MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Ako urcite vies, plati len to co je vo vyhlaske t.z. presne to co je v prilohe c. 12. Pravnici nedovolili ani odkazovat na dokumentaciu ID-SK na webe. Takze vsetko co hovoria standardy je tam! Nasiel si tam nejake kody?
=> pouzitie akychkolvek kodov vyhlaska neprikazuje. Cokolvek bude, je nice-to-have. (oprav ma ked to je inak)

Podla info z NASES sa vyhlaska tak skoro neplanuje znova menit (min. 2-3 roky) => min. 2-3 roky sa ID-SK, ktore sme navrhli nebude upravovat

Ano je, na jesennej PS lepsie sluzby alebo PS stadardy(uz si nie som isty) bolo ID-SK 3 prezentovane este pred tym ako isla vyhlaska do MPK. Dookola pisem, ze prislo mnozstvo komentarov k navrhom priamo do figmy na ktore sme poctivo odpovedali, pripadne zapracovali upravy. Este raz zopakujem, vo vyhlaske ziadne kody nie su, preto nechapem preco by ich mal niekto niekde schvalovat.

Predpokladam, ze od vyvojarov. To co tu uz dlho tvrdim je, ze nasou klucovou personou nie je vyvojar ale dizajner a biznis vlastnik. Koniec koncov sa to vola DIZAJN system. Pokial ludia co weby navrhuju ich nadizajnuju v ID-SK potom ich developeri aj v ID-SK naprogramuju.

Doporucujem si pozriet roadmapu, cast kniznice, konkretne prvy krok - koncepcia dev. kniznice. Mozno ta ukludnim, stale nie je o nicom rozhodnute, kedze co sa tyka HTML/CSS kniznice sa este na nicom nezacalo pracovat! Zas vsak spomeniem, ziadnu povinnost pouzivat tuto HTML/CSS kniznicu nikde nevidim.

Spatne nie je potrebne upravovat nic! Tak ako to bolo pri aktualnej platnej kniznici. Navyse sa navrhovalo nejake prechodne obdobie pocas ktoreho budu k dispozicii obe kniznice. Vzhladom k tomu, ze sa jedna o evoluciu nie revoluciu pre uzivatelov to nebude zasadny skok. Google vydal novy materiel design 3. Prerabaju sa teraz vsetky appky do noveho dizajn systemu?

Nove UPVS je presne podla toho co vyzaduje nova priloha c.12, takze ano je v novom ID-SK.

Ano, toto moze byt predmetom diskusie v ramci navrhu dev. kniznice, ktory je naplanovany v druhej polovicii Q1. Preto sa aj organizuje komunitne pivo, chceme ziskat co najviac vstupov od roznych pouzivatelov - aj takych co pouzivaju bootstrap.

2 Likes

Ech, ale jasne, ze kody nie su povinne. Ale ked zmenite vizual, tak sa musi povinne pouzit to, co je aktualne platne (podla vyhlasky). Pamatam si velmi zivo diskusiu s BRISK (Konecny) o tomto. Neviem to vyhrabat, ale pre vsetky nove veci + vacsie prerabky starych veci plati, ze musia byt podla IDSK (aktualne platneho v tom case).

Realne budu dodavatelia pouzivat idsk kody a dokonca je to vo vasom zaujme. Nedavno si tu daval taky prieskum, kde kody boli myslim, dost dolezita sucast toho celeho. Osobne si dizajn system bez kodov neviem zivo predstavit pouzivat.

To je ktory? Ten novy? Lebo vyhlaska hovori zatial o gov.uk dizajne vselijakych checkboxoch atd … nemam pocit, ze by som toto videl napriklad v navrhoch UPVS alebo zivotiek.

Pracovna skupina by mala povedat, ako sa vysporiadame s prechodnym obdobim, ci budu sluzby noveho upvs v idsk (schvalenom) dizajne, alebo bude uprava vyhlasky (release party?) a ci ideme drzat hard fork alebo soft fork. Podla mna je extremna blbost robit hard fork. Skusme opacnu otazku, vsetky tie bugy a veci co tam zapracovali v upstream za ten cas co sme out-of-sync su pre sk uplne irrelevantne? Kto to vobec kontroloval?

Cela pointa toho, ze preco sa IDSK robilo ako fork z gov.uk, bola v tom, ze nemame stabilny dizajn tim ani vyvojarsky tim v state, ktory by toto dlhodobo vedel udrziavat (dlhodobo = 5+ rokov). SKIT ma zatial nijako nepresvedcil, ze dokaze toto zastresit. MIRRI uz vobec nie. Moja obava je o to vacsia, ze sa tu hovori, ze cielovka idsk nie su vyvojari. Toto je obrovska chyba a predstava, ze v MIRRI/SKIT to budete len kreslit vo figme a potom z figmy si to dodavatel zoberie bez kodov a vsade sa to bude spravat rovnako je nula. Nepoznam jediny webovy dizajn system na zemeguli, ktory by nemal aj copy-paste kody.

Akoze nezacalo pracovat? Tie hlavicky paticky robil kto? Ved to je nasadene uz kadetade. Povodne rozhodnutie na PS bolo drzat upstream sync. Dokonca sa idsk raz prerabalo, aby sa sync dal robit. To, ze sa sync PRESTAL robit muselo byt nejake rozhodnutie tiez.

Ja sa pytam co sa stane. Odpoved je teda, ze sa nestane nic, budu v starom dizajne, OVMkam sa vysvetli, ze “viete ten idsk, ktory ste museli pouzivat, aby to vsetko vyzeralo rovnako sa na MIRRI rozhodli zmenit, cize vasa sluzba bude vyzerat trosku inak ako vsetko co MIRRI teraz zverejnilo”. Umlatia vas capicami a peciatkami. :smiley:

Cize ked tam najdem jeden checkbox a option alebo error field v inom style mozem vas nabonzovat MIRRI a dostane NASES/MIRRI od MIRRI pokutu?

1 Like

Ja si vobec nie som isty, ci sa bavime o tom istom. Tu je Figma file, ktory bol pripomienkovany:

Tu je navrh prilohy c. 12, ktory bol preberany na PS a v MPK (snad je to posledna verzia):
Vyhláška 782020_Príloha č.12_IDSK3.0.docx (4.2 MB)

Komenty:

  • s kodami pocitame lebo davaju zmysel kvoli efektivite vyvoja a kvalite kodu (vid. roadmapa). Legislativne vsak ich pouzitie nie je vyzadovane.
  • hlavicka bola dorabana ako novy komponent do ID-SK pretoze ta Gov.uk OVMkam nevyhovovala. Tak ako nevyhovuje mnozstvu inych webov v UK a preto si robia vlastnu. To preco a ako sa navrhovala najdes tu: https://slovenskoit.sk/evolucia-hlavicky-id-sk/ V ID-SK 3 sme z nej len odstranili trikoloru - chceli sme to urobit uz v dvojke, ale nakoniec sme ju kvoli evolucii z tej ciernej s trikolorov nechali.
  • od zaciatku je pocitane s tym, ze spatne nebude potrebne nic do ID-SK 3 prerabat. Ked sa vyda nova verzia wordpressu prechadzaju vsetci na novu? Prejdu ked chcu, lebo je lepsia a s nakladami pocitaju. Z mojho pohladu je to uplne bezna prax. V UK toto nemusia riesit, lebo gov.uk je dizajn system pre jeden statny portal. Oni neriesia ci komponenty, ktore navrhuju vyhovuju niekomu inemu. Oni robia dizajn system pre to co potrebuju. Mozno aj toto je dovod preco sa krajiny ako australia, novy zeland, skotsko, … rozhodli od Gov.uk odpojit.
  • S tym udrziavacim timom uplne suhlasim. Povodne som si myslel, ze toto ma byt prave klucova uloha SKITu - rozvijat klucove casti eGovernmentu. Vedenie vsak ma so SKITom zjavne ine plany. Toto vsak treba adresovat inde. Ked nieco zistis, daj vediet.
  • Sync sa prestal robit lebo sa dohodlo, ze namiesto udrziavania toho bordelu co tam za tie roky vznikol budeme venovat obmedzene kapacity radsej na vyvoj noveho. Koncepcia zatial nie je doriesena. Nejake koncepcne navrhy uz su pripravene.
  • ID-SK tu mame pokial sa dobre pamatam od roku 2018 mozno 2019 t.z. +/- 5 rokov. Od vtedy nepreslo ziadnou zasadnejsou zmenou. Ano OVMkam sa vysvetli, ze tu mame vacsi update, ktory reflektuje ich potreby. Nic dramaticke.
  • kludne reportuj cokolvek najdes

Toto sa prosím kde a kedy dohodlo a niekto vyčíslil aj čo toto odpojenie bude stáť?

Z celého tohto mám mimoriadne zlý pocit. UK robí komponenty tak, že naprieč rôznymi ovm zbierajú podnety ako to rieši kto inde a potom sa dohodnú a spravia centrálny komponent. Rozhodne ani náhodou nerobia komponenty len na jeden štátny web.

My zase sme snehová vločka a ideme sa tváriť, že na Slovensku to vieme lepšie o troch ľuďoch ako celé tímy v UK, čo rok ladili len checkboxy?

Sorry, ale toto smrdí not invented here syndrómom na kilometer.

Napíšem to ešte raz a pomaly. Vyhláška pokiaľ viem hovorí, že pokiaľ ideš robiť novú vec tak musíš použiť aktuálne platný dizajn manuál. Ak robíš zásadnú zmenu existujúcej služby musíš použiť aktuálne platný idsk tiež = prerabka. Takto si to pamätám. Idete to zmeniť alebo si to zle pamätám? Nikdy som netvrdil, že všetky staré veci sa budú prerábať.

A medzičasom už to riešia aj v UK a otázka ktorú som vtedy mal ostáva. Čo ak gov UK predbehbeme a spravíme si nejaký komponent skôr ako oni? Budeme s nimi diskutovať? Pošleme pull request? Ozveme sa do ich dizajn skupín čo riešia tieto komponenty u nich? Vydáme novú vyhlášku keď ich komponent bude lepší? Úplne bežné otázky čo sa dejú nielen v dizajne ale hocikde v open source. Môžeš zaradiť do diskusie k pivu.

A prečo by malo? Práve naopak, podľa mňa stabilné veci sú dobré. Špeciálne v štáte.

Ake OVM myslis? Myslis, ze sa pytaju NHS(ktory sa odpojili) co potrebuju? Ci hovoris o OVMkach, ktore maju web na centralnom rieseni? Budem rad za nejake linky UK OVMiek, ktore nie su pod centralnym riesenim gov.uk a pouzivaju gov.uk dizajn system.

Fakt ideme v dnesnej dobe riesit to ako dobre urobit input, chceckbox alebo radiobutton? Automat ti tu sam generuje kody, scripty, cele videa, maluje obrazky a my sa bavime, ze na slovensku nedokazeme nadizajnovat absolutne najzakladnejsie HTML prvky? To sme teda dopadli.

Asi sa zhodneme, ze ked robis novu vec bolo by rozumne pouzit najnovsie co je, vsak? A definuj prosim zasadnu prerabku. Pokial prerabas 3/4 frontendu asi by som tiez preferoval nech to uz cele urobis v tomto najnovsom co je. Nedava na tom nieco zmysel?

Zapisme si to ako jednu z vyhod hard forku - toto ta absolutne nemusi zaujimat. Ked sa ti ich nova hlavicka bude pacit, kludne si ju v svojej kniznici updatujes.

Tak schvalne, kludne sa zapojte:

Takmer vsetky ich sluzby su mimo gov.uk - ono to len vyzera, ze to je pod gov.uk - pozri si subdomeny pripadne sa to routuje na frontende, ale predstava, ze gov.uk je jeden web, kde spravia centralne update npm a ono sa to vsade zmeni je uplne mylna.

Nie, nedokazeme sa o to starat, pridavame si robotu, moja zakladna otazka je “na co si pridavame robotu?”

Toto definovala pokial viem vyhlaska uplne presne. Sumou, zmenovej poziadavky.

Absolutne, uplne ze nie. Presne naopak. Toto umoznuje soft fork. Proste vyrobime svoj komponent a nebudeme pouzivat ten, v klude v repo moze ostat vsetko to co sa nam nepaci a vieme to tu na rodnej hrude nastylovat krajsie a zaroven mat sync s upstream. Zacinam mat pocit, ze asi nerozumies co je to soft fork.

1 Like

Tu je zoznam OVMiek. Ktorych web nezacina na www.gov.uk a pouzivaju gov.uk dizajn system?

A len taka zaujimavost. Samotna stranka dokumentacie dizajn systemu pouziva hlavicku, ktoru nemaju v dizajn systeme zadefinovanu!

a tu je vysvetlenie preco:

Este tu pridam par prikladov zo zahranicia. Vsetko su to dizajn systemy, ktore vychadzaju z gov.uk ale idu svojou cestou. Uvediem priklady na zakladnom komponente input.

Alpha design system (Novy Zeland):

Gold design system (Australia):

Digital Scotland (Škótsko):

Budem rad ked tiez konstruktivne uvedies ukazky dizajn systemov, ktore preberaju Gov.uk a obohacuju ho o svoje komponenty.

Sluzby! Sluzby! Webiky ministerstiev ma (teraz) absolutne netankuju.

Sluzby mozes zacat klikat napriklad tu. Services - GOV.UK hned prve je mimo www.gov.uk

Opatovne upozornujem, ze to, ze nieco zacina na gov.uk este neznamena, ze to ma nejaky zdielany backend a uz vobec to neznamena, ze to ma nejaky zdielany frontend. Napriklad tieto tu su routovane na gov.uk, ale backend aj css maju vlastne. Dokonca to robia uplne ine timy.

Its a feature! Nikto nikdy nezakazal pouzivat vlastne komponenty. Dokonca od zaciatku hovorim, ze ked vieme a chceme naveky supportovat nejake nase komponenty, tak to spravme. Este raz, ja ti nechcem zakazat vyrabat nase slovenske bryndzove komponenty. Ale nevymyslajme koleso a tie komponenty co robia v UK a nam sa hodia proste preberme by default. Ak sa nam nepacia, velmi dobre zvazme ci sa o to ma kto starat a potom povedzme - toto nie. To je cele.

Zatial celu tuto situaciu citam tak, ze soft fork umozni vyrabat vlastne komponenty, ako bonus sa o core komponenty staraju v uk, bugy mozeme hlasit im. Vlastne tu nepadol jediny argument proti.

Ty tu hovoris, ze sync pre soft-fork je vela roboty. Ja ti hovorim, ze toto je najlepsia a najlahsia cesta. Ak nemate cloveka, co by raz za mesiac skontroloval upstream, pozrel zmeny, prepisal release notes a spravil release u nas, tak vobec nechapem ako vobec chcete uvazovat o tom, ze chcete hard-fork alebo nebodaj idete vyrabat vlastny dizajn system, ktory treba vyvinut a o ktory sa bude treba starat odhadom 10x viac, riesit nekompatibility medzi browsrami, accessibility a usability nehovoriac. Kreslenie figmy je ta lahsia cast.

My tu proste nemame na toto kapacity (tvrdim ja, tvrdis ty, vidi kazdy kto si otvori github), ale SKIT sa rozhodol, ze ide robit hard fork. Blaznovstvo.

Nemusime sa tu uz tocit, budem chciet na pive pocut velmi silne argumenty preco si myslime, ze dokazeme vyvijat a supportovat hard-fork, ale nemame ani kapacity na git pull upstream a forward bugov do gov.uk. A este ma bude zaujimat, ze kto kedy rozhodol, ze sync sa prestane robit.

3 Likes

Uz som spomenul, ze v roadmape je uzatvorenie tejto temy planovane na koniec Q1. @jsuchal Prosim ta, dopln za seba toto MIRO:

Ktokolvek sa pridajte a doplnte taktiez svoje pohlady na plusy a minusy k jednotlivym variantam. Nasledne tento vystup posuniem na MIRRI. Je asi jasne, ze ani ty, ani ja to nerozhodneme.

Mame tu 2 cesty. Kazda ma z mojho pohladu svoje vyhody a nevyhody. Rozhodujuce je tu za mna to ake ma MIRRI so SKITom a BRISKom plany - toto je podla mna zasadny vstup do diskusie na ktory podla mna nikto z nas nema odpoved.

Co je vsak uz viac-menej iste je, ze po vizualnej stranke bude ID-SK vyzerat tak ako je navrhovane v prilohe cislo 12, ktora tu bola zdielana. Berme to prosim v uvahu.

Na zaver ti chcem podakovat za fajn diskusiu. Myslim, ze je dolezite o tejto teme takto verejne hovorit.

Tieto otazky indikuju, ze bud zlahcujes alebo nerozumies, ze implementacia (a aj dizajn) jednoduchych veci nemusi (a casto nie je) jednoducha. Checkboxy/radio buttony v gov.uk su toho peknym prikladom.

Znovu, predstavujes si implementaciu ako nieco “dane”. Ale to nie je tak, o com ti povie snad kazdy dizajner, ktory kontroloval pracu developerov. VZDY su nejake pripomienky k implementacii a chyby v nej. A zalezi od asertivity project managera/dizajnera ale aj casu a budgetu nakolko “pixel perfect” implementaciu bude pozadovat od developera. To su dve pohyblive casti: dizajner a developer v kazdom projekte, ktory bude idsk pouzivat a ak developer nedostane dobre kniznice, tak vysledok nie, ze nikdy nebude jednotny a to aj v podstatnych veciach a funkciach, ale bude to casty jav.

K tvojmu tvrdeniu, ze dizajn system je hlavne o dizajne si pomozem Wikipediou: “A Design system is a set of interconnected patterns and shared practices coherently organized. Design systems aid in digital product design and development of products such as applications or websites. They may contain, but are not limited to, pattern libraries, design languages, style guides, coded components, brand languages, and documentation.”

Nie je tomu tak a je chyba a tiez mam z toho obavy ked sefdizajner idsk takto k tomu pristupuje. To neber ako osobny utok, ale ako obavu z konceptu, ktory predstavujes a presadzujes a fakt sa cudujem, ze tu musime argumentovat za taku zakladnu vec. Este raz: dizajn system nie je len o tom ako pekne to vymyslis a nakreslis!

Ako uz @jsuchal spominal, ak nemas vyhodnotene, ze tvorba noveho bude vyzadovat menej kapacit ako sync a customizacia gov.uk, tak pustat sa do niecoho vlastneho je velkym rizikom a s malou sancou na uspech. Tu len spomeniem, ze vsetky mozne vyhrady tykajuce sa napr. “govuk-” css class su taktiez riesitelne, lebo ako pises inde, zijeme v dobe, ked vieme transpilovat a konvertovat veci ako sucast buildu - takze ak by sa to ukazalo ako dolezita vec, tak idsk moze pouzivat prefixy “haluska-”, ktore replacnu v build time prefixy “govuk-”. Podobne custom componenty, pripadne overidnute komponenty, atd. Ak mas ludi na vyvoj noveho, tak musis mat aj ludi, ktori setupnu taky proces, ze sync bude jednoduchy, customizacie budu nebolestive, finalny kod bude lahko pouzitelny v nasich podmienkach, mozu udrziavat sync s napr. wordpress temou (co v govuk vyargumentovali preco nesli do integracii (napr. erb, twig, blade, etc.) ale moze to byt pre nas legitimne AK si to najde tech maintainerov).

Tl;dr: Developers, developers, developers, developers.

5 Likes

Az teraz som si toto vsimol. Ved vy ste vlastne cely govuk dizajn vyhodili do kybla a urobili vsetko inak. Labely, warningy, focusy, buttony, oble rohy, vsetko je inak. Uplne vsetko. Toto je neuveritelne ako tu este dokazes este robit screenshoty porovnania MSSR sluzby (pre istotu len textovy prvy screen), ze to je zmena na 5 minut. Wow.

Na PS lepsie sluzby si toto vobec nepamatam. Kde prosim bezi k tomuto MPK? Normalne zatahujem rucnu brzdu, lebo toto co sa tu deje je neuveritelne. Chape vobec BRISK a SKIT ake naklady toto do buducna sposobi statu? (Pozor otazka je chytak)

1 Like

https://wiki.vicepremier.gov.sk/pages/viewpage.action?pageId=101827462

Nech sa paci, pripomienkovalo sa to zhruba mesiac. Bolo zapracovanych/vyriesenych 165 komentarov. Prezentoval to biznis vlastnik (P. Konečný). Figma kniznica je public uz zhruba pol roka.

Aha cize nie PS lepsie sluzby. Rozumiem, eskalujem.

1 Like

A co bolo zle na formularovych prvkoch gov.uk, ze sa cele od piky prekopali? Kde mozem vidiet vystupy s UX testovanim s roznymi skupinami pouzivatelov a ako tieto vystupy ovplyvnili dizajn?

2 Likes

Davam sem do pozornosti, ze nejaka ta kniznica na uplne svetovej urovni dizajnu a UX (Tailwind CSS Components - Tailwind UI) stoji tak 1000 eur (s lifetime updates & maintenance, 500+ komponentov, sablony, react/vue komponenty). Toto je benchmark, ktory ma BRISK/SKIT porazit. Nieco mi hovori, ze uz teraz budeme v nakladoch niekde x 100 a este nemame ani ciarku kodu, co by sa dala OVMkami pouzivat.

2 Likes