Je štát v platoch konkurencieschopný? Alebo je problém niekde inde?

Jeden z najväčších problémov štátneho IT je nedostatok kompetencie na strane štátu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Úrad vlády Slovenskej republiky hľadajú ľudí na viaceré zaujímavé a hlavne v štáte potrebné pozície

(https://www.mirri.gov.sk/…/itkariera/itpozicie/index.html a https://www.profesia.sk/praca/urad-vlady-sr/C29277).

Ak niekoho z vás tieto ponuky oslovili, aj keď je to miestami vyzerá ako rehoľná služba, netreba sa nechať odradiť zverejneným tabuľkovým platom. Ide často len o úplne základné minimum a možnosti štátu sú niekde inde.

Vo zverejňovaní platov v rámci štátnych pozícií je často guláš, štátne inštitúcie nedodržujú spoločné a jasné pravidlá. Preto sme sa spolu s naším členom Profesia pozreli na dáta o priemerných platoch, či už ponúkaných alebo reálnych, na vybraných IT pozíciách v štátnej a súkromnej sfére. Je potrebné zdôrazniť, že vzorka dát reprezentuje agregované dáta, napr. za všetky lokality v SR, nemusí zohľadňovať špecifické manažérske platy a pod., ale pre základné zorientovanie sa neznalého v možnostiach štátnej správy sú aj tieto dáta postačujúce.

Z údajov od začiatku minulého roku (2020) do septembra tohto roku (2021) vyplýva, že v súkromnej sfére sú platy ponúkané ITčkárom podľa pozície o 14% - 23% vyššie ako v štátnej sfére. V priemere sú ponúkané platy takéto:

:arrow_right: Projektový manažér: 1626€ od štátu vs. 2126€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT architekt: 1946€ od štátu vs. 2371€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT analytik: 1613€ od štátu vs. 1886€ v súkromnej sfére

:arrow_right: Databázový analytik: 1411€ od štátu vs. 1709€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT tester: 1251€ od štátu vs. 1677€ v súkromnej sfére

Pripomíname, že v prípade štátu ide väčšinou o tabuľkové platy. Z portálu Platy.sk máme k dispozícii dáta priemerných reálnych platov vrátane odmien. Je potrebné zdôrazniť, že ide o dáta, ktoré boli zamestnanci ochotní zdieľať a zverejniť v rámci štatistík. Na základe týchto dát sú rozdiely medzi štátom a súkromným sektorom ešte nižšie, v priemere od 6% - 9%. V priemere tak reálne platy vyzerajú takto:

:arrow_right: Projektový manažér: 2326€ od štátu vs. 2 509€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT architekt: 3197€ od štátu vs. 3443€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT analytik: 2016€ od štátu vs. 2158€ v súkromnej sfére

:arrow_right: Databázový analytik: 1735€ od štátu vs. 1902€ v súkromnej sfére

:arrow_right: IT tester: 1671€ od štátu vs. 1771€ v súkromnej sfére

Aby ste si vedeli spraviť ešte lepšiu predstavu, v akých intervaloch sa asi plat môže pre štát pohybovať, uvádzame pár príkladov:

:arrow_right: náš riaditeľ Peter Kulich bol v roku 2018 vedúci oddelenia na vtedajšom ÚPVII. Riadil oddelenie so 6-8 ľudmi a bol zodpovedný za projekt ITMS2014+ Napriek tomu, že tabuľkový plat mal 1200€, po pripočítaní osobného príplatku, príplatku za riadenie ľudí a mesačných odmien sa jeho mzda vyšplhala na cca 3 000 - 3 200 € v hrubom/mesiac.

:arrow_right: aktuálne vyhlásilo Národné centrum zdravotníckych informácií výberové konanie na pozíciu riaditeľa a funkčný, teda reálny plat, je stanovený na 6 000 € v hrubom/mesiac.

:arrow_right: ÚV SR ponúka pre IT architekta plat od 2 500 € v hrubom/mesiac.

Ak chcete pracovať pre štát, ani plat nemusí byť vždy prekážka a po pripočítaní príplatkov môže byť práca pre štát aj finančne zaujímavá. Samozrejme ale treba rátať s tým, že plat vo verejnej správe sa nemení tak dynamicky ako v súkromnej sfére, napríklad že by bol prehodnotený pravidelne s markantnou zmenou. K výraznejšej zmene od nástupu ani nemusí dôjsť. Preto tento fakt odporúčame zohľadniť vo svojej predstave o výške platu už pri úvodnom pohovore.

Štát a súkromný sektor si konkurujú na rovnakom trhu práce. Štát vie byť za určitých podmienok aj konkurencieschopný. Problémom teda nie sú až tak peniaze, skôr dlhodobo nie dobrá reputácia štátu a práce pre štát.
Diskusia k tejto téme aj na našom Facebooku

  1. Camaraderie and peer motivation (20%)
  2. Intrinsic desire to do a good job (17%)
  3. Feeling encouraged and recognized (13%)
  4. Having a real impact (10%)
  5. Growing professionally (8%)

Vela stastia s tymto v statnej sfere plnej korupcie a byrokratickej mentality.

Plati posledna veta z prispevku vyssie o reputacii (a realite) prace pre stat.

Zdroj: https://www.inc.com/melanie-curtin/what-motivates-you-at-work-when-200000-workers-were-asked-this-was-their-top-reponse.html

1 Like

toto je príklad toho, čo na ľuďoch, ktorí majú možnosť niečo zmeniť (teraz tým myslím SK.DIGI), bytostne neznášam:
miesto toho, aby sa zamysleli nad tým, prečo všetci vidia v niečom problém, hľadajú argumenty, prečo to problém nie je.

problém s platmi v štáte je. možnože, ak to priemerujete, tak sa vám zdá, že nie. problém je, že priemer je málo výpovedný: ak potrebujete enterprise architekta pre organizáciu, ktorá má desiatky systémov, tak potrebujete najlepších z najlepších. a za 3197 eur takého nezoženiete. okrem toho 3197 eur je plat, ktorý predpokladá kopec špecialitiek ako prémie, príplatky za kadečo možné, skrátka to nie je “základ”, od ktorého sa viete odraziť. ani odmeny nemôžete dávať stále a každému. to potom strácajú zmysel z pohľadu motivácie.

2 Likes

a hlavne po vymene garnitury moze byt bez tych specialitek a teda z pohladu stability je velmi riskantne sa upisat do takych podmienok

a v com je nas pohlad iny ako to co ste tu uviedli Vy?

nasim cielom je:

  • temu otvorit a otvarame ju dlhodobo, len stat sa nejak k tomu nema
  • objavili sa inzeraty na pozicie, tak sa snazime ich challengovat aspon zakladnym priemerom platov, nech sa tam neobjavuju nastupne platy ako 1200 Eur…ved kludne sem hodte inzeraty z MF SR/FS SR
  • ncrtli sme, ze ako sa sklada plat v state s cielom, aby si ludia, co stat nepoznaju, vedia urobit lepsiu predstavu o zlozkach a za akych podmienok su k dispozicii
  • uviedli sme, ze dane data su agregovane a z akeho zdroja su a ze asi nerespektuju specificke platy

Prosim viacerych ludi, aby si nezamienali, ze Slovensko.Digital tu ma nahradzat v plnej miere ulohy statu…ak to tak ma byt, nech sa to povie a nech sa na to najdu zdroje…ved analyzu platov, analyzu potrebnych IT kapacit v state, navrh kariery v state a pod. to si vie stat kupit, ak to sam nevie zvladnut.

Slovensko.Digital nema casove a ani financne zdroje, aby tu robilo detailne analyzy za stat.

1 Like

ako hovorime, nie je to len o plate

osobne som sa stretol s tehnickymi ludmi, ktori boli ochotni ist robit pre stat, ale ked sa zucastnili internych stretnuti na ministerstve alebo uvideli meno ministra, tak ich motivacia vyrazne klesla

ja sa nato pozeram, ze v zasade je to jedno, ci pre stat, alebo komerciu, dolezite su podmienky a projekt. ono nikde nie su iba hrozienka :slight_smile:

1 Like

v tom prípade sa ospravedlňujem.
ja som tento thread, hlavne prvý príspevok nepochopil ako otváranie, práve naopak ako zatváranie témy. ale asi je chyba vo mne.

téma slabých platov ITčkárov v štáte sa spomína kade-tade aj v oficiálnych dokumentoch.
problém je, že hoci je to podľa mňa najzásadnejší dôvod, prečo štátne IT vypadá ako vypadá,
napriek tomu o tom verejne skoro nikto nehovorí.

keď ja budem ten, komu bude poskytovaný priestor v médiách, alebo kto bude poradcom ministerky, tak o tom hovoriť určite budem. zatiaľ sa musím nádejať len v to, že tí, čo túto možnosť dnes majú, na túto dôležitú tému nezabudnú.

1 Like

Ešte nejaké ďalšie príklady? Aby sme to tu mali všetko.

Pre info:

  • MIRRI hned po tom ako zacal zverejnovat platy (tabulkove) a zacali sa im tam ludia vysmievat, ze co to ma znamenat, som im proaktivne napisal, ze toto musia zmenit lebo VIEM, ze sa im ludia neozvu ked to vidia. Pritom realita je inde (stale malo, ale uz z toho aspon nezomries v BA od hladu), MIRRI toto aktivne riesi. Normalne aktivne im chcem pomoct v propagacii a zlepsovani tych inzeratov.
  • Ak si z toho prispevku nadobudol dojem, ze my hovorime, ze platy v statnom IT nie su problem, tak to bude uplne nedorozumenie. Toto je primarne reakcia na to, ze realne tie platy su bezne inde ako tabulky. Navyse ja si fakt nepamatam kedy by som nieco take, ako, ze platy v statnom IT nie su problem co i len naznacil. Prave naopak, vzdy hovorim, ze tie platy su tam pokial ti nedaju vsemozne vynimky na urovni junior kodera co robi remote nejaky javascript.
  • Vsade na svete je s tymto problem, aj staty ako US/UK, ktore maju silne digitalne timy nemaju platy ako v komercii.
  • Ak si spravne spominam tak @janhargas isiel na urad s tym, ze ludske zdroje su tazka tema, ale bez toho to proste nepojde. Aj preto nutili plosne zvysovat rozpocty v projektoch na interne kapacity. Netusim ci toto bol dobry krok, ale rozhodne sa nieco deje.
  • ja mam voci tomu tiez trosku vyhrady, napriklad je jasne, ze vzorka profesia.sk nemusi byt zrovna reprezentativna (specialne v IT). Aj napriek limitaciam rozdiel o 15-23% rozhodne nepovazujem za nieco z coho by sa dalo implikovat “problem s platmi neexistuje”.

Takze skusme este raz. Mas nejake kvantitativne data ktorymi by sa dalo ukazat, aky velky problem su tie statne platy v IT?

Troska problém je aj v “internal first” obsesii. Peniaze na ludi v projektoch by boli, ale ľudia nie sú. A navrh outsourcovat projektovú rolu vo forme trebárs 0,5 FTE sa zdá ako kacirstvo.
Sumar: ľudia do internal sa zohnať nedajú a ľudia na outsourcing sa použiť nesmú.

1 Like

Ja vas v tomto podporujem, ale ako som uviedol vyssie (a vy tiez v zavere prispevku), problem nie je v platoch, ale pracovnom prostredi. A pracovat pre nejakeho byrokratickeho “to-sa-neda” je demotivujucejsie, ako akykolvek plat.

Dva tyzdne az mesiac trva statnym uradom, kym urobia onboarding. A to este ludia cakaju na hardware atd.

Vacsina ludi ma nadpriemerny pocet ruk.

Celé zle. Jasné, že štát nie je konkurencieschopný, lebo nemá schopné vedenie.
Tabuľkové platy (časť) sú pod minimálkou a dorovnáva sa to osobnými a inými príplatkami. Základný plat by mal byť na úrovni (záklaného s príplatkami) a osobné hodnotenie s inými príplatkami má odlíšiť lepších od priemerných.
Bohužiaľ MIRRI spolu s MF sú na tom ešte relatívne dobre. Ostatok kruto krváca. Informatizácia je len časť z úsekov verejnej správy. Nie všetko je o IT.
Sebeskvelší architekt, programátor, tester … nepomôže ak nevie čo je potrebné riešiť (to že si myslí že vie, je ďalšia chyba)

A mozno trochu off-topic, ale klinec po hlavicke:

Stat nemoze riesit samostatne.len platt IT ludi. Acl.ostatni? Zda sa niekomu, ze ITckari spasia tenro stat? Ak to tak bude,tak akurat IT bude.mat este vacsi problem, pretoze daleko viac je.potrebna kvalita biznis ludi,ktori povediá co je potrebne a vhodne a ako digitalizovat aby to malo zmysel a vie aj ten biznis zmenit. Ked ro budu eobit ITckari, tak ro bude vyzerat ako doteraz. Ta hodnota kvalitneho biznis cloveka je vyssia ako hodnota kvalitneho ITckara. A co dalsie statne profesie? Myslite si, ze.moze kvalitne fungovat taky stat xo da ITckarovi 4000 mesacne, lekarovi 2000 mesacne a dalsim 1000? Urcite nie. Platy alebo skor podmienky sa.musia riesit komplexne a musia byt naviazane na vysledky a nie na.mesacne pausaly

4 Likes

Ja si myslim, ze este vacsi problem ako platy je absencia vizie, ze co chceme vlastne v IT oblasti dosiahnut (aspon mission statement). V NKIVS sa nic poriadne nedocitam, zbytocne vela stran bez obsahu a ani nie je schvalene. Projekty su schvalovane a rusene bez akehokolvek patternu. Stale sa hovori o digitalizacii zivotnych situacii, ale to je tak vsetko.
Podla mna je to neriadeny chaos. A naco teda ist robit pre stat, ked ani neviem co chce chce?
Cize podla mna je este vacsia prekazka ako plat absencia vizie.

3 Likes

Praveze horsie, je to riadeny chaos a riadeny chaoticky (tych riadiacich je praveze viac nez dost a kazdym rokom sa pocty dramaticky zvysuju a este sa im chce pridat plat, prave naopak, za tie vysledky by im mali plat znizit)

1 Like

Vízia/cieľ nemá byť dosiahnuť niečo v IT. Cieľom môže byť napr zníženie byrokracie, skrátenie lehôt. IT má byť prostriedkom pre dosiahnutie tých vízií/cieľov.

Bohužiaľ dnešná implementácia IT je iba elektronizácia existujúcich byrokratických postupov, čiže pre BFU to pridáva technologickú zložitosť bez výrazného biznis prínosu.

1 Like