Hromadné testovanie obyvateľstva - podpora IT

Ahoj,

vytvoril som aplikáciu pre hromadné testovanie obyvateľstva.

Demo:

Zdrojové kódy:

  1. Kontakt návštevníka odberového miesta s pracovníkmi odberu sa môže skrátiť na 10 sekúnd
  2. Existuje kompletné funkčné demo
  3. Aplikácia je kompletne zabezpečená - AES256, SSH, multi hashovanie hesiel, logovanie podstatných eventov bez osobných údajov
  4. Jasná definícia GDPR. Vymazanie osobných údajov v priebhu dňa.
  5. Oddelený frontend a backend. Frontend pure html s javascriptom.
  6. Kompletné testy na backend. Písané v .NET … veľmi rýchle Release v docker, možné nasadenie v kubernetes.
  7. Frontend, Backend a Databáza (Redis) sú škálovateľné - Môže zvládnuť aj 100000 requestov za sekundu
  8. Live štatistiky registrovaných/chorých a zdravých na odbernom mieste

Túto tému som už nadhodil v diskusii na slacku v skupine Slovensko.Digital a Covid19 SK a nikto nenahlásil od stredy (28.10) žiadne bezpečnostné diery.

Má niekto nejaké návrhy na vylepšenie? Pozná niekto odberné miesto, ktoré by to chelo nasadiť pre ďalšiu vlnu testovania?

2 Likes

Nemyslim si, ze je to take jednoduche. V realite max. 30-50% ludi (aj to som urcite prehnal) sa zaregistruje, aj ked by ste urobil dobru reklamu a spropagoval riesenie (donutit nemozte), ostatni pridu bez pouzitia tejto aplikacie. Ako by to fungovalo keby sa registrovalo cca 50% a ostatni by chodili nahodilo bez registracie? Cim sa identifikuju ludia (OP)? Doregistrovavali by ich na registracnom mieste pracovnici tych co chodia bez registracie? Ako by sa to organizovalo (50% takych a druhych 50% takych)? Kolko pocitacov budu mat na odbernom mieste (predpokladam 3 - registracia, test, vysledok)? Musela by sa nasimulovat kompletna praca odberneho miesta so SW (odberne miesta zvladali 50-60 ludi za hodinu), o kolko by sa znizila priepustnost pouzitim takeho SW, alebo si myslite, ze by mohla zostat zachovana? Pracovnici pracuju v rukaviciach na ktorych sa nachadza virus (pocitace by museli podliehat hygienickym normam a pravidelne sa dezinfikovat - klavesnice, dotykove v rukaviciach nepouzijete). Moj nazor je nemenny, ze by to zdrzovalo, na by klesla priepustnost odbreneho miesta (odhad 25-30). Je pootrebne si uvedomit, ze nie vsetci pracovnici na odbernom mieste (hlaven z nedostatkovej skupiny zdravotnikmov) ovladaju a pouzivaju pocitac (skuste si overit kolko strasich lekarov na tom je, odhad 25%). Sameho by ma zaujimalo keby sa to umiestnilo na 2 vacsie odberne miesta, ake by boli vysledky (v 1.kole urcite s tym nikto nemohol hazardovat, pretoze kopa ludi cakala na neuspech, v 2.kole by stalo za to pilotne overenie na vybranych miestach, aby boli poznatky pre buducnost.(nemal by som vsak velke ocakavania), ale podla vysledku by sa to dalo do buducnosti optimalizovat (navysuje to vsak aj cenu akcie - vybavit 4000 miest).

Ďakujem za reakciu. Vidím že Váš názor pramení z neznalosti procesov. Z toho dôvodu sú popísané v sekcii pomoc: https://scholtz.github.io/covid-sk/#/help

Táto aplikácia funguje v mobile aj na tablete aj na desktope. Si to vyskúšajte… na hlavnej stránke sú heslá k jednotlivým rolám. Pochybujem, že na odbernom mieste nebude dostatok telefónov aby si techniku nevedeli zabezpečiť. Už iba ten vojak a policajt prípadne doktorom požičia mobil.

Predpkladajme, že 40% ľudí príde s mobilným telefónom na ktorom je možné zobraziť čiarový kód registrácie. 30% ľudí príde iba s 9-miestnym kódom registrácie (npr starší ľudia), 20 % ľudí príde s registráciou ale zabudnú si OP, a 10% ľudí príde bez registrácie.

40% ľudí bude odbavených do 10 sekúnd. Registračný manažér načíta kód registrácie, skontroluje rodné číslo s občianskym nascanuje kód z testovacej sady a ide ďalej. Doktor odobere vzorku.

30% ľudí bude odbavených do 15 sekúnd. Počítajme, že napísať ten kód zabere 5 sekúnd. Inak je postup rovnaký.

20% ľudí ukáže iba občiansky preukaz a registračný manažér namiesto napísania kódu napíše rodné číslo, skontroluje údaje registrácie, nascanuje kód z testovacej sady, a doktor odoberie vzorku.

10% ľudí, plus niekoľko čo zle napíše svoje údaje budú preregistrovaný - Registračný manager vyplní všetky údaje tak ako to je teraz buď na papier (ak užívateľ nesúhlasí s uchovaním osobných údajov v db) alebo do aplikácie. Toto zaberie cca 2 minúty.

Neviem z kade máte priepustnosť 60 ľudí za hodinu, lebo z informácií ktoré mám ja, bola priepustnosť 30 ľudí za hodinu.

Tento systém by umožnil priepustnosť minimálne 180 osôb / hodinu, čo je v priemere 20sek a defacto by eliminoval fronty. Navyše ľudia by sa nemuseli zdržiavať v čakárni kde pred ním sedela infikovaná osoba, ale by prišli pre certifikát až keď by vedeli že je test vykonaný a ak sú pozitívny tak iba v prípade ak to súrne potrebujú.

Nechápem Vašu averziu voči tomu aby IT mohlo pomôcť pri takejto akcii… Ak to predsa zachráni jeden ľudský život tak to stojí rozhodne za to… A verím tomu, že zabránenie šíreniu vírusu pri testovaní spôsobí nie len to že sa zachránia ľudské životy, ale aj to, že sa opatrenia proti covidu uvoľnia a ľudia začnú žiť plnohodnotný život.

Tento systém funguje aj v offline režime, tam kde nie je internet, resp nastane jeho výpadok? Resp. nastane problém v zariadení? Chcete aby bol na každom odbernom mieste it technik? Chcete aby si dobrovolnici, armada a zdravotnici poziciavali telefony? Wtf?

Podľa toho čo som obkukal na testovaní, administratíva - registracia nie je vobec brzda. Najdlhšie sa čaká na samotny odber, prichod človeka na odber, vysmrkanie a spracovanie vzorky. Takže vaše čísla 180 osôb za hodinu sú totálne mimo realitu.

Ved ked by system vypadol, vzdy by mohli prepnut do backupu pero+papier (tak ako to bolo v 1.kole).

Človek by sa registroval cez app, spravil by sa odber a systém by padol, čo teraz? Pri odovzdávaní certifikátu sa okrem priradeného čísla kontroluje aj meno a priezvisko.

V rukoviciach (co je nutnost) sa neda robit na telefone, tablete, proste dotykovej obrazovke.

Priepuistnost. Za prve dopoludnie od 7-12, ked odberne miesta nabiehali postupne a bolo ich cca 4000, tak otestovali cca 800.000 ludi. Ratajte 800000:(4000x4)=50 (to je priemer, teda priepustnust musi byt vyssia, pretoze dosiahnut 100% mozue len zopar malo dobre zorganizoovanych miest). Ratal som 4 hodiny, poretoze niektore miesta otvarali postupne az na obed

Percenta mate pekne , ale neodpovedaju SK realiam (mozno tak nieked v Korei, Cine by boli take). Je potrebne overit na par meistach, ale to by Vam musel niekto povoliut (generalny stba armady), to neorganizuju samospravy ani nie su za to zodpovedne (armada certifikuje odberne miesta aj sposob vykonavania na nich)

Garantujem Vam, ze keby sa to robilo s IT podporou, tak v ziadnom pripade za prvy den neotestuju vyse 2,5 mil ludi, boli by velmi radi keb to bolo 1,5mil. (uz to by bol uspech a dobre fungujuca IT podpora)b

Dobrý point.

Registračný manager by mohol dať jeden z predvytlačených kódov pri skúmavke danej fyzickej osobe. Tento kód by mohol byť použitý pri preberaní certifikátu ak by systém náhodou nefungoval.

To či sa dá robiť v rukaviciach na mobile treba otestovať. Ja verím tomu, že v tých čo používajú áno. To nie su zimné rukavice… Je tu nejaký doktor čo by to vedel otestovať?

Nuz neda, skuste si to

Vám nejaký informatik ublížil, alebo prečo máte názor že by s informatizáciou by to bolo pomalšie ako na papieri? Čo tak urobiť aspoň niekoľko stanovíšť npr drive in miesta ktoré by boli obsluhované takýmto systémom, a necháme rozhodnutie na ľudí kde sa chcú ísť testovať… Či budú chcieť mať osobné údaje zapísané na papieri čo si môže niekto odfotiť a netuší kedy budú tieto papiere skartované, alebo či chce mať osobné údaje v db a vymazať si ich hneď po prevzatí certifikátu…

Pre toto testovanie to urcite nebude aktualne, ale na druhej strane si hovorim ved co by sa stalo keby stat mal taky labak na skumanie podobnych scenarov s it podporou ? A finacovany z malych grantov, ciste s cielom aby v pripade potreby mal nieco v sufliku a vedel najst ludi co sa s tym zaoberali.

BTW to co som zazil, tak uzke hrdlo bol zdravotnik, IT by mohlo byt zjednodusenie ale nie zrychlenie.
Problemy :slight_smile:

  • napriek vsetkym pokusom sa nepodarilo vyrovnat dopyt v case,
  • osobne udaje zapisovali dva krat ( do formulara a na certifikat), keby tam bol pocitac a tlaciaren, tak by zrejme ani ziadnu aplikaciu nepotrebovali, stacila by citacka dokladov. Ale zvysilo by to naroky na zabezpecenie a bolo by potrebne mat technika v pripade problemov a zaloznu techniku.
  • pouzite barcode dalej zvysuje naroky na techniku, v pripade ze ides v stalom rade a par metrov sa mi to zda kanon na vrabce. Ale pre stale odberove miesto je to fajn.
  • ja osobne som autom presiel tri odberove miesta a potom som si vybral to kde bolo najmenej ludi, pre mna by teda cely tento proces bol nepouzitelny a bez donutenia by som ho nepouzil.

Urcite su na to specialne pera s ktorymi to ide. Ja len hovoirm, ze to je potrebne technicky zabezpecit a nie, ze clovek si donesie mobil a datovym prenosom a budu fungovat , to proste tak nejde z roznych dovodov (okrem ineho ci neskenuje data). Nie neublizil mi ziaden informatik, len informatici si ziju vo sovjej bubline a ta je vacsinou odtrhnuta od reality (nepoznaju problemy a potreby) a vymyslaju riesnia pre informatikov, akurat vacsina spolocnosti nie su informatici

Labak je labak, ale 3 miesta mozu byt pilotne (spustia so s IT, vybavia to s IT) a ked to nepojde tak to zrusia a pojdu manualne

Tak problemy a potreby definujme a hladajme riesenie… Ale rozhodne nakazit ludi pri nutenych odberoch spravne riesenie nie je ked existuje lepsie

Super, som rad ze sme sa zhodli na tom, ze niektore miesta mozu byt pilotne…

Nutene odbery su tu preto, ze trasovanie (co mala byt vec s informatickou podporou) zlyhalo (nebudem hodnoti preco a nezlyhalo len na Slovensku). Inak aj pri trasovani, najdene osoby idu na nutene odbery.