Informatizácia SR - úvodný pohľad Slovensko.Digital

Kedže sa stretávame s viacerými stakeholdermi, ktorí by radi pomohli informatizácii SR, pripravili sme si prvú prezentáciu, ktorá sumarizuje náš pohľad.

Upozornenie: Je to len prvý draft a pomerne high level. Tento materiál (a jeho ďalšie verzie, ktoré pôjdu viac do detailu) budeme používať na stretnutiach s partnerskými organizáciami a jednotlivcami pri presadzovaní návrhov z Platformy.

Samozrejme - vstupy sú vítané.

SD_informatizacia_sumar_v1.00.pdf (386.7 KB)

6 Likes

Jano, akou formou chceš k tomuto pripomienky?

"Čo chápeme ako štátne IT? Investície z verejných zdrojov do informačno-komunikačných technológií"
Myslím, že nielen investície samotné, pretože to sú len minuté peniaze. Otázka je načo sa peniaze minú? Štátne IT resp. Informačné Systémy Verejnej Správy (ISVS) je realizácia výkonu administratívnych procesov štátu prostredníctvom informačných technológií. Tak, ako sú výrobné procesy automatizované robotickými linkami, tak v štátnej správe sú “výrobnými” procesmi tie administratívne. A tiež by mali byť realizované “automatizovanými linkami”, čo by umožnilo tzv. zoštíhlenie štátneho aparátu a v konečnom dôsledku redukciu úradníkov (úspory) alebo zrýchlenie (kvalita).

1 Like

Ahoj - kludne ako komentare sem k jednotlivym slajdom

S tym co pises suhlas. Len sa to snazime za nieco uchopit a v tom zmysle su fin. zdroje (investicie + prevadzka) to na co sa pozerame. Samozrejme, pozerame sa na to cez optiku cielov tych investicii. A to je zas to, o com pises ty (mam pocit). Tak nejak?

1 Like

Peniaze sú iba prostriedok a môžu byť primerané alebo nie. Mne ide o obsah. Hypoteticky ak by niekto postavil funkčný štátny IS za 0 € (napr. ako dar), tak by to bol ISVS ale nebola by to investícia. Preto ISVS nedefinujme cez peniaze ale cez obsah. O to mi išlo.
Ale to bola iba prvá pripomienka, čo ma napadla, asi by to chcelo nejaký workshop k tým slidom.

1 Like

jj, rozumieme si :smile:
Workshop je challenge. Ale mozno ak chces prist na stretnutie komunity, mozme to tam rozobrat. Co povies?

@janhargas na strane 9 mi v transparentnosti chýba asi aj viac ako len transparentné dodávateľské štruktúry ale možno transparentné programovanie - čiže uverejňovanie kto firma/ konkrétne (meno programátora, prípadne mená celého tímu) čo dané časti štátneho IT naprogramovali. Mohla by to byť ďalšia motivácia keď by mohli byť hrdý čo pre štát a nás všetkých vyprodukovali ( spoločenské uznanie) a zase aj opačne nútilo by to všetkých zúčastnených vyprodukovať čo najlepšie riešenie keďže by všetci vedeli kto za tým stojí … Myslím, že aj takáto transparentnosť by pomohla to posunúť zas o level inde.

Myslím, že drvivá väčšina programátorov je v tomto dosť nevinne. Tu sa skôr treba pýtať, či štát robí všetko preto, aby tí programátori kódili zmysluplné veci.

Zamyslam sa preco by transparentnost mala byt zavedena iba v IT. Preco nie aj v inych odvetviach. Co takto povinne zverejnit zoznam vsetkych bagristov co su v subsubdodavatelskych strukturach vystavby dialnic? Oznacit povinne menom kontrolora kvality kazdu tehlu aby sme vedeli kto je zodpovedny ked pri polozeni praskne? A co takto uvadzat veduceho zmeny na kazdom rohliku, ked tam najdem trebars drot (stava) viem kto ma ohrozil na zivote. Prehanam ? Len som si spomenul na Occam’s razor.

1 Like

Pri slobodnom softvéri bývajú uvedení všetci autori.
(Ockhamova britva nie je o tom, čo sa zverejňuje, ale o hypotézach o fungovaní sveta, ktoré spoznávame.)

1 Like

Iste. Nikde som nepisal o com ta britva je. Len som si spomenul na "Pokud nějaká část teorie není pro dosažení výsledků nezbytná, do teorie nepatří.“. Odbocil som, ospravedlnujem sa, prosim dalej na britvu nereagovat. Netuzim byt oznaceny ako troll :smile:

Môj pohľad na vec: slovensko.digital.pse.ppt (540.5 KB)

3 Likes

Pripomienky_RJ.docx (25.3 KB)

1 Like

Keďže softvér, dokumentácia, grafické rozhrania sú autorské diela, tí čo sa na ich tvorbe podieľali sú spoluautori. Zo zákona majú právo sami určiť, či dielo bude označené aj ich menom, pseudonymom, alebo vôbec nechcú byť uvedení ako autori. Ak to robili ako zamestnanci, musí im označenie ich menom odsúhlasiť aj zamestnávateľ.

Vo filmoch (aj v tých najhorších) býva uvedený aj pomocný osvetľovač. V SR sa zatiaľ zdá, že za softvér sa kolektívne hanbíme, obzvlášť za ten pre e-gov…

1 Like

Aj ti naslavnejsi spisovatelia a basnici obcas publikovali pod pseudonymami.
Nemyslim ze by sme sa hanbili, skor to bude tym ze programatori zvycajne nie su narcisticki extroverti s tuzbou zviditelnovat sa prave touto formou :smile:

1 Like

Zverejňovanie mien jednotlivých programátorov považujem za zbytočné. Vo väčšine prípadov ide aj tak o zamestnanencké diela a tam zo zákona nastáva prechod výkonu majetkových autorských práv na zamestnávateľa (ako už bolo spomenuté)

Ako objednávateľovi by mi zoznam autorov bol na niečo iba v prípade ak by bol spor o autorské práva a potreboval by som to uprata prehláseniami (ale vtedy by som potreboval kompletné údaje na kontaktovanie, čiže rozšírenie problému o ochranu osobných údajov).

V realite by som vždy uprednostnil na autorské práva indemnitu s náhradou euro za euro od dodávateľa a neriešil to o level nižšie.

@Lubor presne preto som to navrhol aby to bolo povinné pri autorských dielach pre štát z verejných zdrojov. Myslím že upraviť legislatívu nebude až taký problém aby sa to dosiahlo.

@IvanK ak budú TÝ najslávnejší publikovať za svoje a nie z našich daní nech píšu pod menom akým chcú. Ale ich platíme my všetci mali by sme vedieť komu platíme a kľudne aj konkrétne aj keď autorské právo má zamestnávateľ. Aspoň uvidíme aj diletantov ktorý za peniaze nás všetkých urobia na prd robotu bez rozmýšľania a len na základe požiadavky zamestnávateľa. Každý musí niesť zodpovednosť za svoju prácu najmä ak je platená z verejných zdrojov.

Uz sa budem opakovat, ale toto by podla mna vyriesil statny github. Organizvany po projektoch. Staci aby sa obstarania napisali tak, ze ponuka musi obsahovat aj pravo vlastnit a upravovat zdrojovy kod (hoci aj za cenu stratuy zaruky). Nasledne zaviest prax, ze kazde nasadaneie novej verzie cohokolvek (java deploymenty, SAP customizacie, power shell skripty … ) budu musiet byt commitnute do statneho cloudu. Najlepsie este pred nasadenim a ajs kontrolou technologickeho architekta. Tym padom by aspon firma bola jasna. Dalsia podmienka v obstarani moze byt ze taketo zdrojaky budu obsahovat jednotnu, statom definovanu hlavicku, a sposob komentovania zmien … Tym padom nebudeme verejnost otravovat tym co nepotrebuje, ale zase kto chce infosky si na githube najde …

1 Like

Tak. Programator sa vacsinou len snazi >nejako< zrealizovat bordel, ktory vymyslel niekto iny.