Elektronické voľby sú zlý nápad

Election Security.pdf (1.0 MB)

1 Like

https://twitter.com/skopmichal/status/1612201613204094982

Internet voting in Estonia 2005–2019: Evidence from eleven elections - ScienceDirect fajn článok aj číslami.

2 Likes

Cyber-attack on UK's electoral registers revealed - BBC News (mierne off topic)

Myslím si, že je najvyšší čas umožniť občanom voliť elektronicky. Nie ako povinnosť, ale ako možnosť. Kto chce voliť klasicky nemusí nič meniť. K to chce voliť poštou dá to na známosť úradom ako doteraz. Kto chce voliť elektronicky mal by mať možnosť preradiť sa z klasického zoznamu voličov do elektronického, obdobne ako je tomu pri voľbe poštou. Navyše táto možnosť by mala byť aj v Slovensko.sk Je viacero matematických systémov, ktoré dokážu zabezpečiť aby aj elektronické voľby boli tajné. Nie či niekto volil alebo nevolil, ale koho volil.

No vec sa má tak, ak tento štát zvládne čo i len polovicu “normálnych” IT projektov, tak kľudne začnime diskutovať. Ale ak momentálne ezdravie kolabuje, nevie 10 rokov urobiť obchodný register, fiasko s eid a môžeme pokračovať ešte dlho, tak ako sa dá veriť, že dokáže sprocesovať niečo, čo nemá ešte nikto (skoro nikto, lebo Estónci)?

4 Likes

Ak si aj pri papierových voľbách podstatná časť voličov myslí že “sú zmanipulované”, na počítačovom spracovaní závislé voľby by boli cesta do pekla.

3 Likes

Citation needed.

5 Likes

nieže nevie urobioť … nevie ani začať …
Detto so stavebnými konaniami a územnými rozhodnutiami … Čokoľvek strategické, čo presahuje horizont 3 rokov je neurobiteľné … lebo pol roka pred a pol roka po voľbách sa nič nedeje… a potom sa zmieta zo stola a nastupuje nové geniálne riešenei a …a takto si tu žijeme …

4 Likes

Ako je zabezpecena anonymita/tajnost pri volbe postou zo zahranicia? Nerozumiem, ze na jednej strane stat povoli takmer nekontrolovanu volbu postou zo zahranicia a na druhej strane neumozni (tomu kto chce) volbu napr. pomocou EiD (je mi jedno, ze moja volba bude niekde zaznamenana).

2 Likes

Chapem spravne, ze napadas tajnost volby pri volbe zo zahranicia a chces, aby sa to zrusilo?

Nie, nenapadam volbu postou zo zahranicia. Len sa snazim zistit (nerypem), preco nemoze existovat jednoducha elektronicka sluzba, ze s eid sa prihlasim na slovensko.sk a zahlasujem. Kto chce, nech chodi hlasovat za plentu, alebo postou zo zahranicia, alebo nech si vybavuje hlasovaci preukaz… ale ja by som chcel hlasovat s eid… :slight_smile: co tomu brani?

No ja neviem uš. Veď celé toto vlákno už X rokov o tom je.

Ty to mas precitane a nastudovane, takze prosim Ta, preco sa moze hlasovat archaicky postou zo zahranicia a nemoze sa cez eid? Dakujem

Vektory utokov na postu zo zahranicia vs. utoky na volby cez internet su uplne ineho charakteru. Toto nie je len o tom, ze “ja chcem, tak preco mi branis”, ale tyka sa to aj vsetkych ostatnych.

Volba postou je rozhodne menej bezpecna v porovnani s hlasovanim normalne vo volebnej miestnosti. Moznosti zneuzitia je pomerne malo a masove zneuzitie je velmi tazke a nakladne.

V pripade volby cez internet otvaras uplne novy a obrovsky vesmir hrozieb, ktore treba nejako mitigovat. Zaroven skalovanie takehoto utoku je ovela lahsie.

Ale teda spat k biznis cielom. Ukazuje sa, ze volby cez internet vlastne takmer ziadne biznis prinosy nemaju, tak preco sa tym stale zaoberame?

4 Likes

Veľa ľudí si myslí, že terajšie voľby za plentou nie sú manipulovateľné.

Minule voľby som kandidoval z predposledného miesta a preferenčnými hlasmi skočil na 26-te miesto, ale do parlamentu to nestačilo.

Zaujímavé je úplne niečo iné. Napísalo mi 8 ľudí z rôznych časti Slovenska, spravidla z malých volebných okrskov, že ma volili, ale vo volebných výsledkoch za ich okrsok nemám zapísaný preferenčný hlas. Je napísaný iba jeden alebo viac hlasov strane, na ktorej kandidátskej listine som bol.

Keď som túto skúsenosť publikoval a kontaktoval ľudí z okrskových komisií, tak mi prišla odpoveď, že počítali preferenčné hlasy len u kandidátov na prednej strane hlasovacieho lístka. Inak by termín odovzdania zápisnice nestihli.

A vy sa bojíte elektronických volieb?

Skor ako sa pustime do opakovania veci, ktore v tejto siahodlhej diskusii boli uz x-krat zopakovane, skuste prosim uviest tieto riesenia, ktore spominate.

1 Like

Keďže som robil na viacerých projektoch ohľadne asymetrického šifrovania, tak som navrhol aj mechanizmus pre voľby. Princíp je založený na tom, že aj pri elektronickom hlasovaní sú okrsky, zhruba po sto až tisíc voličov. Aby to bolo anonymné a na druhu stranu kontrolovateľne. Prijatie vyplneného formulára s ID voliča vygeneruje viacero zašifrovaných samostatných reťazcov – súborov. Pritom sčítavanie / kontrola po okrskoch má viacero úrovní. Len hlasujúci, len strany, len preferenčne hlasy, potom kombinácie. Až po predposlednú hĺbku, nie je možné zistiť kto koho volil, ale chýbajúce alebo podhodené dáta sú zistiteľné. Áno posledná hĺbka/súbor umožňuje zistiť aj to. Ale ak nebudú námietky tak dešifrovacie kľúče pre poslednú hĺbku konkrétneho okrsku sa môžu zrušiť a súbor najhlbšej úrovne bude nedekódovateľný.

Prosim nezartujte. Tomuto sa venuju seriozne vyskumne timy cele dekady. Neodmietam, ze by ste prisli s niecim prevratnym, ale aby sa toto nasadilo do volieb na narodnej urovni, bude k tomu treba naozaj ovela viac.

Veľa vecí sa dá riešiť jednoducho. Ale keď v danej oblasti sú privátne záujmy podporené finančným záujmom, tak je samozrejme, že jednoduché, prehľadné a najmä univerzálne riešenie je neprijateľné.

1 Like