IT v programoch politickych stran

Sme sice nestrannicka organizacia, ale volby sa blizia a je dobre minimalne sledovat, co ponukaju politicke strany v teme IT. Cize tuto budem zbierat nejake veci co najdem.

mirror: spolu_it_vyskum_inovacie.pdf (239.5 KB)

Tu pise clovek, co ma na starosti temu v “Za ludi”

Ked nieco zaujimave najdete doplnte.

3 Likes

Zatiaľ dosť smutné čítanie :frowning:

Aj toto sa pocita?

https://www.truban.sk/radikalne-digitalne/

1 Like

Myslim ze tato tema nema na platforme co robit. Politika, politicke strany a ich programy sem nepatria.

Okrem toho, ze si to myslis, vedel by si to aj nejako inak zdovodnit?

Občianske združenie Slovensko.Digital (ďalej len „občianske združenie“ alebo „združenie“) je dobrovoľným, mimovládnym, nepolitickým, neziskovým občianskym združením v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v jeho platnom znení.

Nepoliticka znamena u mna osobne, ze nema politicku reprezentaciu a priamo nezasahuje do sveta politickych stran.
Ignorovat a nemonitorovat cinnost politickych stran, ktore budu v buducnosti mozno priamo zasahovat alebo uz zasahuju do eGovu z vnutra je podla mna nezodpovedne - ak sa na to pozrieme z pohladu poslania a zamerania SD.

4 Likes

to je velmi zuzene chapanie slova “nepolitický” :slight_smile:

nepolitický/apolitický podľa „apolitický“ v Krátkom slovníku slovenského jazyka - Slovnik.sk

apolitický príd. m. nezaoberajúci sa politikou, ľahostajný k politike, nepolitický

Cize ok, nech s.d monitoruje cinnost politickych stran, ale nech sa potom netvari, ze je nepoliticke.

Ano mozeme si hladat vyklad politickosti akokolvek. Najlepsie je vidiet sirku tohto pojmu na wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Politics . V kazdom pripade ked pravidelne vstupujeme do legislativneho procesu a dodavame v ramci projektov deliverables nazvane ako verejne politky tak priamo vstupujeme do jednej dimenzie tvorby politik. Zaroven akekolvek organizovanie v ramci komunity sa da vnimat ako robenie politiky. Nasa hranica je jasne definovana. Nespolupracujeme s politickymi stranami. Ich monitoring vnimame ako nasu povinnost.

2 Likes

OK, a preco sa mi teda zda ze ako keby SD pisalo cast IT v programe jednej strany ? Bola tato hranica prekrocena alebo nie ?

Nebola, lebo je to len zdanie.

1 Like

Nesúhlasím. Analýza prístupu (plánom) jednotlivch politických strán k štátnemu IT je dôležitou súčasťou práce SD. Nepololitické znamená, že nemá politické ciele v zmysel podpory konkrétnej politickej strany.

Predpokladám, že @jsuchal prednostne študoval materiály strán, ktoré sú mu bližšie a rovno to sem postol ako osoba. Nabudúce by som pri otvorení obdobnej témy predstaviteľom SD zvážil dať rovno koaličné + opozičné zdroje, nech apolitických puristov selektívny výber nedráždi.

2 Likes

to je zaujimavy vyklad, mozem vediet zdroj odkial pochadza?

…a o par mesiacov sa povie, ze “Nepoliticke” znamena len tolko, ze clenovia S.D nemozu byt clenovia politickej strany :smiley: Mne to je jedno, premna-zamna nech s.d sluzi aj ako it thinktank pre politicke strany, s ktorymi si rozumie. Ale nech sa potom netvari, ze je nepoliticke :slight_smile:

Je to môj výklad. Polis vychádza z gréčtiny a znamená miesto, štát, občinu, skrátka politickú jednotku. SD sa primárne zaoberá štátnym IT, teda z predmetu svojej činnosti nemôže byť “apolitické” v zmysle definície, ako ju uvádzaš ty lebo štátne IT je plne závislé od rozhodnutí (a programov) politických strán.

Z môjho pohľadu môže konštruktívna reakcia na tému JS mať niektorú z nasledovných foriem:

  • Doplnenie odkazov na programy ďalších strán.
  • Upozornenie na problematické pasáže v programoch existujúcich strán.
  • Zoznam prípadov, z ktorých sa ti zdá, že SD preferuje niektoré strany a prípadne ako by si si ty predstavoval zachovanie nestrannosti, prípadne vytvorenie samostatného topicu na túto tému

Vypichnutie jednej z možných definícií nepolitickosti a krútenie sa okolo tejto definície mi pripadá ako nekonštruktívne mlátenie prázdnej slamy, ktorá nepatrí do tejto diskusie.

Suhlasim ze odborny monitoring it programov politickych stran ma svoj vyznam. Ale preco sa tvarit ze take nieco nema s politikou nic spolocne? Z porovnania trebars vyjde, ze strana X ma IT program zmaknuty najlepsie. Takato informacia dokaze oslovit istu cast volicov. Asi zaposobi na ich volicske preferencie. Stale v tom nie je ziadna politika ?

To znie logicky, akurát že v prípade programov politických strán ide o sľuby, ktoré sú veľmi ďaleko od konkrétnych rozhodnutí s nejakým praktickým dopadom. Ak sa vyjadrovať k niečomu, čo je viac ako len predvolebné sľuby, tak potom navrhujem hodnotiť Programové vyhlásenie vlády, resp. hodnotiť jeho (s)plnenie - ale do toho sa tu - ak sa nemýlim - nikto nehrnie … prečo?

No uff. Dva odkazy, bez nejakeho komentara a toto sa tu stane.

Smiem vediet, ktorej strany a podla coho si tak usudil? Lebo teda predstava, ze niekto zo SD napise program politickej strane a potom to tu akoze ledabolo hodim a nepriznam sa k tomu, tak to nepatri medzi moju moralnu vybavu.

Toto napriklad nie je pravda uz ani dnes. Miso Truban (@mtruban) je stale zakladajucim clenom SD. Avsak nijako nezasahuje do exekutivy, v principe uz nema velmi cas chodit ani na clenske a nema ziadne exkluzivne informacie. Nas pristup k politikom je ten, ze im nedavame ziadne konzultacie k ich napadom, komunikujeme im to, co je nasa agenda, tak ako by sme to povedali lubovolnemu clenovi/neclenovi SD.

Ako uz pisal Gabo, robime eurofondovy projekt na zaklade, ktoreho predkladame verejne politiky. Cize sa netvarime. Akurat nemame spolocne nic so stranickou politikou.

Toto je podla mna velky skok v argumentacii, pretoze ani tato tema nema tuto ambiciu. (Vsimni si, ze som k odkazom nedal ziadne hodnotenie). Taketo hodnotenie robit nechceme presne z uvedeneho dovodu.

Toto jednoducho nie je pravda. Toto pripominame pri nasich vystupeniach v mediach, ja osobne to pravidelne pripominam kade chodim, pripravujeme hodnotiaciu spravu, kde sa aj presne toto hodnoti. Svojho casu sme robili napriklad toto Trello (ano uznavam, zasluzilo by si to update)

No ak mame nejake odkazy na programy inych politickych stran tak sem s nimi.

Smer - nenasiel som (len stary)
LSNS - nenasiel som (len stary)
SaS - nenasiel som (len stary)
KDH - nenasiel som (len stary)
SNS - nenasiel som (len stary)
Sme Rodina - nenasiel som (len stary)
Olano - nenasiel som (len stary)
Most-Hid - nenasiel som (len stary)

1 Like

https://progresivnespolu.sk/bod-zlomu/digitalne-slovensko

Celkom podnetne, najviac ma vsak pobavila kombinacia obcanov a obcaniek, kde som si myslel ze myslia obcianske preukazy :slight_smile: