Nemožnosť sa podpísať KEP-om, D.Signer vyhadzuje stále error

Podla toho Paste bin sa zda ze mate na PC Windows 10 a pre podpisovanie pouzivate Aplikaciu pre kvalifikovany elektronicky podpis “pre platfornu JAVA”. Ja by som pouzil tu instalaciu pre .NET ta by mala podpisovat vo windows systeme bez problemov.

Kde to najdem? Ja som to stiahla zo slovensko.sk v jednom package.

Aha to bude ono ze to zabalilo javovu verziu. Skuste
https://slovensko.sk/sk/na-stiahnutie
Tam pouzite tlacidlo “Zistit operacny system”
potom kliknite Jednotlive aplikacie
potom chodte do 3. Aplikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis (D.Suite/eIDAS, verzia 1.0.28)
a stlacte to cervene tlacidlo
“Aplikacia [.zip 95.7MB]”

Ja mam D.Suite/eIDAS uz nainstalovane - verziu 1.0.28.

A je to ta verzia pre .NET?
Lebo to chybove hlasenie vyzera ze mate a pouzivate JAVA verziu…

Toto mam nainstalovane: Screenshot - 1dc6d0f4cdb83e6eb25965d090db2128 - Gyazo

Zda sa ze to mate OK. Ja som to prave skusil to nainstalovat na Win7 z jedneho balicka a pracuje OK, ale jedna odlisnost voci tomu co sa vam nainstalovalo je ze mne ukazuje ze D.Launcher nema 53,5 MB ale moj ma 51,9 MB a tiez je verzia 1.2.0.2

Podla toho chyboveho hlasenia zda ze pouzivate - resp. ze d.launcher spusta java verziu D.Signera.
Ja by som odinstaloval celu D.Suite dole a nainstaloval by som ju znovu (preco by mal mat D.Launcher vo windows 10 o 2MB viac? mozne to je - to by vedel povedat vyrobca. To je jedniny rozdiel)

Už ste tu raz písali rovnaký problém. Nemoznost elektronicky podpisat dokument cez Dsig, neustala chyba
Nezodpovedali ste na otázky.
Pošlite postup screenshoty ako postupujete, aby sme vedeli vyhodnotiť, či je problém pri výbere certifikátu, pri propagácii certifikátu, pri ovládačoch na čítačku a podobne.

Toto je krásnou ukážkou tragického stavu podpisovaných aplikácii.

Prečo do psej matere mame 2 rôzne druhy aplikácií na to iste pre Windows, a ostatne platformy sú úplne v tieni a sem-tam sa im updatne ich tretorada JAVA app :frowning:

Ak ideme riešiť natívne appky, tak poprosím natívne pre všetky platformy. Keď multiplatform, tak jedine to a “kvalitne”.

2 Likes

Nebol by to problem, ak by bolo ratalo s tym ze podpisovat sa da aj inymi aplikaciami nez dodanymi statom. Stacilo by upravit a poskytnut rozhranie resp. volanie D.Launchera tak aby sa dala legalne zavolat aplikacia ineho vyrobcu. Co sa tyka podpisovacich nativnych aplikacii moznosti su, len sa nedaju legalne zavolat z rozhrania schranky.

Zial to uz nedokazem zreprodukovat, kedze som to odoslala z notebooku… na stolnom PC to jednoducho nefunguje.

Postup so screenshotmi nemam, ale chyba bola taka, ze ked som dala “podpisat KEP-om” na Financnej sprave, tak mi to normalne otvorilo appku, vybralo spravny certifikat a ked som dala “Podpisat” tak to vyhodilo error, ktory som tam poslala v pastebin a nepodpisalo to. Rovnaky problem som mala pri zakladani zivnosti. Neslo mi to tiez podpisat.

Skuste zakazat java-verziu D.Signera a pouzivat nativnu verziu pre Windows.
S java verziou byva problem, ak mate nainstalovanu inu javu, nez ocakavaju aplikacie (32 vs. 64 bit).

1 Like

odporucam vam stiahnut si soft z podpisuj.sk, funguje to bez problemov vsade. namiesto podpisovania cez ten tragicky dsigner to podpisete lokalne a potom len uploadnete podpisanu prilohu.

samozrejme, neda sa to pouzit na formulare.

Ako to dokazem zakazat?

Zial to sa neda, pretoze tu ide o formular priamo na Finacnej Sprave

Používam na ZaKo, ale bohužiaľ sa to taktiež nedá používať na podpisovanie samotných správ, je zo separátne app, okrem toho …. JAVA :grimacing: Jasne že je to lepšie, ako nemať nič, ale ostaňme u toho, že by bolo fajn, prekopať celu stratégiu podpisovania na weboch statnej správy.

1 Like

Postup by mal byť nasledovný:
Zapojíte čítačku OP do PC
Vložíte OP do čítačky
Malo by vyskočiť okno pre zadanie BOK (tu sa propaguje certifikát do PC) - ak sa toto nestane máte problém buď s tým, že nebeží nejaká služba, čo by mala alebo s ovládačmi čítačky (treba preinštalovať veci / doinštalovať …)
Na FS dáte podpísať, malo by vyskočiť okno s java, povolíte, potom zobrazí okno s podpisovaním a potom skúste toto: Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID - #86 by filipb

Odporúčam oddeliť diskusiu ohľadom samotných podpisovačov do iného vlákna, (ktorých tu máme už niekoľko), tiež by bolo fajn možno zlúčiť toto vlákno s pôvodným problémom diskutujúceho/používateľa Nemoznost elektronicky podpisat dokument cez D.signer, neustala chyba (prípadne premenovať nadpis vlákna, keďže ide o d.signer a nie disig podpisovač)
prosím @jsuchal, ak súhlasíš, ďakujem

2 Likes

funguje to podla toho guide, diky