Materiály k národnej koncepcii informatizácie verejnej správy

Dal som si tu pracu a preletel som ten material. Budem sa vyjadrovat k tech veciam, lebo zvysok je pre mna viac menej nezaujimavy a nie je to moja salka kavy.

  • Orchestracia sluzieb na zivotne situacie - ano, to je momentalne asi jediny sposob ako pomerne rychlo urobit to, aby z toho bezny clovek mal to, co sa slubilo v NKIVS’08. Obavam sa, ze to aj dost zabetonuje aktualne “sluzby” a ich vymena a redizajn budu problematickejsie.
  • Uloha AKVS - Podla mna dobre. Treba rozmyslat prierezovo. Aj co sa tyka technologii/rieseni aj co tyka ludskych kapacit. Bolo by fajn keby bol niekde zverejneny zoznam clenov, aby to nevyzeralo ako uplna sektarina.
  • “Udaje su dostupne zdielane” - bol by som raznejsi a siel do proaktivity.
  • “SPOLOČNÉ POUŽÍVANIE APLIKÁCII” - co mne vo VS extremne chyba je pouzivanie off-the-shelf SW. Je tu extremne vela kvalitneho softveru dostupneho za par penazi s obrovskym tlakom na “naozajstnu kvalitu”. Napriklad, neprogramovat statny e-learning, ale urobit vsetko preto, aby sa dalo pouzit existujuce lacne riesenie. Atd atd.

Co ja povazuje za podstatne

  • Prierezove sluzby alebo ako to v UK volaju “platforms” nie su novy napad. Vladny cloud je v mojom ponimani nieco ako AWS. Moduly/sluzby UPVS su paradoxne skvela ukazka toho ako treba rozmyslat pri navrhu sluzieb. A taktiez je to ukazka toho co sa stane ked tie sluzby su spravene tak ako su spravene. O integracii na UPVS sa rozpravaju medzi kodermi horrove stories. Taktiez je to krasna ukazka toho, ze toto su zakladne stavebne bloky a pokial nie su dostupne, tak dochadza k duplicitam. Bez uplne jasneho planu ako sa do tohto noveho stavu NKVIS’15 dostaneme je velmi pravdepodobne, ze stretneme na ITAPE’24 a budeme pocuvat nastupcu Bojnanskeho ako ma prezentaciu o “budovani zakladov e-govermentu”. Ak ucelom NKIVS nie je ukazat ako sa tam dostaneme, tak to povazujem za velku chybu a historia sa zaopakuje.

Comu nerozumiem: Momentalne bola vacsina projektov “agendovych” alebo registre. Jedinou vynimkou o ktorej viem je spominany UPVS a ten ma pod sebou NASES. Ja sa pytam, budu sa prioritne obstaravat tieto prierezove platformy/SaaS sluzby potrebne na to aby sa predislo duplicitam na rezortoch? Kto bude ich spravcom/garantom? Kto vlastne chce budovat taketo plaformy? MF/NASES? Budu sa nove systemy na jednotlivych rezortoch, ktore ich maju vyuzivat obstaravat az potom? Zatial vsetko nasvedcuje tomu, ze sa ide “po starom”.

2 Likes