Falošní diskutéri . sk

Pripada mi dobry napad spravit napriklad projekty.slovensko.digital , co by bol “rozcestnik” projektov. Na tejto domene by na URL projekty.slovensko.digital/xxxx mohli byt informacne stranky jednotlivych projektov (ucel, popis, maintaineri, kontakty), najlepsie v nejakej unifikovanej podobe (nie kazdy vlastne html s vlastnym dizajnom). Samote projekty by z praktickych dovodov skutocne mohli byt prevadzkovane kdekolvek inde.

1 Like

@IvanK
Rád by som začal postupne a zamerať sa najprv na falošné FB účty komentujúce statusy denníkov, pretože to najviac hnevá mňa :slight_smile: Jednoducho začať postupne.
Nebránim sa časom aktivitu rozšíriť na oblasti, ktoré si vymenoval.

@juraj.oprsal ďakujem za podporu aj otázky.
Na začiatku by som chcel tento nástroj smerovať výhradne na FB komentáre v rámci politickej diskusie.
Rozhodne sa mi však páči tvoj nápad vytvorenie nástroju, ktorý by bol otvorený pre akékoľvek diskusné fóra.

Blacklist by na začiatku spravovali admini. Ostatní užívatelia by mohli však hlasovať za nahlásené profily a uľahčiť tým adminom prácu.
Súhlasím s tebou, že z dlhodobého hľadiska to nie je ideálne, no časom môžeme vymyslieť, ako to zautomatizovať. Momentálne neviem, ako inak by to mohlo fungovať ak nie bez ručného posudzovania.

Jednoducho - nech môžeme čo najskôr mať nejaké výsledky a vidieť, či ďalší je vôbec záujem o takúto stránku a službu.

@jsuchal rozumiem, díky za info

o falosnych diskuteroch…

1 Like

Späť k téme. — Podľa mňa je ten plugin výborný nápad (nie len na FB ale aj napríklad v najčítanejších weboch). Technicky je absurne jednoduche niečo také spraviť a kľudne pomôžem.

Otázkou mi však ostáva, ako by sme zabezpečili to, aby niekto náhodou nebol označený za falošného diskutéra neprávom, iba pre hlúpe názory, resp. zabezpečiť to, aby sa to neskôr nezvrhlo na označovanie nepohodlných názorov. — Len upozorňujem, že medzi naozaj fake človekom a hlúpym človekom je tenká intelektuálna hranica, ale hrubá morálna hranica.

1 Like

@ondrek Skvelé! S pluginmi vôbec nemám skúsenosti, takže pomoc je vítaná.

Ohľadom otázky - napísal som do Denníka N ako to posudzovali oni a podľa čoho vyhodnocovali falošné kontá. Takže som zvedavý na odpoveď.
Inak súhlasím s tebou, že je to mimoriadne dôležité.

Podľa toho, čo som zatiaľ vypozoroval falošný diskutér má dosť charakteristické znaky:

  • jednoduchý profil, niekedy bez príspevkov
  • ak príspevky má, tak len niekoľko likov
  • cca 30 priateľov
  • profilové fotky sú nekvalitné, niekedy sa dokonca odlišujú od seba

Jednoducho, falošný profil obvykle bije do očí.

Každopádne keď dostanem odpoveď z Nka, napíšem. Momentálne pracujem na svojich projektoch, no v rámci mesiaca, dvoch vytvorím jednoduchú stránku, kde by sme mohli pridávať falošných diskutérov.
Mohli by sme sa spojiť cez skype, aby sme potom mohli zladiť prácu na tom plugine? Moje ID je andrej.stas.net

Odpoveď z denníka N ako vyhodnotili falošné účty:

celé je to o ručnom a dlhodobom sledovaní niektorých účtov, ich priateľov, ľudí, ktorí im lajkujú a komentujú statusy. Overovaní ich totožnosti, hľadanie zdrojov použitej fotky, sledovanie ich aktivít na FB. Vek účtu, to, či vyzerá reálne. Keď má človek 10 podozrivých a 2-3 týždne ich pozoruje, zistí, že v rovnakom čase komentujú rovnaké príspevky, často zdieľajú rovnaké alebo podobné veci…

Čiže je za tým normálna pracná investigatíva a veľká súkromná databáza podozrivých účtov. Isto existuje možnosť, ako strojovo upozorňovať na potenciálne podozrivé účty, ale tú ja nepoznám. Ale fandím každému, kto sa ju pokúsi vytvoriť :wink:

1 Like

Mozno tu by sa to oplatilo zrealizovat https://www.facebook.com/events/1007476922663912/

2 Likes

Mozno je to cele dobry namet na vyskumnu ulohu / aplikovany vyskum a urcite niekto kto v tom vie chodit by vedel aj ziskat grant na riesenie :slight_smile:

@jsuchal vyzerá to super, som však na dlhšiu dobu odcestovaný mimo slovenska, takže sa nebudem môcť zúčastniť.
@IvanK Nad týmto som teda vôbec neuvažoval, zaujímavý nápad! Minimálne však prvú verziu by som chcel spraviť spojpomocne, aby som sa necítil pod tlakom

dá sa to narvať do RIS3 SK?

zeby v ramci "Stimulovanie KIBS, poznatkovo orientovaných služieb a kreatívneho priemyslu " ?

2 Likes

teraz už len počkať na výzvu :slight_smile:

no ved to…sledovat to vsetko…

V pripade plug-inu by sa ale urcite dal a mal uplatnit crowd-sourcing a teda plugin by mal poskytovat o.i. dva butony:

  1. nahlas tento post ako “od falosneho diskutera”: linka na post sa posle na back-end a team/investigatiec/zazracn algoritmus/… vyhodnoti a odsuhlasi (a zaradi do DB) alebo zamietne (a zverejni nejaky “paper trail”)

  2. nahlas chybu “toto asi nie je falosny diskuter, lebo …”: opat submit na back-end a nejake posudenie a vyradenie alebo ponechanie v DB

ahojte,

falosnnych diskuterov na fb budem riesit na Datahack tento vikend.
Budem rad ked mi niekto helfne s pluginom, mam v plane stihnut aspon prototyp na ff pomocou mozilla dsk.

Blacklist bude rieseny umelou inteligenciou nad 1M+ db komentarov, ktore harvestrujem. Detaily dodam postupne. Som zvedavy na presnost, no vytunit sa to isto da + rucne zasahy aj kvoli spresneniu a omylom.

Zaroven budem rad ked niekto navrhne spracovanie jazykovej syntaxe napr. niecim z tohto http://guides.library.duke.edu/c.php?g=289707&p=1930856, za ucelom identifikacie tej-ktore propadandy (rusko/antieu, vnutornastatna politika, antivaxo, …).

Keby nieco mail p.matkovski@gmail.com alebo ma vyhladajte na DataHacku v BA 22.4-23.4.

Dakujem

3 Likes

@PMatkovski Tak to je riadna pecka, ako to dopadlo? Nejaké bližšie info? :slight_smile:

@hanecak Ano, to je jedna z možností, popravde som veľmi zvedavý ako sa darí implementovaniu riešenie od @PMatkovski :slight_smile: