MAGISTRAT Bratislava - otvaranie dat

Ahojte. Dnes ma sef potesil. Pocul v radiu o skvelych rieseniach na zaklade otvorenych dat a open API, sice si pod tym nevedel nic predstavit, ale je napaleny na sucasne vedenie (nemame pristup od uctovnictva, atd atd). Ale celkovy pristup zodpovednych je katastrofalny (vraj veduca uctarne vyhodila poslanca z archivu, ked si chcel scanovat ohlaseny faktury - ze su tam podpisy, predtym jej to par krat nevadilo). Po rokoch chce sef konecne zatlacit na to podstatne. A predlozit aj do zastupka nielen nas “nepristup” do interneho systemu, ale chcel by som, aby nacrtol i smer, ktory by mohli poslanci mesta schvalit v uzneseni.

Preto mam spracovat resers, ako by to “malo” vyzerat.

Zrejme sa zhodneme na tom, ze Presov je v sucasnosti top. Sice tie oscanovane faktury su nekompletne, toto by som este navrhoval riesit, ale inak asi vramci Slovenska najtransparetnejsie a najlepsie spracovanie.

A napadlo ma, ci by hlavne mesto nemohlo ist este dalej - automaticka vizualizacia, nejaky dashboard…

Ale tak budem rad, ak sa ale podari hlavnemu mestu SR Bratislave dostihnut Presov.

Prosim Vas, ak mate dalsi nazorne priklady z miest, ale aj z dopravy, ostatnych verejnych sluzieb, pripadne konkretne appky, ci ukazky, co sa da z tychto dat spravit (aby to laik co najlepsie pochopil, preco to chceme), prosim Vas o pomoc pri kratkom resersi.

DAKUJEM! F.

4 Likes

Netreba chodiť ďaleko. Viedeň je známa OpenData veľmoc. Už tam tuším z BA magistrátu aj niekoľko krát bola exkurzia.

Veľmi zjednodušene povedané:

  • treba dostatočný mandát, aby sa niečo aj urobilo - lebo teda “aj to chceme” sme na magistráte počuli už viac krát
  • komunikovať s komunitou, nech sa riešia tie dáta, ktoré budú najviac využité
  • spraviť si prehľad aké údaje/evidencie na mag. sú, v akom sú stave atď. - a zverejniť ho
  • spraviť si plán, po malých etapách, povedzme na 3 mesiace, s konkrétnym výsledkom - t.j. určiť ktoré konkrétne údaje budú spracované
  • neriešiť iba OpenData, ale pre dané údaje komplexne data management - t.j. digitalizácia, kvalita, procesy = vznik/opravy/archivácia, poriadne uloženie = databáza, interná dostupnosť v rámci mag.

Ak je záujem, radi sa stretneme a preberieme viac. (ping @gla @hanecak @jsuchal )

Pokiaľ ide o OpenAPI, závisí na tom aké IS na mag. sú, čiže aké služby má zmysel riešiť, napr. ako “dopadol” OPIS projekt.

2 Likes

Da sa na to ist aj trochu naopak, asi najlepsie viete zistit ake ziadosti o data/informacie/api vam tam chodia najcastejsie (tam by som zacal). Ich zverejnenim si viete odburat aj agendu.

Nieco sa da vycitat aj z inych open data portalov miest - ked si to clovek zoradi podla poctu videni/stiahnuti. Pozor moze to klamat, ale ako prvotny nastrel moze stacit.

Presov by mozno vedel poradit, co su z ich pohladu najcennejsie data.

Nuž, ak by bola vôľa skutočne v tomto podstatne sa pohnúť, sprístupnil by magistrát ako OpenData / portál technickú mapu mesta…
http://www.bratislava.sk/poskytovanie-udajov-uzivatelskych-vystupov-z-technickej-mapy/d-71551/p1=11049947

Za mna:

2 Likes

Keď sme pri dopravných dátach, tam dobre vidno, že skrátka kopa údajov proste nie je poriadne zbieraných/evidovaných. Môj obľúbený príklad sú dopravné značky (a ďalšie veci o ktorých rozhoduje CSO). Tuším to tu @Filip_Hustava už aj niekde spomínal.

Este napriklad z protikorupcnych veci by som poziadal o:

“Zaslať uchádzačom a trvalo zverejniť na internetovej stránke mesta zápisnice z výberového konania obsahujúce charakteristiku obsadzovaného miesta, dátum zverejnenia informácie o voľnom pracovnom mieste, počet uchádzačov, mená, priezviská a titul členstva členov v komisii a meno vybraného uchádzača”

Tento bod sa nachadza aj v materiali Informácia o plnení protikorupčného minima pre Bratislavu za rok 2016 ako “splneny” bod 14, ale podla mojho nazoru nie je splneny, lebo:

Toto nie je uz teraz v registri adries?

Pridam uz len drobnost: Okrem uz spomenutych znaciek (ze kde a ake su) by sa zisli aj data o inom vybaveni: lampy verejneho osvetlenia, atd.

Tato drobnost j specificka tym, ze data ma napr. Siemens, k niektoremu vybaveniu, v niektorych mestach. Vid https://morph.io/soit-sk/siemens-sk-utilities-scraper .

Kedze to ale teda robi “pre nas” a “za nase”, tak by nemal byt problem poskytnut tie data “nam”.

Pani, dakujem za Vase vstupy, som velmi rad, ze tato tema Vas i po negativnych skusenostiach neprestava lakat. Skusim napisat reakcie na vsetky vstupy do jedneho komentu.

@Lubor:

  • Viedeň - nevies nahodou, kto tam chodil, ak mas tuto info? By som ho pootravoval. Taktiez keby si mal nejake info o Viedni, mozno nejake konkretne appky (Peto @hanecak rad spomina verejne WC:))
  • komunita - zatial v plienkach, prvy kontakt bol vlastne az od Aliancie a Hackathonu (na ktory sa mesto vyflaklo, ale primos sa bol odfotit)
  • data audit - urcite by sa zisiel, ale nikto tu na to nemysli, takze zatial zrejme neschodne - musel by som po tom ist sam a to teraz nedam - to suvisi i s planom a komplexnym riesenim - nie je tu podpora vedenia. To suvisi i s tymi policajtami (ktori si od ludi pytaju dokumenty, ktore magistrat - vlastne ich kolegovia - vydal, ale napr. i rozhodnutia stavebnych uradov, ktore magistratu stavebne urady zasielaju na vedomie, ale my ich tu len strkame do spisov posty bez dalsieho ladu a skladu…a potom ich pytame od stavebnikov/investorov, atd atd) - no data management at all …
  • technicka mapa mesta - vola nie je u vedenia, chalani na GISoch uz maju i riesenie, no na publikovanie potrebuju licenciu - pouzivaju ArcGIS (podla slov kolegov by Opensource GIS riesenie prinieslo vyssie naklady na podporu, nez licencovane riesenia). Chalani uz prezentovali aj vedeniu, ale publikovanie tychto dat je sucastou externej zakazky (Lomtec tunel…). Takze chalani, co by mohli sami publikovat, pripravuju data a subdodavatel ich preklapa…a s chybami a snad to ani nevie…
    (funguje externe tento link?: https://gis.esluzbyba.sk/mapa/uzemny-plan/?ly=ad%2Cul&lb=uzemny_plan&c=-573978%3A-1282139.2&z=5
    a tento:
    https://gis.bratislava.sk/#content_Legend)

Dakujem za zaujem stretnut sa, vazim si toho.

@jsuchal:

  • ziadosti o data - ano, tuto temu mam uz rozdiskutovanu, dnes mam stretnutie s kolegynou na evidencii staznosti a ziadosti, skusim sa pozriet, ci sa da nejako jednoducho urcit pozadovany typ dat, pripadne ju motivovat, aby ich hned nejako vecne triedila. V tejto veci som si tiez vyziadal evidenciu z webu, ktore oblasti su najviac navstevovane.

  • Presov skusim oslovit v tejto veci tiez, okrem ineho. P. Hurnu uz poznam, uz sme FB priatelia :smiley:

@maly:

  • Hackathon bol skvela vec - ale mesto sa na to skratka vyflaklo. Boja sa data davat von. Druhy sa robil na datach z Presova. Je to sice nejaky prvy zoznam moznych datasetov, ale bez celeho zmysluplneho manazmentu je to velmi nepresne.

  • Data zo scitani - nemam info o podobnych aktivitach. Titu ludia su schopni platit ludi, aby sedeli na krizovatkach…

  • statistiky dopravnych nehod - jedine, ze by existoval nejaky prenos zo statnej policie. Z tej mestskej ziadny neexistuje. S istotou tvrdim. Ked ano, tak per paper do suflik. Je to uplny, ale ze uplny, des…

  • GIS - v GISoch robilo par ludi - arcGIS licencie - boli dodane na MAG asi 4 stroje za Plencnerovej(?). Chcela cely uzemny plan dostat do externeho prostredia. Teraz je tam uzasne sikovny kolektiv - ale nemaju moznost to riesit naplno a tak, ako by chceli. Co sa tyka dat - snazia sa vytvarat. Kamos robi aspon osi chodnikov a komunikacii, plochu nestiha robit. Na zivotnom jedna holka z vlastnej iniciativy riesi v qGISe pasport zelene…ale bohuzial stale na okraji zaujmu veducich ludi. V minulosti sme po kontrole tlacili na pasport vodorovneho dopravneho znacenia - za 30 litrov sa spravil (celkom sa dal, ale mohol byt lepsi), ale asi 3-4 roky ho nikto nepouzival a stava sa neaktualnym (spravca VDZ napr vobec nemal info, ze niekto namaloval cyklisticky pruh na SNP - akoze fakt!). DOPRAVA - ano, myslim, ze stale sa riesi vela veci na papieri - nie v GISe - tj znacky atd atd…gisovo nerozmyslaju. A chalani mi hovorili, ze vlastne ani nemaju zoznam vsetkych ulic v Bratislave…

  • vyberovane konania - ano, je to smutne a je to tak…

@hanecak:
Peto, siemens je skutocne velmi specificky…neviem, ci su schopni poskytnut nejake data. Ak podla toho linku usudzujes, ze ano, tak na to skusme zatlacit. Inak pikoska - riadiaci pult verejneho osvetlenia HM SR BA je v priestoroch firmy Siemens. Nie je vobec zname, ci niekto z mag ma do tychto priestorov povoleny vstup…

NAPRIEK tomuto:

Z mojho pohladu - prisposobovat sa Presovu. Na zaklade z. 211/2000 aspon dokazat zverejnovat objednavky, zmluvy, faktury automaticky z uctovneho systemu (Noris - intelsoft?), prisposobit tomu data manazment a cely proces (scanovanie faktur, prikladanie do uctovnictva,

Kde vidim moznost ucasti Slovensko.digital:

S.D uz ma podla mna znacku. Dalsi polrok chcem zaradit do planu kontrol prave elektronizaciu sluzieb bratislavskej samospravy. Su tam velke diery. A bude to pred volbami. Bude to medialne zaujimave. Ale nie lahke…ale chcel by som to spravit. Moze to byt zlomovy bod, kedy si uz konecne aj laicka, nielen odborna, verejnost povie, ze tak uz staci…Ak by ste do toho chceli ist, som k dispozicii.
http://www.bratislava.sk/projekt-elektronizacia-sluzieb-bratislavskej-samospravy/d-11036862

Dalsia moznost - stretnutie s hlavnym kontrolorom. Nema exekutivnu pravomoc, ale je slusny diplomat a uz straca trpezlivost s niektorymi ludmi, takze je vhodny cas mu dat par chrobakov do hlavy, ak by ste mali zaujem. Okrem toho verejne moze rozpravat na zastupku a ma kontakty s poslancami. Peto @hanecak uz tu chodil na klavir, tak sa nebudem divit, ked to pre Vas nebude zaujimave. Ale bol by som rad, keby som Vas mohol privitat: @jsuchal, @Lubor.

Dlhsie, ale aspon pre predstavu. Dik moc. F.

3 Likes

@jsuchal: Ano, mas pravdu, tabulka supisne <-> orientacne cisla sa da vyrobit spojenim
2ba406d0-5ce5-472d-ba75-5e04f05be1c1 , 011f4ec3-7a73-4dff-a63e-81b64cc52947 ,
a pripadne aj 47f0e853-3a67-487e-b45f-3f5d099105cf

diki za tip

Len by som dal do pozornosti dátum poslednej aktualizácie týchto datasetov - máj 2017.
A NASES sa tu chce hrať na gestora OpenData… @Silvi
MVSR to (žiaľbohu neprekvapivo) tiež nijako nezaujíma. Mimochodom, celý spôsob tvorby reg. adries a príslušného zákona bol taký, že viaceré obce odmietali do neho poskytovať údaje. @Mari nejaké info ako je to teraz?

Vďaka za úprimnosť. Áno, poznáme. Preto prvý bod toho čo som písal…

Linka funguje, takže predsa niečo.
Ja však hovorím o OpenData, t.j. nie “klikací GIS”, ale dátové súbory.
Plus v dnešnej dobe na “ulice” nepotrebujem špecializovaný portál mesta, stačí pozrieť OSM, alebo iné API. V technickej mape je podstatne viac údajov.
Preto som písal “keby bola vôľa”. Skrátka zajtra niekto nakliká v existujúcom systéme Technická mapa mesta > “export celý obsah” > do súboru DXF a toto dať na internet s licenciou CC. V prvom kole vec vyriešená (dúfam že to DXF je georeferencované). Následne sa môžeme baviť či nespraviť aj iný formát, či má zmysel portál a aký…

Buduci tyzden mame k tomu dohodnute stretnutie s MVSR. Je nutna uprava systemu a sposobu publikovania.

postupne napíšem ku všetkému, čo sa týka tejto témy…

Najviac navštevované, teda žiadané sú:
Úradná tabuľa:(aj s archívom)
Podnety
Zmluvy
Objednávky
Faktúry
Zápisnice z Výborov mestských častí
Daňoví dlžníci
Všeobecne záväzné nariadenia

Pozrieť si môžete, čo máme vonku na: http://egov.presov.sk/

Sem-tam, ak je niečo nové, aktuálne, tak to je aj na FB (prdajte sa, ak chcete vedieť, čo nového) https://www.facebook.com/transparency.presov/

2 Likes

Info o Výberových konaniach (pre aj po) v Prešove to máme takto, možno aj postačuje:

ide to na Elektronickú úradnú tabuľu a potom do Archívu:

nafiltrované linky z EÚT máme na hlavnej stránke mesta

Mesto má GIS ako súčasť projektu elektronizácie verejnej správy (https://esluzbyba.sk) za 1,3 mil. eur.

GIS: https://gis.esluzbyba.sk
Má slúžiť napr. na online značenie uzávierok ciest (https://gis.esluzbyba.sk/mapa/uzavierky-miestnych-komunikacii) a slúžil presne asi jeden deň, keď tam dodávateľ nasypal pár úsekov. Odvtedy ho Magistrát nepoužil. Pýtal som sa zamestnanca Magistrátu, ktorý je na oddelení cestného správneho orgánu (CSO) a ani o tom nevedel (je tam pomerne nový). Chcem ich donútiť to používať cez sťažnosti.

2 Likes

Spomen GDPR, pripadne daj precitat Nariadenie GDPR a otvorené dáta - Stretnutie s ÚOOÚ - problémové okruhy niekomu zodpovednemu. Vid tiez Zákon o údajoch - #2 by hanecak .

Ono je to dobry a nutny “prvy krok”. Tento “prvy krok” vsak nema byt “poslednym”.

Ked uz sme pri tom, tak vid https://www.karlovaves.sk/otvoreny-urad/projekty-mestskej-casti/analyza-parkovania-v-karlovej-vsi/ (ako krok prvy) a http://test2.karlovaves.sk/wp-content/uploads/KARLOVA_VES_parkovanie1.pdf (ako krok nasledujuci). Mne k tomu samozrejme chybaju udaje zo scitania (aby som si ich nemusel preklepavat/hadat z grafov). (A nasledne sa potom samozrejme lepsie mozeme bavit povedzme o rezidencnom parkovani.)

Ako by som to … zazrak necakam, ale scraper uz mame. Cize ide najma o “komunikacny posun”, t.j. ze ci to slusne daju alebo sa budeme natahovat “na hulvata”.

Ten projekt vyzera byt dobry kandidat na Open Data: ak uz ide niektore agendy “elektronizovat” (nova implementacia) alebo inovovat (upgrade), tak je to idealna prilezitost aj na doplnenie Open Data. Za malo penazi sa da dosiahnut vela.

@Filip_Hustava, tu hla voda na mlyn - mesto prijalo novu organizacnu strukturu, v ramci ktorej zalozilo dlho diskutovany analyticky utvar - Institut metropolitnej politiky. Treba to zacat tlacit aj tym smerom, ze ked nebude mat utvar data, nebude mat robotu a potom ani vysledky.

Nase odporucania z hackathonov sme uz viackrat komunikovali s kancelariou primatora ako aj so samotnym primatorom (naposledy pred vianocami), takze o nich vedia - je sa na co odvolat.

2 Likes

Ešte zopár poznámok k registru adries, keby niekto v ňom vyhľadával.

Bratislava ako mesto v ňom nie je poriadne evidované. V Registri obcí síce je viacero objektov s menom “Bratislava” a statusom CITY, avšak všetky sú historické, t.j. majú ukončenú platnosť 19.11.2004 - asi išlo o nejaké pokusy…

V Registri častí obcí pre Bratislavu nie je zjavne nič.

Čiže “adresy v Bratislave” sa hľadajú podľa Registra okresov, kde sú okresy Bratislava I až V a majú objectId 12,13,14,15,16. Toto sa následne použije v registri obcí:
https://data.gov.sk/api/action/datastore_search_sql?sql=SELECT * from “15262453-4a0f-4cce-a9e4-7709e135e4b8” WHERE (“validTo” IS NULL OR “validTo”>=now()) AND “countyIdentifier”>=12 AND “countyIdentifier”<=16

Výsledkom je 17 mestských častí. To sa môže použiť v Registri ulíc. Položka municipalityIdentifiers je string, bolo to plánované ako zoznam obcí cez ktoré ulica prechádza, zaprasilo to model, avšak nepoužíva sa to (momentálne) a zaevidovaná je samostatná ulica v každej “municipalite” s rovnakým menom ale rôznym ID. Napr. Košická prechádza cez Ružinov aj Staré mesto, sú však evidované “dve Košické”, objectId 39770 a 41163. Preto sa municipalityIdentifiers dá pomerne bezpečne castovať na int.

Zoznam všetkých ulíc v BA, aktuálne platných:
https://data.gov.sk/api/action/datastore_search_sql?sql=SELECT DISTINCT “S”.“objectId”,“streetName”,“municipalityName” FROM “47f0e853-3a67-487e-b45f-3f5d099105cf” AS “S”, “15262453-4a0f-4cce-a9e4-7709e135e4b8” AS “M” WHERE (“S”.“validTo” IS NULL OR “S”.“validTo”>=now()) AND (“M”.“validTo” IS NULL OR “M”.“validTo”>=now()) AND “municipalityIdentifiers”::int = “M”.“objectId” AND “countyIdentifier”>=12 AND “countyIdentifier”<=16

Mne to dalo 1899 záznamov. Ak sa mení meno ulice a nové má určenú účinnosť až v budúcnosti, v tomto selecte bude aj aktuálne platný, aj nový, s rovnakým objectId.

Priradenie orientačné - popisné čísla a GPS polohy pre konkrétnu ulicu, tu príklad pre Líščie údolie, Street.objectID=39882:
https://data.gov.sk/api/action/datastore_search_sql?sql=SELECT “V”.“buildingNumber” AS “Orientacne cislo”, “B”.“propertyRegistrationNumber” AS “Popisne cislo”, “axisB” AS “Lat”, “axisL” AS “Lon” FROM “011f4ec3-7a73-4dff-a63e-81b64cc52947” AS “V”, “2ba406d0-5ce5-472d-ba75-5e04f05be1c1” AS “B” WHERE (“V”.“validTo” IS NULL OR “V”.“validTo”>=now()) AND (“B”.“validTo” IS NULL OR “B”.“validTo”>=now()) AND “V”.“streetNameIdentifier”=39882 AND “B”.“objectId”=“V”.“propertyRegistrationNumberIdentifier”

Netreba sa báť o DISTINCT, keďže zmena polohy a čísel je prakticky vždy účinná okamžite keď je platná.

2 Likes

Filip, ku prístupom k interným agendám na úrade:
U nás v PO majú všetci zamestnanci Útvaru hlavného kontrolóra, nastavený prístup ku všetkým agendám v Back-office - na čítanie.
Nemusia si nič žiadať, jednoducho sa pozrú na reálne dáta v systéme úradu, podľa potreby. Agendy sa týkajú všetkých oblastí, nielen Ekonomiky. (okrem mzdovej agendy, pochopiteľne)

Určite to súvisí aj s tým, že máme multiliencie, teda nie je zriadenie prístupu limitované počtom používateľov.
Navrhla som im to, keď si požadovali v rámci úradu informácie ku kontrolám… teraz už nemusia nič žiadať. Len ak treba listinné, kvôli nahliadnutiu.
V Ekonomike máme v jednom systéme aj všetky rozpočtové organizácie.
Radosť robiť, kontrolovať :slight_smile:

1 Like