Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID

Mily troll,

To ze sa podari mesacne urobit nejake mnozstvo podani, ktore nejde urobit inak ( lebo stranam v podaniach hrozi postih zo zakona), je dokaz len toho ze zlomkova cast cielovej skupiny dokaze udrziavat svoje pocitace v stave spred 5 rokov v motivacii vyhnut sa postihu. Z pohladu uplne zakladnej sluzby ktoru poskytuje stat je to stav ktory je rovnaky ako nefukncnost.

Pouzivanie sluzby ktora ma byt bezpecna v neudrziavanom prehliadaci z donutenia zakonom vyrobi rast v jednotkach percent a je to dostatocny dokaz funkcnosti.

Argument [1] je v tejto diskusii dalsim argumentacnym faulom. Sluzby kvality ktora sa tu prebera boli na Slovensku v komercii v 90. rokoch, a to je ine storocie.

[1] “komercna firma by nevahala zlepsit rozhranie aby boli zakaznici spokojnejsi”

Ano to je fakticky nespravne (ako vacsina bugreportov od pouzivatelov) a bude limitovany jeho skusenostou, to snad netreba nijako vysvetlovat. Komu este nikdy nevolal kamarat, ze ‘NIC MI NEJDE’, ked mu len neslo wifi, tak nech prvy hodi kamenom. Avsak ma to velmi daleko od “vsetko je nanic” a “nic nefunguje” alebo dokonca “ano podme zrusit stat, haha”, ktore tu predostieras.

Pan dokonca trval na tom, aby sa to sfunkcnilo nie, aby sa to cele vyhodilo. Ale tak to asi asi prehliadol.

hehe, co presne treba udrziavat na pocitaci ? Napis nam, mozno to pomoze, ja radim udrziavat ich aktualne a funguje to. Nechcem branit to ze MV neurobilo zmenu ale ten stary IE je stale v systeme a ziadny update ho nevymaze.
A znovu, faktom je ze tie povinne komunikacie smeruju na finacnu spravu ( neviem o ziadnom co by slo na MV ale mozem sa mylit) a tam mozes pouzit co chces ( netestoval som vsetko ale firefox, mozzila, edge, opera funguje) .

A teda opakujes pekny ale nespravny argument, toto tvrdim od zaciatku.

to nasledne rozsiril dalsi clen vasej skupiny. A ked ti niekto vola “nic nejde” tak tusis ze problem je medzi klavesnicou a stolickou.

Mily troll,

posledna verzia IE7 bola vydana v roku 2007. Windows 7 ktory skoncil v januari 2020 mal IE8. Podpora skoncila v 2016 [1].

Takze od cielovej skupiny sa ocakava ze ma bud 5 rocny a starsi pocitac, prepne IE do IE7 kompatibility modu alebo skusenosti z IT archeologiou. Nasledne aby IE7 pouzivala len na komunikaciu s MVSR lebo inde to pre nich nie je dobre.

Ako som pisal vyssie. Statistika podani nehovori nic o pocte uzivatelov a teda funkcnosti sluzby pre zvolenu cielovu skupinu. Jej pouzitie ako relevantnej metriky v kontexte tohto vlakna je zle.

[1]https://www.microsoft.com/sk-sk/microsoft-365/windows/end-of-ie-support

a napodiv ho najdes aj vo win10 :slight_smile: , ale bavime sa o tom ze vacsina podani tento problem nema. Z generalneho problemu ze nic nefunguje sa dostavame konecne k realite ze na MV maju niektore sluzby tento problem. QED

??? IE v systeme som nikdy nemal, ani neplanujem, asi nebudem sam. Z osobnej skusenosti to mozem povedat, ze nezanedbatelna cast adv. kancelarii ma dedikovany stary Win pocitac, kde sa riesia urcite podania, ktore nieje mozne spravit na macOS. Takze, tvoja “rada” je zamerana len na urcitu skupinu uzivatelov, na ostatnych (podotykam, ze ide o rovnocennych platitelov dani/odvodov) sa akosi pozabudlo :confused:

Mily troll,

hladal som a nenasiel. Pomoz mi prosim ta a porad ako ho mam najst alebo nainstalovat do Windows 10.

Ako som pisal vyssie, pocet podani je z pohladu cielovej skupiny projektu zla metrika. Dobra je pocet pouzivatelov.

Dakujem

trollujes ? funguje ie11 , co zrejme vies. Ak nie, tak sa nauc pouzivat google.

A k metrike, kazdy pohlad hovori nieco ine. Vyuzivanie elektronickych sluzieb hodnoti metrika pocet podani, penetraciu hodnoti pocet unikatnych prihlaseni. To ze sa tebe metrika nepaci pretoze ukazuje tvoj volny pristup k realite, to nestaci na vyhlasenie ze je zla.

Toto vyzerá byť na situáciu, kedy sa v D.signeri používa pri podpisovaní pre ten konkrétny formulár HTML transformácia (pri starších formoch sa používa textová) a D.Signer má problém na linuxe použiť správne webview. Skúsil by som na Vašom mieste pozrieť, či náhodou nie je niečo uvedené v logoch (ak nejaké sú) a potom googlil problém s webview v jave na linuxe. To je len moja hypotéza. Možno sa to dá fixnúť v environmente.

1 Like

Mily troll,

v aktualne podporovanych Windows10 je IE by default schovany. Ostal pre enterprise pouzitie ako instalovatelna komponenta, defaultny browser je Edge. Enterprise svet ma obvykle IT support ktori nepovie svojmu uzivatelovi [1] ale mu pomoze. Podla mna je dost velka asymetria v tom ze stat chce aby cielova skupina pouzivala technologiu postavenu na legacy prehliadaci pre enterprise sferu a ziadnou dosiahnutelnou podporou ktoru v tomto smere poskytuje.

Moj volny pristup k realite je velmi podobny beznemu uzivatelovi tohto fora. Ten si nemysli ze zakladna elektronicka sluzba statu je funkcna, ale musi absolvovat neustale vysvetlovanie ako sa ma na nu pozerat, aby sa mu funkcna aspon trochu zdala byt. Som presvedceny ze je dolezite pouzivat pri argumentacii metriku ktora hovori o cielovej skupine, nie metriku o mnozstve podani.

Dakujem,

r.
[1]“tak sa nauc pouzivat google”

vyborne, takze nemame problem s faktami, len s ich interpretaciou.
Zhodneme sa ze toto urcite nie je zelany stav, rozdiel je v hodnoteni ci je to “nefunkcne” alebo " uzivatelsky neprijemne",
z praktickych skusenosti viem ze ide problem, ktory sa da vyriesit po telefone za par minut. Bezny neskuseny uzivatel ho nedokaze vyriesit ale na helpdesku ci kamarat mu dokaze pomoct. Mame teda normalny pouzitelny workaround, ktory staci raz vysvetlit a funguje to.

A svet nie je plochy, kazda metrika hovori o niecom. Preco mas pocit ze to ako sa realne vyuzivaju sluzby nie je dolezite ? A to neznamena ze pocet ludi co ich vyuzivaju nie je dolezity, je to dalsi rozmer.

A ked sa realne pouzivaju a rastie pocet pouzivani, tak jednoducho tvoje predstavy nie su spravne. Neupada to a ludia nechodia miesto toho na urady, realita je skor taka ze ked dokazu prekonat prvotnu barieru, tak zacnu pouzivat aj dalsie sluzby. Nie ze prestanu a nemusis im vysvetlovat ze je to funkcne. A potom kritizuju ine veci ako IE. A podla toho co pises, tak si nezvladol uvodnu barieru.
Laicky neviem aky je potencial penetracie, a bojim sa ze to nevie ani UPII, to je uloha pre dobre naplanovany prieskum, ktory sa neurobil. A znizenie bariery vstupu je urcite dolezite, otazka je nakolko to pomoze a co mozeme realisticky ocakavat.

Mily troll,

zakladna elektronicka sluzba ktoru poskytuje tento stat je nefunkcna. Uzivatelsky je totiz tak neprijemna, ze ju pouzivaju len jednotky percent cielovej skupiny. Bariera je naozaj vysoka. Schranky pouzivaju na dorucovanie outsideri (napr. podla normalneho rozdelenie), je to 2.2% z cielovej skupiny, pouzil som podiel poctu FO s aktiovanymi schrankami vs 5.45 miliona vsetkych obcanov SR.

Metrika o pocte elektronickych podani ma jedinu vypovednu hodnotu - je priamo umerna miere byrokracie v state. Spravny ciel je tuto metriku znizovat, ale dokonca aj pri nej je to pomylene.

UPII vie, data ma a su verejne [1].

[1]https://data.gov.sk/dataset/zoznam-schranok-aktivovanych-na-dorucovanie

S tym sudenim, ze je to uspesne lebo to ludia stale castejsie pouzivaju by som bol tiez opatrnejsi. Pokial mas niekde polovicny poplatok, tak by som tipol, ze toto bude jeden z hlavnych motivatorov pouzitia el. podani. Nie to, ze niekde netreba chodit. Navyse vacsina podani je robena aj tak integraciami. Co je samozrejme super pre automatizaciu, ale skor to statistiky “uspechu u beznych pouzivatelov” bude skreslovat.

iste polovicny poplatok je motivacia, a to je zle ? Ciste prakticky, aj ked vas hejter trvdi opak, tak elektronicke podanie usetri cas a chodenie, ale aby to bolo prvy krat tak treba prekrocit barieru. To je vzdy a bolo to aj pri komercnych eshopoch.
Podla prieskumu http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=isoc_bde15ei&lang=en na slovensku 59 percent nejakym komunikuje so statom elektronicky, je to podobne ako v inych statoch s vynimkou “premiantov”, realisticky to nie “vyborne” ani “nedostatocne”. Ale mozete samozrejme hejtovat do roztrhania, vzdy bude dovod.

https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/mxkqQDbOvbFrEYxG3XwA

Within the last 12 months before the survey for private purposes. Derived variable on use of eGovernment services. Individuals used at least one of the following services: for obtaining information from public authorities websites, for downloading official forms, for submitting completed forms.

Trosku hrusky a jablka. A predpokladam, ze kedze sa teraz dali posielat tie ziadosti aj emailom, tak uz to bude vybavene, lebo zase stupneme!

Tu mozem ukazat cerstvy priklad neinformatika, ktory sa prvy krat stretol s egov barierou, ktoru proste treba prekonat. :smiley:

a to ze dopredu od expertov pocuva ze to nejde zdolat, to skutocne pomaha :). Ale ak to chapem, tak problem bol v tom ze sa pani stratila v navode a nevedela co je sukromny kluc. Ja to chapem, jednoducho navod je zly. A to je priklad bariery, ktora nie je dana IT implementaciou, navody ktore pise informatik su len o trochu horsie ako tie co pravnik . Zmena je v podstate jednoducha, ale nedeje sa.

Inak celkom zaujimava diskusia ale rad by som pripomenul ze tento portal nie je hodny toho aby tu niekto oslovoval druheho s inym nazorom nazvom Troll.
Tento portal ma svoju uroven a nekazme si ju prosim!

Ach nie toto zase. Bariera je dana prave IT implementaciou, ktoru nezvladne clovek ani s navodom. Keby to bolo spravene poriadne, tak v prvom rade ziadny navod netreba. Pouzivatelia necitaju prirucky a manualy, na tomto sa snad zhodneme.

jasne, ja suhlasim. Ideal: siri, mam napad, idem dovazat banany, ak nieco treba zariadit, urob to.
A kym to nebude, tak je zla implementacia.

A teraz k realite, pani cita navod az pride k bodu : potreba mat sukromny kluc a tak pise " (čo absolútne netuším čo je a potom ešte verejný kľúč k súkromnému kľúču vydaní nejakou spoločnosťou (vygooglila som si spoločnosti ale vôbec netuším, čo s nimi) a v závere nejaký prostriedok, tak mám pocit že si robia prdel. "

A odpoved informatika: " Bariera je dana prave IT implementaciou, ktoru nezvladne clovek ani s navodom"

No jo, zacem bukvy, vsjo jasno. Uprimne, okrem siri si naozaj neviem velmi predstavit ako by mala vyzerat implementacia, ale viem ze help desk to vyriesi za par minut. A to ze dobry navod pomaha vsetkym okrem informatokov co necitaju navody si mysli zrejme aj slovensko digital, (https://navody.digital/) Ale aj tak tomu neveria :slight_smile:

1 Like