Hromadné testovanie obyvateľstva - podpora IT

Ja nie som za ani proti tomu ze su nutene… Dokonca viac som za pretoze tym donutime mentalne menej vyspelych ludi aby sa sli pretestovat…

Problemy a potreby presne zistite ked pojdete za realnym uzivatelom (odberove miesto), dohdonete a vybavite pilot na konkretnom odberovom mieste a bduet ekomunikovat s ludmi na kazdom jednom pracovisku a budet evidiet realnu pracu (vsetko ostatne je nefunkcne/polofunkcne laboratorium). ja som proti testom/pilotom (nebolo relane ich urobit a nei je ani do 2.kola, ale bduucnost este asi nejaka bude), len hovorim nazor, ze to nei je take jednoduche a ze by to dopadlo zle ak by informatika bola pri 1.kole (ten anzor si myslim mozem dovolit povedat)

Nechapem, ake boli pokusy? Preco myslis ze tento navrhovany rezervacny system to neumozni?

Keby tam bol pocitac tak kazde odberne miesto by si mohlo tvorit vlastnu DB, a udaje by technicky mohli byt decentralizovane. Tym sa vsak neriesi issue, ze clovek co je pozitivny sa ide pretestovat na ine miesto aby mu tam chybne urobili test a bol negativny.

Dala by sa povolit npr registracia priamo onsite… Ak si nascanujes qr kod a vyplnis osobne udaje, tak ides dalej. Bez pouzitia internetu cisto na internej wifi.

Nechapem… pouzitie barcodu je implementovane v tejto aplikacii… si to vyskusaj… zapni na mobile a nascanuj barcode z druheho mobilu alebo obrazovky.
Ak sa pouzitim mobilu povazuje zvysenie naroku na techniku, tak nech… :slight_smile:

Prosim rozpis to… Ak by to usetrilo cas na urobenie testu, chybovost pri vyplnani udajov a podobne, tak to stoji za to… Ci ty sa rad porozpravas s niekym na mieste o tvojich udajov ked vies ze pred tebou bol niekto nakazeny? Recou sa covid siri… Toto riesenie za idealneho predpokladu nevyzaduje aby testovana osoba nic nepovedala …

Toto mas z kade? Bol to zdravotník ktorý robil stery alebo zdravotník ktorý robil testy?

Ja som bol s dcerou na odbernom mieste a fyzicky jej ster urobili za 5 sekúnd… A to bol PCR test…

Zároveň zdravotník ktorý robí testy niekde v bezpečnej miestnosti ak dostane na stôl 10 testov, tak ich urobí veľmi rýchlo… Potom scanovanie týchto testov je tiež veľmi rýchle… si pozri ako je implementovaná rola MedicLab…

neber to ako kritiku :), to su len moje pozorovania.

  1. Odhadujem ze taketo nieco by pouzilo v idealnom pripade tak okolo 10 percent ludi a to by chcelo velmi silnu kampan v mediach. To by bol prvy problem preco by sa dopyt v case nedal dobre manazovat. Za druhe ked mas system ze mozes prist kedy chces a to ze si nieco rezervujes ti negarantuje prednost tak to generuje vela falosnych rezervacii a frustraciu tych co sa rezervovali.
  2. ale barcode musis mat bud pripravene alebo ho musis tlacit, tu sa pouzivali obycajne cisla. Nezdalo sa mi ze to sposobovalo problem. Ale v procese nemas vyvolanie testovaneho na odovzdanie vysledku, podla coho by to malo byt ? Podla barcodu by to asi nebolo, a ak pouzijes ine cislo, tak mas zbytocnu duplicitu.
    A mobily sa zvyknu vybit, zaseknut a pod. Musis teda zvysit podporu, zabezpecit infrastrukturu, riesit pouzitie vlastnych mobilov. Nie ze by to neslo, ale nezda sa pomer vykon/cena.
  3. Kedze som si vyberal miesto na poslednu chvilu, tak by som nepouzil registraciu a teda by som siel ako niekto bez registracie. Ale aj inak pre ucastnika je registracia praca navyse a neprinasa mu hodnotu, chapem ze by to mozno pomohlo pri spracovani ale bez vybornej motivacie pre ucastnika sa to zrejme minie ucinkom. Preco by som sa mal trapit ked z toho nemam rozumny prospech ?
  4. stery, vsetko islo rychlostou sterov. Pocas cakania som sledoval proces :slight_smile:

Nechapem toto tvrdenie. Ak by mesto ohlasilo ze na tomto odbernom mieste preferuje predregistrovane osoby, a na mieste by sa dalo este tiez predregistrovat, tak neviem preco by si to ludia sami nevyplnili aby tym urychlili cas.

Aktualne je to riesene tak, ze po vysledku testu si notifikovany… Implementovany je email, ale da sa urcite dorobit aj sms… Akurat sa niekto musi vyjadrit ze ktora sms brana sa ma implementovat.
Po prijati informacie ze si moze prist pre certifikat sa zaradi do fronty certifikatov a bude mu odovzdany jeho certifikat.

Viem si predstavit, ze by niekde tukol ze uz je na mieste, a zaradil by sa do fronty na vyvolanie… Ak to bude niekto potrebovat, tak to kludne urobim…

Dolezite zase je, aby obcan sa rozhodol ci chce stravit cas potrebny na technicky vysledok testu v cakarni kde pred nim sedel niekto chory, alebo na cerstvom vzduchu…

Toto je zaujimava informacia. Ako je mozne, ze ster trva tak dlho? Je tu nejaky doktor ktory by sa k tomu vyjadril?

Lebo si to vyskusaj. Ano asi bude viac ako 10%, ale urcite to neprevysi 50% (to je uz hodne velky optimizmus v dobve na Slovensku), Zdravotnici (potrebuju cas, hlavne na dezinfekciu), to nie je len tak ist od cloveka k cloveku, ktory je bez ruska a oni predtym boli s infikovanym

Nezaregistroval som na drive ine v prahe ze by dezinfikovali priestor medzi autami… A áno, prechádzajú aj od auta k autu…

  1. to je odhad a optimisticky. Kolko ludi pouziva elektronicke sluzby miestneho uradu ?
  2. Pri takomto scenari nemozes predpoklad ze vsetci maju telefon, mas ludi co ho zabudnu, co nemaju, co nedaju cisla. Poslanie SMS moze byt len podpora, nie jedina brana. A to este nehovorim o moznych technickych problemoch, SMS mozu byt zahltene ( vid silvester) a pridu po par hodinach. A cakaren v mojom pripade bol cerstvy vzduch, vyvolavaci system bol vojak co oznamoval ake cisla si mozu ist po vysledky,
  3. Pretoze ster je viac ukonov, zacalo to prichodom , dezinfekciou, odlozenie ruska, samotny ster, spamatanie sa po odbere :), nasadenie ruska, opustenie odberoveho miesta. Spolu 52 sekund podla mojho merania.

Toto sa hádam nedá porovnávať. Skôr to bude smerovať k číslu koľko ľudí používa mobil. A ešte aj tí čo nemajú smartphone (npr starí ľudia) môžu byť zaregistrovaný ďeťmi a doniesť iba napísané číslo alebo sa preukázať občianskym.

Podľa tvojho názoru, koľko ľudí mobil nepoužíva?

Toto môže ostať rovnako…

Predpokladajme, že v jednom aute sú 2 osoby.
Vieme tento čas skrátiť na

  • príchod (kontrola identity by bola v predchádzajúcom kroku)
  • otvorenie okienka a zloženie rúška
  • ster
  • obídenie auta ak je tam iba jeden zdravotník
  • ster
  • odchod
    ?
    Dá sa to dokonca paralelizovať… ak je tam viac zdravotníkov, jeden môže robiť jednu stranu, druhý druhú stranu auta. Ak je ich tam ešte viac, dvaja môžu robiť jedno auto, ďalší dvaja ďalšie auto…

Som presvedčený o tom, že sa dá čas skrátiť na priemer 10 sekúnd ak by boli ľudia predregistrovaní. A zatiaľ som nepočul argument prečo to tak nie je…

ja som bol na pesom odbere, tak pisem co som zistil tam :slight_smile:
Viac zdravotnikov urcite odstrani prve uzke hrdlo ale pokial viem tak ich ziskanie bol najvacsi problem.

A k pouzitiu mobilu, ja osobne neverim ze pouzitie mobilov zasadne zvysi pouzivanie sluzieb, ale za pokus to asi stoji. A tak prajem vela uspechov.

Tento system má byť len pre drive in alebo pre všetky odberové miesta? Boli ste ucasny na vikendovom testovani, lebo ak by ste boli, takuto somarinu by ste nemohli napisat. Za 10 sekund sa odber nikdy neurobi. Ako uz bolo spominane vyssie, niekolko sekund trva kym clovek pride, dalsich kym sa vysmrka, dalsich kym si zdravotnik vydenzifikuje ruky, co robi po kazdom odbere, dalsich kym urobi odber atd. Pre drive in usporu vidim realne, pri klasickom odberovom mieste vznikne viac problemov ako uzitku.

2 Likes

Nebol, lebo zijem mimo Slovenska

Súhlasím, že 10 sekúnd na toto všetko znie prehnane, ale keď sa človek dostane do stavu, že robí iba odbery tak mu to pôjde rozhodne lepšie ako keď ráno začína.
Vysmrkať sa človek musí ešte pred tým ako príde k doktorovi, tak toto sa nemôže zahŕňať do času odberu vzorky…

Jasné že najväčší battlneck je doktor a robenie sterov. S tým jasne počítam. Aby bol doktor battlneck tak sa musí vyriešiť zber údajov… Pri zapisovaní mena, adresy, rč a podobne človek čo to píše strávi určite minimálne minútu…
Doktor sa môže uvoľniť, vydezinfikovať si ruky urobiť ster a ide k ďalšiemu… Vydezinfikuje si ruky urobí ster a ide k ďalšiemu… Kde tam vidíš že by toto malo zabrať viac ako 20 sekúnd na osobu?

Odberove miesto je od toho, kde sa vykonava registracia niekolko metrov 10-20? Tak aby to bolo bezpecne pre ostatnych, ked sa tam davaju dole ruska. Tak isto priestor, kde sa smrka je mimo tychto stanov v mojom pripade to bolo po ceste na odberove miesto, pretoze smrkat mas tesne pred odberom, nie minutu predtym. Takze len cas kym tam dana osoba pride trva niekolko sekund, rovno aj 10, po ceste sa vysmrka, to je dalsich 5, ak nema vreckovku musi si ju odtrhnut a potom zahodit - dalsie sekundy. Odber min 10. Nejaka sekunda na vstrebanie a niekolko sekund kym osoba odide a moze ist dalsia. Po odbere ale robota zdravotnika nekonci, musi urobit dalsie potrebne ukony so vzorkou, tiez niekolko sekund. Asi sa daju tieto procesy zoptimalizovat ale vela sekund sa neusetri. V mojom pripade registracia trvala presne tolko co samotne odber. Do odberu ratam vsetko od odchodu z registracneho stanu az po odchod z odberneho miesta