MIRRI Pracovná skupina K9.7 Vládny cloud

Ak je názov projektu viac slovný, tak písmenká sú začiatočné písmená slov. Teda vo väčšine prípadov.

Skús počítať RAMku (vzhľadom na to, že VMky sú vždy šablóny, tak by to malo vychádzať) a myslím, že v Kopčianskej je aj DR spočítané. + Nejaké zdroje na beh ?
Napr. Tajov 10TB RAM 31.1.2020 vs 8,67TB v 5.2019
Či ?

PS: vždy som si myslel, že to zaškrtávacie tlačidlo “DR” je placebo, asi som sa mýlil.

premyslam, ze ako to vyuzit pri vypocte PHZ pre DNS na nakup certifikovanych komercnych sluzieb vladneho cloudu

Ak si dobre pamatam, tak UPVII ma 3 vacsie projekty v prevadzke, to su ITMS, MetaIS a CSRU. ITMS prevadzkuje datacentrum, takze podla toho mi vychadza ze 080mis je MetaIS a 0067csru je CSRU. Este zrejme ESSR/MZV je elektronicky system pre spravu registratury . Ostatne neviem desifrovat.

Organizácia Názov projektu v CSP Počet VCPU RAM (GB) Tier1(GB) Tier2(GB) Tier3(GB) Disky Total(GB)
MZV ESSR 187 809 0 8140 9500 17640
UPVII 0080mis 372 1488 660 20240 0 20900
0063snb 1 1 0 20 80 100
0067csru 415 1660 2046 15890 8000 25936
Spolu za projekty 975 3958 2706 44290 17580 64576
1 Like

Ak to je naozaj metaIS, co je CMSko + sharepoint + wiki (confluence), tak toho 1.5 TB RAM a 372 vCPU je fakt dekel na alfa centauri. https://metais.vicepremier.gov.sk

1 Like

https://www.gov.uk/government/publications/cloud-guide-for-the-public-sector/cloud-guide-for-the-public-sector

to si fakt robíte kozy s tými kapacitami?
Veď taký nenažraný systém sa ani nedá urobiť. Teraz mi došlo, že oni celý čas rátajú bitcoin a preto je výsledok OPISu aký je :slight_smile:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/towards-next-generation-cloud-europe

Vysvetlite mi niekto preco je toto dobry napad?

@rho ?

Ja toto za dobrý nápad nepovažujem, a v tomto nie som nijako zainteresovaný :slight_smile:

Diky, mne uplne unika aj cela logika za tymto. Ake riziko to znizuje? Ake su hrozby? V com je to ine ako trebars Amazon/MS/Google datacentrum na uzemii v EU? To, ze to ma legalnu entitu/matku niekde inde ako v EU? Ake bezpecnostne politiky maju splnat tie “nove europske cloudy”? A preco to nebude vediet splnit Amazon/MS/Google?

Amazon/MS/Google su uz v tomto tak daleko, ze hocijaka injektaz EU dopadne zle (deformacia trhu, dotacia niecoho co nebude v konecnom dosledku konkurencieschopne). A v neposlednom rade EU nie je v tejto oblasti trend-setter, a teda enormna investicia nemusi byt z dlhodobeho pohladu dobre zacielena, a o par rokov mozeme zistit ze sa naliali peniaze do niecoho co je uz “obsolete” a svet je niekde inde.

1 Like

moze sa stat, ale tu uz ide o politiku, EU nechce byt zavisla od krajin mimo EU. Napriklad si predstav scenar ze v ramci obchodnych sporov vlada USA zakaze poskytovat sluzby cloudu pre EU. Aky by to malo dopad ?

Riesenie. Operativna migracia v takom pripade ku lokalnym poskytovatelom, lebo urcite budu “certifikovane” len take cloudove technologie (PaaS,IaaS) pre eGOV pouzitie, ktore su interoperable/lahko prenesitelne a odola sa tlaku vendorov. :wink:

1 Like

k akym lokalnym poskytovatelom ? Ved ich musis mat, keby bola podobne silna firma ako google EU, tak by to nebolo treba riesit, pretoze by sme USA tiez drzali za gule.

Keby bola silna EU firma, tak to treba riesit tiez lebo vendor lock-in ;-). Mylim sa? Za predpokladu, ze to bude interoperable pouzitie cloudu(co samozrejme silne limituje PaaS,SaaS), tak tych lokalnych budem (moct)vyuzit (maximalne im nieco doplatim, ked bude zle na posilnenie infrastruktury). Ak nie, tak naco riesime vendor lock-in inde na “mikrourovni” (na statnych projektoch) a tu rovno predpokladame vendor lock-in a ideme ho kompenzovat nejakym megalomaskym nadstatnym cloudom.

Amazon/MS/Google spadajú pod “Patriot act”. a hoci najvyssi sud USA este nerozhodol o jeho sulade s ustavou ak rozhodne, že áno, tak budú povinné sprístupniť vládnym zložkám dáta zákazníkov aj z datacentier mimo územie USA.

Lebo su americke, podliehaju americkej jurisdikcii a teda o.i. ak aj moje ci Tvoje data su na servery, ktory maju tieto firmy povezme v SR (alebo kdekolvek v EU), tak aj tak tie data vlada USA moze dostat, lebo americke firmy musia posluchat americku vladu + server patri americkej firme.

IMHO z cisto technickeho hladiska to ziaden zmysel nema, ide o “digitalnmu suverenitu”, t.j. cosi “bezpecnostne” a “politicke”.

Konkretne sa to prejavuje napr. okolo tzv. “Privacy Shield” (vid EU–US Privacy Shield - Wikipedia ) kedy “business as usual” tlaci na to, aby sa pouzivali “bezne riesenia” (rozumej cloud-y americkych firiem), ale snaha vynutit existujucu legislativu EU a clenskych statov naraza na to, ze US zakony nesplnaju “nase” nalezitosti a tak “beznie riesenie” nie je v EU v sulade so zakonom. Resp. teda vid co pisal @milosm:

Efektivita rieseni potom samozprejme naraza o.i. na:

t.j. dohaname rozbehnuty vlak, so vsetkymi vyhodami a nevyhodami, ktore dana situacia ma.

neposepol este Amazonu / googlu / azure este niekto ze v EU by mohli zalozit vlastné firmy a datacentra v EU by im poskytli ? … Rozhodne konkurenica je roky za týmito firmami. Ich cloudy majú tisícky funkcií v rôznych úrovniach a prevedeniach…

to nejde, stale by to boli dcerske firmy a museli by sa podriadit americkym prikazom.

Na 25.11. sa planuje zasadnutie PS.

Program:

Dobrý deň,

Nakoľko pandemická situácia pretrváva, chceme vás pozvať na online zasadnutie PS VC.

Hlavné témy a program stretnutia sú:

  •      Otvorenie
    
  •      NKIVS 2021 – 2027
    

o predstavenie aktuálneho stavu – NKIVS 2016, odpočet NKIVS 2019, Revízia výdavkov

o očakávania a smerovanie NKIVS a vládny cloud

  •      Informácia ohľadom VC a migrácie NASES, NCZI a soc. Poisťovňa
    
  •      Definovanie očakávaní – napr. rozvoj IaaS, PaaS, obstarávanie
    
  •      Záver
    

Pokiaľ existujú témy ktoré je dôležité zodpovedať, budem rád keď nám pošlete požiadavku vopred.

Dokumenty/linky na dokumenty: Prezentácia Laca Dzurusa, NKIVS 2016, Detailný akčný plán, Strategická priorita vládny cloud, Odpočet NKIVS, Revízia výdavkov

Budú dostupné v MetaIS v sharepointe v PS VC

2 Likes