Európska služba overenia platnosti elektronicky autorizovaného dokumentu

problem je, ze vsetko generalizujes a vidis len z jedneho pohladu, ktory potom aplikujes na vsetko…

ked ti domov dojde vymer na platenie za elektrinu s faksimile, tak co urobis? podla toho co pises, usudzujem, ze predtym nez zaplatis, este skocis grafologovi…

ak sa bavime konkretne o danovych povinnostiach, tak na ucely dane z nehnutelnosti sa danovnikom nestavas rozhodnutim, ale tym, ze si sa stal vlastnikom…to aka je vyska sadzby dane zase vyplyva vzdy z VZN obce, ktorou tuto sadzbu stanovila…

Este mi prosim ta skus napisat aspon 3 typy vystupov nasich OVM, pri ktorych je predpoklad, ze by niekedy mali byt pouzite mimo hraníc. Vysvedcenia a diplomy vynechaj.

1 Like

Vobec nie je podstatne ze ci rozhodnutie OVM bude vylucne pouzite v SR. nariadenie eIDAS ma teritorialnu ucinnost v EU a su nim OVM viazane. Takze vsetky rozhodnuti ktore boli od 1.7.2016 vydane v elektronickej podobe musia byt suladne s nariadenim. Rozumiem ze kedze vyrazna vacsina nebola suladna s nariadenim tak sa bude umelo natahovat cas ale je to len predlzovanie agonie.

Prosim ta floskuly typu nariadenie eIDAS ma teritorialnu ucinnost v EU a su nim OVM viazane. si uz nechaj v sufliku a bud konecne konkretny, tz posli cisla clankov a odsekov tych ustanoveni nariadenia, ktore hovoria, ze vsetko co OVM v celnskom state vydaju musia autorizovat jedine kvalifikovanym podpisom / pecatou…

1 Like

Toto v eidas nie je stanovene . Tuto povinnost sme si stanovili sami (na Slovensku) v paragrafe 23, zakona 305/2013, odst. 1 a 3

Ja viem, ze problemom je § 23, ale ten je v prvom rade rámcom, ktory definuje pravne instituty (moznosti) a až potom pravidlom, ktore velmi na hrubo definuje aj situacie, kedy sa ktory institut aplikuje.
Je samozrejme chybou, ze niekto eidas nepochopil (skor umyselne ako neumyselne) a opomenul uroven autorizacie zdokonalenym podpisom / pecatou, ktora vo vnutri statu postacuje pre vydávanie 95% výstupov.
Ale cely zakon o eGove a jeho plnenie je postavene tak, ze ak by som vystup ako OVM neautorizoval v sulade s jeho rámcom, tak mi hrozi pokuta, ale nie neplatnost (nevalidnost) pravneho ukonu, ktorym som vystup vydal.

Navyse, ak niekto cital eidas aj inak ako len z lietadla, tak by sa v recitáli 49 dozvedel, že nariadením by sa mala ustanoviť zásada, že elektronickému podpisu (pečati) by sa nemal odopierať právny účinok z dôvodu, že je v elektronickej forme alebo že nespĺňa požiadavky na kvalifikovaný elektronický podpis (pečať). Pone­cháva sa však na vnútroštátne právo, aby vymedzilo právny účinok elektronických podpisov s výnimkou požia­davky stanovenej v tomto nariadení, podľa ktorej má kvalifikovaný elektronický podpis rovnocenný právny účinok ako vlastnoručný podpis.

Nase poziadavky na bezpecnost v elektronickom svete niekolkonasobne prevysuju nase poziadavky na bezpecnost, ktoru sme akceptovali pre to isté v papierovom svete. A prave tieto poziadavky potom opravnuju vsetkych budovat robustne, komplikovane, duplicitne riesenia, ktore su predrazene a ako sa ukazuje v konecnom dosledku aj nepotrebne.

Volakedy nam chodili domov papiere, na ktorych bola okruhla peciatka a nejaky podpis a nikoho ani len vo sne nenapadlo spochybnovat, ci je to skutocne od toho, kto na tom papiere tvrdi, ze je autor, alebo ci si niekto nedal tu namahu a vyrobil si peciatku a napodobnil podpis autora, aby dokument pozmenil a tak ho dorucoval adresatovi. Teraz si tu uplne zbytocne lámete hlavy nad situaciami, ktore v realnom svete nastanu tak v jednom pripade z miliona, pricom stale existuju riadne nastroje na nápravu a vytvarate tak priestor pre takych ako DITEC.

Samozrejme, ze to je podstatne. V realnom svete sa nastroje zabezpecuju na zaklade toho ake su potreby. Ak potreba neexistuje, nepotrebujem nastroje.

Napr. ak nepredpokladam, ze niekedy v buducnosti budem chciet vycestovat mimo hranic EÚ, tak je jasne, ze cestovny pas nepotrebujem. Mat ho pripraveny v sufliku pre pripad neocakavanej potreby je zbytocne, kedze existuje moznost ako si ho ad hoc rychlo zabezpecit.

Prepac, si uplne mimo. Nabadas na nerespektovanie a nesuladnost vnutrostatnej upravy s nadradenou a priamo vykonatelnou europskou legislativou. Ako to vysvetlis napr konatelom z eu alebo zmieseanym manzelskym parom napriklad ceskeho alebo nemeckeho obcana s obcanom SR. Ake situacie jedna z miliona. V EU plati volny pohyb ludi, tovarov sluzieb a kapitalu. Tie iste elektronicke sluzby ktore poskytuje stat obcanom SR poskytuje aj obcanom EU. Sú ich na slovensku desiatky tisic. Aj elektronicke rozhodnutia a elektronicka komunikacia OVM tomu musi zopovedat, preto nariadenie eidas.

A rovnako to plati v pripade slovenskych obcanov uz len rodny list alebo vypis z regitra trestov v elektronickej podobe ak by dorucoval do ceskej republiky tak by mal byt vo formate eidas.

Ja som mimo, ale to bude asi tou tvojou vseobecnostou, ktoru este šperkuješ splietaním hrusiek s granatmi a s vyprazanym syrom. Ale slubujem, ze sa dám dokopy, ak mi ty napises co je to format eidas.

Nachaj tak, radsej spekuluj ako priznat ze vacsina elektronickych uradnych dokumentov v SR uz dva roky nie je suladna s nariadenim eidas. Ze doveryhodne kvalifikovane overovace v zozname EU Komisie tieto dokumenty nevedia oznacit ako platne. Ze zial nase nedoveryhodne nekvalifikovane overovace davaju nespravne info o platnosti.

Bagatelizovanim sa riesenie posunie do stratena, tych dokumentov bude tak vychrlenych este viac a bude to este vacsi problem ako je to dnes.

Nebavi ma bojovat s verernymi mlynmi. Kludne realizujte dorucovanie xml rozhodnuti aj smskami s akousi autorizaciu retazcom znakov, na pozadi s kludne hashom idelne vo formate jtory bude proprietarny, ktory nahradi podpis. aj tak si to bude nases nastavovat po svojom.

Len poznamka k tomuto. Neviem co si uplne predstavujes pod slovickom proprietarny, ale pre mna je to format, ktory nevie spracovat nikto okrem jeho autora, neexistuje standard, neexistuje referencna implementacia ani nic. Nas vymenny format je sice slovensky vymysel, ale je to otvoreny format, ktory moze spracovat uplne hocikto. Ked chce. Zo vsetkeho co pises je uplne zrejme, ze riesis len maly vysek celeho problemu. Lebo ak chces optimalizovat procesy, tak nemozes odmietat strukturovane formaty podani. To ma zmysel len pri nestrukturovanych textoch, ktore za kazdych okolnosti musi spracovat clovek (predpokladam, ze toto je vacsina agendy s ktorou robis a preto je tvoj pohlad na svet velmi pokriveny)

Ja ta ziadam, fakt uprimne ziadam bud konkretny! Čo je to formát eidas?
Lebo ak nedokazes argumentovat inak ako len generalizovaním a este k tomu odmietas alebo prehliadas konkretne pravidlá nariadenia, ktoré su v rozpore s tym co tvrdis, tak nema zmysel stracat cas a v buducnosti si radsej dvakrat premyslim akukolvek reakciu na tvoj prispevok, aj keby bol relevantny

Prepac jan, toto nie je optimalizacia procesov, toto je jeden velky chaos co sa deje. Optimalizovat mimo eidasu sa neda. Problem sa bude iba nabalovat, lebo ludia sa pomaly ucia pracovat s PKI/ epodpismi a ked pochopia ze roky tu budujeme format ktory je nekvalifikovany a nedoveryhodny vo vztahu k EU bude fakt velky problem. Rovnako velky problem bude ak na jedno rozhodnutie/elektronicky uradny dokument bude potrebnych viac typov suborov. Ved to nikde nemaju. Je to user unfriendly pristup. Fakt sa mi nechce stale opakovat to iste, ze optimalizacia procesov ma byt uzivatelsky privetiva. Toto je vsak uplny fail.

Ludovo, slangovo rozumej “format eidas” = etsi formaty suborov/podpisov/pecati v sulade s eidas a vykonavacimi prepismi (nariadeniami) Komisie

Stale moja informacia neprechadza. Jednoducho konzumentom tych dokumentov a podani nie je vzdy clovek, pochop to. Ak je konzumentom iny IS tak potrebuje tie data strukturovane, inak to bude opat raz elektronizacia papierovych procesov (to sme uz zazili nie? chceme znova?).

PS. Ja by som tiez chcel aby boli podpisane dokumenty platne v EU, to nerozporujem, len mi to pride ovela mensi problem v praxi ako sa snazis prezentovat. Nech to fixnu, ale to neznamena, ze si budeme posielat odrazu podpisane pdf subory medzi IS.

A vies co jan, cela informatizacia mi zacina byt u prdele. Vypinam si datovu schranku, novy kvalifikovany certifikat na podpis si neaktivujem. Nech sa s tym trapi co najuzsia skupina sebestredne vyvolenych. Naco si drat

Ved uz konecne napis prosim ako si to predstavujes. Naozaj vazne to myslim.

Po takmer 20 rokoch informatizacie na slovensku si uz radsej nic nepredstavujem, lebo vzdy ked si nieco predstavim, tak pride niekto kto tu predstavu tak doje… , ze uz vic sa to doje… neda. (Vid hybridna posta, elektronicke konanie a pod)