Elektronické zdravotné preukazy (Obstarávanie OPII)

Trosku mi unika pointa. Ved MV riesi EID karty uz kolko? To si nespravili ani domacu ulohu ked tvrdili, ze sa toto bude pouzivat na uplne vsetko?

2 Likes

da sa to pouzit na vsetko, prakticky to vsak naraza na problemy

ePZP nie sú prekvapenie, vedeli sme to od začiatku.

Pre mňa nie je také jednoznačné, že na toto je najlepšie eID a basta.
A to najmä z organizačného a bezpečnostného pohľadu. eID nosíš všade pri sebe (napr. šoféri povinne) - zvýšená pravdepodobnosť straty/odcudzenia. Pomocou ePZP sa vieš dostať k množstvu zdravotnej dokumentácie. Toto je pre mňa dosť bezpečnostný konflikt.

Rovnako cieľom nie je, aby si ku všetkým zámkom mal jeden kľúč. Alebo aby všetky podania si podpisoval tým istým KEPom.

Iná otázka je efektívnosť investície. Tie ePZP sú aká technológia a kde sa tlačia? Ideálne ak by boli s eID kompatibilné a vyrábané ako ďalší doklad na pracovisku MV, kde sa robia eID, vodičáky, technické preukazy atď. Resp. minimálne preukázať prečo toto nie je najlepšia možnosť.

A da sa na EID dat viac certov/privatnych klucov ci nie?

Na eID sa samozrejme dá vložiť (presnejšie: vygenerovať) viac kľúčov/certifikátov. Veď teraz sa dávajú 3, pričom toto je ad-hoc vymyslené riešenie. MV má technické prostriedky (softvér a kľúče), ktorými sa kompletne dajú tieto veci v eID manažovať.

2 Likes

Sudcovia maju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak maju sudcovske ekarticky.
Lekari maju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak maju lekarske ekarticky.
Advokati maju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak maju advokatske ekarticky.

Poistenci asi nemaju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak ho pouzivaju.
Uradnici asi nemaju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak ho pouzivaju.
Konatelia asi nemaju problem s pouzivanim vlastneho eID, tak ho pouzivaju.

Ktora skupina sa bude rozsirovat?

3 Likes

Dobrá otázka. Všetky oči upreté na MV SR. Už 5 rokov.

1 Like

Nerozumiem preco na MV SR. Vyssie som postol prave pripomienku MV SR, ktorou navrhovali pouzivanie eID aj pre zdravotnikov a MZ SR to odmietlo. Vlastne ekarticky si tlacia do osobitnych zakonov prave jednotlive profesie.

Co keby sa konatelia zisli a odmietli pouzivat osobne eID a vyziadali by si ku kazdej firme osobitne eID?

Na druhu stranu, ako je zabezpecene, ze MV nevyda moje privatne kluce inej osobe? Alebo ich nikto neukradne? Je to tak zabezpecene, ze mam istotu, ze nikto sa nemoze tvarit ako ja v pristupe napr. k elektronickej zdravotnej karte? A to je len pristup k jednej karte, lekar bude mat udeleny pritup k omnoho vacsiemy poctu. Tak mozno tajne dufaju, ze iny spravca to bude lepsie chranit.

1 Like

To su otazky, ktorych opakovanie dookola nikam nevedie, pretoze 100% uspokojiva odpoved neexistuje bez ohladu na vydavatela a rozsah ekarty.

S tymi konatelmi som to myslel trochu inak - co ak min. spravodlivosti navrhne vydavanie vlastnej ekarty konatelom pri zapise do ORSR? Ked to urobilo MZSR pri poistencoch, tak sa vsetci burili. Preco to iste neplati pri zdravotnikoch a ostatnych profesiach? V com to je principialne ine?

MV SR má eID na starosti analyticky aj prevádzkovo. Malo by mať aj jasnú stratégiu kedy, kde a ako sa bude / nebude používať (rád si ju prečítam) a malo by ju aj efektívne presadzovať.

Obyčajnú (nie zásadnú) pripomienku do MPK môže napísať každý, Ty aj ja. Odpoveď MZ je na podobnej úrovni. Z celého toho vidno, že ani jedna strana to vlastne nebrala vážne.

1 Like

Na druhu stranu, ako je zabezpecene, ze MV nevyda moje privatne kluce inej osobe? Alebo ich nikto neukradne? Je to tak zabezpecene, ze mam istotu, ze nikto sa nemoze tvarit ako ja v pristupe napr. k elektronickej zdravotnej karte?

Privátne kľúče sú generované na eID a nemajú ju ako opustiť. MV SR podpíše Certificate Signing Request a občan má svoje certifikáty. Pokiaľ sa nedostanú k vašemu občianskemu a PINom, nemajú vás ako imperonifikovať (ak nemajú iné bugy v systéme).

To znamena, ze eID sama vygeneruje privatny kluc pri inicializacii a zapise si ho u seba? A nie je nijak citatelny, eID ho pouziva interne na podpisovanie?

Ano, je to presne tak.

Drobna fakticka. Toto plati, ak sa private kluce skutocne generuju na karte a neimportuju sa. Samozrejme, ze vygenerovanie privatneho klucu priamo na karte je standardna funkcionalita karty a je to tak navrhnute a implementovane. Ale ty ako obcan nemas ako skontrolovat, ci generovanie klucu v konkretnom pripade prebehlo tymto sposobom a ci niekto, napr. nejaka specialna zlozka, nema v systeme backdoor, t.j. ze to v konketnom pripade na poziadanie neprebehne inak a cez ine API. Na druhej strane, ak neveris statu, stat ma na teba vacsie paky.

kedze ide o kupovane karty, tak sa mozes obratit na vyrobcu ale ak tam vyrobca ma nieco take, tak to nemas ako zistit ani ako obcan ani ako firma ani ako stat. A keby sa to nieco take zistilo, tak to to vyrobcu znici. Myslim ze aj paranoja by mala mat iste hranice,
Obecne karta a elektronicky podpis nie su najslabsie clanky, falsovanie dokumentacie sa dnes deje na o niekolko radov primitivnejsej technologii ( word a bielacia paska :slight_smile: )

1 Like

Nejde o vyrobcu karty. Mas API, ktore bud vygeneruje kluc na karte alebo ho importne. To, ake API sa pri vydavani zavola nema pod kontrolou vyrobca karty, ale dodavatel systemu na vydavanie certifikatov v SK, resp, jeho prevadzkovatel.

Len upozornujem, ze predpoklad ,kluc je generovany priamo na karte’’ nemusi byt za kazdych okolnosti nevyhnutne spravny a je dany doverou medzi obcanom a statom a nie technickym riesenim na strane vyrobcu cipu.

2 Likes

to api by musela mat karta, ak sa neda nahrat kluc ani sa precitat ( a skutocne take api nie je dostupne ) tak nezalezi na aplikacii. ale ta samozrejme dokaze spristupnit tvoje zaznamy aj bez tvojho kluca, nedokaze ale napriklad sfalsovat tvoj suhlas.

API je PKCS#11 driver, ide o bežne čipy od Infineonu.

a kde tam mas moznost vlozit secret key ? Na kartu mozes vlozit ine kluce ale nie tie ktore generuje kluc a tie nevies ani citat. Nastavenie svojho kluca si mozes overit.