Jeden krat a dost v praxi

@risop celkom presne si to napísal o tom čistení dát… ( inak je to celkom dobrý nápad na zníženie nezamestnanosti podla mna to je robota tak pre cca 10 až 20 tis ľudí aspoň na 1 až 2 roky upratatať základné registre a vyčistiť ich :slightly_smiling: Mohli by to nezamestnaný odrobiť za to, že dostávajú dávky napr. V ktorom zákone a kde je definícia toho čo sa eviduje ? A je tam aj že ktorý štátny orgán to eviduje a má za to zodpovednosť ? A tiež o tom čo sa dá komu poskytnúť ? toto by ma veľmi zaujímalo …

1 Like

keby to bolo v jednom :), to su stovky zakonov a roznych vyhlasok. A nejde o pracu pre nezamestnanych, kedze kazda zmena musi mat nejaky uradny postup, nieco treba dohladat v papieroch, nieco treba spravit ako opravu ex offo. Neda sa to teda outsorcovat ale kym sa to nespravi, tak sa nepohneme dalej.
Podme na priklad, ak mas dokladat svoje bydlisko, tak treba zmenit vsetky zakony kde sa cosi podava, tak aby si to mohli urady, obce, banky atd vytiahnut z centralneho registra. A nie len ako informativnu hodnotu ale ako pravne zavaznu informaciu. A to znamena menit zakony, kym vsak nebude RFO mat spolahlive adresy, tak to parlament neschvali.

A ešte jeden postreh… bolo by dobré analyzovať a vyhodnotiť ktoré základné registre je potrebné v štáte viesť a aké majú opodstatnenie aby sa nestalo, že to skĺzne do roviny - bude evidované úplne všetko. O každom registry by mala byť diskusia či ho treba ak áno v akej minimálnej forme a či má opodstatnenie by malo byť priamo úmerné službám pre občanov ktoré z neho štát bude schopný poskytnúť. Skrátka “Niečo za niečo” = štát ja ti poskytnem nejaké údaje ale ty mi za to musíš uľahčiť všetku agendu týkajúcu sa tých údajov a registrov v ktorých sú.

@risop obávam sa, že nás v tom prípade čaká mrte roboty s vytvorením databázy základných registrov spolu s informáciou ktorý konkrétny zákon, vyhláška, predpis o nom hovorí. S tým, že to nie je pre nezamestnaných nesúhlasím. Presne napríklad pri tých adresách do RFO je priestor aby kopa ľudí sadlo a začalo komunikovať všetkými kanálmi so všetkými ľudmi aby záväzne potvrdili poštovú adresu, prípadne email, tel. na ktorej budú komunikovať so štátom. Je to len o tých zákonoch aby to tak mohlo byť. Skrátka napríklad štatistický úrad urobí halu kde posadí 1000 ľudí čo budú komunikovať. Skrátka len čistiť adresy a kontakty RFO čo si u nich objedná MVSR keďže predpokladám, že garantom RFO je MVSR …V čom v takomto niečom vidíš problém ? Títo ľudia by mali mať prístup do evidencie matrík, evidencie občanov, a ja neviem kde ešte všade …aby vôbec mohli začať pracovať na tom čistení. Atď. podobne s ostatnými základnými registrami. Štatistický som zvolil preto lebo je to úrad na zber údajov ktorý komunikuje zo všetkými úradmi a aj mu musia všetky nejaké dáta poskytovať. Takže má vychodené chodníčky v tomto a preto aby tých ľudí čo sa naučia takto pracovať ( získavať od ľudí info a zapisovať ich do systému) by sa potom dalo využiť aj na čistenie zložitejších a náročnejších základných registrov keďže už bude mať nejaké skills. A tým že to bude pod štatistickým akýkoľvek štátny úrad/orgán si vie takýchto ľudí najať/outsorcovať na vyčistenie toho ich registra. :smile: Ja viem trošku naivná predstava ale niekde treba začať a dať tomu víziu ako by to išlo.A ako to bolo už niekoľkokrát aj tu spomenuté, bez definície a vyčistenia základných registrov spolu zo zavedením zodpovednosti za správne údaje v ňom, sa nepohneme ďalej.

skusim nacrtnut problemy, ale kedze som na druhej strane ihriska, tak nemusia byt spravne :), zakladne registre su dnes pomenovane, RFO, RA, RPO. pod nimi sa skryvaju dalsie registre ako su napr. obchodny register, zivnostensky a dalsich 80 malych registrov pod RPO. A este su aj dalsie registre na cosi medzi pravnickymi a fyzickymi osobami ako su notari, znalci, kadejake koncesie atd. A vycistenie udajov znamena ze treba najst tie ktore su zrejme nespravne, ale oprava sa da urobit len na zaklade zakona teda bud uradnym postupom co moze znamenat nejake dorucovanie, rozhodnutie alebo na zaklade ineho postupu ktory ale dnes v zakone nie je. Pri obcanoch ti predsa stat nemoze len tak zmenit trvale bydlisko ked zisti ze dana adresa neexistuje. Aspon nie dnes. A nezamestnany ? Niektori mozno, ale musi byt spolahlivy, zvladnut spravne postupy, gramatiku a teda aspon maturitu musi mat. A niekde aj viac, za ich omyly totiz zodpoveda stat a nemusia to byt male skody.

A rovnako pustit niekoho do evidencie matrik ? Uz len to ze tam lezu vsetci policajti ma znervoznuje, nie ze tam polezie 1000 ludi. Takze treba to spravit, ale treba to dobre vymysliet a zrealizovat aby to nedopadlo zle. Ale potom si kazdy podnikatel bude moct spolahnut na udaje co dostane zo statu, to vyznamne znizi transakcne rizika, rovnako obcan nebude musiet riesit ziadne doklady. Ale dnes ked na obcianskom mas ine udaje ako v registroch, tak kto si dovoli neodfotit obciansky pre pripad sporu ? Aj ked je to protizakonne.

3 Likes

Praveze podstatnu cast cistenia moze robit nekvalifikovana pracovna sila. Odhalenie nezrovnalosti a navrh na opravu moze psravit nekvalifikovana sila a zadat zadanie do workflow systemu, ktory toto prideli kvalifikovanej osobe na kontrolu a spustenie procesu update zaznamu…
Robi sa to takto bezne.

2 Likes

Neviem ci to cistenie zbytocne nedemonizujete … z mojho pohladu je idealny cas na cistenie v momente ked sa identifikuje problem … Napriklad uradnik zapisujuci narodene dieta zisti nezrovnalost naprilad v adrese rodica …
Aj by to opravil … ale NEEXISTUJE MECHANIZMUS ako on zo svojho miesta by zabezpecil opravu v nadradenom registri … Ak by sa toto nejako rozumne vyriesilo, zivot by sam do 5 rokov vycistil data s tymi ludmi, ktori uz dnes su na uradoch … ci ?

3 Likes

Tí čo majú, spravujú dáta (zdrojové registre), presne vedia ako vyzerajú dátové objekty.

za “investovanú” miliardu EUR by to asi nemalo vznikať samovolne :slightly_smiling:

1 Like

staci keby kazdy register bezal svoju Jiru…

tie registre sa neskrývajú pod nimi ale nad nimi. zdrojové registre sú zdrojom pre základné registre. takže záznam bude najprv v zdrojovom registri a až následne v základnom registri. najprv vznikne spoločnosť v zdrojovom registri, potom sa táto informácia prenesie do základného registra. najprv vznikne adresa v zdrojovom reg a potom sa prenesie do základných registrov.

ked neexistuje, začne ex offo šetriť, kde udelali soudruzi chybu :slight_smile:

No ak dodate :wink:

:joy: jo nebolo to myslene ako marketing, ale skorej ako ukazka zjednodusenia pohladu. ak by statne institucie bezali akykolvek issue tracking system, kludne aj git, tak ktokolvek najde bug v comkolvek v ich posobnobnosti, moze toto zalogovat a sledovat. lokalny admin to vie pustit do wf danej organizacie, tak aby sa to dostalo k zodpovednej osobe.

1 Like

ahojte,
zdielam svoj nazor.

mna napadlo, ze sa treba na to pozriet novymi ocami. Zakony a postupy vznikali na Slovensku zhruba storocie, a mnohe uradnicke postupy su zabetonovane aj v zakonoch, hoci dnes sa pytame vela krat, preco je to tak komplikovane.

Cize, architekt potrebuje zacat od nuly, idealne ak nevedel o fungovani uradnickych postupov pred tym vobec nic, alebo len minimum.
Zaroven, potrebuje k sebe nejakeho pravnika/uradnika, ktory bude vidiet, ktore vsetky zdigitalizovane postupy si vyzaduju zmenu (rozumej zjednodusenie) a nasledne to pretavit do pravneho procesu a schvalenia potrebnych zakonov.
Rovnako bude k sebe potrebovat team ludi, ktori mu pomozu vytvorit vsetky mozne kombinacie zivotnych situacii, aby proste vedel, ze do architektury musi zahrnut vsetky modelove situacie. Napr: o obciansky preukaz moze ziadat nie len clovek, co tu ma trvaly pobyt, ale aj taky, co ho stratil, imigroval, vratil sa, pripadne presiel plastickou operaciou tvare ci mal vizual meniace zranenie (popalenina), atd.

Tolko by som odpovedal na uvodnu otazku, ktora zacala toto forum. Co sa tyka jednotlivych funkcnych prvkov ako je napriklad logovanie pristupov, to uz spada do konkretnej architektury.

2 Likes

dobrý point. Hlavne treba rozumieť aj technológií ktorú pretláčam. Ak napríklad vieme, že pri ZEPe je problém dlhodobého archivovania, tak túto technológiu nebudeme pretláčať do štátnej správy, kde sa dlhodobo archivuje. jednoducho túto technológiu použijem iba na transakčné - procesné úkony. Sú to práve informatici, ktorí majú myslieť na technologické aspekty. Ak chcem vymeniť papier za elektronický dokument, musím mať porovnateľné vlastnosti.

architekt by mal najprv analyzovať súčasný proces až následne analyzovať a dizajnovať nový proces

Podla mna z tohto myslenia by sme sa mali uz vymanit, inak si stale budeme zamienat ciele / ucely s prostriedkami. Svojho casu sme vymenili kone za auta, bez toho aby sme riesili porovnatelne vlastnosti.O zmene sviecky na ziarovku nehovoriac. Lpenie na porovnatelnych vlastnostiach moze branit kvalitativnej zmene paradigmy, bez ktorej nie je mozny pokrok.

7 Likes

musim len suhlasit, nemozeme predsa kopirovat papierove procesy do sveta, ktory nam ponuka ovela ovela viac

2 Likes

veľmi dobre napísané. Tiež som za to spísať skôr výsledky čo potrebujeme a až potom riešiť ako sa k nim dostať…Možno zistíme, že kopa procesov uprostred vôbec nie je treba.

Na odlahcenie: K zmene paradigmy jeden pribeh (tusim som ho pocul prvykrat na prednaske prof. Rovana): Medzi dvoma susednymi mestami tecie rieka. Storocia ludia chodia dva kilometre k najblizsiemu brodu, ked chcu prejst do druheho mesta. Postupne zlepsuju cesty k brodu na oboch stranach rieky. Jedneho dna si niekto uvedomi, ze uz maju vhodne technologie a navrhne postavit most priamo medzi mestami. :wink:

2 Likes

…ked uz ta statna IT infrastruktura v pozadi funguje…

a https://metais.finance.gov.sk/refregisters/list?page=1&count=20

1 Like