Informacny system vystavby - ISV

Celé zle… idete a ideme na to všetko zle… úplne zle.
ach jaj

Skúste prosím konštruktívne, povzdychy nám veľmi nepomôžu.

Mne ten povzdych pomohol :))

no, keďže som sa účastnil viacerých seminárov ohľadom projektov Horizon2020, mám takú jednoduchú a jasnú otázku.
Vy ako organizácia Slovensko Digital, podľa mojich informácií máte potenciálne prístup k financiám z daného programu. Stačí sa spojiť, nájsť zahraničných partnerov (min. 3 z rôznych zemí), projekt zameraný hlavne na aplikovaný výzkum (a to tematicky sadne veľmi presne)dohodnúť sa na roliach, obsahu výstupov, rozpočte, , chytiť nejakých motivovaných doktorandov či magistrov, hodiť im nejaký grant (to v čr riešime jak soľ, keďže denní doktorandi dostávajú za “vedu” nula-nula-šmuc-prc polovicu minimálnej mzdy, a potom si človeče pomôž sám)

… a získať tímto ako finančnú podporu tak po čase zaujímavé výslekdy - samozrejme s využitím prakticky európskym.
No zatiaľ ma iné téma (a to som vravel aj Michalovi Škopovi z kalkulačky) platformy ktorá dá do súvisloti osoby(politikov)=ich výroky=ich rozhodnutia=odraz v rozpočte/čerpaní fondov/…

ľahkým (veľmi ľahkým) vzorom pre inšpiráciu sú čerstvé výsledky pokusu hacktonu pre štát v čr
https://www.hackujstat.cz/ - viz aplikácie ktorý vymysleli , celkom sranda niektoré

ale to je snáď len základné spracovanie dát, ktoré sa snáď časom naučím tiež…

ale smerujem teda ku konštruktívnemu :
Riešite momentálne dohovárania s nejakými organizáciami nad vývojom pod H2020 ?

mám v pláne ísť v 9-10 novembri na ICT Proposer’s Day: Budapešť - podpora účasti pro EU-13
na hľadanie partnerov mimo ČR pre moje téma… sám vojak v poli, bez výzbroje, ale skúsim skautovať…

no a čo vy ?
zamýšľate sa nad rozvíjaním témy, ako môžu IT technológie uchopiť a využiť informácie v súčasnej spoločnosti ?

principiálne : nevytvárať konkrétne aplikácie pr SR (kvôli politickej vôli atd) , ale obecne, minimálne pre EU.

:wink:

jejda, a vlastne tu je to k veci,
ten môj prvý …vedecký… článok o vlastnostiach digitálnej platformy pre stavitelstvo mi publikovali je hír :
https://drive.google.com/open?id=0B_qOlqfEwzrUaGJhMU9ZZ3JYcWc

nič exaktné, odborné, konceptuálna povídačka a blábotiny … nie som ajťák , upozorňujem :smiley:
ale môžem to hádzať relevantným odborom či úradom na hlavu ak by bolo treba.

RP

nič ? :smiley: asi začnem zase ochkať :smiley:

Takáto pozvánka nám prišla:

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky vypracovalo štúdiu uskutočniteľnosti s názvom „Informačný systém výstavby“ na základe schváleného Reformného zámeru „Kvalitné a efektívne riadenie výstavby“ v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Dňa 05. 05. 2017 spustilo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky verejnú diskusiu k štúdii uskutočniteľnosti pre Informačný systém výstavby, ktorej cieľom bolo získať názor od odbornej verejnosti. Po vyhodnotení všetkých pripomienok si vás dovoľujeme pozvať dňa 02. 11. 2017 o 11:00 hod. na nadväzujúce predstavenie štúdie uskutočniteľnosti pre Informačný systém výstavby v priestoroch Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky (zasadacia miestnosť č. 5, 1. poschodie). Štúdia uskutočniteľnosti k Informačnému systému výstavby je zverejnená Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky na stránke MetaIS: https://wiki.finance.gov.sk/display/SU/SU-MD-ISV-su_21.

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky si Vás dovoľuje požiadať o potvrdenie účasti a nahlásenie zástupcov za Vašu organizáciu na e-mailovú adresu: info@mindop.sk, najneskôr však do 31. 10. 2017 do 11:00 hod.

Red Flags: Informačný systém výstavby

Pozvánka prišla dnes.

no dal by som si pozor, kam s menom s.d. chodiť a kam nie :slight_smile:

Nemaju asi boha pri sebe :smiley: stretnutie k systemu za 35 milionov eur 2.11 to je fakt zly vtip. Treba tam ist a pekne im to vytriet.

Tu sú k tej štúdii dokumenty:

Toto platilo pre vacsinu projektov OPIS … a preco myslis ze v tomto pripade to ma byt inak ? robil som na projektoch, ktore sa robili le pre to ze na ne boli peniaze … ale uzitok nulovy (digitalny archiv VHA, VHM). Pritom sme sa aj nieco naucili aj technoilogia sa dodala … ale ked jedine co vsetkcyh zaujimalo je 5 rokov nejako uplacirovat prevadzku … a potom to uz nikoho nezaujima … Ked zacalo s.d. rypat, tak som trocha pookrial… ale s.d. sa zameralo na pomoc pelleho uradu a oligarchom sice trvalo rok, kym sa spamatali a zreorganizovali postupy … ale uz to maju zmaknute.
Uz som to pisal viac krat… osobne by mi ani nevadilo nejake predrazenie, alebo naklady, ktore nutne nemusli byt… ale ZBYTOCNE PROJEKTY. Frustruju nielen spolocnost, ale aj riesitelov, ktori chcu iba normalne chodit do prace a robit si ju dobre.

…dnes je vraj predstavenie projektu na Min. dopravy atd…viem to podla toho, ze sa tam nejaky ludia checkli na FB…

…ma zaujima, ze z kade moze verejnost vediet o tychto terminoch a miestach pre verejne prezentacie v ramci jednotlivych pripravovanych IS v predstihu…Meta IS taku info neobsahuje, kukal som informatizacia.sk a tam tiez nic a potom aj vicepremier.gov.sk a tam tiez nic…existuje to niekde pokope, kde sa to da lehko sledovat?..

Čisto hypoteticky, keby po najbližších voľbách zosadili súčasné vedenie z ministerstva a chceli zastaviť rozbehnutý projekt, bolo by to možné? Dávajú sa do zmlúv nejaké odškodné plnenia ak by štát zákazku stopol?

Za prevadzkovane cloud riesenie pre samosprávy IS DCOM, ktory je momentalne nasadeny na 1450 obci a miest a v “lite” verzia je na dalsich 640 obciach mozem povedat ze sme sa stretli k manazmentom projektu ISV. Dali sme im pisomne vyhrady a rovnako ich poslali na UPVII. Projekt ISV prakticky nepocita s uz vybudovaním IS DCOM, ktory bol vzbudovany s verejnzch zdrojov. Vieme tam prepouzit viacero architekturnych komponent - eformulare, portal, IAM, ePodatelna a spisova sluzba, Registratura, integracie na ISO na obciach a na 9 statnych registrov. Na MD SR idu svoji smerom a UPVII je ticho.
Skoda, nakolko to skomplikuje pracu uradnikom na obciach, ak to pojdem mimo.

Nikto z nas sa nevie dostať k analýze kde sú procesno-technické detaily, ale obecne podľa toho čo máme a čo je v ŠU:

1. ano môžu,
  2. nie, je tam rozpor - viac dokument nižšie

Naše výhrady DEUS voči ISV čo sme poslali na MDSR a UPVII:

https://drive.google.com/file/d/0BxtymYKrCUVWMFZfZnNCQkhueDg/view?usp=sharing

Dovolím si nesúhlasiť s niektorými myšlienkami. V SR máme 2927 obcí (±). Každá obec je stavebným úradom. Obce vykonávajú prenesený výkon štátnej správy. Čiže nejde o originálnu kompetenciu, ale zverenú (zastupujú štát), vykonávajú len úlohy im zverené.

Tento výkon má zabezpečiť každá obec. Spoločné stavebné úrady neexistujú. Sú len spoločné obecné úrady, ktoré fungujú na základe zmluvy podľa zákona o obecnom zriadení. Ako uvádzate, do projektu DCOM je zapojených cca 2100 obcí. A ostatné?

“Štúdia je nedostatočne konzultovaná s hlavným aktérom služieb t.j. stavebnými úradmi” (osobne si neviem predstaviť, spôsob výberu “vhodného” stavebného úradu pre konzultáciu).

S integráciami je to tiež otázne. Stavebný úrad narába aj s údajmi, ktoré obec (ako samospráva) k dispozícii nemá.

DCOM ako taký nerieši agendu stavebného úradu.

K spoločným obecným úradom treba ešte poznamenať, že vykazujú vysokú mieru nestability (česť výnimkám), ktorá vyplýva z toho, že sa združujú na dobrovoľnej báze. Ľahko teda môže nastať situácia, že niektorá z obcí má určitý agendový systém, niektorá nie, resp. používajú rôzne riešenia. V takom prípade je aj integrácia rádovo drahšia a náročnejšia. Nehovoriac o výkone agendy v takýchto situáciách. (Uvedené platí aj pre registratúru)

V súvislosti s vyššie uvedeným mi príde centrálne riešenie najrozumnejšie.

Nie, toto zatiaľ nie je nijako centrálne koordinované. Stačilo by pozvánku/info tu napísať na platformu. Alebo aspoň nám ju poslať, my to tu vyvesíme - ako aj v tomto prípade.

Okrem zákonných možností je v ISV klasická poistka pre pred-financovaním-obstarané projekty.
Súťažné podklady:
32.7 Verejný obstarávateľ si vyhradzuje právo nepodpísať zmluvu s úspešným uchádzačom v
prípade, že nebude schválená zmluva O NFP (nenávratný finančný príspevok).

ale v podstate už teraz sa tieto podmienky súťaže nedodržujú, viď. napr:
8.2 Lehota viazanosti ponúk je verejným obstarávateľom stanovená do 30.04.2016.
32.2 Verejný obstarávateľ uzavrie s úspešným uchádzačom zmluvu v lehote viazanosti ponúk.

Uvedená lehota platí pre dodávateľa, alebo to chápem zle?