MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

[1] ako prvú vec uvediem, že ma za UPVII mrzí, že sa robilo MPK cez koniec roka, takto by to nemalo byť. a to hovorím v zmysle, že UPVII je v prepojených dátach skvelý partner (aspoň niekto).

No musím zareagovať na Lubora k ostatným veciam, nakoľko považujem jeho komentáre k URI dosť tendenčné. A obzvlášť jeden prípad (metadáta) sú krásnym príkladom ilustrujúcim celkovú situáciu spolupráce všetkých čo chcú pomôcť. A z pohľadu transparentnosti patrí riešenie otvorených dát, postupne za 4roky, k tým najviac otvoreným témam.

schválené PS1: 12.06.2017.
https://metais.finance.gov.sk/standardization/votedetail/2

schválené PS1: 06.07.2017
https://metais.finance.gov.sk/standardization/votedetail/5

Toto je skvelý príklad ukážky, ako to funguje. DCAT-AP-SK, bol už prezentovaný na OpenData Meetupe 1.6.2017. Na PS1 bol predložený a prezentovaný 30.10.2017), kde si bol aj ty!
A jedine NASES chcel čas na vyjadrenie sa, iné pripomienky nepadli. Potom sa vypracoval ešte aj návrh opravy GUI pre NASES (čo sú minoritné zmeničky), a zavesil som to aj na vaše slovensko.digital 05.15.2017

odkiaľ neprišla žiadna spätná väzba ani od teba, ani od nikoho iného.
Podľa mňa za týchto okolnosti to malo ísť na MPK, hoc stále platí [1].

Čiže: Ak máš k hocičomu nejaké výhrady, tak to kľudne pošli aj teraz, po všetkom tom zverejnení a čase.

K tomuto: Prvá informácia je, že vidím to prvý krát. A som tomu rád, že je to tak v tejto sekunde. Snáď sa začína niekto chytať, avšak musím povedať že ak je niečo ešte skutočné otvorené, nie sú to URI, ale diskusia, o spôsobe implementácie prepojených dát. A budem len rád, keď sa to niekam dostane. Zatiaľ to vidím to asi takto:

A) prioritné zameranie prepojených dát je na referenčné dáta (či už otvorené, alebo sú použité v rámci 1xdosť). To je rozsah základných registroch, tj. RFO, RPO, RA … pričom GPSR patrí asi do ďaľšieho poolu dôležitých dát. Pre mňa je primárne použitie prepojených dát na základné registre (národné ontológie) a metadát (štandardy EU - DCAT).

B) vypočítanie ceny je otázne: zladenie (zavedenie) URI do publikovaných dát nepredstavuje obrovskú technologickú výzvu, je to RDF/XML, JSON-LD alebo iné, pridáva sa len globálne id(URI), čo je viac než žiadúce. V technickom ponímané ide len o použitie predpísanej schémy. ciže otázne je, ako si toto započítať do ceny.

C) Navyše nepredpokladám že podstatná množina dát sú referenčné dáta, čiže toto treba upresniť.

D) Je len jeden štátny model dát (jedny URI), čiže toto nie je opakovanom odhade 1:1 akoby som potreboval robiť model novej domény od začiatku. Uvedené náklady sú skôr o naučení problematiky, za 60MD sa dá urobiť obrovský model.

D) už dnes sa v projektoch robí UML. Použitie OWL je z pohľadu modelovanie rovnaké ako UML, technicky cez UML profil pre OWL. Aj OWL má triedy, relácie, …, čiže ak si chce niekto pridať za OWL, musí si ubrať aj niečo z návrhu (ak robí napr. UML) :slight_smile:

E) Navyše platí, že tvorba nových IS musí byť v zosúladená s UPVII, kde má byť aj podpora tvorby open dát (šablóny pre OpenData).

atď, atď …

Existuje ešte veľa otázok k danej téme. Treba ich jasne pomenovať a vyriešiť.
howg.