ITAS poskytne odborníkov pre ÚPVII

Toto je samozrejme pravda.

No politika je pre mňa druhoradá. Áno, osobne by som si prial reálnu liberálnu proeurópsku vládu (keď počujem Fica hovoriť o EÚ v poslednom čase, tak si musím dať pozor aby som niečo nejedol, resp. nepil, aby som sa nezadusil). Lenže nič momentálne také nemáme, a bodaj by najbližšie voľby nasmerovali krajinu týmto smerom a zlepšili informatizáciu Slovenska ako sa patrí na členský štát EU v roku 2017.

Momentálne ide o to, že je možnosť podstatne zlepšiť kvalitu údajov ISVS, a to obzvlášť otvorených (ale nielen). Postupnou, pomalou prácou viacročnou sa dostalo do pravidiel a strategických priorít téma LinkedData, pričom pre všetky nové projekty financované z verejných zdrojov musí byť tvorba údajov spĺňať jednotné pravidlá, v skratke sú to globálne identifikátory (URI) a jednotný model. Toto je silný nástroj na projekty ISVS, aby neblúdili, resp. aby mali vôbec zmysel. Ako už bolo povedané, UPVII deklarovalo zriadenie takýchto rolí, ich podporu, ale skončilo to v oblakoch a nič sa nezmenilo. Ale mohlo by sa, a veľmi. A je mi jedno či za týmto riešením stojí ITAS, S.D, alebo ktokoľvek.

Pre mňa je to obrovská príležitosť potiahnuť slovensko dopredu, hoc len na tomto jednom malom fronte. No dáta sú základ a podľa mňa to stojí za to. Aktuálne v tejto sekunde vidím len dve riešenia. 1) Zlé, tj. že sa posunieme v kvalite dát výrazne, hoc aj za cenu plátania, 2) horšie je, že sa neposunieme nikde vôbec. Prial by som si riešenie tretie, tj. systémový prístup, bez plátania, ale takú možnosť nateraz nevidím. Slovenské verejné IT má pred sebou dlhú cestu, tak či onak.

1 Like

Mne chybaju zakony vynujuce transparentnost a priam az trestnopravnu zodpovednost za konanie v statnej / verejnej sluzbe. A podobne ako som si zafrflala tu, mi chybaju zakony zamedzujuce dnesnej situacii zmluvne zabetovanych prizivnikov na verejnych sluzbach:

Myslim si, ze schopni ludia sa ujmu v state az ked sa tam nebude natolko darit schopnym sviniam.

ano to je hlavny problem, ze nik nie je za nic zodpovedny, resp sa vzdy len “vyvodi politicka zodpovednost” ale to ze niekto svojimi rozhodnutiami narobi milionove skody uz nikoho neriesi, vsak bol potrestany zobratim funkcie

aby sme sa vratili trocha spat k povodnej debate…

…abstrahujme od iniciativy ITAS…nehodnotme ju teraz…

…viaceri z vas pisali, ze sa podielate na aktivitach informatizacie dobrovolnicky, pripadne ste boli clenmi pracovnych skupin a pod…

…predstavte si, ze mate moznost ist pracovat pre stat v oblasti, ktoru robite (ta moznost realne je :slight_smile:) …opendata, sw architekt, sw analytik, a pod…

  1. isli by ste robit pre stat na dobu minimalne 3 rokov? je to pre vas relevantna otazka alebo ju radikalne odmietate?

  2. ak je odpoved na otazku c. 1 “Ano”, tak na aku poziciu a ake su vase poziadavky - financne (rocny prijem), nefinancne (ine benefity, kolegovia, vzdelavanie a pod.)?

…len pre ilustraciu…ja som robil pre stat na pozicii projektoveho/produktoveho manazera…napln cinnnosti bola komplexna od pripravy podkladov na VO, definovania poziadavaiek, pripomienkovania a schvalovania analyz, testovania dodaneho diela, akceptacie diela, 2 dni do tyzdna sedenie priamo u dodavatela, skolenia pouzivatelov, pisania metodickych a pouzivatelskych usmerneni, poskytovania podpory pouzivatelom a k tomu dalsia administrativna agenda vyplyvajuca z prace v statnej sprave…rocny hruby prijem bol v priemere 31 200,- EUR…

5 Likes

podpisat suhlas ze sa budu podrobat pravidelnym sedeniam na lie detector a robit CWAT based testy.

1 Like

Ono vraj už teraz existuje zoznam ľudí, aj so zoznamom projektov, ktorým sa budú venovať…

Celá táto aktivita je len spôsob vytrieť zrak S/D

1 Like

Keby som išel, tak ja by som mal sám podmienku, že to musí byť aspoň 2 roky :wink: (a viem si predstaviť aj 3, úplný max je asi 5). Určite by som nenastúpil ako to prebieha teraz, na pár mesiacov (6-9mesiacov). Veď to je doba, keď sa začínajú diať prvé vážnejšie zmeny a potom odtiaľ odísť? To by nemalo zmysel.

Hlavný dátový architekt Slovenska (minimálna a maximálna pozícia)

  • Tvorba centrálneho modelu VS (jednotný model údajov mapovaný na štandardizované ontológie (W3C …)), prideľovanie URI pre entity VS, školenia a koordinácia dátových kurátorov na jednotlivých organizáciáchVS, tvorba súvisiacich pravidiel a hlavne: kompetencia vyhodnotenia, či daný ISVS je, alebo nie je v súlade s dátovými štandardmi

  • žiadne schvaľovanie financií alebo niečo také, len čistý tech na plech :slight_smile:

  • fix 3500 + odmeny podla dohody (uspesne projekty ISVS, plnenie cielov …) +auto

  • možnosť úkolovať niektoré role úrade (správca metais, atď …)

3 Likes

isli by ste robit pre stat na dobu minimalne 3 rokov? je to pre vas relevantna otazka alebo ju radikalne odmietate?

v aktualnom stave v akom vidim preprocesovanie vsetkeho, byrokratizacia kazdej prkotiny tak to odmietam…mozno ked uvidim pokrok, ze stat bude fungovat flexibilnejsie nez “neda sa, nemame budget, brzdia nas zakony” tak zmenim nazor

Správne, momentálne ani nie je dobre vstupovať do toho marazmu, ktorý tam zanechali “otcovia” a koneční beneficienti informatizácie.

Možno časom, keď to celé pádne a príde niekto slušnejší, kto nebude tunelovať cez stranu, projektové riadenie a výplatnú pásku dodávateľov.

architektonicka rola je vzdy aj o financiach … minimalne v rozsahu odhadov a kalkulacii.

“Skor nie”. Vidiac, ako dopadli niektori predchodcovia, asi by som sa zbytocne nervoval. Ako aktivista si kedykolvek mozem nervove zatazenie znizit neucastou, co by som si ako zamestnanec dovolit nemohol.

Ked som tu niekde spominal 18F, tak peniaze samozrejme treba (aj mne), ale primarne ich “success” je o “politickom vytlaku a kryti” - ze im tam niekto vybavil dostatocne siroke pravomoci a ze ich nasledne kryje. Na UPPVII po viac nez roku take zatial nepozorujem, zatial sa to schyluje na “trosku vylepseny OPIS”. Aj ked zase taky teamn “Hodnota za peniaze” sa tomu 18F v tychto parametroch vyzera vcelku blizi.

(Som samozrejme rad, ze na UPPVII robia kopu prace, v strategiach atd. su popisane pekne veci, atd. Ale zase pekne veci boli popisane uz aj pred OPIS-om a … stale nie su.)

S odretymi usami by som asi dal. T.j. asi by som bol potom korumpovatelny.

2 Likes

Viete,
už len to, že nejaký štátny úrad rozmýšľa nad takouto vecou je obrazom toho, ako to vyzerá v našom štáte.

Ak predsa nemá úrad vlastné kapacity na to, aby vykonával svoju činnosť, potom o čom to je??

Nechcem kritizovať, lebo to je ľahké. Ale ako ste viacerí písali predomnou, nezobral si úrad príliš veľa vecí na svoje plecia, nerobia sa zase “nové jobovky strategické dokumenty”, ktoré budú platné do konca OPII?? a zase potom niekto prehodí kormidlo o 180stupňov??

Ja si myslím, že stačí použiť zdravý sedliacky rozum. Mám tolko a tolko penazí, toľko a toľko ľudí, toľko a toľko času. A s toho predsa mi musí vyjsť, koľko toho stihnem… Uvedomme si, že len NKIVS mala toľko strategických priorít, že to je na 50rokov dopredu to všetko poriadne doanalyzovať, naplánovať, navrhnúť a zimplementovať … Nehovoriac o tom, že ved predsa OP EVS má priniesť procesne návrhy, na ktoré niektoré priority OPII čakajú…

Ja si myslím, že UPVII by mal konsolidovať svoje priority na svoje kapacity a ostatné prenechať bud na súkromné firmy, nech to urobia (cez súťaž) alebo to nechať ako neprioritné veci na dalšie obdobie.

Mimochodom si ale aj myslím, že by mal každý úrad si nastaviť jasné KPI na svoje procesy a sledovať, ako sa plnia…

3 Likes

Dostalo sa k nám:

Vážení členovia IT asociácie Slovenska,

Tento mail je určený tým z Vás, ktorí majú záujem prispieť k akcelerácii projektov informatizácie na Slovensku. Prezídium ITAS po konzultáciách s ÚPVII prichádza s dvoma iniciatívami:

A. Personálna podpora Sekcie riadenia informatizácie ÚPVII pracovníkmi IT firiem

B. Zber podnetov na menšie projekty, ktoré chceme ponúknuť ÚPVII

Prosím, prečítajte si súbor “Iniciativa_ITAS_UPVII_17_10”, v ktorom sú informácie k obom bodom.

Tí z Vás, ktorí sa budú chcieť angažovať v súvislosti písmenom A., môžu postupovať v zmysle popísaných inštrukcií a poprípade použiť predlohu s názvom “Predloha dohody o docasnom uvolneni zamestnanca z pracovneho pomeru”.

Tí, pre ktorých je zaujímavá iniciatíva pod písmenom B., nech sa prosím prihlásia na workshop, ktorý pripravujeme na 4.10.2017. Stačí napísať potvrdzujúci email na adresu budinsky@itas.sk, do pondelka, 2.októbra 2017.

1 Like

cize body A a B platia iba pre ludi, ktori su aktualne v nejakom zamestnaneckom vztahu so spolocnostami, ktore maju platne clenstvo v ramci ITAS?

Je to iniciatíva ITAS, takže predpokladám že áno.

Je podľa mňa brutálne divné, ak sa tu aktivizujú IT firmy s ponukou zamestnancov pre UPVII a zároveň jediná pozícia, ktorú UPVII reálne obsadzuje je prosím pekne Archivár.

Potom to naozaj vyzerá ako netransparentné “pretláčanie svojich ľudí” na úrad, ktorý rozhoduje o miliónoch EUR, ktoré tie firmy držia vo svojich sales pipeline-och. Na druhej strane, UPVII dookola tvrdí, že “nie sú ľudia, pomôžte nám ich zohnať”. Toto počúvam asi na každom meetingu.

Ľudí je asi dosť, keď jediná pozícia ktorá slovenskému eGovernmentu chýba, je ten Archivár… Prečo sa otvorené pozície nevypíšu ako štandardné výberká? Kto vlastne vie, akí ľudia dnes Pellegriniho úradu chýbajú?

4 Likes

to si predsa nenecháme :slight_smile:

…cize sa idu menit pravidla…pre male projekty nebude treba napr. studiu realizovatelnosti?..ja by som to aj uvital pre malych projektoch…ale co bude maly projekt?..

“Malé samostatné informačné systémy, pri ktorých sa dá očakávať menšia administratívna záťaž (napr.
nebudú potrebné reformné zámery alebo štúdie realizovateľnosti).”

Súhlas, ale každý , aj malý projekt musí zapadať do nejakej enterprise architektúry. Strategického plánu, alebo inak nazvaného a udžiavaného repozitára s jasnou súčasnosťou a budúcnosťou.
Nebudem písať kde, ale dnes sme videli ako sa robí architektúra by Fails … Žiaden plán neexistuje, rieši sa až keď hrozí žaloba za nedodržanie zákona, a architektúra sa lepí na schodzi dodávateľov. A to nik tam nejde s predstavou, že si ide niečo uchmatnúť.

Navrhujem sa zamysliet nad tym co v tom dokumente ITAS napisane nie je. Experti budu na neplatenej dovolenke, budu poberat standardny plat zamestnanca verejnej spravy. Beriem to tak ze top IT zamestnanci v statnej sprave (podla prispevku @peter_k) maju priemerny hruby mesacny plat asi aj vratane odmien 2600 EUR.

A teraz sa zamyslime a trosku konspirujme:
Takyto top statny plat nemoze mat 20 IT statnych zamestnancov dajme tomu ze ho ma 5 najkvalitnejsich zamestnancov a priemer je este nizsii.
Aky je plat priemerneho IT senior experta v IT firme? podla mojich skromnych skusenosti a odhadov medzi 3500 - 6000 EUR bez cielovych odmien. Plat TOP expertov presahuje aj 10 000 EUR
Spytajte sa sami seba, ak mate rodinu, hypoteku, uver a neviem co vsetko este, isli by ste len tak na rok dole s platom minimalne o viac ako 1000 EUR mesacne v cistom?
Zaver? Bud naozaj rataju s tym, ze najdu takychto dobrodincov, comu neverim, alebo budu tito ludia “skryto” dofinancovavani zo svojich materskych IT firiem a potom ma asi pravdu @pletko

Ak je aktivita ITAS naozaj myslena uprimne, tak mozu moju konspiraciu vyvratit :slight_smile:

…podla toho listu idu do verejnej sluzby a nie statnej sluzby…vo verejnej sluzbe vies lahsie modelovat plat ako v statnej…ale ake su stropy to uz neviem posudit, ale asi su limitovane iba ochotou manazerov institucie, ktora plati zamestnanca…