MAGISTRAT Bratislava - otvaranie dat

Tomu nerozumiem celkom, ak vlastní Magistrát BA dve GIS riešenia na publikovanie prečo nejde publikovať dáta cez tieto portály? Ja nie som technický človek, ale ak som si za niečo zaplatil, tak by som to mal vedieť používať a aj to využívať.

Viete, nerozumiem tomu, že mám 2 x GIS portál a idem kupovať - budovať 3 portál s tým, že predsa ten bude najlepší a najlacnejší :wink:

A nerozumiem tomu, teda Magistrát nemôže samostatne publikovať dáta na svojom GIS webe?? Alebo nechce alebo nevie alebo čo sa deje?

Od včera ste mapy.bratislava.sk vypli, teda asi sa strategicky už asi takto rozhodlo :smile:

odbocim od temy, ale musim: Tu by som namietal. Tot ak sa to nerobi hlava nehlava a veci sa znacia, sleduju a vyhodnocuju, tak malokto ide vedome do akehokolvek riesnia (FLOSS ci proprietarne) s tym, ze chce prerobit. Priklad: Aj ked napr. LiMux nemal “financne uspory” ako jedinu ci hlavnu agendu, uspory s FLOSS dosiahli: “… and saved €11.7 million (US$16 million)” (vid LiMux - Wikipedia ).

Cerstvy priklad z SR: https://po-kraj.sk/sk/samosprava/aktuality/2019/novy-podadresar/presovky-kraj-spusta-geopresovregion.html

Výsledky vstupnej analýzy poukázali na potrebu vytvorenia platformy pre správu dátového manažmentu, ako aj nasadenia regionálnej infraštruktúry priestorových informácií (rSDI), preto pomocou expertov bola nasadená Open Source rSDI platforma s názvom geOrchestra.

Pomahali to robit experti z World Bank, tak dufam, ze nejde o “klasicky SK eGov tunel”. :slight_smile:

A dnes zase funguje. Dosiahlo sa “vypadkom” nieco? :slight_smile:

V zasade napisem, co som asi X-krat hovoril na osobnych stretnutiach ohladom bratislavskych dat: mapy.bratislava.sk su dobry zaciatok, ale nie chcene finalne riesenie.

hehehe ale pochybujem ze do toho zapocitali posledny odhadovany naklad

  • November 2017 - The city council decided that LiMux will be replaced by a Windows-based infrastructure by the end of 2020. The costs for the migration are estimated to be around 90 million Euro. [43]

To je rovnake ako u jadrovej energetiky … kym netreba rozozberat tie elektrarne a stovky rokov udrzovat sklady odpoadu, tak to vyzera byt lacna energia ,

Samozrejme, ze nezapocitali. “Migracia spat” je novy projekt, ktory zacal potom, ako sa byvaly zamestanec MS dostal na magistrat a projekt spustil bez toho, aby vycislil naklady ci uspory, kedze to bolo “politicke rozhodnutie”. :slight_smile:

Chyba nebola ani tak LiMux-e ale v tom, ze IT&co. ako take funguje zle (Accenture robilo studiu, clanok cerpa zo studie):

However, neither LiMux nor LibreOffice were pinpointed as the source of these problems, with the consultants instead laying the blame on the fragmented nature of how IT is managed at Munich, with responsibility split between more than 20 separate organizations throughout the city.

https://www.techrepublic.com/article/linux-to-windows-10-why-did-munich-switch-and-why-does-it-matter/

Ale to uz odbacame od temy BA a Open Data. Toto by malo byt skor v chlieviku Open source - nech môže pomôcť každý ci mozno Úlohy pracovnej skupiny Open Source .

Prepáčte, ten open data bratislava, to je čo za potemkin? :slight_smile:

štatisika nehodovosti na cestách BA?? to sú dáta magistrátu? a prečo len BA 1 a BA 2? a za roky 2013 - 2016?? to je dosť komické, či nie?
https://opendata.bratislava.sk/dataset/insight/964

Ja som myslel, že open data budú raw dáta, nie nejaké konvertované excel tabuľky :smile:

Dobrý deň,
ďakujeme za názor. Pravdepodobne ste si pozreli len náhľad dát a nie samotnú dátovú tabuľku v ktorej sa nachádzajú údaje za všetky bratislavské okresy za roky 2013-2018.

Máte pravdu, autorom týchto dát, ako je aj pri datasete uvedené je Ministerstvo vnútra SR.

V rámci portálu sme sa nechali inšpirovať nemeckými mestami, ktoré na svojich portáloch nezverejňujú len dáta mesta, ale aj dáta o meste.

https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/429310?page=1&limit=20&sort=datumZverejnenia&sort-dir=DESC&ext=0&cisloOznamenia=&text=&year=0&dzOd=&dzDo=&cvestnik=&doznamenia=-1&dzakazky=-1&dpostupu=-1&mdodania=&kcpv=&opb=&szfeu=&flimit=-1&nobstaravatel=&nzakazky=

Už je tu nejaká dorabka s hodnotou 70k eur.

V princípe to nie je zlé, ak zverejňujete aj dáta viažuce sa k Bratislave. Ale potom nechápem Váš prístup, že vy sťahujete údaje od iných organizácií ktoré sú na data.gov.sk, ale Vaše open data nie sú na data.gov.sk.

prosím viete mi dať linku, kde by som ich tam mohol nájsť na data.gov.sk? vdaka

pozeram opendata.bratislava.sk a vidim ze niektore udaje nie su aktualizovane od vlozenia
nie je tu niekto co to ma na starosti a vie zistit ci existuje aj tim, ktory ma na starosti pravidelny update tych datasetov?

2 Likes

Dobrý deň,
stačí napísať nám a my vysvetlíme - niektoré údaje aktualizujeme automaticky, no väčšinu manuálne. Je to aj preto, že dáta o Bratislave čerpáme aj z iných inštitúcií (ŠÚ SR, MV SR, a pod), ktoré však neposkytujú dáta cez open API (a aj keď deklarujú, že poskytujú - napr. RA, tak to nefunguje (už píšeme ale 1,5-2m do NASES a nedarí sa sprístupniť).
A áno, dáta zo ŠÚ SR už sú viaceré aj za rok 2019, len musíme aktivizovať nejakých stážistov, aby dáta manuálne z datacube stiahli, upravili ich do podoby aby sa s nimi dalo pracovať a následne sa nahrajú na náš web. Máme to v pláne, ale kvôli epidemiologickým opatreniam sme nateraz stopli u nás stážovanie. Ak u nás vedenie zmierni aj v tejto oblasti opatrenia, tak určite začneme s aktualizáciou.

Prípadne ponuka pre Vás, ak viete tento proces stiahnutia a úpravy dát z napr. ŠÚ SR automatizovať, tak sem s tým, my už si čas na nahratie dát nájdeme.

1 Like

Pisal som priamo cez formular uvedeny na opendata.bratislava.sk a nikto mi po vyse tyzdni neodpovedal :slight_smile:
A konkretne co som si vsimol boli stare interne data z magistratu (faktury, objednavky)…na toto fakt nepotrebujete data zo SU SR, toto by sa mohlo aktualizovat automaticky z vasich DB

Dobrý deň, toto som Vám myslím ja odpovedal cez iné komunikačné prostriedky, ale samozrejme, môžem odpovedať aj mailom :slight_smile: - nie je problém.

A áno, pracujeme aj na tom, aby sa aj tieto dáta nahrávali automatizovane nielen na web magistrátu, ale aj na ODP. Ale sme radi - teší ma Váš záujem a že ich aj aktívne používate.

Ano, netusil som totiz kto je za tymto uctom tu :slight_smile: prebrali sme to na fb, tak teda budem cakat kedy sa to sprevadzkuje

aspon nejake ETA k tomu mate?

Ponukam nasledovne: po-kraj-sk / so-harvester · GitLab

Najprimitivnejsie nasadenie by obnasalo zmenu tohto riadku: Files · master · po-kraj-sk / so-harvester · GitLab

1 Like

Pohral som sa s datami a vytvoril takyto portal
kludne otestujte, ak by boli napady co ine dodat, som otvoreny komentarom :slight_smile:

4 Likes
1 Like

V clanku:

… data.gov.sk, ktorý neponúka žiadne API …

K tomu poznamka: Niektore datasety API maju - ak teda vyuziju podporu data.gov.sk a nahraju data rovno tam (v.s, “len linka niekam inam”), vid napr.:

To je vcelku “tazkopadne”, na druhu stranu to ukazuje problemy, pred ktorymi stoji (napr. aj) Bratislava: API mozem spravit “pekne a super”, ale musi byt “na mieru” konkretnym datam; alebo potom spravime “genericke tabulkove API”, len je to potom pre tie-ktore data kostrbate/tazkopadne/… Tj. “CSV alebo API?” → “to zavisi” :slight_smile:

2 Likes

Magistrat spustil novy web na otvorene data: https://data.bratislava.sk .
Ide o mix dat, map a vizualizacii. Podporuju aj API: API rozhranie .

Na povodnom webe https://opendata.bratislava.sk vyskakuje oznam:
Od 15.4.2024 je v prevádzke nový dátový portál https://data.bratislava.sk/, na ktorom nájdete nové dáta, vizualizácie, mapové aplikácie a omnoho viac. Portál opendata.bratislava.sk a geoportal.bratislava.sk bude dostupný do 15.5.2024. Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na vašu návštevu na novom dátovom portáli. Oddelenie dát, Magistrát hlavného mesta SR BA.

4 Likes