MAGISTRAT Bratislava - otvaranie dat

Tak toto je dlhodobo tema…ale to viete. Na datach zarabat, ci ich uvolnit…budem sa snazit motivovat ludi ako viem.

Dakujem Mari, myslim, ze u nas to bude podobne. Zhanam pristup od oddelenia komunikacie na nejaku analytiku. Webeditorka ju nesleduje…

Mari, ano, presne o to nam ide…zial, robime viac detektivov. Inak aj mzdy mozu byt kontrolovane hlavnym kontrolorom…

Janko, ahoj…ano…dostalo sa to k nam po novom roku, bez nejakej internej diskusie…ale ako argument zapamatam. Ozvi sa niekedy, ked budes dole cez den…

Isli by ste teda do tej kontroly?

Inak skusim - problemov uz dost.

Potrebujem skratka ukazat sefovi, co a ako mozeme urobit, na co tlacit, zo stavu, v ktorom je MAG BA dnes, do stavu, kde mozme byt (najlepsie, keby to neboli moc technicke vystupy, ale kde je nejaka pekna appka, nejaky popis vyuzitelnosti, pristupnosti, videiko, atd atd). Len aby sa k Vam finalne dostal hlavny message tejto temy, ktoru som zacal a som velmi vdacny za Vas cas.

Este mozno pomoze: zoznam roznych Open Data apiek zo sveta: http://opendata.oii.ox.ac.uk/

Odtial vyberam:

2 Likes

Vyberove konania a stavebna cinnost sa zasiela v newsletri Bratislavi vid 3 moznosti. http://www.bratislava.sk/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=700000&id_ktg=11006911&p1=11050943

K tym DXF da sa to, ale treba si aj uvedomit hodnovernost udajov. Napr. inzinierske siete tam nemusi byt uplne hodnoverne.

Lubor, toto je info od kolegu k tejto veci:

Tá evidencia je veľmi chabá. To znamená, že tam ani zďaleka nie sú všetky adresy, niektoré ulice majú starý názov, atď. Hl. mesto Bratislava pokiaľ viem tak tam neprispieva, ale mali by mestské časti. Tie od toho dávajú však ruky preč a nie je to ani odborne spracované (kartograficky,…). Čo sa týka rôzneho ID a rovnaké názvu medzi mestskými časťami je kartograficky OK.
Zoznam všetkých ulíc v BA, aktuálne platných je odlišný od reality (vyššie som spomenul absenciu ulíc, staré názvoslovie,…). Čo sa týka polohy aj tá je mnohokrát zle určená. Niektoré body nie sú, iné sú na inej lokalite, prípadne nie sú vôbec.

Este naposledy k tejto teme:

Pomohlo by veci, keby sa nejakym sposobom zmenil zakon 211 tak, aby podporil filozofiu opendata? Ci podla Vas sucasna legislativa postacuje?

Spravca zakona je totiz fajn chalan, casto s nim spolupracujeme…

Dik!

Zial ano toto je jedna z veci ktora sa stava casto, nielen na Magistrate… a cim vacsi system tym horsie … ak totiz zivotny cyklus dodavky presiahne rok a viac, tak to je zvacsa uz par rokov od zrodu myslienky po sprvadzkovanie … a to uz je vacsinou pri tejto fluktuacii vacsina osadenstva uradu vymenena a s povodnej myslienky uz nezostalo nic … len novy softver, ktory nove osadenstvo nechcelo a pouzivaty nebude

Ja by som si dovolil dať do pozornosti platformu na strategické dokumenty E-PRO (www.obce-epro.sk), cez ktorú sa obyvatelia budú môcť dozviedieť o všetkých plánovaných a realizovaných projektoch aj so základnými info (cena, doba realizácie, harmonogram a pod.) mesta (systém ich automaticky vygeneruje z dokumentov, ktoré v ňom boli vytvorené) a taktiež na Slovensku novú službu na získavanie názorov od obyvateľov: www.zmapujobec.sk

Dávam do pozornosti, že magistrát sprístupnil krásnu mapu, kde je veľa vrstiev a sú tam aj krásne dáta.

Ak je záujem, vie to dať aj open data https://mapy.bratislava.sk

tešíme sa a dakujeme magistrátu, že sa pohli ďalej. vyzerá, že to beží na OpenSource, takže za mňa palec hore pán Vallo, že konečne prestali podporovať nákupy ArcGIS licencií, za ktoré platili každý rok tisíce euráčov :slight_smile:

Teda predpokladám, že sa tam objaví postupne aj celá technická mapa mesta. Nový pán riaditeľ Dobrá správa, Sojka robí pre Valla je veľký fanúšik OpenSource, teda konečne zaviali nové vetry a komunita sa dočká krásnych Open Data :sunny:

mapy.bratislava.sk su zatial trocha krkolomnou moznostou prezentacie dat mesta…kolegovia sa snazia z nej nieco dostat, kedze sme viac menej zavisli od sluzieb dodavatela…
Co sa tyka licencii, hodnotia sa riesenia. Kazdopadne podla mojich informacii a podla mojho poznania prostredia sa momentalne bez arcGis licencovanych rieseni nepohneme. Hladame optimalnu rovnovahu v zlozeni poctu a typu licencii arcGis a opensource rieseni.
Len pre info, rovnakym sposobom funguju aj ine europske mesta, ze zacali miesat napr opensource programy pre ludi, ktori k datam len pristupuju, pripadne robia male upravy.
Je to kazdopadne v procese, ako i opendata portal. Zatial mame problem s vlastnymi negeo datami, ktore maju chyby pri exportoch z nasich systemov. Na vec sa mysli, verim, ze sa dockame v najblizsich tyzdnoch…

mapy.bratislava vyzerá celkoch OK, oproti gis.eslužby, kde nič nie je :wink:

teda mesto bude platiť dalšie tisíce euro za licencie a pritom nemá geodáta? ako sa tomu dá rozumiet? viete napísať viacej, načo sú potrebné tie drahé licencie a prečo magistrátu nevyhovujú open source riešenia? píšete, že sa hladá nejaké riešenie a že sa pripravuje rozhodnutie, isto sa viete podeliť s komunitou o informácie…

Pozeral som na stránkach mesta, že platíte každý rok licencie za ArcGIS, desiatky tisíc euro, ale dáta na Vašich portáloch sú veľmi slabé ako píšete, kde je problém? nefungujú tie platené softy? alebo ten portál to nevie poskytovať, alebo čo sa stalo.

Nemam to priamo v kompetencii, no uz v sucasnosti mame geodata v zaujimavej kvalite, ktore sa vsak zatial nepublikuju.
mapy.bratislava.sk - ako som pisal - zatial sme viac menej zavisli na dodavatelovi. Takze nedokazeme data publikovat sami…dochadza tam casto k prestojom a zbytocnym procesom transformacie dat. Toto mame zaujem zmenit. Je to zatial v rieseni a strategickom rozhodovani.
Takze v skratke k meritu veci - licencie na to, ze s tymito pracuju odbornici v meste. Na ich pracu podla vyjadreni tejto komunity kolegov opensource nestaci…a ak, tak by potrebovali podporu. Tuto temu tu riesime roky, je to o nieco komplexnejsia tema. Pretoze praca v opensource rozhodne nie je lacnejsia, ak ma fungovat. Mame porovnanie s Viednou, Barcelonou, Zaragozou…tam skratka tiez stoji tato tema peniaze, ale platia podporu - to je rozdiel zatial u nas…pre sucasnu situaciu v meste su licencovane riesenia v tomto momente optimalnejsie. A to ja som zastanca opensource…

Zaujímavé porovnanie, teda opensource potrebuje podporu a platený software nepotrebuje :slight_smile: platený soft ale potrebuje každý rok platiť licenciu asi

Ano. Rozdiel je v komunite, ktoru si napr. ta Zaragoza par rokov budovala (rozumej platila zamestnancov), nez presla na opensource riesenia. Konzultoval som to viackrat so zastupcami miest v Europe. Podla mojich informacii ma kazde mesto plateny arcGIS - viac ci menej.

Našiel som správu od kontrolóra mesta BA, kde sa píše, že nemáte niektoré mapové vrstvy, napr. ktoré by sa dali použiť pre kontrolu zimnej údržby, rozkopávok a pod. neplánujete teda takéto dáta zbierať, resp. nezbierajú sa už? napríklad od občanov, ved takáto služba mala byť v rámci ES mesto Bratislava - ohlasovanie …

https://zastupitelstvo.bratislava.sk/data/att/25143.pdf str.32 hore
Rozvinutou možnosťou kontroly fakturovaných úkonov vo vzťahu k výstupom monitoringu GPS je prepojenie týchto výstupov vo forme databázy spomenutej v predošlom odseku s mapovou vrstvou spracovanou v GIS systéme mesta. V tomto prípade sa z databázy vytvorí mapová vrstva konkrétnej trasy vozidla, ktoré by sa prekrylo s vrstvou rajónov zimnej údržby. GIS systém by v tomto prípade automaticky generoval množstvo prejdených kilometrov, čas aktivity vozidla a dokázal by poskytnúť reálny podklad pre kontrolu údajov fakturácie rozdelené i podľa jednotlivých rajónov. Nadstavbou v tomto procese by bolo ďalšie porovnanie s vrstvou aktuálnych rozkopávok, uzávierok, rekonštrukcií (plochami zaujatia verejného priestranstva – komunikácií). Takúto vrstvu však GIS oddelenie nemá k dispozícii z dôvodu neexistencie databázového spracovania údajov na referáte cestného správneho orgánu. Preto takmer nie je možné ani dodatočne skontrolovať objem prác, ktoré podľa vyjadrení vedúcich zamestnancov budú následne riešené formou dobropisov zo strany dodávateľa

vsetko robia ludia, ktori musia byt plateni. OpenSource softver a patena podpora je velmi casty obchodny model. Ak ho nemas, nedotiahnes to nikam, alebo budes potrebivat extremne sikovny tim, ktory bude spustu casu luskat kody, ze co chcel autor povedat … Obycajne ta tak po 5 rokoch vyjde OSS + Support model viac ako keby si vzal model Licencie (vratane podpory).

1 Like

Viem, pisal som to:)

Co sa tyka podkladov na zimnu udrzbu, tak sa situacia pohla mozno i vdaka tejto sprave. Chalani spracovali pasport chodnikov a komunikacii. Takze o tom idealistickom rieseni, ze by sme GPS porovnavali s tymito podkladmi, nam chyba uz len to GPS a verim, ze v novej sutazi sa taketo podmienky objavia…
Tento odstavec som ta prepasoval preto, aby sme podporili filozofiu GIS na magistrate, kedze boli snahy dostat tieto riesenia do ustrania, co bola vtedy strategicka chyba, ktora pribrzdila rozumne riesenia…

toto sa mi nezdá, viete aj niekde napísať konkrétny príklad?

Lebo ak mám OSS a nad ním niekto vytvorí riešenie, tak automaticky dáva k tomu aj zdrojáky a teda samotná inštitúcia si môže vlastnými kapacitami riešiť a rozvíjať dáta.
Pri licencovanej krabici proste vždy bude odkázaná na nové verzie od krabicového dodávateľa a platiť licencie bude naveky, pokiaľ bude chcieť tie krabice používať.

Nechcem obhajovať OSS ani licencovaný SW, ale riešenie je treba posudzovať komplexne, čo je na čo vhodné a čo nie.

Väčšina licencovaných SW serverových aby obslúžila napr. verejnosť potrebuje dosť veľké kapacity aj poplatky (licencie na userov, core, string… čo je viem čo ešte) a tu by teda na publikovanie mohol OSS byť určite výhodnejší. Samozrejme špecifický SW, kde sa napr. len spracovávajú interne dáta a ukladajú, ak by mal natívne potrebné funkčnosti a nebolo by ho treba vyvíjať, by mohla byť výhodnejší…

Určite by bolo dobré vidieť to porovnanie :wink:

Vidím, že okrem ArcGIS používajú používatelia aj QGis, čo je openSource… teda ide to aj na magistráte…

Ak si vezmeme, koľko používateľov by potrebovalo editovať GIS dáta, bola by to pekná kôpka penazí za nákup licencií aj za ročné poplatky…

Pozeral som crz, sumy za licenciu sú naozaj dosť:
66000€ VUVH za 1 single Desktop licenciu + nejaké upgrade,

čo som pozeral inštitúciu, čo má nasadený licencovaný soft GIS na celom úrade, tam sú tie sumy ešte vyššie… teda neviem, či toľko by stál aj OpenSource
zmluva za 1,8mil€ na UGKK …