Európska služba overenia platnosti elektronicky autorizovaného dokumentu

V elektronickej službe Komisie EÚ si môžete overiť, či napr. rozhodnutie autorizované OVM je platné alebo platné nie je

https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/search/file/1

To podla mna nie je dobra linka, to sa tyka primarne trusted listu, toto je dobra linka
https://joinup.ec.europa.eu/dss-webapp/validation

Super, dik!

ale co s tym chces robit ? ved 99% elektronickych uradnych dokumentov vydanych na slovensku tu ani nezvalidujes … resp. ti to vyhlasi ako nevalidne … to ani nemusis skusat … to priznal sam nases.

Akože nezvaliduješ? Sme členskym štátom EÚ? Musia byť validné.

Pragmaticka vsuvka: Som celkom presvedceny, ze tych 99% dokumentov vydanych na slovensku ani nikde inde ako na slovensku potrebovat nikdy nebudes.

Som zvedavý ako budete aj s Luborom mudrovať o 30 rokov

Za 30 rokov sa tato situacia nejako podstatne zmeni? Vies nieco co nevieme?

situácia sa zmenila 1. Mája 2004, keď Slovenská republika vstúpila do Európskej únie. Preto dnes telefonujeme za domáce ceny v celej EÚ, preto dnes nevyťahujeme pas na hranici a rovnako sa očakàva, že elektronicky podpis QES budeme môcť používať v rámci celej EÚ.

Takže bol by som rád keby tato platforma presadzovala európske riešenia a nie pofidérne propiertárne riešenia

Chapem spravne, ze napr. prihlasenie na dan zo psa, ziadost o pristavenie velkokapacitneho kontainera, ziadost o termin na dopravnom inspektorate, teda navrhujes tak, aby to mohol hocijaky europsky urad spracovat. Teda podpises PDF dokument (lebo ved standard, nie nejake divne XaDeSy) a samozrejme QES ktory EU vie overit. Tak? )

Teraz prosim vycislit naklady a prinosy z tohto plynuce dakujem.

Skus mi vycislit naklady na strojovo (xml) citatelne dorucenky, vystupy zarucenej konverzie a pod, ktore ludia a institucie nevedia precitat.

Na nesprisnene ukony nemusis zavadzat autorizaciu klikom, staci ti poslat spravu emailom.

Krastne prirovnanie. Predstavme si pre ucely tejto diskusie co by sa stalo napr. Amazonu keby si cely svet si napriklad zacal objednavat v jeho eshopoch emailom.

V com je autorizacia klikom doverihodnejsia ako autorizacia emailom?

V nicom, je ovela jednoduchsia na implementaciu pre dalsie spracovanie a je z pouzivatelskeho pohladu ovela ovela privetivejsia.

Ako email? Email je druha najpouzivanejsia sluzba na svete.

A rovnako potom staci autorizacaia facebookovym kontom alebo gmailom. A nemusis nic implementovat staci ti google tlacitko alebo facebook

Mas to to iste. V rovine doveryhodnosti ak s falosnymi kontami.

Pozeras na to velmi zuzene.

  1. Predstav si, ze by si mal eshop a objednavka by namiesto kliknutia sla cez email. To by sa user velmi nepotesil.
  2. Ano pre teba mozno konci robota odoslanim emailu alebo podpisaneho PDF, ale je tam este druha strana co to musi spracovat. A tam je ovela jednoduchsie to riesit interne (!) v strukturovanej forme (cize nejaky formular!) a budes mat kvoli tomu aj tovar lacnejsie dodany aj rychlejsie spracovany.

google/facebook ti nezarucuje doveryhodnu identitu cloveka smerom k statu. Potrebujes stotoznenie.

Ale veď je úplne bežné, že objednávky chodia emailom. Už dnes nájdeš aspoň 1000 rozhodnutí kde išla objednávka emailom.

Štát ti prideli email cislo@slovensko.sk a ty môžeš priznavat/hlásiť dane za psa cez email.

Rovnako môže zriadiť tlačítko slovensko.sk na spôsob facebook a google tlačitka a môžeš státne online formuláre potvrdzovať tlačítkom

Priznam sa, ze teraz som uplne stratil nit a netusim kam mieris. Vies to nejako naformulovat ako si to predstavujes aby to vyhovovalo tvojim predstavam a nezabilo to UX?

Ze som taky smely … mozno som nepochopil celkom ucel vzniku vlakna…
A diskusia sa otocila uplne inym smerom.

V zasade ked chces najst europske doveryhodne kvalifikovane sluzby, chod na trusted list browser:
https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/

Je tam aj QVal for QESig a QVal for QESeal - na slovensku najdes napriklad ze ju ma DISIG.
Cize je to JEDINA kvalifikovana sluzba. patral som, ale netusim ci teraz poviem pravdu - myslim, ze by to mala zep.disg.sk prepnuta do QES módu. Ale nie som si isty, kedze ju davaju zdarma… (sice len do 4MB) …

Takisto tam najdes v inych statoch tieto sluzby, napr. jedna ceska: https://www.ica.cz/Q-Verify … ale nikto to nedava zadarmo, lebo KVALIFIKOVANA v tomto pripade znamena ze prebera dokazne bremeno.

je pravdou ze asi iba va nasej legislative sa hovori ze KAZDY elektr. uradny dokument musi byt podpisany KVALIFIKOVANYM PODPISOM.
Zial taky nevedia vyrobit ani overit. Ani v nasese ani na rezortoch.
Mne vcera prisli z obce do schranky nejake manualy z nasesu a z ditecu … pritom som reklamoval ze ich pecat na Uradnom Rozhodnuti nie je kvalifikovana ale iba zdokonalena… zjabvne uradnicka nerozumela ani slovo a tak mi poslal najeky integracny manual z nasesu … NONSENSE … preto som skepticky… Obce (mnohe) teraz chrlia neplatne dokumenty. Rozsudky vydavane denne su podpisane ZEPom … a uz ina ako elektronicka forma neexistuje… cize je to elektronicky original el. uradneho dokumentu. A nesplna par.23 zakona 305/2013 kde sa hovori ze musi byt KEP/QEP… nie som pravnik … a neviem co to znamena… ako technikovi mi pripada ze ked nieco nesplna specifikaciu, tak sa neda pouzit, je neplatne. Analogia akoby na papierovy rozusudok dali trojuholnikovu peciatku sudu, miesto okruhlej … platil by ?
Len pre info @ius na tych komponentoch DSS ktore su v tej demo stranke je postavene riesenie www.podpisuj.sk . Overovanie je podla eIDAS, je testovane v bruseli.
Neporadi si napriklad (bez lokalneho zasahu a upravy) zo slovenskymi podpisovymi politikami a aj podpis vyrobeny centralnou podatelnou CEP vo formate ASIC, ktory ti zep.disig.sk oznaci za platny KEP, ti moze DSS oznacit za Indeterminate, kvoli podpisovym politikam, ktore tam su este z cias ZEP a su volitelnym, aj ked ETSI neodporucanym prvkom…

1 Like

Podla mna ten mod na menovanej stranke znamena len tolko, ze overuje podpisy podla eIDAS, nie ze je kvalifikovana. Ale mozno to cita niekto zo spolocnosti, ktora portal prevadzkuje a uvedie to na pravu mieru.