Je štátny 5G operátor dobrý nápad?

Včera prebehlo veľké stretnutie na UV kde bola zástupcom telco. a vybranej odbornej verejnosti prezentovaná idea štátneho 5g operátora … a nikto nebol za. Ďalšie detaily a follow up budú zaujímavé, pretože najvyšší si podla neoverených zdrojov postavil hlavu a operátora aj napriek tomu chce. A preto je 5g aukcia zastavená … mna by zaujimalo kdo im toto všetko radí…

2 Likes

Podľa mňa, pre štát ma zmysel maximálne vlastniť infraštruktúru, nemal by som nič proti tomu aby vybudoval optiku, ktorú by prenajimal spoločnostiam pre poskytovanie koncových služieb. Ale sme na Slovensku, neverím že by štát vzhľadom k prospechárskym tendenciám politikov (rozumej korupcia) dokázal vybudovať a poskytovať takúto základnu službu tak aby to pre komerčné spoločnosti malo zmysel. Buď si z toho spravia trafiku a nebude to poriadne fungovať, alebo nastavia také podmienky že to nebude dávať zmysel nikomu, alebo to bude nejaká kombinácia :slight_smile:
Nuž ak štát silou mocou chce robiť niečo koncové pre občanov, tak sa môže pustiť do toho aby pošta fungovala ako 21 storočí :smiley:

1 Like

Vybudovat ako vybudovat ale rozvoj takejto siete a udrzba by asi vyzadalovala zase nieco podobne ako kedysi boli ST kym boli statne tak to bolo nieco podobne. A vyvoj ide tak rychlo do predu ze by sa asi ani nezastavili. Ci to skor neni parketa pre niekoho kto do toho investuje a potom prenajima

Na to aby mal štát takéto služby k dispozícii, tak si nemusí budovať svoju infraštruktúru, ktorá bude len minimálne využitá.
Štát má dostatočné právne nástroje aby prikázal operátorom zabezpečovať služby pre štát v požadovanom rozsahu.
Je oveľa lepšie je keď infraštruktúru buduje a spravuje komerčný operátor, ktorý ju bude efektívne vyživať a jedným z využití budú aj služby pre štát.

Jozef

Ak by sa zostavovala hitparáda blbých IT nápadov, tak momentálne:

  1. Matovic: Je možné, že všetky staré IT systémy zahodíme a pôjdeme odznova

  2. Matovic: Štát potrebuje vlastného 5G operátora

  3. … doplníme priebežne, ale mám dojem, že nebude treba dlho čakať :slight_smile:
1 Like

Áno štát má nástroje aby dokázal regulovať služby. V tom nevidím problém a to nie je ani motivácia, perčo budovať infraštruktúru (akúkoľvek) štátom. A v zásade platí, že komerční poskytovatelia vedia byť oveľa efektívnejší pri budovaní a správe. Problém je budovanie sieti tam kde to nie je z komerčného hľadiska atraktívne. Jednoducho všetci budú budovať tam kde sú peniaze, a aj dvojmo a trojmo, a inde nebude nič (viď napr. LTE na vidieku USA). A v zásade sme len postavení pred niekoľko možností: 1. iba komerčne, bez rovnomerného pokrytia 2. komerčné za účasti štátu reguláciou-koordináciou (prikazaním vybudovania aj v menej atraktívnych lokalitách, čo ale bude stáť štát nejaké peniaze tak či tak) 3. budovanie štátom. Čiže stále si viem predstaviť, že prečo by nemala byť v hre možnosť vybudovania základnej optickej siete štátom, urobil tak pri elektrine, pri cestách tak stále prevažne robí. Čiže myslím si, že tento variant by mal byť v diskusii, aká by presne mala byť jeho finálna podoba neviem. Nie som expert na telco infra.

otazka je, ci nebolo cielom tejto aktivity len zastavenie aukcie a tema operatora je len hmla okolo.

Tiež mi to napadlo. Že v skutočnosti boli vypocute hlasy ľudí ktorí sa obávajú negatívneho zdravotného pôsobenia prípadne bolo odborníkmi vyhodnotené že 5g podporí šírenie korona vírusu.

omg ak by toto bolo, tak tu už naozaj niekomu poriadne …

Idea statneho operatora je zly napad.
Mozno tam nie je zly umysel, ale dopadne to ako obycajne (Хотели как лучше, а получилось как всегда. – Ви́ктор Черномы́рдин).

snad tam nefukal vanok?

velký matelko zrejme započul niekde myšlienky, ktoré majú na prvý pohľad logiku, ale v skutočnosti reálne tak nefungujú.

  1. v hre je obrovský balík penazí z EU, ktoré by sa dali preliať cez veľký národný projekt
  2. 5G niektorí politici vnímajú ako bezpečnostnú hrozbu pre štát a tiež politikov, preto by to chceli mať pod kontrolou
  3. Vyjadrenia o tom, že štát má mať pod sebou svoju sieť Govnet (pričom veľký Matelko si myslí, že v nej sú / mali by byť aj všetky štátne inštitúcie, aj školy a pod) a teda mať vlastnú sieť by bolo super, lebo by ju používal aj štát
  4. Vyjadrenia o tom, ako štát vie určite všetko urobiť lacnejšie ako keď to nakupuje od firiem (vid vyjadrenia pani vicepremierky o službách mobilných pre štát, službách telekomunikačných, dodávke IT, konzultačných a pod.)

Zmesou týchto veci (možno niekto pridá aj ďalšie) sa polystirénovým politikom zdá, že štát vie vyriešiť svoje problémy vybudovaním vlastnej 5G siete.
Štát už vlastní minimálne jednu mobilnú sieť pokiaľ viem, má ju MV a svojho času ju budovala firma MATRA pre účely komunikácie mobilnej medzi policajtami.Tak isto štátna železnica svojho času riešila vlastnú GSM sieť pre svoje vlakové súpravy.

všetky veci však riešili svoje lokálne veci a konkrétne pre svoje potreby. Budovanie 5G operátora na celom slovensku za štátne peniaze skôr pripomína “politický Alweg” a ďalši diel príbehu veľkého “matelka”.

PS: polystirénový politik je taký, ktorý vždy pláva len po povrchu problému a nikdy sa do neho neponorí, aby zistil skutočnosť, ktorá sa môže nachádzať pod povrchom

možno by som rozšíril nápady, ktoré síce nie sú celkom IT ale v širšom zmysle aj hej:

Matovic: Stavebné konanie bude trvať 0 hodín, lebo projektant posúdi projekt a dá okrúhlu pečiatku a môže sa stavať

Matovic: veľký blackout alebo malý blackout

V piatok bolo verejné vypočutie kandidátov na predsedu ÚpREKaPS. Prítomní traja kandidáti (štvrtý neprišiel) na otázku k tejto téme vysvetľovali, že oni k tomu nemajú žiadne informácie, resp. úrad v tejto veci nemá žiadnu kompetenciu, a teda nevedia k tomu nič povedať. Na otázku ako hodnotia zastavenie 5g aukcie taktiež: nemajú informácie, nepoznajú dôvody zastavenia, preto nevedia k tomu nič povedať.

Myšlienka štátneho operátora dopadne ako iné veľké plány: ukáže sa to brutálne drahé, neschopné konkurencie a pravdepodobne nebude žiadny prakticky použiteľný výsledok. Existuje však priama úmera trvania životnosti tejto myšlienky a miery pokryvenia existujúceho trhového prostredia.

Ďakujem, veľmi zábavné čítanie.
Prikladám link na celkom podrobné spracovanie témy “škodlivosti” EM žiarenia:

Je to síce ku konkrétnemu produktu, ale prístup sa mi páči - populárno-vedecký…

P.S.: je mi skutočne ľúto elektrohypersenzibilných, že pre nás ostatných musia trpieť…

No neviem. Pani tvrdi ze to absorbuje negativne efekty WiFi a 5G ziarenia. Nakolko ziadne zname nie su, moze mat aj pravdu. Panko spravi na zaciatku leap, ze to absorbuje ziarenie (demonstruje pripadnou nefunkcnostou baby monitora ~2:25)… t.j. tiez sa nevyhol chybicke. Taktiez ked chcem niekoho presvedcit argumentami, nebudem mu hovorit, ze jeho nazor je “stupid”.

Dobre spracovane - mozno, ale takto asi malokoho presvedci. Na vieru nefunguju argumenty.