Falošní diskutéri . sk

Ahojte,

mimo diania na Slovensku ma rozčulujú aj všetky tie fake facebookové profily, ktoré chránia SMER a spol.

Páčila sa mi iniciatíva Denníka N, keď zverejnil zoznam falošných diskutérov a dobre to zafungovalo, mnoho falošných účtov bolo zrušených. Tento zoznam však už veľmi neaktualizujú.

Preto som zaregistroval domenu falosnidiskuteri.sk, kde by som chcel tento zoznam udržiavať aktualizovaný.
Pán Struhárik z Denníka N mi povolil tento zoznam od nich prebrať.

V druhej fáze by som chcel v spolupráci s ďalšími dobrovoľníkmi spraviť pluginy pre browseri, ktoré by rovno falošné profily na FB označovali a aby sme ich mohli rovno preskakovať.

Čo si o tom myslíte?

6 Likes

Nemam ucet na FB a preto sa neviem vyjadrit. Citanie internetovych politickych diskusii, statusov a hadok a nebodaj este aj aktivne zapajanie sa do nich povazujem za toxicky konicek (ktoremu neholdujem), preto ma nejaki falosni ani skutocni diskuteri netrapia.

Hmm, popravde s tebou súhlasím. Tieto voľby som sa nechal strhnúť a premárnil som tam dosť času…

Zvážim to ešte.

1 Like

samozrejme, to je len moj subjektivny nazor :slight_smile: Mozno je dost vela ludi, pre ktorych ma vyznam tato aktivita, ale to naozaj neviem posudit.

Hnoj je treba z chlieva pravidelne vyhadzovat, inac sa ho tam nazbiera neudrzatelne vela. Praca s hnojom nie je prijemna, ale nechat ten hnoj na mieste tiez nie je riesenim.

4 Likes

Preco by to nebolo riesenim ? Do chlieva skratka netreba chodit a kto sa tam dobre citi, nech si tam upratuje alebo sa v tom hnoji hoc aj udavi.

Moje chapanie problemu je, ze z miesta kde sa vyskytujem ja (a dalsi) - t.j. zo Slovenska - sa niekto snazi vyrobit chliev a teda pre mna (a dalsich) zrejme nebude vhodnym riesenim “skratka tam nechodit”. Lebo to by znamenalo emigraciu, ktora pre konkretnych jednotlivcom riesenim byt moze, ale pre krajinu je odchod ludi zvycajne hrozbou, nie riesenim.

@AndrejStas, ak sa teda na to citis, smelo do toho. Mne sa ostane zisiel zoznam serverov siriacich rusku propagandu, ktory ma ale obdobny nedostatok ako zoznam falosnych diskuterov: nedostatocny maintenance.

2 Likes

@hanecak myslel som ze rec je o nejakych obskurnych internetovych diskusiach. Chapem ze zivot niektorych obcanov Slovenska sa odohrava do velkej miery v tejto virtualnej stoke ale nerozumiem preco tu zrazu hovoris o emigracii vo svete realnom. Ja som mal na mysli odchod z toxickych internetovych diskusii, nie zo Slovenska :slight_smile: Odhalovanie falosnych diskuterov nic neriesi, ked clovek nedokaze pouzit kriticke myslenie a iba prebera nazory okolia. Ale tento smer diskusie je OT.

+1, skvely napad stym pluginom

ahoj,
zaujímavý nápad s tými pluginmi, ja osobne by som to uvítal.

Taktiež nápad stránky sa mi páči, ale mám k tomu komentár + vylepšenie:

Prečo mi to príde, že ani tu sa nedokážeme zjednotiť a začať poskytovať obsah z jednej domény? Každý pišta si založí nejakú doménu a potom, aby sa v tom človek vyznal :frowning:

Čo tak založiť subdoménu sem? Napríklad falosnidiskuteri.slovensko.digital…

  • ušetríte poplatok za zbytočnú doménu
  • zvýšite tomu dôveryhodnosť
  • dáte všetko na jedno miesto

Prídem na hlavnú stránku a môžem sa z nej dostať na všetky subdomény z nejakého menu/registru tém… Keď je to na tejto známej doméne, tak tomu môžem aspoň veriť (a nielen ja). Ako sa má obyčajný človek spoľahnúť na dôveryhodnosť nejakej stránky/domény, keď nemá nič spoločné s nejakou dôveryhodnou? Myslím, že niektorí sme už unavení z neustáleho dohľadávania napojení rôznych stránok na rôzne pofiderné organizácie. Obyčajný človek to tým dupľom kontrolovať nebude. Nevytvárajme priestor pre konšpirátorov, ktorí môžu tvrdiť nejaké škaredé veci o falosnidiskuteri.sk.

Zastrešte to spolu s ľuďmi, ktorí stoja za slovensko.digital. Inak to zase bude nejaký osamelý projekt s otáznou dôveryhodnosťou.

1 Like

Dobrý nápad, s týmto sa dá len súhlasiť. Ak niekto bez argumentov - rozumného vysvetlenia, očierňuje názory iných a vyzdvihuje úspechy jedinej strany (a je jedno či je to Smer alebo iná strana), a robí to pravidelne, jednoznačne ho treba dať na Blacklist.
Jedine ak niekto, kto má odvahu povedať pravdu, ale nemá odvahu, alebo jednoducho to nemôže spraviť pod vlastným menom, tu by som odporučil zhovievavosť. Ale zase vyzdvihujem: musí to vyť objektívny príspevok, s argumentmi alebo faktami a nie obhajovanie jednej strany.

Suhlasim, ten plugin je skvela vec, lebo ti to rovno odfiltruje a nemusis s tym stracat cas.

Aj mne sa zda zintegrovat tieto iniciativy pod jednu domenu ako super napad. Neviem ci ma slovensko.digital taku ambiciu, ale bral by som vsetkymi desiatimi, keby vzniklo jedno miesto, ktore by bolo do istej miery straznym psom obsahu na slovenskom internete.

Myslim tym miesto, kde by si clovek vedel rychlo overit

  • falosnych diskuterov, trollov
  • falosne/konspiracne (v poslednej dobe proruske) weby s nejasnym, nezistitelnym pozadim
  • hoaxy atd

Videl som kdesi zoznamy proruskych webov, existuju strankyo hoaxe, lovci sarlatanov, teraz tito diskuteri.
Bolo by super mat to na jednom mieste, aj tie pluginy by mohli byt potom obecnejsie.

1 Like

Ahojte,

teším sa, že sa tu rozbehla skvelá diskusia!

@atamrah výborný nápad, som rozhodne za to spojiť pod jednu strechu. Koho môžem za týmto účelom kontakovať?

@cory super nápad na rozšírenie do budúcna, momentálne by som sa rád zameral čisto na falošných diskutérov a rovno by som si to želal nejak nainštalovať mamine na mobil, haha

Ďakujem za podporu a akékoľvek ďalšie nápady sú vítané.

@atamrah @cory @AndrejStas A možno by stálo za zváženie namiesto vyrábania subdomény pre každý projekt mať jednu spoločnú subdoménu, kde by to bolo všetko pekne na 1 mieste, inak sme presne tam, kde sme boli: nie je prehľad o tom, čo je kde uložené.

Takže napr. by bolo: https://projekty.slovensko.digital/falosnidiskuteri + https://projekty.slovensko.digital/volby atď.

Toto by sa mohlo nejako zosynchronizovať s GitHub účtom slovensko.digital, nech je v tom čím lepší poriadok.

Feedback pls?

4 Likes

@AndrejStas neplanujes tuto aktivitu rozsirit aj o falosne ucty / ludi propagujucich komercne vyrobky na diskusnych forach ? Elektronika, biela technika, doplnky vyzivy, rozne sluzby, vyrobky…vid napr

Zda sa mi to praktickejsie pre zivot ako odhalovanie politickych diskuterov.

V tomto ziadny problem nie je avsak viem si to predstavit len na urovni popisu + odkazu na projekt. Prakticke dovody:

  • kazdy preferuje iny jazyk, hosting, nastoje atd. nie je mozne aby sme toto ujednotili.
  • bottleneck - stali by sme sa uzkym hrdlom. naozaj na to nemame kapacity toto aktualizovat, nastavovat a riesit.
  • zodpovednost - co ak na adrese xyz.slovensko.digital bude chyba a bude to treba fixnut? budem nahanat vyvojarov, ktorich vobec nepoznam a nenesu ziadnu zodpovednost voci slovensko.digital? (toto znie banalne, ale naozaj to nemusi byt uplne sranda akonahle pride liebesbrief od pravnikov)

Samozrejme vitame iniciativy a radi pomozeme ako len budeme vediet. Je to nakoniec vzdy o ludoch a o dohode, ale nechcem pausalne slubovat nieco co vidim, ze neutiahneme uz ani teraz.

2 Likes

@jsuchal Technicky by to vyriešila reverzná proxy, self-management sa dá urobiť v pohode. Horšia je tá právna zodpovednosť…

Možno by ale nebolo od veci mať aspoň nejaký index projektov, ktoré sú nejako prepojené so slovensko.digital. Možno https://github.com/slovensko-digital/projekty alebo niečo podobné. Alebo je to v tejto fáze premature optimization? :slight_smile:

No nie, maily, dns, redirecty, vsetko okolo. Nazbiera sa to. V kazdom pripade off-topic.

@AndrejStas som presvedceny, ze sa snazis riesit problem, ktory trapi vela online diskuterov. Takze urcite podpora z mojej strany! Klucove su podla mna dve otazky:

  1. kto bude blacklist spravovat?
  2. ake budu kriteria toho, ze sa niekto na blacklist dostane?

Domnievam sa vsak, ze je prakticky nemozne vytvorit tim ludi, ktory bude schopny dlhodobo spravovat blacklist pre cely (slovensky?) internet. Niektore z problemov ktore vidim:

  • je to vela roboty a dlhodobo to nikto nebude chciet robit zadarmo
  • iba prevadzkovatel fora ma pristup k niektorym uzitocnym udajom diskutujuceho (napr. IP adresa)
  • rozny prevadzkovatelia mozu mat rozne podmienky diskutovania a teda aj rozne kriteria hodnotenia prispevkov
  • prevadzkovatel asi bude chciet mat kontrolu nad procesom rozhodovania kto sa dostane na blacklist

Ako zmysluplne sa mi teda zda vytvorit technologiu (pripadne sluzbu) na management takeho blacklistu, pricom spravcom by bol priamo prevadzkovatel fora (napr. DennikN) a tiez by si sam urcil kriteria oznacovania diskuterov. Ulozene (standardizovane) data by potom vedel pouzit napr. ten navrhovany browser plugin a mozno neskor aj ine tooly.

Tento model predpoklada ucast prevadzkovatela, co by ale nemusel byt problem, pretoze oni nieco take robia zrejme uz dnes (aj ked asi len cez Google Spreadsheet). A tu by zadarmo ziskali nejake tooly, ktore s tymi blacklistami pracuju.

Snad to dava zmysel. Co vy na to?
Bolo by treba vyzistit zaujem u nejakeho prevadzkovatela fora.