Jednotny system webov pre vsetky samospravy

Dovolte aby som sa zapojil…

V sucasnosti samospravy na svojich weboch zverejnuju napriklad tzv. Verejne vyhlasky, teda dokumenty ktore su tymto sposobom “dorucene” vsetkym obcanom/obyvatelom. Spravidla tieto data nie su strojovo (automatizovatelne) spracovane, nikde som nevidel ani moznost notifikacii (mail, sms, …). V podstate je to uradna nastenka, ktora ma vplyv na vas zivot, a bud sa na nu musite pravidelne chodit pozerat, ci tam niekto nezavesil nieco, co sa vas tyka - inac ak to prepasiete, mate smolu. V ramci nasej firmy musime takto sledovat desiatky uradnych nasteniek a vzhladom na lehoty sa to musi robit prakticky kazdych par dni, inak moze nastat problem.

V ramci toho ze s tym prichadzame do kontaktu, sme viackrat videli, ako sa informacie zverejnovali “ex post” - neskor ako mali byt zverejnene (napr. informacia pribudla v piatok s datumom ze tam visi uz od pondelka), a zaznamenali sme aj pripady, ked informacie snad ani vobec zverejnene neboli (hoci vraj boli, ale v danom case sme ich tam vobec nenasli). Tieto veci maju niekedy velmi zasadny dopad - napr. takto dochadza k spravoplatneniu uzemnych a stavebnych povoleni pre uzemne rozsiahle stavby.

Osobne by som velmi privital a bol vsetkymi desiatimi za, aby prinajmensom verejne vyhlasky museli byt zverejnovane na centralnom mieste resp. v centralnom systeme, ktory by garantoval ze nemoze dochadzat machinaciam. Cez jednotlive weby samosprav by mohli byt spristupnene filtrovane vysledky z centralneho systemu, tak aby sa na webe kazdej obce zobrazovali iba vyhlasky tykajuce sa tejto obce. Cez centrlany system by malo byt mozne vidiet verejne vyhlasky z celej SR, alebo zvolenych obci (adresatov ktori potrebuju narad sledovat desiatky alebo stovky obci, je v ramci SR dost vela).

Dokumenty su dnes dost casto zverejnovane iba v scanovanej podobe, ktora neumoznuje fulltext hladanie - centralny system by to mohol riesit napr. automatickym OCR. Centralny system by rovnako mohol umoznovat aj notifikovanie cez mail/sms, aby sa o zverejneni informacie skutocne dozvedeli adresati, ktori o to maju zaujem.

Podobnym sposobom by malo/mohlo byt riesene aj povinne zverejnovanie zmluv a faktur. Najst konkretnu zmluvu ci fakturu na webe obce je niekedy robota na hodinu-dve, pocas ktorych treba otvorit niekedy stovky dokumentov a pozerat, ci to nahodou nie je prave ten, ktory hladate. Aby sa dali tieto informacie rozumne spracovavat, je nevynutne aby boli zverjenovane v jednotnej forme a pristupne cez nejake API, ktore musi byt unifikovane v ramci celej SR.

Minimalne v tejto jednej-dovoch veciach by bolo velmi prinosne unifikovat weby samosprav.

7 Likes