Ján Hargaš bude poradca podpredsedníčky vlády

Za kritickejšie považujem, že sa opäť mení GR Sekcie ITVS. Roman Navrátil bol v tejto funkcii iba cca. 2 mesiace (teraz je GTSÚ MF SR). Toto mala byť nepolitická - odborná úradnícka - funkcia.
Teraz bude opäť výberové konanie, s motivačnými listami, verejným vypočutím, áno?

Osobne by som za zmysluplnejšie pokladal, ak by Peter Kopáč bol naspäť ako GR. Nejako si stále neviem navyknúť na novú kultúru (čiastočného) kabinetného riadenia poradcami.

Myslim ze nie. Skor niekto bude povereny vykonom GR sekcie. Do volieb to poverenie vydrzi.

No veď to, ďalšieho pol roka provizórium…

To je takčitak, viď vláda SR.

Btw. už je to oficiálne: od zajtra bude štátny tajomník Martin Bezek.
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/28539/1

To ale vkladate vlastne videnie sveta do ust niekomu inemu.

IMHO to statne IT riesit chcel a tak ho aj riesil. Najprv volil cestu A (= Slovensko.Digital) a nieco slo, nieco nie. A tak zreflektoval a siel na cestu B (=MIRRI) a opat, nieco slo, nieco nie. T.j. sme pri ceste C (prip. D, … - neviem, co vsetko Jano riesil predtym). Mne to dava logiku a problem v tom nevidim.

To ze dosiahol “malo” a “pomaly”, to IMHO najviac vypoveda o tom, ake to je v statnej sprave “cele zle”. Masineria obrovska, odpor voci akymkolvek zmenam este vacsi. Sice vsetci pindame, ze je zle, ale nakoniec takmer nikto s tym nic nerobi. A teda siel by som este dalej: Janovi klobuk dole, ze do toho siel a skusil a skusa nadalej. Viac takych.

Toto je tiez dost uletena argumentacia, davat nejake rovnitko medzi Jana a Matovica ci Remisovu: kazdy na uplne inej politickej urovni a teda kazdy iny “typ hraca”: odbornik vs. politik.

K tomuto sa ale neskor mozno vratime, kedze sa Jano posuva do politiky a teda neskor (podotykam neskor!) mozno budeme schopny robit relevatne porovnania. Tot ak by sa napr. v buducnosti dopracoval na post ministra na MIRRI, budeme moct smelo porovnat s p. Remisovou.

1 Like

Zmeniť podľa neho treba niekoľko oblastí:

  • verejné obstarávanie, ktoré dnes trvá od písania súťažných podkladov po podpis zmluvy jeden až dva roky,
  • realizovať malé projekty namiesto veľkých, ktoré málokedy dopadli dobre,
  • manažment projektov, keďže v súčasnosti investície a prevádzka štátneho IT rastú, ale benefity sa až tak nedostavujú,
  • odkiaľ prichádzajú požiadavky, pretože aktuálne vychádzajú z legislatívy a od úradníkov a nie od občanov.
1 Like

p. Hargasa osobne nepoznam ale:

Na zaklade coho tvrdime ze je odbornik na informatizaciu ked s IT nema absolutne ziadne skusenosti a podla zivotopisu a skusenosti je to mozno tak akurat na debatu s nasim dlhorocnym digitalnym leadrom ? Rad by som videl jeho uspechy, a skusenosti ze na akych poziciach posobil v ramci IT, na ktorych systemoch sa podielal ?

Zatial jedine co vidim je ze zahadne sa stal clenom dozornej rady zahranicnej IT firmy - , ktorej struktury siahaju na cyprus a maltu - evidentne podla referenci pomahali slovensko.digital a podla CRZ sa im zahadne zacalo darit v slovenskom eGov od roku 2020 - toto si myslim ze stoji za jedno velke vysvetlenie teraz ked vstupuje do politiky, lebo prvy politicky suboj a niekto mu to vytiahne a hodi do tvare

mozno p. Hargas mohol pocas svojho posobenia sa viac sustredit na rozvoj slovenskeho eGovernmentu ako na nezmyselne bojovanie so starymi smerackymi dodavatelmi “vojna o NASES” lebo okrem toho ze polouspesne dokopali Globaltel a zostala spalena zem a na tej spalanej zemi nevybudovali nic. A ludia ktory vkladali do nich nadej stale pouzivaju stare UPVS ktore bude mat viac ako 10 rokov, bez akejkolvek vacsej modernizacie.

Proste za posledne dva roky sme sice videli Destrukciu a rozklad a potlacenie starych IT struktur, ale ziadne konstruktivne riesenie a rozvoj. A ak sa nic zasadne neudeje po volbach sa stare IT struktury znovuzrodia. :frowning:

Takisto p. Hargasovi velmi nepomaha ze na chodbach MIRRI SR sa otvorene hovori o jeho súčasnom silnom vplyve na ministerstvo pocas uradnickej vlady a zevraj to naznacuju aj tieto rotacie statnych tajomnikov.

Mozno by teraz uz ako politik mohol aj tu na platforme prezentovat svoje postoje a ciele v politike a odpovedat a vyvracat tieto rozne sumy, Lebo dobru krv a dobre meno to rozhodne nerobi ani jemu a ani slovensko.digital

A nedalo by sa napisat aj meno tej firmy? Lebo ja neevidujem, ze by Jano bol v nejakej dozornej rade (okrem Slovensko IT).

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=641097&typ=PLATNY

ak to je len menovec tak sa ospravdlnujem ale neverim tomu

Aha, no. Aj som sa na uvod trosku zastavil, ale ked to teraz vidim, tak to takto pospajat a vidiet v tom nejaku konspiraciu chce znacku davku kreativity. Myslim, ze to “jedno velke vysvetlenie” bude o dost nudnejsie ako asi cakate, ale toto myslim nie je moja uloha. Pockame si na @janhargas.

Disclaimer: InQool, a.s. je clenom Slovensko.Digital Členovia | Slovensko.Digital a nie je to ziadna divna schranka z Cypru ci Malty.

Myslím ze platforma je apoliticka a nie je tu priestor pre politickú agitku a defacto predvolebnú kampaň. Čisto odbornú diskusiu by každý asi uvítal, vrátanie analýzy chyb z predchádzajúceho pôsobenia atd. Ale na to zvycajne v predvolebnom čase nebýva priestor, priestor teraz majú slogany, buzzwordy a sľuby :slight_smile:

Potvrdzujem to co pisal Jano Suchal, som v dozornej rade firmy InQool, dohodli sme sa na spolupraci po mojom odchode z MIRRI. Neviem o ziadnych strukturach siahajucich na Cyprus. Mozno by ste to mohli trochu objasnit, ako ste to mysleli.

to nieje konspiracia top su fakty

  • su clenom slovensko.digital

  • byvali vykonny riaditel SD, statny tajomnik J.H - je clenom dozornej rady

  • aktivitu a uspech v slovenskom eGov zaznamenali prave v tomto obdobi od 2020

ci medzi faktami existuje kauzalita som netvrdil, kazdopadne je fakt ze boli vo viacerych sutaziach aj na MIRRI a inych gov projektoch ( na jednej strane super urobili vietor do Slovenskeho verejneho obstaravania IT, na druhej strane vieme ako funguje Slovenske VO a niekedy na uspech staci aj mierna asymetria informacii ktorymi ucastnici disponuju resp vedia disponovat)

to ze to je “divna” schranka z cypru a malty nikto netvrdil - ale je faktom ze ich vlastnicka struktura siaha cez seyfor a sandberg na cyprus a maltu - a co to je primarne kvoli kapitalovym fondom nic nemeni na tom ze takato struktura umoznuje rozne veci od “optimalizacie” dani az po hideovanie podielnikov

“divnymi” schrankami vo svojom case neboli ani QBSW, ALLEXIS, a ine

myslim ze na to mame protischrankovy register PRVS, z ktoreho je zrejme ze fondy a spolocnosti cez ktore je firma spoluvlastnena (kedze patri do skupiny seyfor) siahaju na cyprus a maltu (LIGELTA a SANDBERG)

s tymto suhlasim, a preto som aj reagoval na>

Ale aj tak najviac ma zaujima to o com otvorene hovori cely slovensky IT trh a to vplyv J.H. a PS na sucasne vedenie MIRRI

Ale nejdem tu dalej sirit konspiracie a uz na tuto temu nebudem dalej pisat, priestor na vyjadrenie a vysvetlenie tu je a ak sa nevyuzije plne respektujem pravo p. J.H. - koniec koncov kazdy musi niekde pracovat a ak je naplnou jeho aktualneho stavu praca pre konkretnu spolocnost ma na to plne pravo kym nie je v konfilkte zaujmov

To “zahadne darenie v egove” je toto?
https://www.crz.gov.sk/2171273-sk/centralny-register-zmluv/?art_zs2=inqool&art_predmet=&art_ico=&art_suma_spolu_od=&art_suma_spolu_do=&art_datum_zverejnene_od=&art_datum_zverejnene_do=&art_rezort=0&art_zs1=&nazov=&art_ico1=&odoslat=&ID=2171273&frm_id_frm_filter_3=649553032bc86

Lebo teda prepacte, ale to mi pride az smiesne. Ved to je rozsahom tak jeden dodatok bez sutaze pre existujucich dodavatelov :slight_smile:

Skuste si tieto “top fakty” nakreslit na casovej osi. Kedze Jano v SD uz neposobi asi 4 roky, tak k jeho aktivitam sa vyjadrovat necham jeho, ale co sa tyka nasho clena InQool, tak nie je ziadne tajomstvo, ze nasich clenov aktivne nabadame na to, aby sa do verejnych sutazi hlasili aj ked to mozno niektori predtym nechceli robit. Kazdy clen SD podpisuje eticky kodex (Etický kódex | Slovensko.Digital) a keby ho porusili tak riskuju zrusenie clenstva.

Zvolebnieva sa ? Som myslel ze platforma voci trendu nenapadnych politickych agitiek zostane imunna :slight_smile:

1 Like

Ach jaj, podla casu reakcie tipujem, ze si to urcite nestihol ani pocuvat.

Priznavam, cital som len headline a text, obrazok mi silno pripomenul volebny bilboard, dalej som stratil chut…podlahol som svojej prvej signalnej sustave. A otvorene, neviem co nove by mi ten rozhovor priniesol…plany, sluby, vizie…ja som uz toho fakt presyteny…nedalo by sa toto vsetko preskocit a proste len normalne fungovat ? Nejak tak jak to momentalne predvadza aktualna vlada.

1 Like