MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Vies to podlozit aj nejakymi datami, alebo je to len “jedna pani povedala”. Ja mam presne opacnu skusenost btw led ide o realnych pouzivatelov :slight_smile: ale nemam podkladove data, takze v tomto by som veril vyskumanym veciam, tj gov.uk dizajn system.

1 Like

Toto je velmi casty argument hlavne u uradnikov - ak to nevyzera ako povodne tlacivo, tak je to zle… Pritom opak je vacsinou pravda - nechceme robit “elektronizaciu” papierovych procesov - procesy (a formulare) treba pri digitalnej transformacii znova predefinovat.

3 Likes

Áno, lebo keď už 16ty rok zakladám rovnaké tlačivo do 3 šuflíka hore tak sa mi nechce učiť nové tlačivo. To, že z toho tlačiva reálne úrad potrebuje 3 z 18 koloniek, lebo všetko ostatné už v registroch je, to úradníka nezaujíma. On má roky postup ktorý nechce meniť :slight_smile:

Co mne osobne chyba je nejaka strategia a jasne definovane ciele pre ID-SK.

Neviem sa dopatrat k odpovediam na otazky:

  • aky problem ID-SK riesi?
  • ake ma ID-SK ciele?
  • pre aky typ webov je ID-SK urcene? (digitalna sluzba, ministerstvo, socialna poistovna, …)
  • co to vlastne ID-SK je? (je to design system ako material design, ktory dava system ale neurcuje vizualny styl alebo je to stylesheet a brand manual statnych sluzieb)

Mam pocit, ze v pripade UK v tom mali celkom jasno - mame vela zbytocnych webov, ktore su komplikovane, rozsiahle a narocne na udrzbu. Dajme vsetky tieto weby na jedno miesto gov.uk(zlacnime udrzbu) a vytvorme tak jednoduchy design system, ze OVMka budu nutene vytvarat jednoduche sluzby. To, ze to vizualne zjednoti komunikaciu statu a zlepsi pristupnost je “len” prijemnym bonusom.

Doporucujem si pozriet tento zoznam: Departments, agencies and public bodies - GOV.UK - GOV.UK … vsetky ministerstva a mnoho dalsich uradov nemaju ziadne vlastne stranky, su len podstrankami gov.uk, nemaju ziadnu navigaciu - resp. pouzivaju len princip kontentovej navigacie … toto vsetko malo jasne ciele - donutit urady rozmyslat nad tym co je skutocne dolezite!

V pripade ID-SK mam pocit, ze sa prebralo zopar komponentov a trosku sa zabudlo na filozofiu za tym. Mozno, ze tam bola aj filozofia, ale mam pocit, ze je potom velmi slabo komunikovana.

Len pre info - v poslednych tyzdnoch prebehlo niekolko stretnuti na urovni SKIT + BRISK a SKIT + komunita. Predmetom stretnuti bolo najma otvaranie vyssie spomenutych otazok. Myslim, ze sa veci zacinaju postupne hybat. Budem rad ak napisete na vyssie spomenute otazky aj svoj pohlad!

pozerali ste si úvod tej stránky ? ID-SK Frontend - Čo je dizajn manuál ID-SK či riešite skôr kto je owner a kto je zodpovedný ?

2 Likes

Historicke okienko:

  • idsk zniklo preto, lebo dizajn roznych egov sluzieb bol extremne fragmentovany. slovensko.sk, minv, prihlasovanie, podpisovac, socialka, ministerstvo prace…, ked si len clovek zoberie cez kolko roznych vizualov sa ma preklikat len v ramci jednej sluzby a kolko roznych design patternov tam po ceste stretne, je jasne, ze toto posobi extremne nedoveryhodne a sposobuje to ludom problemy.
  • kedze v tom case UPVII (predchodza MIRRI) nemal ziadne kapacity a zaujem to riesit interne, padlo na pracovnych skupinach rozhodnutie, ze treba prebrat design manual gov.uk (vtedy majstri sveta v egove) a budeme vobec radi, ked budeme drzat krok s upstream (toto sa nedari ani dnes, ked mame dedikovany team v skit)
  • @michalblazej to tlacil samozrejme dalej, ze to nema byt len o tom, aby to vyzeralo rovnako, ale aby sa aj zmenil pristup k tvorbe sluzieb ako taky. to sa podarilo ciastocne.
  • az nedavno (po zmene vlady) zacal byt apetit na zasadnejsie zmeny (napr. govCMS - u vas, ktore ma sluzit prave na zjednotenie webov ministerstiev), chystaju sa dalsie zmeny ako zjednotenie domen… opat odporucam, zacat sledovat co sa deje v ekosysteme mimo SKIT, v roznych pracovnych skupinach, napriklad v NKIVS je napisanych vela odpovedi, po ktorych tu teraz volas. Podobne aj vo vyhlaske LP/2021/149 Vyhláška o spôsoboch a postupoch pri elektronizácii agendy verejnej správy - #2 by jsuchal
2 Likes

@filipb ID-SK mam nastudovane pomerne dobre. Skusim otazky polozit mozno inak:

  • Je cielom aby v ID-SK boli robene aj webove sidla ministerstiev, uradov, … alebo riesime “len” digitalne sluzby? Podla webu ID-SK hlavne digitalne sluzby (myslene po vacsine formulare).
  • Je cielom vyuzivat ID-SK aj pri tvorbe mobilnych appiek (ak su nevyhnutne)? Nie je pre uzivatela prijemnejsie vyuzivat v appkach interakcne principy na ktore je zvyknuty z mobilnych zariadeni?
    Riesenie nativnych, hybridnych a progresivnych appiek web ID-SK vobec nespomina.
  • Preco potrebujeme zjednocovat vsetky sluzby vizualne? Kto to identifikoval ako problem? Nie je divne, ze z webu financnej spravy, ktora komunikuje zeleno alebo soc. poistovne ktora komunikuje cerveno sa zrazu obcan preklikne na cierno bielu digitalnu sluzbu?

V UK to aspon dotiahli do konca a weby vacsiny uradov zjednotili pod gov.uk! Toto bol ich ciel a design system bol len nastroj ako ho zrealizovat. My sme prebrali nastroj, ale ciele nie. Teraz sa tu snazime vymyslat ako pomocou tohoto nastroja urobit appku, web ministerstva alebo uradu. Nikto vsak neuvazuje nad tym, ze sa tu snazime lopatou zrubat strom.

V SKITe s tym bojujeme kazdy den! A chceme aktivne pomoct s rozvojom. Preto sa opytam este raz:

  • Aky maju podla vas slovenke eGov sluzby najvacsi problem?
  • Co by vam pomohlo aby sa vam s ID-SK robilo lepsie?

Dakujem za kazdy konstruktivny feedback!

Disc.: UCD, nasa buduca legislativa a aj samotne ID-SK hovori, ze treba zacat identifikaciou potrieb uzivatelov - to sa snazime urobit!

2 Likes
  • Je cielom aby v ID-SK boli robene aj webove sidla ministerstiev, uradov, … alebo riesime “len” digitalne sluzby? Podla webu ID-SK hlavne digitalne sluzby (myslene po vacsine formulare).

ano je

  • Je cielom vyuzivat ID-SK aj pri tvorbe mobilnych appiek (ak su nevyhnutne)? Nie je pre uzivatela prijemnejsie vyuzivat v appkach interakcne principy na ktore je zvyknuty z mobilnych zariadeni?
    Riesenie nativnych, hybridnych a progresivnych appiek web ID-SK vobec nespomina.

ano je, nik vsak nerozporuje, ze ho treba doplnit o interakcne principy mobilnych appiek ak mobilne appky vobec treba. nik nebude rozporovat ze specificke dizajnove rozhrania maju mat iny pristup k dizajnu – vid aj pracu na eDesku. ID-SK nie je moc ready ako e-mailovy klient, zaroven nie je ready na to, aby si ziteroval nejaky legacy e-mailovy klient.

  • Preco potrebujeme zjednocovat vsetky sluzby vizualne? Kto to identifikoval ako problem? Nie je divne, ze z webu financnej spravy, ktora komunikuje zeleno alebo soc. poistovne ktora komunikuje cerveno sa zrazu obcan preklikne na cierno bielu digitalnu sluzbu?

Tak otazka nestoji. Cielom je: Ako by sme mohli vytvorit nastroj, ktory by spolocnostiam, ktore nemaju grafickych dizajnerov, UX dizajnerov a vobec o dizajne nic nevedia a nebudu vediet pomohol vytvorit sluzby, ktore vedia pouzivatelia vyuzit.

V UK to aspon dotiahli do konca a weby vacsiny uradov zjednotili pod gov.uk! Toto bol ich ciel a design system bol len nastroj ako ho zrealizovat. My sme prebrali nastroj, ale ciele nie. Teraz sa tu snazime vymyslat ako pomocou tohoto nastroja urobit appku, web ministerstva alebo uradu. Nikto vsak neuvazuje nad tym, ze sa tu snazime lopatou zrubat strom.

Nik nerozporuje, ze ID-SK musi mat v buducnosti jasnu dizajnovu strategiu. V minulosti ID-SK sluzil na ciel, ktory som uviedol vyssie.

V SKITe s tym bojujeme kazdy den! A chceme aktivne pomoct s rozvojom. Preto sa opytam este raz:

  • Aky maju podla vas slovenke eGov sluzby najvacsi problem?

Ze 90% firiem, ktore tvori rozhrania pre egov netusia co je dizajn.

  • Co by vam pomohlo aby sa vam s ID-SK robilo lepsie?

Dakujem za kazdy konstruktivny feedback!

2 Likes

Tomu verím, preto som rypol tak, aby sme hovorili na rovinu.

Toto som sa pýtal aj ja, zistil som, že dôležitá je jednotná elektronická komunikácia. Dobré je aby bol aj jednotný public facing interface a spôsob navigácie, prípadne aby aspoň dodržiaval princípy, keď už nebude mať rovnaké farby. Skúšali sme robiť v IDSK/Gov.uk aj “interné” agendové systémy a dá sa to s “malými zlepšeniami”, ktoré je možné nájsť roztrúsené po gov.uk githube a WIP komponentoch.

Mobilné appky sú málokedy nevyhnutné a málokedy prioritné z pohľadu komunikácie so štátom, ak nefungujú procesy, nie sú kvalitné dáta a nie je ani len schopná webová varianta, tak mobilná appka to nespasí. Gov.uk je okrem toho celkom slušne responzívny. Osobne súhlasím s myšlienkou, že IDSK nie je úplne dobrý na native appky. je tam priestor na zlepšenie.

Asi nejde tak o farbičky ako o UX a “jednotný” spôsob používania gov služieb.

Legislativu, biznis procesy.

2 Likes

Chýbajúce agendové systémy.
Chýbajúce služby.
Chýbajúce registre.
Chýbajúce formuláre.
Chýbajúca osveta pre bežných občanov (nie podnikatelia kt. majú celé firmy obsadené profesionálmi od hora až dole).
Pokiaľ sa nebudú využívať bežné služby, mobilné app. sú úplne ustrelené od potrieb súčasného eGov (lebo napr. e-služby colnice využíva úplne každý).

Legislatíva je dostatočná, len nie je správna aplikačná prax.
Ak sa legislatíva bude meniť často, nikto na ňu nebude stíhať reagovať.

Ak prax nesedí s legislatívou, tak asi nie je úplne vhodné povedať, že je legislatíva dostatočná, lebo očividne nesedí s praxou. Či už tým, že si odporuje (wtf??), že nie je jednoznačná (lebo asi ani nemôže byť) alebo na druhú stranu je príliš konkrétna, tým, že nepokrýva dôležité časti, že nie sú jasné kompetencie a podobne.
Samozrejme aplikácia legislatívy v praxi je brzdená pomalým prúdením informácií, často slabými onboarding procesmi a vzdelávacími programami pre štátnych zamestnancov, pomalými alebo neexistujúcimi zmenami informačných systémov, častými zmenami v legislatíve a podobne.

Ako technik by som najradšej mal legislatívu vo faktoch a pravidlách a s nejakým reasonerom, ktorý by mi odvodzoval nové znalosti alebo označoval trojuholníkovú nerovnosť, ale to je sci-fi :smiley:.

Sorry za mierny OT, voláko ste ma naštartovali (myslím v dobrom) :smiley:

1 Like

Pekný príklad sú stratégie. Pri schválení nikto nie je 100% stotožnený s obsahom (kompromis). So stratégiou sa začne pracovať, všetci postupujú obdobne a bác. Nové voľby, nové ciele vízie… a nové stratégie. Čo bolo bolo, terazky som majorom ja.
Obdobne s legislatívou.
Najprv by sme sa mali skonsolidovať a všetci postupovať rovnako (v rámci možností).

1 Like

Skusim tu diskusiu vratit do takej konkretnejsie roviny.

Predstavte si, ze mate za ulohu postavit hlavcku pre stranku ministerstva. Ten web ma zhruba 3500 stranok a vyuziva niekolko stupnovu navigaciu v ktorej su 10tky mozno 100ky odkazov. Cielom je urobit to v ID-SK (neberme teraz prosim v uvahu novo pridane komponenty pre webove sidla).

Ako by ste sa k tomu postavili?

Ze zakladnym problem je 3500 stranok a nie to, ze na to gov.uk design system nemyslel :smiley:

4 Likes

Hm. ale ako dostat na svet take obrovske mnozstvo informacii?
Napriklad Ministerstvo vnutra, ma civilnu cast ktora zastresuje obrovsky rozsah problematiky, potom cast ozbrojenych zborov zase obrovsky rozsah… Nenastane situacia sice menej stranok ale za to viacej webov?
ID-SK je trochu take “roztahane”, je dobre citatelne, dobre sa v nom orientuje ale ak si potrebujem nastudovat rozsiahlejsie informacie tak sa mi zda ze to neni celkom ono.

Nerozumiem, proste ked neviem “ako na to”, tak zacnem riesit problem, konkretne tuto cast ID-SK Frontend - 10 princípov tvorby elektronických služieb podľa ID-SK a precitam si ju poriadne a zacnem so skumanim, pomenuvavanim issues, navrhovanim a testovanim.

Trosku sa miname asi v pochopeni, ze co je IDSK a na co sluzi - nie je to odpoved na vsetky problemy sveta. Ma ti poskytnut zaklady na to, aby si riesil elektronicke sluzby statu (ano, aj webky, kedze to je elektronicka sluzba statu) jednotne. Nie, aby si si mohol pospajat styri komponentiky a mal vybavene.

2 Likes

Tomu rozumiem. @MilanK polozil otazku ktora ma celkom zaujima. Predstavil som si rozsah informacii ktory je teraz napr. na webe MVSR. A celkom ma zaujima ako sa take mnozstvo informacii bude javit v “novom sate”. Nemam proti IDSK nic naopak som presvedceny o jeho uzitocnosti iba ma to zaujima.

To, co som chcel tym povedat, ze ked to je zle navrhnute, tak tomu ziaden novy sat nepomoze a treba zobrat IDSK ako metodicku prirucku k zmene obsahu. (a nebrat IDSK ako jednotne CSS, ktore riesi vsetky problemy)

5 Likes

@ond ja s tebou v zasade suhlasim. Najradsej by som to urobil ako v UK a ziadnu dalsiu hlavicku nevytvaral. Snazil by som sa sustredit na obsah a weby ministerstiev integroval pod jednu strechu.

Len u nas je situacia ina! Banda pravnikov ti povie, ze 80-90% z tych 3500 stranok tam proste musi byt! A ty, ked sa chces opriet o ID-SK nemas v rukach nic, lebo u nas to je definovane ako:

“Manuál, ktorý má za cieľ zjednotiť používateľské rozhrania a spôsob komunikácie s používateľom pri poskytovaní elektronických služieb na Slovensku.”

A tak to uradnici aj chapu!

Sam si napisal, ze trosku sa miname v pochopeni co ID-SK je. My dvaja sa v tom neminame! Minaju nas urady. Preto tu len apelujem na to, aby sme si jasne definovali ake su ciele a potom to aj patricne komunikovali, tak aby bolo kazdemu jasne, ze ID-SK nie je manual na zjednotenie pouzivatelskeho rozhrania a sposobu komunikacie, ale je to nastroj na zmenu mindsetu uradnikov.

1 Like