Jarná ITAPA'16

Dnes sme na ITAPE.

Live stream: http://streams.metoo.sk/live2/live1_dim.php
sli.do na otazky: https://app.sli.do/event/fknkae1k/ask

1 Like

Inak ako hodnotite ITAPU ti co ste to pozerali/sledovali alebo tam nebodaj boli. Podal som si tam ruku s @rho zazrel som tam myslim aj @IvanK.

Ja som sklamany viac ako ine roky. Nepocul som tam nikoho kto by povedal, ze tuto sme spravili chybu. Vzdy bola chyba niekde inde.

2 Likes

Prihovor Pellegriniho. https://www.youtube.com/watch?v=dxDVKExhoc8 zvysok videi sa asi zacne objavovat tu https://www.youtube.com/channel/UCbPoNH7Yx2oqJLkfNbbpygw

V ostatnom období (rokoch) bol toto tiež môj základný pocit po podobných akciách. Dúfam, že sa to aj pričinením platformy postupne zlepší. Ako inšpirácia môže slúžiť napríklad prezentácia https://www.youtube.com/watch?v=VjE_zj-7A7A&feature=youtu.be. Tom Loosemore bol donedávna “deputy director of the UK Government Digital Service (GDS)”.
V prezentácii okrem iného uvádza zadanie pre svoj tím na zlepšenie služieb verejnej správy. Uvediem veľmi zostručnenú verziu:

  1. Služby také dobré, že by boli pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné. V súkromnom sektore sa to deje,tak prečo nie vo verejnejj správe.
    2.Služby fungujúce v reálnom čase.
  2. Služby fungujúce za zlomok súčasných nákladov. Deaťkrát rýchlejšie, desaťkrát lacnejšie.
  3. Ministri a VS musia videť efekt nových služieb za týždne, nie roky
  4. Pracovníci, ktorí sú v priamom kontakte so zákazníkmi (pre ľudí ktorí sú na to odkázaní) musia mať takú online podporu aby sa im mohli plne sa im venovať a pomôcť vybaviť čo potrebujú.
  5. Systémy musia byť odolné voči zneužitiu, bezpečnosť je kľúčová
  6. Služby s odozvami na pripomienky a spätnú väzbu v rámci dní, nie dekád. Používatelia vedia najlepšie čo nefunguje.
  7. Jasná zodpovednosť. Musí byť úplne jasné kto je za čo zodpovedný pri poskytovaní verejných služieb
  8. Vyžadovať len toľko osobných dát koľko je nevyhnutné. občan musí mať kontrolu nad tým kde a ako sú ich dáta dostupné, prípadne použité.
    10.Pre inú skupinu dát - Open data musia byť k dispozícii všetkým, ktorí ich chcú využívať. Používajme otvorené štandardy a ak neexistujú, vytvorme ich.
  9. Služby musia pokrývať rôzne jurisdikcie (centrálna, miestna…)
  10. Politiky a pravidlá musia byť transparentné a občania musia mať možnosť sa k ním vyjadrovať.
  11. Všetko musí byť použiteľné aj budúce aplikácie. Pripusťme fakt, že vytvárame digitálnu infraštruktúru, ktorá môže byť použitá rôznymi spôsobmi, ktoré v súčasnosti nepoznáme, alebo im nerozumieme…
    …to je stručná upútavka výbornej prezentácie na tému digitálnych služieb.

Mimochodom, počas cca 50 minút ani jedenkrát nespomenul korupciu. Ako hlavný problém zlepšenia služieb vidí byrokraciu a zotrvačnosť.
Takže my máme minimálne o jeden problém viac…

3 Likes

Zrejme si myslel nikoho z realizátorov / stratégov informatizácie. Lebo napr. Jano Hargaš hovoril celkom otvorene. … ale inak sa len tutlalo. :slight_smile:

3x som nieco napisal a 3x to pred odoslanim radsej zmazal, lebo som si spomenul na kauzu o psikovi a macicke.
Takze, bolo to fajn, je vidno ze s.d ziskava rank. Tesim sa ked sa zacne menej kritizovat a viac participovat / tahat spolocne za zmysluplny koniec aj keby to mal byt iba kompromis. Verim ze ta doba coskoro nastane.

Myslim, ze plati rovnako aj pre druhu stranu.

Tak kazdopadne to plati pre obe strany, si myslim.

A predsa to risknem a si dovolim maly priklad.

Keby som kopal studnu a niekto sa ku mne posadi a:

  • zacne ma upozornovat ze som nespravil hydrogeologicky prieskum
  • ze mam drahy krompac ktory nie je univerzalne pouzitelny aj na okopavanie vinohradu
  • ze kopem inak ako v uk, lebo tam kopu lepsie a lacnejsie
  • ze som o tom nikomu nepovedal ze kopem studnu
  • ze najprv som si mal spravit vrt
  • ze to musim spravit tak aby si po vodu zo studne mohol hodit hocikto hocikedy

Tak ho najprv slusne poprosim aby mi s tym pomohol ked to tak dobre vie a ked bude nadalej len brblat a vyhlasi ze jeho ulohou je robit ucinnu oponenturu s cielom optimalizovat vyuzitie krompaca, najst co najvydatnejsi pramen ale urcite nie kopat studnu, tak donho asi ten krompac smarim :slight_smile:
Ano je to nepresny a zavadzajuci priklad, nesuvisi to s danami nas vsetkych a value for money a korupciou a vendorlokingom atd atd. Je to zly priklad a je od veci.
Ale myslim ze je vidno moj point :slight_smile:
Keby tento priklad niekoho urazil, tak sa vopred ospravedlnujem a smelo ho zmazte. Nema to byt spustac flejmu ani neocakavam k tom diskusiu. Myslim ze kazdy chape co som tym chcel povedat.

2 Likes

Ja teda vobec nemam pocit, ze nasim cielom je robit len oponenturu. Je mozne, ze zo vcerajsej prezentacie to nezaznelo dost jasne, ale nasa rola je o 3 veciach:

  • upozornovat na problemy a prinasat temy (absencia sebareflexie, ktoru sme na ITAPE poobede videli je rozhodne problemom)
  • navrhovat a podporovat zavedenie odbornych rieseni (vcera pod menom “aktualizacie”, cize kvalitne a vyargumentovane opatrenia)
  • ukazovat, ze statne IT sa da robit dobre (vid. volby.digital, vid. SND, a akekolvek dalsie spoluprace, kde bude zaujem naozaj veci pohnut dopredu)

EDIT: ale skor ako sa zacneme bavit o tom, kto ma komu pomahat, potrebujeme najst dohodu na tom, co sa ide robit a ako budeme riesit problemy z minulosti. A tym je napriklad aj problem korupcie. O nom vcera ani slovko… a pripadna spolupraca predsa nemoze fungovat tak, ze “bude sa kradnut uplne rovnako ako doteraz, ale aspon to bude pekne vyzerat a fungovat”

ved to, na prvom mieste sam pises “upozornovat na problemy”, vid moj priklad o kopani studne :slight_smile: Skratka “upozornime na problemy”, “navrhneme riesenia”, “ukazeme ze sa da”. Moja naivna romanticka predstave je, ze ten kto problem vidi, pozna riesenie a dokonca vie aj problem vyriesit, by mohol byt ten najpovolanejsi ho aj riesit…niekde zrejme v tejto uvahe robim chybu…

Ale nechajme to. Uznavam ze s.d sa vo svojom posobeni profesionalizuje a od svojho zrodu urobilo kus cesty. A co sa tyka korupcie, na to su tu organy cinne v trestnom konani a dalsie ngo a n.o, ktore na tento problem upozornuju a pomahaju ho riesit,., nevidim dovod aby sa tato tema riesila zrovna na itape.

1 Like

Dobre uvazujes. A na platforme bolo jasne povedane, aka je nasa pozicia. Velmi radi pomozeme v odbornych komisiach alebo poradnych organoch, ak samozrejme nebudu zabetonovane za NDAckami.

Ak sa rozpravame o tom, preco tu dnes eSluzby nefunguju, tak treba ist ku korenu veci. Ked je prioritou odlievat peniaze a dodat veci tak aby “nebol pruser”, tak je naivne ocakavat, ze nejake odborne metodiky na tom nieco zmenia. Korupcia nastavuje presne taketo ocakavanie. Od toho sa odvija, ze firmy medzi sebou nesutazia, radsej sa dohodnu kto co bude robit, hlavne aby bolo revenue. Pokial sa nepriblizime k trhovym pravidlam, kde vyhrava objektivne najlepsi, tak dovtedy budeme dostavat taketo vysledky. A je vecou profesionalnej cti ten problem pomenovat a nieco s nim robit. Ak si my, ludia zo sektora statneho IT, nepovieme, ze nam korupcia vadi, tak kto to bude za nas riesit? Nerozpravame sa o korupcii v zdravotnictve. Rozpravame sa o korupcii v nasom sektore, v ktorom kazdy den pracujeme. A ITAPA je to najlepsie miesto to pomenovat.

1 Like

Ked tvrdis ze v it sektore je korupcia tak to dokaz. Bez dokazov su to len reci - podozrenia, reci do kuloarov, ale nie na itapa prednasku. A ked mas dokazy tak tvojou povinnostou je podat trestne oznamenie a nie prednasat o tom na itape. Korupcia je univerzalny spolocensky problem, nie it specificky. Tak by sa podla mna mal aj univerzalne riesit.

Ak by sa poriadne implementovali trebars opatrenia s.d. , nazdavam sa ze by sa zaroven implicitne zuzili moznosti pre korupcne spravanie v it sektore.

1 Like

Čiže platí logika že ani higgsov bozon netreba veľmi riešiť kým ho
nedokážeme? Ja myslím, že indícií o korupcii je toľko, že o nej treba
hovoriť. A treba hovoriť že napríklad opatrenie SD na zavedenie
transparentnosti dodávateľov z časti pomôže. A treba prinášať ďalšie
nápady. Aj z firiem musia také nápady prichádzať. Jedine co netreba, je
tváriť sa, že je všetko v poriadku.

Nahodou mne sa tento priklad velmi paci. Ale vidim ho trochu inak a kedze je piatok vecer, potiahnime to ab absurdum.

Jedneho dna ides a vedla obchodu pri spolocnej bytovke niekto kope krompacom jamu. Udivne sa pytas, ze co to robia. Nic ti nepovedia. Ides na urad a pytas si slusne informacie. Vykrucaju sa, ehm, “dodrzuju” lehoty. Na treti pokus z nich dostanes, ze tam kopu studnu. Pytas sa ich, ze na co to je dobre. Navela navela ti dva roky staru studiu o tom ako bolo dva roky pred nou nedostatok vody kvoli extremnym teplotam. Citas studiu a v nej su dva varianty: 1) zomrieme od smadu 2) vykopeme studnu. Pytas sa, ze ci by nebolo jednoduchsie ist proste tuto vedla do obchodu kupit mineralku pripadne vyuzit vodojem co postavili medzicasom o pol kilometra vedla. Kopac ti povie, ze chod mudrovat niekam inam lebo dostanes krompacom do hlavy. Jednym uchom dnu, druhym von.

Potom zistis, ze to kope striebornym krompacom, kazdy den potrebuje novy a cely ten projekt vlastne vymyslela asociacia kopacov studni spolocne s predavacmi krompacov pricom uplatili tvojho spravcu bytovky, aby to vykopali u vas na dvore.

O rok to vykopu, zaplatia tomu reklamu v telke a cuduju sa, ze tam nikto po vodu nechodi. Kopac si stava vlastny dom pri hradnom kopci (bez studne) a smeje sa ako nalozil mudrlanom.

6 Likes

Tu bohuzial neplati logika ani zdravy sedliacky rozum. Tu plati sustava zakonov, ktore sa semtam aj nedodrziavaju alebo sa podla potreby ohnu a pod. A to bez toho, aby si to niekto aj odskakal. Media su plne kauz s korupcnym nadychom. Hovori sa o tom a hovori, dokola. Prinieslo ale to hovorenie nejaky vysledok ?
No, dost bolo. Zacina to tu chytat celospolocensky kontext reznuty politikou, prosim radsej to skoncime, urcite som temu nechcel posunut do tejto roviny.

1 Like

WTF? Neklam. Keby sa ti pacil, dal by si mi like.
Ale tvoj protiklad pobavil, obcas treba aj odlahcit temu :slight_smile:

1 Like

Presne tak. Benchmark EK pre eGov z roku 2015 https://www.capgemini.com/resource-file-access/resource/pdf/egov_benchmark_2014_insightreport.pdf
uvádza aj nasledovnú tabuľku

Slovensko po prinvestovaní miliardy zo štrukturálnych fondov a dvoch miliárd zo štátneho rozpočtu je stále na bezpečne medzi krajinami s najhoršou úrovňou eGov služieb. Je to až brutálne pravdivý pohľad na pomery na Slovensku. Myslíte si, že tá tabuľka trápi tých u ktorých tie peniaze skončili? Oni ťahajú za svoj spoločný koniec a darí sa im.
Rozumiem tomu, že len kritikou sa nič nezlepší, a platformá je tu preto, aby to nebola iba kritika ale aj konkrétne kroky k zlepšeniu. Ale často sa utápame v diskusiách a súťažime kto bude viac duchaplný a zabúdame na to, čo je podstatné. Táto tabuľka je podstatná, nastavuje nám zrkadlo. Máme v EÚ veľa krajín od ktorých sa môžeme mnoho v súvislosti s eGov naučiť. Videl niekto v poslednom návrhu NKIVS že by sme sa o to aspoň pokúsili?

2 Likes

Aby sme boli ale spravodlivy, ale tam sa vyhodnocuju data z 2014, nie ze by to nejako vazne nieco zmenilo na veci :frowning:

1 Like

Máš pravdu. Dôležitá je realita. Ale tá je aj teraz, v roku 2016 v mnohých ohľadoch tristná. A dokumenty a plány pre budúce obdobie, ktoré som mal možnosť vidieť, veľa optimizmu neprinášajú. Opäť si tam niekto pripravuje vlastné projekty.

myslim ze tento benchmark sa robi kazde 2 roky, takze data z 2016 by sa mali zberat prave teraz.