MIRRI Pracovná skupina K9.2 Governance

nie je to volne dostupne…pyta to povolenie

1 Like

uz by to malo byt OK

Tak to som zvedavy ake porovnanie alternativ vam vylezie. Asi nepouzitelne. Ako nastavite kriteria pre MCA aby ste voci nim sucasne hodnotili alternativy, ktore mozu byt biznisove, technologicke a aplikacne? Tu sa musi pouzit postupna prioritizacia na vrstvach, co ste asi aj navrhli sudiac podla pripomienok.

@janhargas je niekde dostupna finalna verzia? este by som mal otazku, po zbeznom precitani mam dojem ze cielom je robit CBA analyzu na zaklade nacenovania podrobnych rozpoctov pre vsetky biznis analyzy. Chapem to spravne?

to co tam ale zasadne chyba je spodny limit na ktory sa to ma vztahovat. Naklad na CBA a MCA je urcite cez 10 tis a jej prinos pre mensie projekty je nulovy.
Chapem ze konzultanti potrebuju z nieco zit ale nestaci ked budu predrazovat vacsie projekty ?

Ak nie je mechanizmus na overovanie a pripomienkovanie podobnych dokumentov ( a ten je len pre projekty nad 10 mil ak nejde o projekty z OPII ), tak jeho vyznam je podobny bezpecnostnemu projektu na osobne udaje.

1 Like

a toto je uz slovensky folklor, nieco co ma zmysel pre par projketov sa pre istotu prikaze vsetkym. Ved istota.
A ze tento napad bude v sumare stat miliony to uz nikoho netrapi.

Len tak z brucha predstava :slight_smile:

  1. Zacinaju sa zbierat oznamenia o investiciach do IT, co tak povedat ze ak sa UPVII do 10 dni nevyjadri, tak je to odsuhlasene. A UPVII v pripadoch kde to povazuje za rozumne moze poziadat o predlozenie MCA a CBA a realne vycleni kapacity na pripomienkovanie a pripadnu zmenu zameru.

Co tak rozmyslat o hodnote za peniaze obecne ? Nie len ked sa to hodi ?

A len tak dodavam ze stale je platny stary vynos o standardoch, ktory hovori co musi mat kazda investicia do IT pred jej spustenim. Toto nestaci ? Prilis malo stran ? A navyse horibile dictu to dokazu napisat uradnici a nemusia do toho zapajat externych konzultantov ?

…z coho toto vyplyva?..je to niekde teraz napisane a platne?..

…uplne nechapem…biznis analyzou myslis alternativy riesenia?..

Uznesenie vlady dalo UHP povinnost posudzovat investicne projekty na 50 mil a IT projekty nad 10 mil.
Projekty OPII maju povinnost robit studie a posudzuju ich hodnotitelia, kazdy OPII projekt tak je posudzovany.
Ale tu ide o povinnost pre VSETKY investicne IT projekty, ( a nie je ani jasne co to presne je, je to posudzovane podla coho ? Aka je uradnicka definicia ? Podla uctovnej klasifikacie ? Staci obstarat sluzby aby to uz nebol IT projekt ? Alebo to zaradit pod stavby v pripade sieti ? )

A ak dobre chapem, tak cielom je spravit podrobne rozpocty s CBA pre kombinacie alternativ.

1 Like

Suhlasim myslim ze moze byt aj viac ako 15 tisic a to je stale len MCA (bez zvysku studie), preto som sa na to pytal ci sa ocakava 10 CBA. Pretoze ak ano, tak good luck my friends.

rozumieme sa…pytal som sa vo vztahu k tomuto Zabezpečenie údržby a SLA parametrov systému Centrálneho elektronického priečinka (IS CEP) tiez by ma zaujimalo, ze ci to ma byt posudene alebo nie

preklep, myslel som alternativy

na zodpovedanie je presne potrebne vediet ci ide o investiciu, obecne SLA su prevadzkove peniaze a tak sa neposudzuju.

no konzultanti co tvoria CBA uz musia sampanske otvarat. Sice sa nic nebude robit ale take krasne CBA budu vytvarat

:slight_smile: neda sa nesuhlasit.
V zasade problem dokumentu je ze sa vztahuje na vsetko bez rozdielu a bez rozmyslu. Ani v korporate sa nerobia rovnake posudzovania pre investiciu za 5 - 10 milinov a za 100 milionov. Nechapem zmysel tolkych podrobnych CBA pri investicii za 10 milionov. Naopak pri investicii za 100 milionov je dobre mat podrobnejsie rozobrate rozpocty.

Tiez ked si to citam mam problem pochopit tie zivotne situacie, to sa kazdy projekt musi previazat na zivotnu situaciu? Priklad ideme centralne vo firme nasadit nove sifrovacie riesenie, to znamena na aku zivotnu situaciu zamestnanca by som to prepojil?

to je dalsi nezmysel, ako zaklad sa zobrali ciele OPII lenze o svete mimo zivotnych situacii nevedia nic. Ako keby cele IT v state bolo len o zivotnych situaciach.

Ale dobry konzultant to uz nejako napoji na zivotnu situaciu a zdovodni :). Papier znesie vsetko.

1 Like

zmluva v podstate hovori o 2 polozkach:

  • poskytovanie podpory - pausal na mesacnej baze
  • poskytovanie dalsich sluzieb - kupuju si MD

celkovo si kupuju 23 861 MD, cize pri rate napr. 650 EUR bez DPH/MD to je 15 509 650,- EUR pri rate 600 EUR bez DPH/MD to je 14 316 600,- EUR bez DPH

ak si dobre pamatam, tak CEP mal stat okolo 15 mil., cize zmluva umoznuje cez poskytovanie dalsich sluzieb kupit taky objem ako bolo povodna cena vybudovania CEPu aj s nejakou podporou

co stale nehovori o tom ci sa naklady budu uctovat ako zhodnotenie investicie alebo ako prevadzka.
Ale problem je asi inde, toto nie je zadanie na IS ale SLA a ramcova zmluva na sluzby. Co presne by na tom posudzovalo UHP ? CBA mozes spravit len pre konkretnu objednavku, tam mozes posudit ci dana objednavka by mala alebo nemala byt realizovana.

A tak to je ukazka ze Slovensko sa nemeni, v 19 storoci Zechenter Laskomersky pisal ze na slovensky veci zacinaju cudne a koncia smiesne.

…ano, nakoniec sa povie, ze sa to neuctuje ako investicia, tak to nema byt predmetom dalsieho skumania…

…ale realne sam si vies urcite predstavit, ze s tym poctom MD na poskytovanie dalsich sluzieb vies uz uvazovat aj s alternativou, ze to postavis komplet nanovo…

:)))

Tu nieco z Australie. https://www.aph.gov.au/Parliamentary_Business/Committees/Senate/Finance_and_Public_Administration/digitaldelivery/Report