Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID

Strawman. Uz by si to mal prestat pouzivat, je to priehladne a trapne.

Toto JEJ tam nikto neodpisal. Klamal si predtym ked si tvrdil, ze jej tam niekto povedal, ze sa to neda. Klames aj teraz. Vyzera, ze si sa rozhodol obhajovat neobhajitelne.

Strawman. Nikto tu netrvdil, ze dobry navod nepomaha. Ja tvrdim, ze najviac pomaha, ked to je poriadne spravene a ziadny navod k tomu nepotrebujes. Toto ti povie kazdy dizajner, UXak.

Navody.digital ide ovela dalej ako nejaky navod. Je mi luto, ze si to nepochopil. Budeme sa to snazit lepsie komunikovat.

Podla mna mate obaja pravdu. Nechapem preco sa tolko natahujete. :upside_down_face:

Priznajme si, IT je komplikovane, a niektore veci bez navodu naozaj nepojdu. Rozhodnut aku kniznicu treba pouzit na pristup k certifikatu - to neda ani neznaly informatik.

Mohlo by sa to robit lepsie. Mohlo. Ale paradoxne pri pokuse o vylepsenie je casto odpoved - taky je predpis, taky je zakon, taka bola poziadavka. Zazil som. Na druhu stranu som zazil aj take, ze si Pan Uradnik (s velkym P) nechal poradit, a na zaklade rady vzniklo cele nove oddelenie (lebo to malo opodstatnenie, a bolo to najlepsie mozne riesenie). =)

1 Like

ja sa nehadam :), ja sa uz len zabavam. Ukazka ako suchal poprie aj to co robi aby mohol nesuhlasit :slight_smile:

A to ze vylepsit navody je naozaj quick win, to predsa tvrdi aj slovensko digital a je to pravda. Moja predstava je ze presne tohto by sa mohla ujat behavioralna kancelaria a vysledok by bol za nizke naklady do roka. Hejtovanie ze vsetko je zle to naozaj nikam nevedie a tu mame priklad ako to brani spravit aj cokolvek dobre.

A k tomu co pises, ano to je jeden z problemov. V statnej sprave to nie je tak ze informatik povie ako to bude, to je vysledok zadania vecnych odborov. A prvy predpokladom je pochopit v com je problem, kto je jeho gestorom, pochopit jeho stanovisko a SPOLU s nim hladat riesenie. A to casto vedie k legislative, k dalsim problemom. A toto je zasadna odlisnost od komercneho sveta, kde staci ak niekto z managmentu sa stane sponzorom riesenia, v statnej sprave to staci len vynimocne.

Mozno len nemam rad ked niekto klame a este viac nemam rad ked niekto klame o tom co som niekde povedal.

Presne toto su tie otazky, ktore by nemal pouzivatel nikdy ani vidiet. A uz duplom taketo nieco nemas preco servirovat pri kazdom jednom podpisani dokumentu.

ked citujem priamo suchala, to nemas rad. Viem :slight_smile:
sic " Bariera je dana prave IT implementaciou, ktoru nezvladne clovek ani s navodom" je tvoja veta,ktoru si napisal na dany problem.
Pani podla popisu nemala obciansky s certifikatom. Nerozumela co ma robit a navod jej to nepovedal. To ze mala problem PRAVE s NAVODOM, to popres ako nos medzi ocami.

A pouzivas slovo strawman sice rad ale uplne mimo kontextu. A mas aj problem s chapanim textu, citoval som teba ako popisujes riesenie problemu a povedal ze som ze to ze tvrdenia o tom ze to nefunguje nepomahaju. A to ze sa to “hovori” tym zacala tato debata. Ale kludne to opat popri :slight_smile:
A inak v tom vlakne pani pise :slight_smile:
"Ale musim priznat, ze ta instalacia aj aktivacia e stranky nie je az taka narocna, ked je clovek pozorny…skor ide potom o vyuzitie tej schranky a hlavne mam pocit, ze to pouzivanie elektronickych formularov a podpisov nie je pre normalneho cloveka. "

Inymi slovami hovori to co ja, a nie to co pises. Kedze nie si schopny “sine ira et studio” citat co pisem, tak to skus aspon pri ostatnych.

Ale tie otazky su legitimne. Historicky to bolo nejako, casom sa to vyvija, je prechodne obdobie, ked to ma fungovat aj aj, na milion neznamych konfiguraciach… Suhlasim, ze taketo by pouzvatel idealne nemal ani vidiet, ale sam vidis, ze default, ktory tam je tiez nefunguje vzdy a kazdemu… Takze navod to isti. To ze je nezrozumitelne napisany je zase dalsia vec.

Cize klames. Lebo tu uplne v kontexte tvrdis, ze jej toto niekto povedal. No proste klames. Toto jej tam nikto nenapisal. Proste ciste klamstvo.

Problem bol v tom, ze pokial by to bolo spravene poriadne (akoze IT implemetacia), tak ziadny navod nepotrebuje a teda sa nemoze stratit.

Konkretne som to napisal tu, zhodou okolnosti je to prave hned za tym co si vystrihol, hlavne ze sa ty branis nejakymi kontextami.

Nikde som nenapisal, ze ten navod je dobry a ze ju este viacej nezamotal. To si si proste vymyslel, ja to popierat nemusim lebo som to nikdy netvrdil. Inymy slovami zase strawman.

Urcite si si v tejto debate vsimol, ze JA som nikdy nenapisal, ze to nefunguje. Dokonca som ti niekolkokrat napisal, ze to nie je pravda a nech mi odcitujes, kde som to ja povedal. Vzdy si to presiel mlcanim.

A opat tu dokola opakujes nieco co som ja nikdy netvrdil a nemas hanby to opakovat stale dokolecka. A este sa na tom ocividne zabavas.

U mna si skoncil. Je to hanba.

tak skus pre zmenu citat, nepisal som ze si je to napisal. Napisal si to do diskusie sem. A napisal si to presne k tomuto prikladu. Takze ako obycajne zavadzas.

A rovnako som nikde nepisal ze ty hovoris o tom ze to nefunguje, moja poznamka bola ze do krvi branis tych co to tvrdia. Ale viem ze rad mi pripises nieco co nehovorim a potom to oznacis za nezmysel. Eee, to ze sa vola strawman ? Tak preto ma z toho obvinujes :slight_smile:

A ano, zabavam sa. Kedysi davno som mal pocit ze sa snazis riesit veci pragmaticky a to mi bolo sympaticke. Orientacia na vysledok je nieco co ocenujem u kazdeho, ale ked to prejde inam, tak co uz.

A konkretne, ako by mala vyzerat implementacia ktora by v tomto pripade vyriesila problem ? Teraz vynecham realitu ze ide o OR, ktory ma 20 rokov, ze podpisovanie tu funguje vascinou na kluce, ktore boli vydavane davno pred EID. Moj ideal ze o to poziadas inteligentnu sluzbu, ktora ma prehlad o tvojich certifikatoch, o tom ktore na co pozivas a ako vyzera postup ako to spravit, to povazujes za vtip. Ale iny postup, ktory by mal nulovu barieru ma nenapadol. A kazdy iny ma nejaku barieru, jej znizovanie povazujem za prinos ale predstava ze nebude mi prisla usmevna.

Nemám už žiadnu motiváciu sa a tebou o ničom baviť. Každý si to tu môže prečítať.

inak len drobne porovnanie z ceskom :

"Datové schránky v Česku existují od roku 2009 a za tu dobu si na ně uživatelé pomalu navykli. Používá je (povinně) drtivá většina podnikatelů, ale také více než 200 tisíc fyzických osob. "
Co je tusim tak 5 percent, pri naskoku 10 rokov. Aj z tohto pohladu nie je SLovensko zasadne inde, trajektoria je podobna.

A post was split to a new topic: Spravy slovensko.sk meskaju

Umoznuje, ale pre Orgány verejnej moci, ak si to v NASES vybavia: https://www.youtube.com/watch?v=cnYkDDxDnyE

OK presne to som myslel ze si nakonfiguruju podpisuj.sk na url ktoru obdrzia z nasesu a mozu pridavat casovu peciatku, ktoru maju zdarma.

no, ale ako firme nam to dava zmysel len pri platenych pausaloch …

Česko nie je najlepší príklad na eIDASový prístup. A ak je to dobrý príklad, ta žiaľ to len potvrdzuje že eidas moze byt slepa ulicka…
Datove schranky ( login/password ) do platnosti eIDASU nahradzali nielen dorucovaci system ale aj kvalifikovane podpisovanie. Cesi ako jedini v EU si vydupali este prechodne obdobie po prechodnom obdobi v celej EU (cize tam eidfas neplatil od 1.7.2016, ale az od 29.9.2018 ) nepochopitelne, ale kedze to nik nenapadol, tak to tak proste bolo. Dodnes pouzivaju tie schranky na potvdenie autorizacie na vacsine uradov, tym padom nepotrebuju eIDAS podpisovanie/pecatenie. A ked na nieco take niekde presli tak iba PAdES. Nehodnotim ci je to dobre, alebo zle. V kazdom pripade dost proti prudu. Ale je pravda ze tam siroka laicka, ani profesna verejnost nebojuje s tymi problemami co my …

1 Like

EIDAS prisiel v 2014 a na slovensku az dovtedy to nik nebral prilis vazne, cesi zaviedli svoj system davno pred tym. Ale skor som chcel ukazat ze pouzivanie ma pomalu krivku nabehu vsade, naivne predstavy ze existuje zazracne riesenie ktore by to zmenili nebudu naplnene. Napriklad mobilne ID je fajn ale nebude to zasadny prielom v pouzivani, to chce plno drobnych krokov a CAS.

Robo: Asi nieco robime zle. Lebo ak schranka je ten centralny bod, kde ti pride minimalne nejake rozhodnutie alebo cez neho mas urobit platbu, tak to skor hovori o celkovom plosnom nezaujme o sluzby egovu ako takeho. Ved nakoniec, to jedno rocne zuctovanie a vyrubena dan z nehnutelnosti, co tam beznej fyzickej osobe rocne pride, tak kvoli tomu sa s tym eID nebude nikto babrat aj keby to hned mal v mobile.

A ked k tomu pridas, ze si si mohol donedavna povedat, ze ci pojdes na urad a vsetko ti tam vysvetlia alebo budes par hodin doma skusat s rizikom, ze to nespravis dobre, tak nemusis byt mudry jak tvoj tatko, aby si pochopil, ze problem pomaleho nabehu egovu nebude v tom, ze to este potrebuje cas. Ono to hlavne potrebuje ukazat zasadnu pridanu hodnotu.

Zatial je to skor https://en.wikipedia.org/wiki/Lingchi

presne toto hovorim uz roky. ked som robil vo firme, kde sme zavadzali ERP systemy, detto neskor CRM systemy, alebo ked sme zavadzali itms - tak sme to ZAVÁDZALI. Musíš ukázať ako to autor myslel a pri akom použití ten systém je efektívnejší. Musíš chodiť ľuďom za chrbtom a občas ich do niečoho aj prinútiť. A to ešte musíš mať morálnu, ale aj výkonnú podporu sponzora. Keď riaditeľ podniku chce zaviesť nový systém (on vie prečo) tak zas až tak vysvetľovať nemusí, ale prikáže, motivuje, kontroluje.
Fáza zavádzania hotového systému a jeho následneho odlaďovania a hardeningu pri zavádzani štátneho IT úplne chýba. Ani len blbé vídea na tie životné situácie niesú. A 90 percent ľudí návody čítať nebude. Nemám riešenie… ale zamyslieť by sa nad tým niekto mohol …

zamysleli sa mnohi, ale skoncilo to tak ako vzdy. operacny program EVS bol napriklad kedysi mysleny presne takto, ako podpora soft cinnosti pri zavadzani zmien. A dalsi problem je postupne vytvorena predstava ze digitalizacia je ciste vytvaranie elektronickych sluzieb, to rychlo narazilo na to ze to nebolo tahane ani dopytom z verejnosti ani na zo strany uradnikov. Z pohladu projektov slo o doplnok toho co riesili, tym boli skoro vzdy interne procesy, z pohladu bezneho obcana slo o kuriozitu. To sa postupne zmeni ale kym sa dostaneme na uroven krajin kde takto komunikuju vsetky institucie, to este bude trvat.

Zakladne problemy stavu a vyuzivania eGov:

  1. Niektore backy-endy nie su do dnesnej doby funkcne a pripravene na eGov (nekvallitne data, noetovrenost, nefuncnost ci dokonca neexistencia back-endu)
  2. Nikto sa nikdy seriozne nepytal obcana anie podnikelskeho subjektu co potrebuje a co by mu zlahcilo zivot, ale ktosi od stola vymyslel sluzby (spustu nepotrebnych a nezaujimavych a chybajuce zakladne) Urcite nie je snom ziadneho podnikatela fungovat so statom cez mobil (ak tak to je snom niektorých mladych obcanov). Podnikatel chce jednoducho zalozit firmu a vykonat potrebne zmeny vo firme, chce aby dostal upozornenie ak na nieco pozabudol, ostatn e berie uz ako nevyhnutne zlo, ale chce jednoducho podat (priamo z uctovnictva) svoje povinnosti voci FS, SP, ZP (dalsie povinnosti nechce mat) a che vidiet dajme tomu stav osobného uctu v týchto organizáciách. Nic viac, nic menej. Samozrejme neche podavat nic duplicitne,ked uz raz statu informaciu podal. Este ak nahodou stavia, tak ho zaujima aby nemusel riesi stavebne konanie tak ako sa riesi dnes. Kym tieto zakladne veci nie su vyriesene a nie su vyriesene ani po 15 rokoich k spokojnosti, tal stat by nemal nice ine z eGov vôbec riesit. Ak zlepsi sa pohlad firiem a obcanov na eGov, tak potom moze zacat riesit aj nieco ine (Back-endy statu obcana a podnikatela nezaujimaju, ale stat ich nevyrieisl k spokojnosti svojej doteraz).