HW infraštruktúra pre Finančnú správu

V piatok 26.1. bolo vyhlásené VO na dodávku HW infraštruktúry pre Finančnú správu. Parametre

  • rámcová dohoda
  • trvanie 48 mesiacov (4 roky)
  • celková suma: 55m EUR z toho:
    25m EUR na časť Centrálna infraštruktúra
    12m EUR na časť Sieťová infraštruktúra
    17m EUR na časť Lokálna infraštruktúra

Uchádzači sa môžu hlásiť na všetky 3 časti, alebo na každú časť samostatne.
Súťažné kritérium: cena

FS po vyhodnotení určí prvých 5 dodávateľov pre každú časť (5 ponúk s najnižšou celkovou cenou). Následné čerpanie rámcovej dohody bude na základe elektronickej aukcie medzi 5 úspešnými účastníkmi.

Súťaž vo Vestníku VO: https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/374851
Súťažné podklady: https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/412560

Dnes som bol na stretnutí na FS SR (za Finančnú správu tam bol prezident FS SR, šéf IT, riaditeľ komunikačného odboru a riaditeľka sekcie ekonomiky), kde nám predstavili propozície súťaže. Prezentáciu prikladám (4.2 MB).

Moje otázky smerovali na:

  • súlad tohto VO a plánov v oblasti vládneho Cloudu
  • akým spôsobom prebehla príprava súťaže - napr. či sa využil inštitút “predbežných trhových konzultácií” aby sa zísala spätná väzba z trhu
  • ako zapadá toto VO do celkového kontextu IT vo FS SR

Odpovede boli nasledovné:

  • Cloud - FS SR má vraj výnimku kôli tomu že sú “silovou zložkou” a požadujú vysokú SLA (najmä pre colnú časť) :slight_smile:
  • príprava súťaže - konzultácie s trhom neprebehli - celé nastavenie VO robila FS sama
  • kontext IT vo FS SR - to je na dlhšie, ale v zásade viď prezentácia.

Na detailnú protiargumentáciu je teraz čas. Podstatou stretnutia skôr bolo nastaviť očakávania, ktoré oblasti budeme chcieť hlbšie skúmať.

@rho no pozrime sa rovno v prezentacii su krasne poziadavky na vladny cloud. Co z toho nesplna a preco? cc @zyx @bon

Silova zložka, kritická infraštruktúra = výnimka. Niečo take ako, veď ja by som vedel to iste urobiť na postgrese # mongu# … v azure # u seba # … sa nedá porovnávať.

Cize keby nemali vynimku, ze mozu, tak by to bolo v pohode aj v cloude? Napriklad ked zajtra pride ministerstvo zdravotnictva, ocakavam, ze budu mat podobne poziadavky na SLA a vsetko. Mozu ist do cloudu?

Tých tam už migrujem

2 Likes

Inak zaujalo ma nastavenie súťaže. Do každej z 3 oblastí vyberú 5 najlacnejších dodávateľov. Ale cena, ktorú majú uchádzači uviesť je celková cena za danú oblasť. Pritom ja teda vôbec nemám pocit, že by zadanie bolo napísané tak detailne, aby to niekto vedel “size-ovať” a odhadnúť cenu. Nie je to nejaké divné? Zvyčajne takéto frameworky fungujú buď ako kvalifikácia (t.j. hodnotia sa len odborné kritériá) alebo sa v nich nastavujú aj maximálne jednotkové ceny (viď. EDUNET). Tu mi to však príde pomerne neštandardne nastavené.

Ja ten pocit nemam, a tym nechcem povedat ze toto nejako specialne obhajujem. Ale z pohladu celkovej ceny, ked som firma ktora je v niecom lepsia preto ze som napr. zlaty partner pre storage-s, ale nieco ine mam drahsie. Tak vo vysledku my to dava lepsiu volnost stanovenia celkovej ceny. Ten pohlad na jednotkove ceny zase bud smeruje len k tym co maju vsetky mozne “certifikaty” a dali to co najlepsie a teda len velki dodavatelia, alebo sa narobia na pozadi “konzorcia” - ale to uz je ine story.

OK, ale vedel by si podla tohto zadania spraviť ponuku na celkovú cenu? Ja teda ani náhodou… Mne tam chýba dosť detailu o tom, čo vlastne FS požaduje a v akých množstvách.

A pozeral si aj prilohy ?
napr. https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/document/935292/profil/12252/Predmet/412560/guid/att_2ecb3d3053d87ac82c0eb732ec44a72b/id/1423276 je dost detailne popisany zoznam.

2 Likes

OK, cool. Pozeral som len to čo nám včera dali na FS do ruky a to bolo bez príloh. Vďaka za upozornenie.

@rho existuje niekde zoznam, kto všetko má výnimku na vládny cloud? A to je len, že komu sa zachce?

1 Like

Organizacne to stanovene nie je, je to skor deklarativne na zaklade splnenia urcitych nalezitosti - nechce sa mi to teraz hladat, ale v zasade - kriticka infrastruktura, silove zlozky, utajovane skutocnosti. O vela systemoch sa tiez ani nevie ze existuju, lebo plnia urcite specificke ulohy (napr. manazment prevozov jadroveho odpadu ). A prakticky nejde ani tak o vynimku ako skor o to ci je mozne robit v takychto pripradoch migraciu a ci je vobec mozne delit zodpovednosti (a neporusit nejaky iny zakon).
Navyse teraz k tomu este pribudnu dalsie povinnosti z titulu schvaleneho kyber-zakona, a specialne ich navrh na klasifikaciu udajov a ISVS dufam ze lepsie pomoze precizovat taketo delenie. Na zaklade toho ocakavam ze budeme moct povedat ktore systemy mozu ist bez problemov aj do public cloudu (a nekupovat HW vobec).

1 Like

Nuž ale z toho mi vychádza, že finančná správa by mala ísť do vládneho cloudu a nie nakupovať brutálne veľa vlastného HW. Veď v tom vládnom cloude by oveľa efektívnejšie vedela manažovať záťaž. Takto len preto, aby nemali pán prezident finančnej správy problém s denníkom N, tak nakúpia toľko HW, aby to zvládlo aj dvojnásobný peak ako majú dnes. Pre istotu …

1 Like

pocul som take reci ze vladny cloud by to nezvladol, ani keby to nakupil novu techniku tak by to neslo priestorovo. ale to nech prezradi rho ci je to pravda.

1 Like

ziadny vladny cloud dnes neexistuje a migracia existujuceho systemu by trvala viac ako 2 roky …

Naozaj ? Príďte to povedať tým 1500 obsadeným core-om.

1 Like

Kapacitne aj áno, ale to nie je všetko.

Ale prosim vas pekne … miesto pre uskladnenie zeleza nie je cloud … napiste ake sluzby a za ake ceny pre statnu spravu poskytuje. Za rok pol mi neodpisali … fungujuci cloud je iba zbozne zelanie …

1 Like

…osobne by ma to tiez zaujimalo…v ramci kazdej studie sa planuje s vyuzitim cloudu…je to len povinne obsahove cvicenie alebo to bude aj realita a v akom casovom horizonte? napr. tato studia v pomerne velkom rozsahu rata s cloudom a jeho sluzbami a nielen ohladne infrastruktury Red Flags: Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy …ak jej cloud neposkytne to, co pozaduje, tak odhadujem, ze sa celkove naklady danej studie este zvysia…

…ktore poziadavky z danej studie vie uz teraz cloud splnit?..