Informacny system vystavby - ISV

Este je mozny extrem, ze stavat mozno bez stavebneho konania a stavba sa bude legalizovat na zaklade zlizenej kaucie. Ak sa nefodrzii uzemny plan a lokalne podmienky, tak kaucia prepadne alebo neprejde kolaudacia

1 Like
  • Ak bude kaucia nízka developer si to započíta do nákladov.
  • Ak bude kaucia extrémne vysoká, nikto nebude stavať.

Stavba stojí, stromy sú vyrúbané. Investor vyhlási krach a likvidáciu zaplatíme všetci…

1 Like

Likvidáciu zaplatíme všetci, ale stavebník časom pochopí, že investovať do takej stavby je nerentabilné.
Čiže z dlhodobého hľadiska pozitívne.

Nemusi to predsa skoncit likvidaciou, investor nebude chciet prist komplet o svoju investiciu, bud odstrani nedostatky alebo to preda a novy odstrani nedostatky. Po case by to mohlo fungovat (ano nie v korupcnych krajnach)

Ak začal stavať na nepovolenom mieste napr. národný park, tak jedinou možnou “opravou” je odstránenie nelegálnej stavby a uvedenie miesta do pôvodného stavu. Stromy sú však už vyrúbané :frowning:

Iným poriešením je dať “pokutu” a legalizovať stavbu dodatočne. Investor sa rozhodne “zasypať Hincovo pleso a postaviť tam 5hviezdickovy hotel”, stačí aby si tu pokutu započítal do nákladov. Ak to vyjde má lukratívny hotel, ak nie tak pôjde do likvidácie …

Ale ved to vobec nebolo takto myslene, zacat stavat hoci kde, hocico a zakopat este aj na cudzom pozemku … musi to byt v sulade s uzemnym planom (k tomu sa pred vykopom pred vykopom , pred tym jednoduchym povolenim zaviaze a pozemok musi vlastnit stavitel), dal som to ako alternatovu k tomu co tu predvadza ten “inovatiivny minister” a k tomu ako dnes funguju/nefunguju stavebne konania

Riešením pre nefunkčné stavebné konania nie je spätná legalizácia čiernej stavby. Úmyselne som dal za vlasy pritiahnutý “možný” prípad.

Skúsim niečo reálnejšie: môj známy stavbár staval dom v Rakúsku. Investor od neho chcel aby pridali jeden rad stavebných tvárnic kvôli vyššiemu podkroviu, t.j zvýšili budovu o asi 40cm. Následne dali krov, škridlu. Potom prišiel nejaký úradník, prikázal im to rozobrať a ten pridaný rad tvárnic odstrániť. Inak by dom neprešiel cez kolaudáciu.

Na Slovensku postavia navyše aj celé poschodie a investor dostane nejakú smiešnu pokutu, s ktorou počítal v nakladoch, a spätnú legalizáciu :frowning: Takýmto spôsobom sa z územného plánu stáva trhací kalendár.

1 Like

Nový stavebný zákon schválený.

Prezidentka nový stavebný zákon ešte nepodpísala…

1 Like

Už nestíham čítať to obrovské množstvo odborného materiálu k URBIONU.
:smiley:
Mimochodom z 30 dní na povolenie už je 40 pracovných…

Prezidentka zákon už podpísala.

Karavana sa pomaly rozbehne

Návrh nových právnych predpisov v roku 2021 tiež predpokladal zavedenie nového informačného systému. NKÚ SR upozorňuje, aby akýkoľvek návrh nového informačného systému o územnom konaní či o výstavbe mal pred jeho schválením vypracovanú štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá by mala opísať a zdôvodniť možné riešenia či finančnú a ekonomickú analýzu
Stavebne_konania_komentar_NKU.pdf (gov.sk)

  • plná digitalizácia 1.1.2028
  • 100% územných plánov 31.3.2032

z toho mi vychádza, že plná digitalizácia bude o 10 rokov

Otazka, co bude z Urbionu 1.1.2024 (budu tam vsetky Stavebne konania)? Co znamena plna digitalizacia k 1.1.2028? Data tam budu davat postupne (100% UP k 31.3:2032)?

Kde je mozna vidiet financny plan? Ake a kedy budu naklady a ake a kedy budu vynosy a prinosy?

A furt tam nevidím v chlieviku Urbion míľnik “štúdia uskutočniteľnosti”.

1 Like

naco by ti bol ked o 2 tyzdne sa uz má spustit Proof of concept (plavecka draha “URBION”) ?
To mi znie ako ze je system hotovy …

Systém musí byť hotový. V tej “plaveckej dráhe” totiž nie je žiaden vývoj. Je tam iba prechod z PoC do priamo prevádzky.

Ale kľudne to môže dopadnúť tak že po dvoch rokoch akože PoC sato ukáže že daný systém je nepoužiteľný. Veď preto sato PoC robí. Teda budeme za drahé peniaze vedieť, že tadiaľto cesta nevedie. Ale to už bude po voľbách.

2 Likes

Myslím si, že presne tak to dopadne :confused:
Preto aj tá účinnosť (apríl 2024)

tu mi napadá len klasika:
Psy štekajú (a vymýšľajú národné koncepcie) a karavána si ide ďalej (aj keď sa vymenili beduíni) …

2 Likes