Matovic: Je možné, že všetky staré IT systémy zahodíme a pôjdeme odznova

Druhú možnosť opísal ako sústredením všetkých programátorských talentov na jedno miesto, ktorým by dali dva roky na naprogramovanie „celého štátu nanovo“. „Možno to bude stáť miliardu, ale za rok a pol to máme späť,“ dodal.

no na toto by sa patrilo aj oficialne zareagovat, … toto uz je taky populizmus, ze skoro zabudame na to ze je to nezmysel

3 Likes

Len to celkom nesedi, povedzme ze zoberie 1000 programatorv ( nechajme teraz problem s naborom bokom ), nech naklady na nich su 4500 EUR mesacne ( plus minus autobus ) x 12 mesiacov x 2 roky, to mame 100 milionov, kde zobral miliardu ?

Myslím, že by sme to nemali brať tak vážne. Je to len jeho vyjadrovanie, mám skôr info, že idea je viac integrovanie systémov a prípadne konsolidovanie alebo prerobenie až tých úplne neschopných. Čo niesu zlé nápady.

neberiem vazne, u matovica necakame ze ked nieco povie, tak nejde o jeho okamzity napad. Ale co ked to naozaj chce ? :wink:

A @Lubor zase na TA3 povedal, ze kopa nasich IT systemov ma uz len malicko k tomu, aby fungovali dobre, vid niedke od 43 minuty (pardon, neviem najst presny cas a presnejsiu citaciu, Luror mi hadam prepaci a poopravi ak treba):

Asi sa pripojim k tomu taboru, ktory hovori, ze “nerozumiem jazyku Matovicovho kmena”. T.j. vlastne neviem povedat, ci si MAtovicove a Luborove vyjadrenia odporuju alebo nie.

Toto mi potvrdzuje, že moje očakávania od jeho veličenstva premiéra som nastavil zle. Očakával som od neho málo, korona čas očakávania ešte znížil pod úroveň akceptovateľnosti. Takéto názory len hranicu posúvajú do väčšieho záporu.

Tento spôsob myslenia jeho veličenstva môže mať dve príčiny:

A. aj on a jeho súputníci chcú niečo vydrancovať z tejto republiky
B. je tak naivný, neinformovaný a trpí božským komplexom vševednosti, že ani netuší ako je mimo reality.

Otázka je, ktorá z tých dvoch príčin je horšia. A radšej nech je to obyčajné zlodejstvo…

Priatelia, toto nie je náhodný rozmar premiéra, včera to zopakovala Remišová v rádiu Expres. Mám celkom obavu, že na ÚPVII to niekomu ozaj vyzerá ako dobrý (a realizovateľný) nápad.
Je absolútne jasné že takto povedané “nahradíme všetky systémy (za 2 roky)” je tu totálne mimo akejkoľvek mysliteľnej reality, takže ak sa snažím v tom nájsť nejaké racionálne posolstvo (musel som sa veľmi snažiť), tak asi je to v duchu plánu “konsolidovať prevádzku IT verejnej správy”, alebo plánu spraviť nový ÚPVS (oboje viď. PVV), alebo zvyšovanie tlaku na súčasných dodávateľov (prevádzky) pri rokovaniach o znížení cien.
Rozlišovací znak reality: ani nový webík MHSR sa nerobil koordinovane s ÚPVII, či len podľa platných štandardov.

…ale pozor, “EK nám dáva stovky miliónov Eur, ktoré budú použité na digitálnu transformáciu”, toto celé ešte môže smerovať na nový klondike tam.

1 Like

Ako vyvojar dobre poznam ten pocit ked si poviem ze vyvynut to znovu da ovela menej namahy ako dalej upravovat nieco stare komplikovane.
Ale je tu jedno velke ALE. A to je podrobna znalost suvislosti, ktore teraz nie su viditelne.
prikladom je napr. ceska republika kde aplikaciu na dialnicne znamky ktora mala povodne stat 40M ceskych sa vyvojarom z vonku zdala prehnana a slubili premierovi ze to za dva tyzdne naprogramuju zdarma. Dnes neni nic z tohoto napadu. Lebo veci z vonku sa javia uplne inak anadsenim sa neda podrobna znalost procesov a suvislosti ktore nevidno na vonok nahradit neda.
Takze by to mohlo dopadnut aj tak ze za rok a pol stare uz nebude schopne pracovat a nove este nebude lebo neviem ci ta deklarovana doba by stacila na to aby sa vyrobilo nieco nove a to by dokazalo pokryt aj procesy vo vnutri uradov.

Je to uplna, bezbereha neznalost reality. Ak sa nedajboze do toho pustia, tak ina to ani dopadnut nemoze (presustruju sa peniaze alebo este horsie rozkradnu a nebude sni stare uz fungovat a nove bude rozpracovane tak max. na 30%). Davat vobec do suvisi statne IT s jednoduchym WEBom korona.gov.sk, uz samo hovori za seba …

Co chcel povedat asi aj @lubor je to, ze tento “webik” bol krasna ukazka toho, ze co je na tom statnom IT naozaj komplikovane. Hint: Technologie to zdaleka nie su.

2 Likes

Komplikuje to hlavne parlament prijimanim zakonov, opatrenim, presadenim roznych vynimiek atd. namiesto toho aby system fungovania zjednodusovali a stransparentili, tak ho komplikuju hlavne tym, ze vychadzaju v ustrety zaujmovym skupinam ci snazia sa ziskat politicke body atd. Zakony maju byt procesne orienotvane (aby proces vykonu bol jasny, ak sa da jednoznacny (to sa da len pri zjednodusovani systemu vykonu statnej verejnej moci)). Uz vobec nehovoriac, ze sice robia pri zakonoch tzv. dolozky vplyvu (pro forma), ale na vplyv na IT ktore to ma uriadit sa vobec skoro nikdy nikto nepyta, takze napisus bez vplyvov a bez narokov na vedlajsie financie. Cim vioac vlad sa strieda tka tym viac to zhorsuju (IT msui vediet fungovat aj so zakonmi starymi) nielen v case platnymi. Kym si toto politic neuvedomia a bavia sa informatizacii, tak vlemi nevedia o com sa bavia

Treba matovicovi pripomenúť ze také tu už bolo za Mikloša. Keď skoro skolaboval výber daní. Namakali sa vtedy na du, ale potom hlavne v novitechu, kde museli dobiehať tri stratené mesiace. A stat potichu kráľovský novitechu zaplatil. A to bol jeden neintegrovany systém. Proste 19 rokov vývoja, zberu súvislosti a skrytých nástrah nejakým rychlokvaskom nenahradís. Akurát spravíš sabotaz. To si tito humanitárni magistri absolútne neuvedomujú. Normálne by mal v každom kolektíve byť aspoň jeden inžinier, aby na tie kapustne hlavy dával pozor…

1 Like

To si tito humanitárni magistri absolútne neuvedomujú. Normálne by mal v každom kolektíve byť aspoň jeden inžinier, aby na tie kapustne hlavy dával pozor…
:slight_smile: :vulcan_salute:

Inzinieri sa zatial nehrnu do volieb. A ak aj, tak nezvyknu vyhravat.

1 Like