MIRRI Pracovná skupina K9.7 Vládny cloud

Kratky sumar z prveho stretnutia pracovnej skupiny.

  • pomerne dost casu sa venovalo pripomienkam k systemu prace na dokumente, ktory ma byt hotovy termine 1.12.2016, co si zrejme vzhladom na rozsah problematiky, ktory ma pokryt odnesie jeho kvalita

  • klucovym clenom pracovnej skupiny nevyhovuje struktura dokumentu, ktora bola “zadana z hora”, cize pravdepodobne sa bude menit

  • z nasho pohladu, vychadzajuceho z verejne dostupnych dokumentov aj z pohladu klucovych clenov pracovnej skupiny (MV a MF) je zalostne slabo doteraz pokryta tema Disaster Recovery a Business Continuity Planningu

  • mame moznost prostrednictvom clenov nominovanych slovenskom digital na dokumente kolaborovat, cize nizsie uvadzam temy ktore bude pravdepodobne dokument pokryvat a ak vas nieco z toho zaujima alebo mate pripomienky k strukture samotnej, tak piste sem, my to agregujeme a prednesieme

update struktury, ktoru uz narctol @jsuchal, ku kazdemu bodu napisem aj jednoduchy popis, pre rychlejsiu orientaciu, ak by nieco bolo mimo, @rho ma mozno rad opravi :slight_smile:

  1. IaaS - aktualny stav sluzieb
  • tu je hlavne priestor na pytanie sa, z verejne dostupnych dokumentov mi nie je jasne, co sa uz urobilo, ak ste nasli podklady, ktore by nam to objasnili, sem s nimi

k linkom, ktore postol @jsuchal vyssie este tento:

  1. PaaS

  2. Hybridny cloud

  3. Podpora “DR a BCP” pomocou cloudovych sluzieb

  4. Migracie do vladneho cloudu

  • ako budu statne entity migrovat svoje lokalne legacy systemy do vladneho cloudu,
    tipol by som, ze by to malo byt v rovine nejakych vseobecnejsich best practices
  1. Bezpecnost
  • tu bude asi zaujimave vysporiadat sa s hybridnym cloudom
  1. Certifikacia/akreditacia sluzieb
  • “ako ma cloud vyzerat, aby ho mohla statna institucia pouzivat”
  1. Modely spoplatnenia
  • dost zasadna tema, podla vlaznych reakcii na prvom stretnuti skupiny mam pocit, ze nie velmi docenena. Ide o to, ako si bude stat interne billovat vyuzivanie cloudovych sluzieb a ako to bude fungovat voci komercnym 3rd party dodavatelom.
  1. Prevadzka
  • predpokladam, ze tu bude pokryte DR a BCP samotneho statneho cloudu
  • devops

otvorenou otazkou ostava po prvom stretnuti aj definicia, pre koho sa tie sluzby robia, ak som spravne pochopil, nieco v zmysle “mission statement”, ono sa to dost blbo robi, ked si clovek dopredu nepovie, co chce presne dosiahnut

za slovensko.digital navrhujem sustredit sa na to, aby bola v dokumente zakotvena potreba otvorenosti pouzivanych rieseni, aby sa predislo “vendor lockingu”, ak mate dalsie navrhy, sem s nimi, aj s pripadnymi otazkami, a este raz by som poprosil @rho, aby ma opravil, ak som sem napisal nejaku koninu :slight_smile:

4 Likes