HW infraštruktúra pre Finančnú správu

Toto je ale blbost, uz len z toho co viem ja, tak vladny cloud je sice “hrozne skostnately” ale IaaS. Cize to co sa da napriklad na digitalocean/aws jednym klikom tuto musi prejst schvalovackami a tak.

Skor ma zaujima ci FS bude budovat svoj paralelny vesmir alebo naozaj nieco z toho moze mat aj v cloude. Naozaj sa mi nechce verit, ze nie.

…no minimalne to, co mozes dorucit FS cez UPVS by mohli mat v cloude, napr. oblast danovu…ved Nases tiez v studiach deklaruje prechod do cloudu, ak tam bude mat to co potrebuje…

A ta vynimka je uvedená kde ? To sa iba oznami že je výnimka ? Nemalo by to byť napríklad v NKIVS uvedene ?

1 Like

v studiach je de facto moznost neschvalit vydaje na hw a potom to inde ako do cloudu nemoze ist. problem ako som ho pocul je v tom ze planovane projekty uz alokuju viac zdrojov ako je v cloude. a to este nehovorime o migracii existujucich systemov. prakticky sa ujala predstava ze nove projekty do cloudu a stare nechat tak. aj predstava ze sa fs preklopi do cloudu je behom na dlhe trate, to chce vela usíia, programovania, znasilnovania riesenia atd. skutocne je niekedy lepsie ist opatrne a big bangom.

1 Like

…nemam nic proti pomalym krokom…pri horskom behu som sa naucil, ze treba volit kroky podla terenu, podla obuvy, povetersnostnych podmienok a pod…

…ja sa iba pytam ako pozorovatel z vonku, ktory si pozrie studiu, ktora je postavena na nejakch predpokladoch o vyuzivani cloudu…ako pozorovatel z vonku neviem ako dopadlo hodnotenie studie napr. v tomto smere…ci poziadavky, ktore v studii boli kladene, ci je cloud schpny splnit alebo nie, preco nie, v akom casoven intervale a pod…

…pre mna je v sucasnoti vladny cloud a rozsah jeho moznosti/sluzieb ako taky “jednorozec/Yeti”…kazdy o nom hovori, ale nikto ho poriadne nevidel…

…na zaklade znalosti a informacii (myslim tym ukazky konkretnych sluzieb, IS, ktore tam bezia, SLA a garancii), ktore mam k vladnemu cloudu, by som sa aj ja ako vlastnik/garant nejakeho IS aktualne dost bal prevadzky v cloude…v podstate si do projektu zanasam dalsi stupen riadenia, ktory nemam uplne pod kontrolou a atd., co mi v podstate predstavuje riziko…

…plus ked nie su nejake pravidla pre rozhodovanie, tak potom existuje priestor takto spekulovat, co tam ma ist, ci to tam ma ist a pod…ako sa deje teraz v tomto vlakne…

mozno prezradi rho ale pokial viem tak v studii musi byt cloud alebo velmi dobre zdovodnenie preco nie. Ale ci niekto hodnoti aj to ci to do cloudu vojde a kedy ( co je dost zasadna otazka ) to neviem. Ale dnes je asi stav taky ze prve projekty nebudu mat tento problem. Dalsie uz asi ano, ale to bude po volbach :slight_smile:

Z mojho pohladu uz FS svoj paralelny vesmir vybudovany ma (napr. ta uz niekolkorocna neschopnost dorucovat do schranky na UPVS). A teraz to tak vyzera ze si len dalej betonuje a stavia obranny val.

Ja som pocul ze vykon dokazu poskytnut (CPU / RAM …) ale problem je so sietovou / pristupovou castou infra… teda tak zneju chodbove reci
Je niekde zverejneny katalog sluzieb eGov cloudu? Sucasne a planovane…

Toto kedysi posielal @rho https://www.sk.cloud/

to vyzerá už dosť obsolete. chcelo by to upratovačku :grin::grin::grin:

Tak som nasiel…
http://informatizacia.sk/poskytovanie-sluzieb-vladneho-cloudu/22858s

Ma to 3 strany aj s uvodom

podla mojich skusenosti na MF SR preferuju svoju siet - Finet…minimalizuju pouzivanie govnetu a internetu