LP/2020/413 Návrh Základných princípov riadenia IT projektov financovaných z verejných zdrojov a zdrojov EÚ

To iste predsa nemozem pisat, ked som to pisal pred x-rokmi a dostal som na to aj peniaze, tak nemozem ziadat na to este raz (aspon podla mna nemal by som, pretoze som neseriozny), Nie vsetky vzdusne zamky boli spatne, skor realizacia pokulhavala (niekde sa chcelo prist klen k peniazom a nic ien ich nezaujimalo) a hlavne riadenie a prostredie je spatne, vel dokuemntov a napdov malo slusnu uroven, aje ked po rokoch sme niekde inde a ten cas uteka daleko rychlejsie, teda co si naplanujeme na 4 roky, mame splnit, bohuzial standard je u nas iny, ved papier znesie vsetko, odpocty uloh a cielov su formalne (vid. aj terajsie hodnotenie, to su uplne straty casu). Som presvedceny, ze informatika ceez Centralneho riadenia fungoval lepsie ako s Centralnym riadenim (co samozrejme by tak nemuselo byt, aale je to 2 veciach - kvalite centralneho riadenia a hlavne o tom, ze vlastne nemaju realne paky natie dalsie organizacie (okjrem schvalovania penazi) a ani odborny respekt

co si predstavujes pod realnymi pakami ?
peniaze su zasadne, ak riadis peniaze tak mas de facto vsetku silu co potrebujes
ale okrem toho dnes MIRRI priamo riadi metodicky, hovori co sa smie a co nie. A pri velkych projektoch priamo zasahuje do obsahu.

A to je dnes problem, maju viac moci ako dokazu zvladnut. Nemaju sancu dokladne rozumiet problemom jednotlivych domen ale podla zasady komu dal boh urad tomu dal aj rozum veria ze to nevadi.

Blockquote A to je dnes problem, maju viac moci ako dokazu zvladnut. Nemaju sancu dokladne rozumiet problemom jednotlivych domen ale podla zasady komu dal boh urad tomu dal aj rozum veria ze to nevadi.

Presne tak. Keby sa “designerske” ambiciie zamerali len na centralne komponenty, bolo by to uveritelne a zmysluplne. Inde upratovanie, kontrola a standardy. Uz to je nadluska uloha, Ked bude toto zvladnute(roky), potom ma zmysel riesit dalsie kompetencie.

K tomuto sa ešte vrátim.

https://twitter.com/swardley/status/1251479895479386114

2 Likes
1 Like

Koniec tohto nariadenia vlády:
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/29211/1
V tomto materiáli na strane 9 bol schválený návrh na zrušenie B.1 z uznesenia Vlády č.654 z 20.10.2020.
T.j. už nie je povinnosť “Uplatňovať a primerane aplikovať základné princípy pri realizácií IT projektov financovaných z verejných zdrojov a zdrojov EÚ s prihliadnutím na stav a charakter projektu” podľa materiálu “Základné princípy realizácie IT projektov financovaných z verejných zdrojov a zdrojov EÚ”.

“Odôvodnenie:
Úlohu … požaduje MF SR zrušiť z dôvodu jej duplicitnosti s úlohami už vyplývajúcimi zo všeobecne záväzných právnych predpisov.” … a rôzne úrady tvrdia, že už to všetko samozrejme sami dodržiavajú, najmä MV a Mn.zdrav.

No a potom na návrh Úradu jadrového dozoru bola zrušená aj úloha B.2. “predkladať podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odpočet plnenia úlohy B.1 tohto uznesenia”, lebo prirodzene úloha B.1 je zrušená.