 Like

kde nieto zalobcu, nieto ani sudcu … :slight_smile: . Myslim ze prave tu by mala byt pridan hodnota Zdruzenia.

1 Like

dávam lajk.
mám rád bláznov, ktorí si myslia, že dokážu zmeniť svet… …lebo práve takíto blázni ho aj menia… :slight_smile:
držím palce!

4 Likes

tak mam dalsi follow-up

Z CC MV mi dali vediet, ze dostali odpoved z “vyssej urovne podpory” a plati, ze aktualne je ta sluba pouzitelna iba jeden jediny use case a to, ze prihlasuje clovek sam seba do svojej vlastnej nehnutelnosti ergo vsetky ostatne podania odmietaju.

Moju vytku, ze to je nezakonne zobrali tak, ze poziadali “gestora sluzby”, aby podal legislativne stanovisko. To som naozaj zvedavy :smiley:
Ked som sa opytal, ze kto gestorom sluzby, tak mi povedali, ze to mi nemozu povedat a ze sa mam obratit na tlacovy odbor MV SR :wink:

Este jedna pikoska - napriek tomu, ze eFormular umoznuje poziadat o “prihlasenie rodiny”, tak ak to aj urobite, tak v poslednom kroku sluzba toto podanie bez vysvetlenia odmietne. Na CC mi potvrdili, ze tato cast si kedysi fungovali, ale vypli ju a teraz nefunguje, aj ked sa to tvari, ze by mala fungovat.

S tymto uz tazko nieco v tejto faze urobime, takze idem na plan C.

Stiahol som z webu MV pdf tlacivo prihlasovacieho listka. Je pripravene a vyplnene, bude podpisane KEPom a zaslane cez vseobecnu agendu na prislusnu obec do ohlasovne pobytu, ktora by ho mala podla zakona spracovat. Pride mi to ako cesta do minulosti, ale ked ina moznost nie je…

4 Likes

Ak bol vyvoj tychto sluzieb plateny z eurofondov, a oni vypli “prihlasenie rodiny” ako pises, tak maju problem, vysledky projektov musia udrziavat v prevadzke 5 rokov. To znamena MV SR by malo vratit peniaze. Verim ze si to z UPPVII niekto precita a zacne kontrolu.

1 Like

hehehe … to je ta slavna digitalizacia … Myslim ze vsetci uradnica sa modlia aby prave toto ludia nerobili.
Lebo pre nich je to navysenie prace … A po novom roku este musiet aj originaly vydavat povinne elektronicky a komuinikovat s inymi OVM iba elektronicky ked na to nie su pripraveny … to sa ukonvertuju k smrti a knania sa miesto skratenia predlzia …

Gestorom sluzby je MVSR
https://metais.finance.gov.sk/detail/KS/c79079fa-2965-4594-8968-3091b41f16cd/cimaster?tab=summarizingCart

no to viem, ale skor so myslel nejaku zodpovednu osobu…chcel som sa porozpravat :wink:

v organizáciach ale platí, že zodpovednosť je rozptýlená a vzhľadom na charakter problému, sa taká osoba nenájde, ale držím palce

1 Like

Inac z toho by mohol byt celkom dobry investigativny serial … namety sem budu pisat samotni pouzivatelia … uz to staci len natocit, ci opisat … .a kazdy tyzden predstavit jednu / dve nefungujucu sluzbu. K tomu trochu informacii kolko ta sluzba stala, co vsetko mala robit … Este keby to uvadzala napr. fesna Z. Hanzelova… :sunglasses: malo by to aj sledovanost.

Tak napokon sa podarilo.

Dorucili sme elektronicky cez vseobecnu agendu hlasenku na trvaly pobyt na ohlasvnu v prislusnej obci (Petrzalka).
Dal som im den, nic sa neudialo, tak som tam dnes volal.
Samozrejme najprv bola uz typicka hystericka reakcia uradnicky (strach) a povedala mi, ze to ide odmietnut, pretoze sme nedolozili LV a zakon to vyzaduje. Pokojne som jej vysvetlil, ze vhladom na to, ze to je elektronicke podanie, tak okrem ich predpisu (zakon o hlaseni pobytu 253/1998 Z.z.) musia pouzit aj zakon o eGov (305/2013 Z.z.) a ze teda ideme v jeho rezime. V pripade povinnej prilohy LV som sa odovolal na §17 ods. 6, ktory zjednodusene hovori, ze ak je pozadovany udaj v nejakom IS VS (kataster v tomto pripade), tak si to maju zistit sami. Pani sa ohradila, ze nie, ze to musim ja dolozit a ze zakon o eGove ju nezaujima a ze volala na ministerstvo (minv) a tam jej povedali, ze ked nie je LV, tak pobyt nema prihlasit.
Tak som musel trosku postrasit, povedal som jej, ze ked to chce odmietnut, tak musi aj nalezite odovodnit a ci si uvedomuje, ze moze tymto konanim sposobit skodu pri vykone verejnej moci…no a tak sme rozlucili.

Zavolal som na ministerstvo ja, riaditelovi odboru registrov, matrik a hlasenia pobytu, ktory doporucil dat mu podnet na presetrenie postupu.

Potom som opat zavolal uradnicke na ohlasovnu a opytal som sa, ci nezmenila nazor alebo ci teda mam dat ten podnet.
A zrazu bol novy pobyt okamzite zapisany. Asi sa jej to medzicaom rozlezalo a potom s chladnou hlavou sa to riesi lepsie.

Sumar teda je, ze pobyt je zapisany, trvalo to takmer dva tyzdne, stalo to kopec casu a bez pravnych znalosti a nejakej argumentacnej sily takmer nie je sanca taketo veci riesit.

Naozaj smutne… :frowning:

9 Likes

To nie smutné, naopak, to je úplne perfektný precedens, lebo táto situácia sa opakuje stále dookola
A podla mňa si vôbec prvý, komu sa podarilo to tzv. 1xdost aj dosiahnuť napriek zjavnému odporu :wink:

EDIT: smutné sú tie ostatné veci, že elektornická služba nefunguje poriadne a že tu vychováš/vzdelávaš úradníkov hoci by to malo robiť ministerstvo

1 Like

[quote=“robert.kuchar, post:17, topic:3945”]
Inac z toho by mohol byt celkom dobry investigativny serial
[/quote] toto je skvely napad, nedal by sa nejako zrealizovat? nametov mame viaceri viac ako dost. Lepsie ako 10x napisat na platformu je raz to pustit do telky :smiley:

Pripadne @Lubor neuvazovali ste nad nejakym strucnym sprievodcom prav a povinnosti vyplyvajucich so zakona o egovernmente pre laikov? Aj s nejakymi praktickymi ukazkami? Toto by sice mala prvorada uloha UPPVII, ale nevnimam nejaku ich snahu akykolvek napad, ktory sa tu spomenie zrealizovat.