MIRRI Pracovná skupina K9.7 Vládny cloud

Par poznamok zo zasadnutia PS:

1. NKIVS

  • otvorila sa tema
  • GR Kucer mal dlhy preslov - pokracovat v myslienkach z predoslej NKIVS
  • Dzurus ako osoba, ktora za MIRRI nastarost NKIVS hovoril malo - v podstate sme sa nic o priprave NKIVS nedozvedeli
  • reagoval som, ze by bolo vhodne najprv vidiet strukturu NKIVS a strategicke temy a potom sa da lepsie vyjadrit - prislub je, ze do 2 tyzdnov by toto malo byt zo strany MIRRI dostupne
  • nova NKIVS by mala vychadzat z NKIVS 2016-2020

2. Spoplatnenie privatnej casti vladneho cloudu

  • vela nazorov
  • vsetci sa zhoduju, ze to je potrebne
  • poukazalo problem s udrzatelnostou ESIF projektov a generovanim prijmov…toto moze byt bludny kruh, kedze idu dalsie investicie do vladneho cloudu z ESIF
  • viacero ludi sa ozvalo, ze spoplatnenie a spotreba zdrojov by mali byt dynamicke a rychle, aby to malo vyznam
  • Neczli (ak si dobre pamatam) povedal, ze ak si on dobre pamata architekturu privatnej casti, tak ta nie je stavana na takuto dynamicku konzumaciu a teda aj spoplatnovanie a teda, ze by to nemali byt priority pre novu NKIVS

3. Migracie Nases, NCZI, SP a pod. do privatnej casti vladneho cloudu

  • rozbehli sa diskusie per subjekt o migraciach
  • problem za mna je, ze sa chce kvoli tomuto aktivovat projekt v zasobniku na rozsirovanie IaaS
  • hovorilo sa aj moznosti migracie do privatnych sluzieb, kedze su uz certifikovane aj na uroven U2 a U3, napr. Vnet ma svoje IaaS sluzby na U3

4. GayaX a spolocny europsky cloud

  • otvorila sa aj tato tema
  • SVK podpisala nejaku dohodu/zmluvu s EU ohladne budovania spolocneho cloudu
  • maju byt vyclenene speci peniaze na taketo aktivity
  • podla vyjadrenia Fedorka (ITAS), do spolocneho EU cloudu by nemali byt zahrnute len statne riesenia ale aj sukromne

5. Ine

  • ak su podnety na temy ohladne vladneho cloudu, tak je mozne ich predlozit
  • Holbik (UVO) poprosil o plan, strategiu rozvoja privatnej casti vladneho cloudu vo vztahu k VO a implementacii planovanych projektov
1 Like

Ozivil som komunikaciu ohladom Tajov/Kopcianska s MV a dostal som takuto zaujimavu odpoved:

Dobrý deň,

MVSR pravidelne vykazuje reálne využívanie Cloudu a zasiela ho mesačne na MIRRI.

Videl toto niekto?

vypytame v ramci PS

nenahneval by som sa, keby MIRRI napr. tu https://www.sk.cloud/ publikovalo dashboard, kde uvidim:

  • celkovy pocet zdrojov,
  • pocet volnych zdrojov,
  • alokaciu a realnu spotrebu zdrojov per IS a per subjekt
1 Like

k spoplatnovaniu :slight_smile:
Spoplatnenie privatnej casti vladneho cloudu
Podla mna to je zle uchopene. Ciel nie je ziskat financie ale zvysit efektivitu cloudu. Aspon teda dufam.
A teraz odmyslime problem pociatocnej investicie ESIF, samotne spoplatnenie situaciu zhorsi a nevyriesi problem. Ak su jasne naklady tak vlastnik systemu ich poziada na MIFI a to ich len presunie z MIRII na vlastnika a ten to posunie na MIRII. Kde je tam motivacia nieco zmenit ?

A predstava ze to ma byt dynamicke je uplne sialena, ziskat peniaze a previest ich to su mesiace, to je potom priamo motivacia si naopak drzat vacsiu rezervu aby nebola ohrozena prevadzka.

Naopak, ak to nebude spoplatnene, tak ma cloud moznost robit dynamicke pridelovanie prostriedkov a pridavat a uberat podla skutocneho vytazenia a v pripade potreby spicky navysit skoro okamzite kapacity.

To je zakladny filozoficky rozdiel medzi vladnym cloudom a komercnym, v komercnom cloude si efektivitu riesi zakaznik a prevadzkovatelovi to je jedno, vo vladnom cloude je to naopak.

( a inak, je mi jasne ze spoplatnovanie je lobysticka akcia komercnych cloudov, ak je jasna cena tak vedia konkurovat a presviedcat zakaznika aby presiel k nim. Je to v poriadku, je to opravneny zaujem ale nie za cenu znefukcnenai vladneho cloudu. )

Krasna teoria, ktoru budeme vediet overit onedlho. Vo vladnom cloude maju projekty uz dnes alokovane stovky jadier a stovky giga ram, terabajty diskov lebo “ved je to zadarmo” a “radsej si tam dame viac, aby nebol problem”. Prvy poriadny report realneho vyuzivania po projektoch ukaze realitu.

Ak vladny cloud nevie konkurovat komercnym cenam, ktore boli v studii normalne zobrate cennikove, bez diskontacie v case, bez mnozstevnej zlavy, bez dlhodobeho prenajmu, tak mame velky problem, lebo sme prave popreli jeden z hlavnych dovodov preco sa investicia do vladneho cloudu vobec robila (p. Capuska/Maliarik osobne viackrat deklarovali, ze vieme to robit lacnejsie ako komercia).

Toto mi uz pride take, ze co sa babe chcelo, to sa babe prisnilo.

1 Like
2 Likes

Odbocim, ale suvisi to s celkovym nastavenim fungovania uradov:

Štandardom tvaru doménových mien webových sídiel orgánov štátnej správy je používanie tvaru „www.zaužívaná skratka bez diakritiky.gov.sk“ alebo „zaužívaná skratka bez diakritiky.gov.sk“ názvov webových sídiel orgánov štátnej správy, ktoré sú uzlami siete GOVNET.

Chapem, ze tu je zrejme klucove “ktore su uzlami GOVNET”. Len teda ma zaraza, ze ako casto od uradov a uradnikov pocuvam, ze sa nieco neda, lebo musi byt poriadok a platit zakon, a potom vidim, ako napr. vladne domeny idu kadejako a viac vitazi marketing, populizmus, neviem co a nieviem co, nez aby prevazil poriadok a standard.

Povedane inak: Ako chceme riesit zlozity eGov ako taky, alebo tu jeho cast tykajucu sa takych alebo onakych oblakov, ked ani len tie domeny nevieme upratat? Ako ma “normalny clovek” nieco povazovat za “statne”, “dobre” a “doveryhodne”, ak to nie je “.gov.sk”?

1 Like

Dna 4.2. bolo zasadnutie PS Cloud.

Zasadnutie bolo najma z dovodu pripravy NKIVS 2021+ a v nadvaznosti na aktualny stav kaptily a celeho dokumentu…viac tu Aktualizácia NKIVS 2021 - #71 by Lubor

Zasadnutie bolo teda o jednom bode a to, ze co by mala nova NKIVS v teme vladneho cloudu obsahovat. Vacsina z pritomnych vyjdarila svoj nazor. Ja som prezentoval, ze by kapitola nemala genericka a vagna a preskakovat urcite kroky, ale NKIVS 2021+ by mala byt zamerania na riesenie:

  • existujucich problemov privatnej casti vladneho cloudu - co chyba, nedostatky IS, ktore by tam mali byt migrovane a pod.,
  • na governance celej iniciativy - update IaaS, buduje sa PaaS, vedla sa buduju nove IS,
  • transparentnost spotrebuvanych zdrojov - nech sa vie kto kolko spotrebuva,
  • atd

az nasledne pisat o nadnarodnych viziach a zapajani sa do EU cloudu a pod.

Dohoda je, ze vznikne v ramci PS podskupina, ktora pride s navrhom struktury a teda aj tem pre kapitolu cloudu v ramci NKIVS 2021+.

1 Like

https://twitter.com/swardley/status/1465614210075930625

AHA!

https://www.sk.cloud/data/report.xlsx

report (1).xlsx (149.6 KB)

2 Likes

Niesu to celkom palky za diskovy priestor? Ci dacomu nerozumiem Na GCP je cca cena bezneho storage pre masiny za GB 0.04 (40€ za 1TB) , u SSD je to tusim 0.17 co je 170€ za 1TB

Vážení členovia pracovnej skupiny,

Akčný plán realizácie Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky je vypracovaný na základe Uznesenia vlády č. 763/2021, úloha B. 2. a vychádza z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky.

Na základe stanovených východísk v NKIVS sme definovali:

  • Opatrenia, ako skupina projektov ktoré sledujú rovnaký, alebo podobný cieľ. Skupina projektov je realizovaná jedným, alebo viacerými organizáciami verejnej moci. Opatrenie má stanovené obdobie počas ktorého by mala prebiehať príprava a realizácia projektov.
  • Míľniky, ako zásadné projektové a organizačné riešenia ktoré majú dopad na väčšinu cieľovej skupiny, či už ide o subjekty verejnej správy, alebo občanov a podnikateľov. Projektové míľniky predstavujú konkrétne výstupy a výsledky prevažne spoločných modulov, alebo systémov ktoré tvoria centrálnu architektúru. Organizačné míľniky majú podobne dopad na väčšinu cieľovej skupiny, avšak nejde o budovanie IT aktív, ale o zavádzanie pravidiel, postupov a legislatívy.

Dovoľujeme sa na Vás obrátiť so žiadosťou o pripomienkovanie návrhu dokumentu v prílohe. Pripomienky predkladajte prosím cez online formulár, ktorý nájdete tu: Pripomienky AP NKIVS pracovne skupiny.xlsx do 4.3.2022

Samotny material, ktory je mozne komentovat Načítavajú sa Dokumenty Google

Pripomienky, postrehy z komunity su vitane

dlhsie tlacime na zasadanie pracovnych skupin a plan ich prace pre rok 2022…tu je aktualny stav planu, ktory sme dostali po vypytani si

ID Téma / dokument TERMÍN
prerokovania v PS
1 Metodika kategorizácie aplikácií podľa vhodnosti prevádzkovania vo vládnom cloude 04/22
2 Metodika nákladového modelu služieb komunitnych cloudov 05/22
3 Akčný plán - NKIVS - 1 fáza - prioroity a princípy pre oblasť VC 06/22
4 Komunitný cloud NASES 04/22
1 Like

Hlupa otazka ale co je komunitny cloud NASES?

Aha… si odpoviem :slight_smile: My to volame multitenant platforma :slight_smile:

komunitný cloud – využívaný niekoľkými organizáciami, ktoré tvoria jednu komunitu, zdieľajúcu podobné záujmy, napríklad ciele, požiadavky na bezpečnosť, politiku a dodržiavanie záujmov, pričom poskytovateľom, prevádzkovateľom ani sprostredkovateľom cloudových služieb nemusí byť ani jedna z týchto organizácií;

Ďakujem za zdieľanie. Takže bod 1 a bod 4 už boli prerokované tento mesiac, rozumiem tomu správne?

Zajtra je zasadnutie PS Cloud…body na diskusiu (podklady zatial neboli spristupnene):

Vážení členovia,

v mene predsedu PS Vládny cloud si Vás dovoľujem pozvať na zasadnutie a zároveň Vás informovať, že na základe požiadavky pána predsedu PS sa zasadnutie presúva z 27.05.2022 na 18.05.2022.

Agenda zasadnutia:

  • Akčný plán NKIVS
  • ITAS – KC plan
  • Komunitné cloudy – zastrešujúca prezentácia, harmonogram, PTK, atď.
  • Komunitný cloud NASES
  • Komunitný cloud NCZI
  • Komunitný cloud MIFI
  • Komunitný cloud Min. Dopravy