Mapa pokrytia, adept na open data?

Verím, že tých appiek by vzniklo niekoľko ak by tie dáta boli otvorené.

3 Likes

Ach jaj:

Regulačný úrad v tohtoročnom rozpočte nemá prostriedky na avizovaný projekt. Dáta o pokrytí vlastní, chýba však aplikácia, prostredníctvom ktorej by mohli byť výsledky priateľským spôsobom pre koncového zákazníka prezentované

V prvom kroku by to teda mohli zavesit ako “raw data” na svoj web, pripadne na data.gov.sk . To je “takmer zadarmo”. (A potom by sme sa mohli bavit o “aplikacii”, geoinformatici by zrejme poradili.)

2 Likes

@liska toto vyzera ako velmi nizko visiace ovocie, nechcete sa na to kuknut?

Určite áno. Kontaktujeme ich s návrhom pomoci katalogizácie týchto datasetov na data.gov.sk, resp. vymyslíme nejaké dočasné náhradné riešenie (kvoli komplikovanému postupu získania oprávnení do súčasného data.gov.sk).

Druhá vec je toto potrebné podchytiť aj metodicky/legislatívne - zverejňovanie dát v stave AS-IS a nepodmieňovanie existencie aplikácie. To je myslím naša tiež naša úloha.

edit: poslaná žiadosť o stretnutie/spoluprácu. dám vedieť výsledok.

6 Likes

Ahojte, malý update k aktuálnemu stavu.
Pomerne už dávnejšie som kontaktoval Telekomunikačný úrad. Po čase sa mi ozval Andrej Bradáč, ktorého poznám ešte z predgov čias, tak sme si dobre porozprávali, snažil som sa mu vysvetliť že sprístupnením ich údajov len získajú. Nič mi nedokázal sľúbiť, musí to posúdiť ich právne oddelenie.

Z môjho pohľadu samozrejme nevidím žiadny dôvod, prečo by tie dáta nemali byť sprístupnené ako otvorené. Kedže ale im (resp. iným OVM s inými potenciálnymi opendatami) zákon nič neprikazuje, vidím toto riešiteľné iba ak dané OVM sa samo rozhodne. Avšak toto nie je podľa mňa systémové riešenie.

:point_right: Rozbehnutie Registra práv a povinností (v rámci MetaIS) by ale mohlo byť.

Takže som sa pripomenul a stále čakám na oficiálne písomné odôvodnenie. Stále som optimista.

Chcem to na začiatok vyriešiť aspoň tak, že opendata pomôžem urobiť aj manuálne aspoň prvý krát, nech sa vie ako tie dáta vyzerajú, aby sa mohli pripomienkovať. A neskôr nech sa už dorobí poriadne spristupnenie v rámci ich budúcich projektov.

Pripadne otázka ešte je, či tento dataset nespadá pod datasety s vysokou hodnotou(HVD), pretože väčšina z nich sú priestorové údaje.

2 Likes

Cize sme opat pri tomto:

Povinná osoba je povinná sprístupniť informácie na účely opakovaného použitia na základe žiadosti. Informácie na účel opakovaného použitia môže povinná osoba zverejniť aj bez žiadosti.

Alebo teda podat ziadost alebo dufat, ze sa tam niekto rozhodne konat predsa len “bez žiadosti”.

Cim sa dostavame k “zakonu o udajoch”, vid povedzme Zákon o údajoch - #2 by hanecak . Idealom by bolo naviazat na Ustavu (pravo obcanov byt informovany) a na existujuci infozakon (“vsetko okrem vynimiek”) a uz to len urobit lahsie a praktickejsie, t.j. “vsetko okrem vynimiek ako Open Data” (aby sa napr. zredukoval pocet infoziadosti, atd.). Ale zadrhava sa.

Viem, ze v CR tento oriesok so “zakon neprikazuje” nakoniec riesia trym, ze do legislativy postupne taxativne pridavaju “povinnost zverejnit ako Open Data” pre konkretne agendy/data. Aj to je cesta, ak teda “vsetko okrem vynimiek” nefunguje.