Nemoznost elektronicky podpisat dokument cez D.signer, neustala chyba

Dobry den,

uz asi tri hodiny vkuse sa snazim elektronicky podpisat dokument na slovensko.sk bez vysledku.
Nainstalovala som si eID (ten funguje, aj sa mi podarilo vytvorit si certifikaty a tie kody), Dsig sa nainstaloval tiez v tom baliku aplikacii co maju slovensko.sk na ich stranke.

Normalne som si vypisala vsetko na slovensko.sk (chcela som zalozit zivnost), dala som skontrolovat, vsetko ok, avsak akonahle otvorim dsig tak ma radost presla. Certifikat tam normalne je uvedeny s mojim menom platny do 2025 vydany eID, avsak ked ho vyberiem a dam “podpisat”, ukaze nasledovnu chybu: Nastala chyba pocas podpisovanie. Detail → Core.Sign 1: CryptAcquireCertificatePrivateKey - Could not acquire private key.
The parameter is incorrect.

Skusala som preinstalovat Dsig (odinstalovala som vsetky sucasti aj), aj som skusala restartovat PC viac x, neuspesne. Zivnost vypisujem uz asi piaty krat bez ziadneho vysledku, neviem co robit uz s tym… nenasla som ziadnu odpoved na forach.

Dakujem

https://zep.disig.sk/Portal

cez portál funfuje?

ano, tam ked som dala dokument tak mi ho podpisalo… nerozumiem tomu?

D.signer a Disig je rozdielny softvér.
Formulár nemusíte vypisovať vždy odznovu, na spodku stránky viete formulár exportovať do XML a následne si ho môžte vždy nanovo načítať z disku a nemusíte to vypisovať vždy nanovo.
Pošlite anonymizované (začiernite osobné údaje) screenshoty toho ako postupujete.

Ak vám nefunguje podpisovanie na slovensko.sk, exportujte podanie do XML. Následne ho podpíšte cez zep.disig.sk a už podpísaný XML naimportuje do slovensko.sk :wink:

1 Like

Portál nemá k dispozícii XML schému alebo transformáciu potrebnú na spracovanie formulára.

1 Like

O ake podanie ide?

Dakujem. Podanie sa podarilo z ineho pocitaca :relieved::pray:.

Tak… bojujem aj ja s tym na financnej sprave, konkretne na formulari “Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) (platné od 1.1.2021)”. Vyzera, ze podpisovanie je nefunkcne na Macoch, odskusane na: MacBook Air M1 (prehliadace Chrome, Safari, Firefox), MacBook Air (Chrome). Tvari sa to, ze sa spusti ten D.Launcher, ale nic sa nedeje (ani neotvori okno), toto je posledna sprava v console:

D.Signer/XAdES BP: Zaciatok nasadenia.
Str:[object Object]
Json: {"platforms":   ["dLauncherJava"],"applet.jnlpUrl":"https://www.slovensko.sk/static/zep/java_apps/dsigner_bp_applet_2.0.jnlp","dlauncher.jnlpUrl":"https://www.slovensko.sk/static/zep/java_apps/dsigner_bp_dlauncher_2.0.jnlp","object.style":"width:1px;height:1px","lang":"sk"}

Podpisovanie cez https://zep.disig.sk funguje bezproblemovo. Ale samozrejme stiahnute XML z fin. spravy neobsahuje referenciu na schemu, tak to akurat vypise: Portál nemá k dispozícii XML schému alebo transformáciu potrebnú na spracovanie formulára.

Any ideas?

:man_facepalming:

Chybajuca Java. Btw bolo by uzasne, keby D.Launcher aj napisal, ze mu chyba nevyhnutna komponenat, ci chcem vela?

1 Like

Akú máš, prosím ťa, Javu na M1. Ja som sa snažil podpísať dokument na slovensko.sk a mal podobný problém. Po podpísaní sa mi len objavil D.Launcher v lište a to bolo všetko. Javu som mal a kontroloval, no podpísať som nedokázal. Riešil som to na starom PC s Win 10.

❯ java -version
openjdk version "1.8.0_282"
OpenJDK Runtime Environment (Zulu 8.52.0.23-CA-macos-aarch64) (build 1.8.0_282-b08)
OpenJDK 64-Bit Server VM (Zulu 8.52.0.23-CA-macos-aarch64) (build 25.282-b08, mixed mode)

toto je moja:

% java -version
java version "1.8.0_291"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_291-b09)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.291-b09, mixed mode)

OK, dík moc. Skúsim pozrieť update na 291.

Ja som išiel do toho OpenJDK, pretože to už beží natívne na M1.

Zdravím. Minulý rok som so zaťatými zubami vyriešil tento problém prostredníctvom Windowsu, ale dnes už by som to potreboval vyriešiť na M1 Macu.
Situácia: PFS, formulár s podaním. Potrebné podpísať KEPom. Čítačka ide, BOK ide. Avšak keď kliknem na tlačidlo Podpísať KEP-om mi nabehne toto okno

Oznámenie

Prosím, počkajte na inicializáciu aplikácie D.Signer/XadES pre vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu (KEP). V prípade, že inicializácia aplikácie D.Signer/XadES trvá príliš dlho alebo nastala neočakávaná chyba, uistite sa, že:

  • máte nainštalovanú a nakonfigurovanú aplikáciu D.Launcher
  • povolili ste prehliadaču spracovanie odkazov typu „ditec-dlauncher:“ pomocou aplikácie D.Launcher
  • máte nainštalované behové prostredie Java

a cez neho Safari hláška:

Chcete tejto stránke povoliť otvorenie aplikácie „D.Launcher“?

Po kliknutí na Povoliť sa neobjaví nič.

Javu mám:

java version “1.8.0_321”
Java™ SE Runtime Environment (build 1.8.0_321-b07)
Java HotSpot™ 64-Bit Server VM (build 25.321-b07, mixed mode)

D.Launcher konzola píše:

[I] RedirectServer> : Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 57088 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 62170 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 54591 (:0, )

[I] File open QUrl(“ditec-dlauncher:?hostnames=dlauncher.ditec.sk&ports=54591,62170,57088&token=bd4866f8-0161-7d64-9fe6-503e3097a0fb&browser=safari_15”) (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 62700 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 59486 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 49336 (:0, )

[I] File open QUrl(“ditec-dlauncher:?hostnames=dlauncher.ditec.sk&ports=49336,59486,62700&token=64fd3b01-f4cb-2cbb-be63-40e9de1a239b&browser=safari_15”) (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 51650 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 49425 (:0, )

[I] RedirectServer: Pocuvam na: “dlauncher.ditec.sk” “127.0.0.1” 50419 (:0, )

[I] File open QUrl(“ditec-dlauncher:?hostnames=dlauncher.ditec.sk&ports=50419,49425,51650&token=c2c6d47e-44e3-557c-923a-b65a96bdc230&browser=safari_15”) (:0, )

[I] Startujem v rezime hlavnej instancie (:0, )

[I] Startujem… (“/Applications/D.Launcher/Contents/MacOS/dLauncher”, “-s”) (:0, )

Nejaké tipy? A prečo ešte stále musíme trpieť tento poondiaty softvér?!

1 Like

Cez Safari sa mi dialo toto iste - po kliknuti na Podpisat sa zobrazilo hlasenie “Chcete tejto stranke povolit otvorenie aplikacie D. Launcher?” Klikla som na Povolit a nic sa neudialo.

Pomohlo mi ist cez Chrome a nainstalovat si rozsirenie D. Bridge 2 (D.Bridge 2 - Internetový obchod Chrome). Potom som restartla Chrome, skusila znova a po kliknuti na “Povolit” sa to launchlo. Snad pomoze niekomu dalsiemu, kto objavi tento thread. :slight_smile:

Riešenie môjho problému som našla v inom príspevku, ale pre istotu to postnem aj sem, kedže vidím, že sem stále chodia ľudia: Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID - #86 by filipb

Zdravím, neviete mi niekto poradiť ? Pri podpisovaní cez slovensko.sk mi vyhodí nasledovnú chybu, pritom máme všetko nainštalované a skúšal som urobiť reinstall Java a aj tak to nefunguje … len mi napíše … Chyba: Prerušenie spojenia … a následne mi systém (MacOS) vyhodí nasledovnú chybu:

Process: java [5419]
Path: /Library/Internet Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin/Contents/Home/bin/java
Identifier: com.oracle.java.8u391.java
Version: 1.0 (1.8.0_391)
Code Type: X86-64 (Native)
Parent Process: ??? [1]
User ID: 501

Date/Time: 2023-11-06 12:09:47.906 +0100
OS Version: Mac OS X 10.15.7 (19H2026)
Report Version: 12
Anonymous UUID: 5C24040F-AF0B-AB19-4E37-DD303905D24A

Sleep/Wake UUID: 7279865C-883E-48FA-95BB-7C2363C55A2C

Time Awake Since Boot: 39000 seconds
Time Since Wake: 3200 seconds

System Integrity Protection: enabled

Crashed Thread: 0 Dispatch queue: com.apple.main-thread

Exception Type: EXC_BAD_ACCESS (SIGABRT)
Exception Codes: KERN_INVALID_ADDRESS at 0x000000000000000c
Exception Note: EXC_CORPSE_NOTIFY

Termination Reason: DYLD, [0x4] Symbol missing

VM Regions Near 0xc:

__TEXT 00000001056da000-00000001056ea000 [ 64K] r-x/r-x SM=COW /Library/Internet Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin/Contents/Home/bin/java

Dyld Error Message:
Symbol not found: _pthread_self_is_exiting_np
Referenced from: /Library/Internet Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin/Contents/Home/lib/libjfxwebkit.dylib
Expected in: /usr/lib/libSystem.B.dylib

Zdravím, dnes v roku 2024 som strávil 3 hodiny na riešení toho istého problému z roku 2019…

2 Likes

Mam toto vo výstupe, mám poslednú verziu Javy a stále to padá … prikladám log súbor Error log - JustPaste.it Jedná sa o M1 Max

DITEC a ich JAVA appky su vo veľmi úbohom stave a vzhľadom k tomu, že sa duplicitne vyvíja aj .NET dsigner, tak JAVA appkám sa neprikladá dostatok pozornosti (na zbytočnú duplicitu a z toho plynúce negatíva upozorňujem už roky).

Teším sa na čas, kedy bude na macOS k dispozícii normálna aplikácia, ktorá bude dostupná na oficiálnom Mac Appstore, bude notarizovaná a nebudem mať pri jej inštalácii pocit, že “hackujem systém”. Patrilo by sa, aby ofiko gov.sk appky boli na úrovni.

K Vášmu problému len toľko, že odporúčam stiahnuť najnovšiu 391 aj staršiu verziu JAVA (381) pre obe architektúry (x86 aj ARM) a cez ich inštalácie vykonať “Remove” JAVY zo systému (keďže, ako som zistil, terminálové premazanie JAVA podľa oficiálnych inštrukcií Oracle nefunguje). Následne nainštalujte verziu JAVA 381 (x86) a skúste to.

Tento problém ale detekujem iba pri JAVA appke dlauncher (v1), keďže v2 funguje aj s novšou a natívnou verziou JAVA.