Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID

nuz, tak vyborne ze ideme z extremu “nic nefunguje”, tak podme po tejtoi ceste dalej a zistit co nefunguje a co funguje ? A preco sa to nezlepsuje, ked penazi je dost ?
A potom zistit ze svet nie je ciernobiely.

A toto napisal kto? Strawman. Koniec diskusie.

neznamy prispievatel :slight_smile:

Ja viem co som napisal. Viem aj co som nenapisal. Toto: “Problem je stat, prec s nim.”

to sa vola implikacia, ale kedze to zase ide debata do suterenu, tak koncim

Tu by som poprosil ukazat, kde som implikoval, ze treba zrusit stat. Lebo naozaj si teraz vymyslate. Ak ste to tam niekde vycitali, tak vedzte, ze som toto nijakym sposobom implikovat nechcel.

Mily troll,

extrem nic nefunguje som nepouzil. Dovolil som si ohradit sa proti tvrdeniu [1]. Pri minutych prostriedkoch toto tvrdenie naozaj len legimitizuje sucasny stav, a ten vidim naozaj len cierne.

Overit identitu obcana a umoznit mu nieco preukazatelne podpisat je zaklad pre vsetky ostatne elektronicke sluzby. Skoda ze len so 4 roky nepodporovanym prehliadacom.

[1]“Urcite by sa to dalo spravit lepsie ale je to pouzitelne a to je omnoho lepsie ako dokonale za 10 rokov alebo nikdy.”

tak podme zase citovat “Toto riesenie je nepouzitelne a jedine na co je dobre, aby sa ludia na to vyprdli a dalej chodili osobne na urady a zivili tu zbytocnu a prebujnelu chasku byrokratov.”

realne tu je plno uzivatelov co to pravidelne pouzivaju a nechodia na urady, teda riesenie je “pouzitelne”. Okrem toho pouzivanie stareho IE je sice tristne ale tiez funguje. , za podpisom ale nasleduje cely backoffice. Samotny podpis formulara je skutocne len viditelna ceresnicka.
Navrh elektronickych sluzieb MV je naozaj stary a ma tak 10 rokov ak nie viac, v tom case activex sa skutocne bezne pouzivalo a IE len pomaly ustupoval z pouzivania.
Problem je podla mna to ze sa to za 10 rokov nezmenilo, neviem preco. Ale procesy sa spomalili az zastavili a to je problem.
A riesenie ze radsej nerobme nic, pokial to nie je dokonale k tomuto stavu viedlo. A za posledne roky sa toho vela neminulo, miesto toho sa robili studie studii a hodnotenie hodnoteni.

projekt : https://www.minv.sk/?CO_MV
Dátum podpisu zmluvy o poskytnutí NFP: 10.06.2010
A este pred tym pridajme rok na pripravu ziadosti
No a len tak ceresnicka, nebol to smer aka “FIZZO banda” ale minister vnutra bol Lipsic. To len bokom ze problem je “nadstranicky”.

Mily troll,

citat nevidim, len implikaciu a ta je zla. Cierne vidim to, ze existujuce riesenie povazuje niekto za nie zle preto lebo ma uzivatelov a nieco sa s nim urobit da.

Ale dakujem, pravdepodobne tu je problem. Pokial si obcania a uradnici jednoznacne nepriznaju ze uz zakladna elektronicka sluzba statu je zla - cierna, nie seda, ruzova, modra, tak sa tazko da vyrobit nieco lepsie. Verim ze ani ziadna studia alebo metastudia nepovedala ze je to zle.

Je dokonca vyborne ze projekt ktory nesplni svoje ciele ani nesluzi cielovej skupine v zadani ide do utlmu. Zaroven je tragicke ze nebezi ziadny nahradny.

r.

sic "Je dokonca vyborne ze projekt ktory nesplni svoje ciele ani nesluzi cielovej skupine v zadani ide do utlmu "

Nenechaj sa vyrusovat faktami, to ze rastie pocet uzivatelov je jasny dokaz utlmu.

A ziadna studia nepovedala ze je to cele zle, to je tajomstvo ktore musia zjavit svetu osvietenci :slight_smile:

tie hnusne studie Výsledky dotazník...
hovoria o problemoch, ktore su. A nie je ich malo, komercne riesenie by ich uz davno riesilo. Problem je preco sa to nedeje.

:smiley: Stary dobry uradnicky osvedceny argument navstevnostou pri povinnych sluzbach. Vidim, ze ked sa raz toto v cloveku zakoreni, tak uz niet cesty spat.

Je to tak dobre, ze aby sa to zacalo pouzivat to museli ludom nanutit povinne. El. schranku maju dnes po rokoch aktivovanu na dorucovanie 3% FO. Bolo to tak dobre, ze museli predtym ako spravili povinne kompletne vyhodit cely frontend a spravit to cele nanovo. Dovtedy to bolo asi tiez pouzitelne a netrebalo sa stazovat. To len zli zli hejteri a informatici s tym mali problem.

Je to tak dobre, ze ludia netusia ako si maju archivovat spravy, ktore tam chodia. Dokonca ani netusia, ze ich platnost ekspiruje. Je to tak dobre, ze archiv, ktory tam je je neopouzitelny, lebo nijako platnost dokumentov v nom ulozenych nepredlzuje (ano citate spravne). Caka ich za par rokov pekne prekvapenie.

Je to tak dobre, ze uradnik tam nevie vyrobit dolozku a trva mu to dlhsie ako v papierovom svete. Pre cast obci neexistuje sposob ako zistit, komu treba poslat trebars vyrub dane elektronicky, tak neostava nic ine ako preklikavat vsetkych obcanov obce, ci si nahodou nieco neaktivovali a splnili literu zakona. Ano citate spravne.

Ku cti NASESu sluzi to, ze sa o zakaznikov aj realne zaujimaju a nieco s tym robia.

3 Likes

predsa len skusim aj ked to asi nema zmysel, urob pokus vyjst zo svojej bubliny.
Ktore z cisel v statistike sa tykaju povinnych sluzieb ? A ktore nie ? Co to hovori ? (a len tak bokom toto je statistika slovensko.sk a nie je tam finacna sprava) .

Si este schopny usudku “sine ira et studio” ?
A k druhej casti, skus este raz citat co pisem, kde hovorim ze sa netreba stazovat ? To ze stale pisem ze to treba zlepsovat je pisane malym a treba boldom ? Staci povedat, aj aj sa viem zlepsovat a pomahat pri vysvetlovani.
Tak este raz :slight_smile:
Nie je pravda ze NIC nefunguje , Je pravda ze to je daleko od dobreho Stazovanie je spatna vazba a na jej zaklade sa daju veci zlepsovat

Cesta je zlepsovanie, nie zahodenie a restart. Narativ ze NIC nefunguje vedie k opaku, nie k zlepsovaniu ale k stagnacii.

A kedze mas problem aj s miernou ironiou, tak ako k dietatu : Vyjadrenie ze informatici maju problem na rozdiel od uctovnikov bola ironia, ale ma aj racionalne pozadie. Ziadna uctovnicka sa ma nepytala preco sa jej na pociatac instaluju dva programy a preco sa jej spustaju pri starte. Tento zasadny problem nikto okrem informatikov skutocne nema. A to ze na niektore sluzby musi pouzit stary IE a nie aspon Edge povazuje za problem do okamziku ked sa jej objavi ikona na desktope. Trapi ich ine veci, kedze to pouzivaju kazdy den, to ze nie vzdy sa to podari odoslat, ze formulare treba scrollovat aj ked maju velke obrazovky, ze casto dostanu genericku chybovu hlasku a netusia co je zle atd.
To je ten druhy svet skutocnych pouzivatelov a je to uplne ina bublina. Je urcite fajn ze sa robia komponenty aj na podpisovanie pod linuxom a macom ale z pohladu tych co to naozaj pouzivaju ide o IT huncustvo, to ze jedna skupina hlasne krici nie je dokaz ze ma pravdu.

Mily troll,

ospravedlnujem sa za nepresne vyjadrenie. Utlmom som myslel citat [1]. Z cielov projektu [2] si dovolim vybrat:

“zjednodušiť občanom komunikáciu s orgánmi samosprávy,”
“Cieľová skupina: všetci občania SR”

V tejto forme je komunikacia skomplikovana.

Rast poctu uzivatelov v v sucasnych jednotkach percent znamena ze na zaujimavu cast cielovejj skupiny sa dostaneme velmi optimisticky za 30 rokov.

Statistika [3] je pocet podani v elektronickych schrankach, nie pocet uzivatelov. Mnozstvo podani je vynutene legislativnymi zmenami nad velmi malou castou cielovej skupiny.

[1]“Problem je podla mna to ze sa to za 10 rokov nezmenilo, neviem preco. Ale procesy sa spomalili az zastavili a to je problem.”
[2]https://www.minv.sk/?CO_ciele
[3]https://www.slovensko.sk/sk/statistika

Písmeno „B“ v názve D. Signer znamená bezproblemovosť.

image

vyborne, pomaly ale ideme dobrym smerom. Cize mesacne cca 400 000 podani sa PODARILO spravit, a tento pocet rastie. To je dokaz ze NIECO funguje, zaroven je pravda ze penetracia rastie pomaly a CAST dovodov je na strane uzivatelskeho rozhrania.

A priklad jedneho z problemov, zmena uzivatelskeho rozhrania dnes nevykaze plusovu CBA, uspora casu obcana z lepsieho rozhrania pri dnesnom pouzivani nestaci na financovanie zmeny. Logicky je to nezmysel, komercna firma by nevahala zlepsit rozhranie aby boli zakaznici spokojnejsi, ale najst meratelne finacne zdovodnenie je takmer nemozne. A navyse takato zmena je “prilis lacna”, naklady na ziskanie zdrojov su vsak takmer nezavisle od velkosti projektu a tak sa rezorty sustreduju na vacsie projekty, kde zahrnu aj taketo zmeny. A podobnych problemov su desiatky, casto su vedlajsim efektom “dobrych napadov”.

skusim odlahcit napatu atmosferu v tomto vlakne …
na tomto ma vyrušujú iné veci. Pojem ZEP bol definovaný v 215/2002, ktorý je už od 10/2016 neplatný. Ak sa niekde použije ešte pojem ZEP, tak len v špecifických prípadoch.
Keďže ZEP a KEP sú ODLISNÉ pojmy, lebo sa odlišne overujú, nemali by sme v roku 2020 miasť používateľa že vytvára ZEP podľa neplatného zákona, ale KEP podľa platného zákona … Možno niekto mávne rukou, ale právnik Vám vysvetlí že rozdiel je teda značný.
A myslím že výmena LABELOV v programe pri výrobe ASiCE je asi zásah na 10 minút.
A druhá vec … máš platnú licenciu na Oracle JRE ? :wink:
Ak nemáš … no je to tvoj problém … .ale nikde na slovensko.sk som nevidel upozornenie, ze kto chce pouzivat java verzie softvérov, stiahnutých zo štátnej stránky, mal by si vysporiadať licencie s firmou oracle (od apríla 2019). Neskúšal som hackovať s OpenJDK … výrobca má v dokumentácii uvedenú Oracle JRE.

1 Like

Napriklad by pomohlo, keby si ukazal, ze kto toto vlastne tu v tejto diskusii tvrdil. Prispevok, ktory toto zacal tvrdi, ze “toto riesenie nefunguje, vedia to roky a nic s tym nerobia”.

Takze to skor vyzera, ze sa snazis vyvracat to, co si sem doniesol len ty a este sa chces tvarit ako mudry tatko co vsetko detom vysvetluje a je nad vecou. I rest my case.

tak mi skus prelozit aky iny vyznam ma ze riesenie nefunguje, v mojom svete nefunguje znamena ze nefunguje a riesenie je to co je nasadene teda VSETKO.
Ak si to v skupine prekladate inak, tak to pre zmenu skuste prekladat aj nam, a len tak bokom ak som odpovedal ze to nie je pravda a nieco funguje, tak staci povedat ze ano to je spravny preklad. Ak ale venujes obrovske usilie vyvratit “nieco funguje”, tak sa z toho naozaj neda odvodit ze nebranis “Nic nefunguje”. To je jednoducho logika, stara dobra aristetolova.

Tato tema sa vola “Nemoznost podpisat podanie certifikatom z eID”, ludia tu napisali ako tento problem vyriesit. Ponukli teda riesenie. Je tu historia toho co sa snazili robit, potom prisiel dalsi a povedal (pochopitelne zurivo), ze “toto riesenie nefunguje, preco sakra tento stat nevie aspon taku zakladnu vec ako podpisovanie spravit poriadne” zda sa, ze ludia sa s tymto roky stretavaju a stale to nie je vyriesene.

Tvoja reakcia bola ako z vykladnej skrine komunikacie zatrpknuteho uradnika, ktory hodi v prvom rade vinu na stazujuceho sa a potom mu povie, ze ten problem vlastne neexistuje, aj ked ocividne netusi co vlastne robil. Takto komunikovat a fungovat by si nemohla dovolit ziadna firma v konkurecnom prostredi.

nuz zvlastna interpretacia, skus naozaj citat bez “hnevu a zaujatia”. Som rovnaky pouzivatel, s nasadzovanim podpisovania som nemal nic spolocneho a vychadzam len z verejne dostupnych informacii, nie z pozicie statneho uradnika. A ked niekto zurivo siri nezmysel , tak netusim preco ti vadi komentar ze je to nezmysel. Zrejme sa v tvojej bubline povazuje za neslusne povedat “nieco funguje”, ale to je nie je moj problem.

A chces povedat ze toto je fakticky spravne ?