MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Že by prechodne neplatila? :rofl:

1 Like

No až tak nie zase. Ale tak, že niektoré problematické/ nenachystane veci by začali platiť až o rok trebárs.

A mozme si definovat co su tie problematicke veci?

ze stale nikto nevie narovinu povedat kde sme, kam sa chceme dostat a ako sa tam dostaneme

To uz sme sa dostali k vseobecnej podstate existencie SR ako samostatneho statu ci Slovakov ako svojpravneho naroda … (off-topic, ale musel som :slight_smile: )

zial to je presne tak, aj na zjavne blbosti v legislative sa hladi ako na relevantne veci, casto sposobuju, problemy, predrazenia a prestoje, ale zodpovdní ich radsej beru do uvahyu, aj ked sa dane paragrafy od ich vzniku ani raz nepouzili, lebo co ak … a nik nema gule jednoducho povedat, toto je blbost, vyhodíme to z vyhlásky/zakona…

Napríklad?

tak ja len furt svoje:
v eGov zákone sa definuje aj Konverzia, nielen zaručená konveria … a to od 2013 nik nerobí, lebo to nik nepotrebuje…
Je tam definovaná zaručená konverzia z elektronickej do inej elektronickej ku ktorej 10 rokov nik nenapísal vykonávací predpis, že čo presne si pod tým niekto predstavuje, aký je zoznam formátov z ktorých a do ktorých je možné takto konvertovať … a podobne …
Vyžadovalo sa tam spätné naplnenie registra historickými záznamami z lokálnych počítačov oprávnených osôb. Táto akcia stála štvrť milióna a nemá žiaden význam. Jej výsledok je nepoužiteľný a spústa oprávnaných osôb toto ani nesplnila a nemajú za to žiadne sankcie (ale bolo to vo vyhláške spomenuté, tak sa to urobilo) …
Ale keby som mal čas a viac sa mohol zamyslieť, určite nájdem aj niečo z praxe mimo tejto témy…

Prosím skúsme sa držať témy.

1 Like

Úplnou náhodou som narazil na gov web ešte v ID-SK 3.x, ak ma oko neklame, https://snca.gov.sk/
Sa mi zdá, že aj mirri ho donedávna ešte používalo, ako to je teraz s tým zjednotením?

1 Like

Väčší (veľký) update po dlhšej dobe
Od decembra vám dlžím viacero noviniek.

Legislatíva:

  1. MPK (LP/2023/674) [december]
    78/2020 prešla cez MPKčko (16.11-8.12). Keď som sa k tomu MPKčku dostal, dával som to sem a začal som analyzovať rozdiely oproti pôvodnej verzii 78/2020. Takisto som prešiel všetky zaslané pripomienky.
    Výsledok: V pripomienkach sa nenašlo nič, čo by zasahovalo do IDSK.

tu vnímam moje drobné zlyhanie: tým, že to boli moje prvé týždne na pozícii, dostal som sa k tomu strašne neskoro. Chcel som pred tým navnímať celú genézu IDSK, zdroje, diskusie, rozhodnutia, dokumenty… A to zabralo pekných pár dní čítania popri ostatných úradníckych mecheche. V tomto procese som mal byť proaktívnejší

  1. Posun prechodka [január]
    Začal proces zapracovania pripomienok. V tomto bode som sa zameral na časové lehoty. Tým, že pôvodná roadmapa mala MPK už Q1/23 a najneskôr Q3/23 prechodko, museli sme prechodká prepracovať. Obehali sme ovmká, tímy na Mirri (projekťàci a produkťáci; Slovensko 3.0 - centrálne komponenty, SvM…; životné situácie atď.) a “vytvoril” som mapu závislostí projektov na IDSK. Z toho vypadol deadline Q2 2024.
    Výsledok: Na základe deadlinu sme s legislatívcami prerobili prechodká a posunuli ich na 1.7.2024.

  2. Zapracovanie zmien [január-marec]
    Vyhláška aj s našimi úpravami prechádzala cez všetky procesy (úpravy, schvaľovanie ministrom, legislatívna rada atď.). Priebežne som sa dotazoval aký je stav. 4.3 to išlo na legislatívnu radu. Odtiaľ nám to ešte raz otočili kvôli slovičkáreniu. (opis → popis ; výška XX px → výška o veľkosti XX px)
    Výsledok: úspešné ukončenie legislatívneho procesu k novele 78/2020

  3. Zverejnenie [marec]
    11.3 sa zverejnila vyhláška 62/2024, ktorou sa novelizovala 78/2020
    78/2020 Z.z. - Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Sl... - SLOV-LEX


Zazmluvnenie a postup
Toto bol a stále je obrovský problém.

Začali sme to riešiť na základe rámcovky so SKITom, od roku 2021. Zobrali sme poslednú objednávku (z roku 2023) ako základ a začiatkom decembra sme intenzívne komunikovali. Vedeli sme, že toho času nebude až tak veľa, tak sme ešte osekali o nice-to-have veci. Medzi dverami sa niesli prísľuby z rôznych strán, že to má prioritu, budú alokované kapacity a všetko, čo budeme potrebovať.
Tu som si mohol trochu viac pohnúť a spracovať objednávku o 2-3 dni skôr. Objednávka odišla 19.12 na nacenenie. Blbé načasovanie kvôli sviatkom, vedel som, že stratíme začiatok januára, ale z dát, ktoré som pozbieral som očakával, že sa to bude dať dohnať.

Mýlil som sa. K naceneniu som sa dostal až koncom januára a ešte to odštartovalo kolotoč problémov:
• zlé MD rates
• Výrazné navýšenie prácnosti oproti predošlej objednávke (ktorá bola rozsiahlejšia)
• Otázky na technické riešenia
• Čakanie na odpovede
• Zapojenie nových ľudí do procesu kde neprebehol dostatočný onboarding
• Analýzy na porozumenie požadovaných zmien
• Body v objednávke, ktorá bola takmer totožná (mierne osekaná) oproti minuloročnej zrazu neboli jasné a potrebovali dovysvetlenie a nové nacenenie
• Atď. atď.
Tieto doťahovačky nám zožrali niekoľko ďalších, veľmi dôležitých týždňov aj keď sme tlačili na to, aby sa začalo čo najskôr

Aby sme neblokovali celý produkt, rozdelili sme to do niekoľkých blokov, ktoré sme preklopili na samostatné objednávky:
1. samotný dizajn systém
2. Všetko okolo
3. support

Aby to bolo reálne stihnuteľné, osekali sme objednávky na úplné minimum - to, čo požaduje vyhláška, ostatné sa naplánuje po zverejnení. DS časť mala odsíť na konci februára. Odišla začiatkom marca kvôli problémom na našej strane (zlý dátum, úprava popisov k objednávke, doplnenie deadlines…) - moja chyba, stále sa učím a veľa procesov je pre mňa nových.

Druhá časť (všetko okolo) ešte stále neprešla cez proces a od februára je uviaznutá na SKITe - tu nám vzniká kolosálny fuckup, keďže podľa vyhlášky potrebujeme mať veci zverejnené na webe a tento web zatiaľ nikto nerobí!

Toto je moje kolosálne manažérske zlyhanie - Keď som už v januári videl, že ten proces je veľmi kostrbatý a čudný, mal som rozpracovať alternatívu rozdelenia zakázky, vytvoriť alternatívy, spracovať podklady k súťaži (zadanie), mitigovať riziká a vytvoriť alternatívne scenáre. Aktívne riešiť problém v predstihu a šetriť čas, ktorý sme už vtedy nemali. Čiastkovú prípravu som spravil, ale žiaľ nedotiahol som to do konca a nedupol som si.

Aktuálny stav
Ideme čo najviac MVP aby sa to stihlo

Dizajn knižnica (Figma)
Tu sme na 90% hotoví. Spravili sme kontrolu figmy. Jednoduchšie komponenty sú ready, v tých zložitejších potrebujeme ešte drobné úpravy. Prácnosť odhadujem na niekoľko dní.

Dev knižnica (html + css)

Chceme dodržať soft fork GDS

Tu narážame neustále na problémy:

  • Najprv bola otázka, ako vlastne spraviť soft fork. SKIT sa pýtal aj GDS, čo odporúčajú ale stále nemám pocit, že je to jasné zo strany dodávateľa.
  • Často sa na mňa dostane otázka, ktorú som predpokladal, že bola dávno vyriešená v Q1-Q2/23, kedy sa po freeze doťahovala stratégia rozvoja medzi všetkými stranami. Veď predsa nerobíme nič nanovo, iba pokračujeme v tom, čo sa riešilo pred rokom. A aj tak je to problém (toto mi fakt neberie hlava).
  • V podstate pri všetkom, čo sa začalo SKIT narazil na problém
    • Ako to forknúť
    • Ako namapovať farby a fonty (do vyhlášky sa zadefinovali foundations (farby, fonty, elementy…), ale nie sú namapované na GDS. Alebo ak sú a bola za tým nejaká logika, tak nefunguje knowledge sharing v rámci SKITu a niekde by to malo byť zaznamenané. V opačnom prípade nás čaká pracné mapovanie úplnych základov.

Dúfam, že sa tieto blokre podarí odstrániť a čoskoro uvidíme hmatateľné veci, lebo inak to bude veľký problém.

Iné knižnice/ frameworky

  • Zatiaľ sme usekli (wordpress, react a pod.). Keď na to bude kapacita, vrátime sa k tomu

Web IDSK

  • Zatiaľ sa nakódilo nula celá nula nič. Ani len nacenenie nemáme (od decembra/januára)
  • Potrebujeme na to nájsť ľudí, ktorí to v pomerne krátkom čase dajú dokopy (kód/low code/ no code/ cms - niečo funkčné, s čím sa bude dať pracovať, udržiavať…)
  • Pracujem na figma prototype. Z veľkej časti vychádza z návrhov SKITU, dopĺňame len verziovanie a submenu (inšpirácia - carbon, material dizajn a ostatné veľké DS)
  • Snažím sa dať dokopy špecifikáciu a jasné zadanie
  • Najväčšia sranda je, že sa to dalo do vyhlášky (§17a), takže sa nemôžeme ani vyhovoriť, že ten web nespravíme a iba niekde prilepíme figmu a odkaz na github (to by nám asi neprešlo)

Dokumentácia

  • Budeme čerpať zo SKIT figmy ako základ. Všetky komponentu sú tam popísané, čo nám ušetrí kopec času
  • Bude to chcieť checknúť, či texty sedia, ale to by sme mali spraviť rýchlo
  • Developerská časť ( ako rozbehať projekt, github a pod.) myslím že nemáme. Skúsime revidovať (ak to bude mať zmysel) info z IDSK2.0

Vízia a stratégia
Ak by sa nám to podarilo vybojovať a nebol by to totálny fuckup, tak vízia do ďalších období:
Q2-Q3 2024

  • Komunikačná kampaň (nové IDSK)
  • Spraviť prvý relase IDSK3
  • Posunúť info o IDSK na OVM
  • Nastaviť si spôsob ako držať fork

Q4 2024

  • Rozvoj vzorov, templates ( komplexnejšie prvky, guidelines na procesy a pod.)
  • Spraviť školenia/ workshopy
  • Nastaviť pravidlá pre rozvoj
  • Community events (periodicky dať priestor rozprávať sa o IDSK a riešiť problémy, nápady) - inšpirácia GDS monthly call, carbon design system guildy a pod.

2024/2025 a ďalej

  • Vybudovať komunitu okolo IDSK
  • Spolupráca s OVM, dodávateľmi na rozvoji
  • Komunitné zdroje (ak pre nejaký projekt vznikne niečo zaujímavé, dá sa to publishnúť)
    - Robiť to už konečne normálne, tak ako sa to malo už od 2017 bez prestávky.

Dohovoril som, pustite sa do mňa :slight_smile:
A odteraz tá komunikácia už bude na pravidelnej báze, nie takto skokovo…

5 Likes

A rovno nadviažem najpálčivejšou témou:
Ako to optimálne soft-forknúť

Ja ako nedevoleper (dizajnér) to čítam takto:

Ahojte, prechádzam si info k forkovaniu. Vieme si povedať, ako to fungovalo pri IDSK2?.
Pozerám github a vychádza mi z toho, že sa tiež forklo v nejakom momente GDS a v rámci branche sa sledovali commity, ktoré sa postupne zapracovávali. + vlastné commity (1497) čo sú slovenské zmeny/úpravy ? čítam to správne? ak nie, pokojne ma opravte.

Od developera, ktorý pracuje na 3.0 prišlo takéto vyjadrenie:

  1. V Idsk2 boli použite fondumantels govuk a komponenty boli vytvárane na základe tých fondomentals.
  2. Idsk3 potrebujeme meniť fundumentals lebo govuk nemá takú štruktúru farieb a fontov ako mame my vo figme.
  3. Preto navrhujem vo fundomentals zmeniť farby z govuk na nase a farby ktoré nemajú zadefinovane, dodefinovať podlá našich farieb. Následne prejdeme všetky komponenty ktoré potrebujeme na základe vyhlášky a meniť classy a farby podlá našich farieb. To sa týka farieb aj fontov preto že mame inú štruktúru fontov a farieb ako govuk.

Snažím sa dopátrať k človeku, ktorý forkoval IDSK 2.0 a zároveň riešil commity vo forku. Aby nám potvrdil, či rozmýšľame správne alebo nie. Zo štatistík githubu vyskočili nejaké aliasy ktoré hádam povedú k reálnym ľuďom.

Uvítam každú dobrú radu, aby sme sa pohli správnym smerom.
Aj keď neviem prečo to riešim ja ako dizajnér s nula developerskými skúsenosťami…

3 Likes

Taky navrh:

Zoberte tokeny co pouziva GDS -

Napriklad:
govuk-colour("green") alebo
govuk-colour("blue"), govuk-colour("dark-blue") a govuk-colour("light-blue")

Priradte im farby zo stylesheetu ID-SK 3

Napriklad:

Potom uz len staci upravit niektore styly v css, alebo urobit css, ktore bude prepisovat to z GDS.

Napriklad tu je css pre button:

v nasom pripade by to malo byt:

$govuk-button-background-colour: govuk-colour(“blue”) !default;

kedze mame primarny button definovany ako modry.
a + do css pre button pridat border-radius: 5px;

a voilá mame modry ID-SK button v GDS kodoch.

Podobne sa da upravit typografia a par dalsich komponentov, ktore su definovane vo vyhlaske.

Co sa tyka typografie, pokial dobre viem typo ID-SK je kompatibilne s GDS - v ID-SK len mame doplnene nejake velkosti fontov kvoli mobilnym aplikaciam.

Pokial bude s tymi farbami problem dajte vediet. Za 15 min. vam namapujem vsetky tokeny GDS na farby z ID-SK 3.

3 Likes

Tomáš, ďakujem ti za podrobný update a vážim si transparentnú komunikáciu, ako aj tvoje upozornenie na vlastné chyby a ponaučenia. To nie je často vidieť.

2 Likes

Suhlas, napriek nelichotivemu stavu (ocakavane) je toto cerstvy zavan otvorenej komunikacie. Len tak dalej!

Ahoj @Tomas_Makan1, ako ti toto zamiešalo karty?

1 Like

Ešte neviem. Pozrel som tlačovky (boli smutné), vytiahol som odtiaľ dátum 31.5, čo nám viacero deadlinov posunie.

  • Išla otázka do tímu. V najbližších dňoch si k tomu sadneme a naplánujeme další postup

Novinky

Začnem dobrou správou
Po syncu s tímom sme si overili reálnu situáciu, deadlines a základné parametre projektového riadenia. Naše projektové deadlines koniec SKITu neovplyvní a ideme podľa plánu. Môžu nás ešte rozhádzať individuálne kroky zamestnancov (odchod z vlastnej iniciatívy, dovolenky, pokles produktivity - a vôbec by som sa im nečudoval…)

A teraz zlé správy:

  1. Tým, že končí celá firma, musíme vymyslieť handover zdrojov (figma, kód, dokumentácia, prístupy, procesy…), ale aj akýkoľvek know-how, ktorý si k DS SKIT vybudoval od 2020.
  2. Musíme vytvoriť stratégiu, ako s týmito zdrojmi pracovať a manažovať ich. Tým pádom celý produkt IDSK prechádza na MIRRI a budeme musieť zastrešiť komplexnejšiu agendu (learning by doing ako vyšité)
  3. Potrebujeme ASAP nájsť niekoho, kto nám pomôže:

1. Vytvoriť web IDSK k 1.7.2024 alebo skôr. Je nám teraz asi úplne jedno ako sa to spraví (statická wiki) - hardcoded, šablóna, cms a pod., pokiaľ to dokážeme dostať v deadline na web
2. budeme určite hľadať niekoho na prevádzku (web, github atď.)
3. budeme hľadať spôsob, ako robiť ďalší rozvoj (a bude ho pomerne dosť…)

  1. Okrem toho musíme upraviť produktovú stratégiu na najbližšie mesiace a roky. V rámci nej údržbu, dizajnový rozvoj, technický rozvoj, držanie forku, budgety…

Minimalne tu na tomto fore je 5 ludi, ktori s IDSK aktivne robili a robia aj vo firmach, ktore maju nejaky track record UX/UI roboty. Ak ma MIRRI zaujem, toto sa da velmi velmi rychlo vysutazit.

1 Like