Elektronické služby - praktické skúsenosti?

Najprv disclaimer: Som novinár a toto vlákno zakladám za účelom získania tipov a informácií do článku, v ktorom chcem zhodnotiť, čo sa za uplynulé roky v oblasti elektronických služieb štátu podarilo vytvoriť a ako to v praxi funguje alebo nefunguje.

Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým téma tohto vlákna pripadá povedomá, recyklovaná. Na platforme boli už pokusy diskutovať o tom, ale nenaplnilo to moje očakávania.

Moja ústredná myšlienka je získať info od ľudí, ktorí už nejakú e-službu použili. Podarilo sa vám prostredníctvom online služby vybaviť, čo chceli? Napríklad: narodilo sa vám dieťa a požiadali ste online o rodinné prídavky (čo je jedna zo e-služieb rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny). Ako ste dopadli? Podarilo sa? Bol tam nejaký veľký až neprekonateľný problém, kvôli ktorému ste žiadosť išli radšej podať a vybaviť osobne?

Keďže e-služieb sú stovky, vybral som tie z najväčších projektov z pohľadu nákladov:

  1. e-služby samospráv napríklad prihlásenie psa alebo vyhradzovanie parkovacieho miesta za poplatok (projekt Datacentrum miest a obcí, DCOM)

  2. E-služby Ministerstva vnútra: prehlásenie auta, eID, elektronické vybavenie pokuty…

  3. E-služby Finančnej správy: priznanie na daň z príjmu, DPH

  4. E-služby zdravotníctva

  5. E-služby rezortu práce: sociálne dávky, rodinné prídavky

  6. Kataster nehnuteľností: online zápis nehnuteľnosti

  7. E-služby Štatistického úradu: online podávanie hlásení

Zaciatkom roka 2015 som si nechal vymenit stary obciansky za eID so ZEP. Nakolko uz som par rokov byval inde, tak som si skusil zmenit trvale bydlisko. Tu su moje skusenosti.

Formular na MINV sa mi podarilo vyplnit az na druhy pokus, nakolko tam chybali alebo neboli jasne vysvetlivky. Elektronicky proces prebehol viac menej bez problemov. Podanie som zvladol za cca 20 minut aj s hladanim co a ako. Potvrdenie o zmene prislo dalsi den do schranky na slovensko.sk.

Takto to vyzera fajn. Ale.

Potvrdenie obsahovalo len kratky text v zmysle “Trvale bydlisko bolo zmenene na vami uvedenu adresu.” Tak si hovorim, ok, ved viem co som zadaval. Tu to mozno nie je problem (ako casto menite trvale bydlisko, ze ano), ale su aj ostatne potvrdenia takto skupe? (Fail 1 - informacie)

Nakolko som mal nejaku potuchu, ako to fungovalo so starymi obcianskymi (ze si po zmene bydliska treba ist vybavit novy), tak som sa spytal na supporte k tejto sluzbe. Na to mi do dna prisla celkom obsiahla odpoved, ze ano, treba vymenit aj karticku, pretoze trvale bydlisko je na nej fyzicky uvedene, a tym padom novy stav nezodpoveda skutocnosti. (Fail 2 - povinnosti) (Fail 3 - informacie na eID)

Tak som isiel na najblizsie Okresne Riaditelstvo Policajneho Zboru. Ked som prisiel na rad, pani za prepazkou si vypytala moj eID. Za chvilu som dostal papier o nahradnom preukaze totoznosti. A mila pani chytila noznice a… som ju zastavil ze co to robi. Dostal som opdpoved, ze stary obciansky treba podla predpisov znehodnotit. (Fail 4 - stare predpisy) Tak som sa spytal, ze co bude s certifikatmi, ktore tam mam nahrane a su este platne. Chvilu sa zamyslela, a potom ze aha, ano asi ich treba zneplatnit. Chvilu to trvalo, ale podarilo sa. Tak sa pytam, ze ale podla zakonov maju iste danove subjekty povinnost komunikovat so statom len elektronicky (v tom case myslim ze to bolo len DPH), a tym padom mi prave zobrala moju jedinu moznost ako si splnit zakonnu povinnost. (Hypoteticky, mna sa to v skutocnosti netykalo.) Na to kyvla plecom, ze nie je jej problem. (Fail 5 - nesulad procesov statu) Mimochodom o vydanie ZEP certifikatov som musel poziadat vyplnenim ziadosti. (Fail 6 - preco?)

Po cca tyzdni mi prisla SMS, ze si mozem prist pre nove eID. Prisiel som, dostal som. Znamy, ktory si menil obcianku o tyzden neskor, si musel ist eID vyzdvihnut dokonca na dva krat - lebo ked dostal kartu, nefungoval system na vydavanie certifikatov… Mimochodom, pri zmene stareho obcianskeho ste si ho mohli za poplatok nechat dorucit kurierom. Neviem ci tato moznost zostala, ale predpokladam, ze kurier vam nevyda certifikat…

Takze ano, zmena trvaleho bydliska sa dala vybavit elektronicky. Ale zmena eID uz nie. (Fail 7 - naco to je vobec dobre?)

Podotykam, ze tato skusenost je zo zaciatku januara 2015 a eID sa zacali vydavat v decembri 2014.

2 Likes

Dobrý deň,

som z DEUSu a som zodpovedný za vzťahy s obcami, teda niečo ako customercare oddelenie.
Žial zatiaľ sa služby veľmi nevyužívajú. V súčasnosti sme publikovali na našom webe a je to aj na FB, možnosť podať žiadosť o hlasovací preukaz - nakoľko je to teraz aktuálna téma. Pokiaľ máte OP so ZEPom viete si to skúsiť na obci, ktorá je v projekte a má aj aktívnu schránku na UPVS (ako sme zistili tak nie všetky ju majú aktívnu) a má vybavenú elektronickú pečať, aj keď ju pre tento úkon v podstate netreba. ( zhruba 800 obcí z celkového počtu cca 2800 obcí na slovensku, nepočítame mestá a ani bratislavský VUC ) Podanie je veľmi jednoduché a po prihlasení s eID a otovrení formulára je potrebné si vybrať v popup menu dve volby (o ktoré voľby sa jedná, dnes sú len jedny, ale mohli by sa vyskytovať viaceré v kratkom čase, a spôsob prevzatia hlasovacieho preukazu). Všetko ostatné je automaticky vyplnené systémom, takže občan nič nemusí vypisovať. potom to podpíše ZEPom a odošle. Ak máte dobrý internet tak celý úkon trvá do minúty. Upozorňujem na jednu vec, pozor na verzie OS a internetového prehliadača. UPVS nepodporuje napr. Chrome, takze sa to v Chrome nedá podpísať, nie je zatiaľ podporovaný Internet Edge. Preto doporučujem použiť MS Windows s Internet Explorerom. Pripomínam, tento problém nie je v kompetencii projektu DCOM ale zaležitosť UPVS.

Odporučil by som doplniť aj služby Ministerstva zahraničných vecí
https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/elektronicke-sluzby/podanie-ziadosti

Napr. taká elektronická služba Zápis o uzavretí manželstva:
Občan sa zosobáši v USA, v meste Los Angeles napr. Má elektronický občiansky (vybavil si ho na poslednej dovolenke doma) aj ZEP a čítačku s tým káblom.
Prihlási sa ce eID
Vyplní formulár so všetkými údajmi a môže si objednať rezerváciu na zastupiteľskom úrade vo Washingtone, pretože svoj “úkon” musí dokončiť tak, že donesie všetky papiere, osobne sa dostaví a úradníkovi to potvrdí. On už má však vyplnený formulár tak to zrýchli vybavenie možno aj o 15 minút. … no a potom (ak má všetky papiere v poriadku) letí späť do LA.
Keď to zapíšu do matriky, priletí znova do Washingtonu a prevezme si matričný doklad.

Všetky vlastne fungujú takto, takže keď sa slovenským rodičom (vybaveným eID atd.) narodí v zahraničí dieťa a chcú ho zapísať do matriky (pripusťme, že by chceli z neho občana SR) tak nasleduje cestovanie na zastupiteľský úrad.

To je paráda táto elektronizácia. … aspoň, že to nebolo drahé, nejakým 10 mega.

1 Like

Vďaka za info.

Skúsil som a môžem potvrdiť, že celá vec funguje “JEDINE A POUZE” (sorry za bohemizmus) cez Internet Explorer. UPVS a NASES vytrvalo ignoruje vývoj na trhu, zjavne sa zasekol v 90. rokoch.

Ale aj na tejto vašej DCOM službe (ako aj na mnohých ďalších) mi chýba informácia o cene. Neviem, či a koľko za doručenie volebného preukazu budem platiť. Táto informácia sa nikde nevyskytuje.

Z pohladu zlepsovania sluzieb je teraz klucove, aby boli vsetky nedostatky hlasene na MF. V momentalnej nabehovej faze sa objavuje vela detailov, ktore potrebuju doladit, co pri rozsahu novych sluzieb je prirodzene. Zamerom je nastavit proces kontinualneho zlepsovania sluzieb, ktory by mohol vyuzit i principy behavioralnej vedy. Sluzby tak budu postupne vylepsovane za relativne nizke naklady v ramci prevadzky. Velka pozornost bude venovana i orientacii na pouzivatelov sluzieb.

hehehe … tak toto tu niekde v nejakom vlakne sa kritizovalo ako nešvár a niečo čo treba odstrániť … :slight_smile:

2 Likes

Neviem, či toto nahlasovanie pomôže. Na MF napríklad dobre dávno viete (ak tam nie ste dva týždne aj s cestou), že veľký problém je, že podpisová aplikácia UPVS beží v prostredí Internet Explorer. A za tie dva roky, čo tento problém evidujem ja, sa s tým nič neurobilo.

Osobne poznám jedinú e-službu, ktorá je úspešná a vedie k reálnym úsporám (azda je iba náhoda, že sám som ju vymyslel:-)) - virtuálnu registračnú pokladnicu. Možno je zaujímavé porovnať ju s OPIS e-službami, od ktorých sa líši nielen tým, že projekt nevznikol u dodávateľa, stál rádovo menej, ale aj tým, že prináša reálne úspory pre používateľov (ktorí si nekupujú reg. pokladnice a neplatia za ich servis). Podrobnosti tu http://blogy.hnonline.sk/oto-psenak/povodna-predstava-virtualnej-registracnej-pokladnice-sa-zatial-realizuje-iba-spolovice a tu http://blogy.hnonline.sk/oto-psenak/virtualnu-pokladnicu-si-za-dva-mesiace-nainstalovalo-17-000-pouzivatelov

Urcite pomoze, moze sa spravit taky track najdolezitejsich problemov, v akom stave je ich riesenie. Podpisovanie na UPVS moze byt prve na zozname. Kvalitne sluzby su najvyssou prioritou a spatna vazba je skvely nastroj ako tuto kvalitu zvysovat.

Ano, toto je celkom dobra sluzba (urcite vas potesi, ze aj priatelia z UK Danovej spravy ocenili vas napad). Je potom len na skodu, ze dobre napady si kazime zahmlievanim podmienok ich nakupu a ceny: http://www.zive.sk/clanok/108929/nedozvieme-sa-kolko-stala-virtualna-registracna-pokladnica-financna-sprava-sa-obava-hackerov

Pretoze kvalita sluzieb je len jedna strana mince. Druhou je cena, ktoru za to platime.

1 Like

mna potesilo ako rychlo a bez namahy som vybavil obciansky a pas, ziadne rodne listy, prisiel som a vybavil som. Rovnako som bol prijemne prekvapeny na zivnostenskom urade, Ja som zazil skutocne prijemny sok.

1 Like

Dobra pripomienka s tou cenou, ale samozrejme aj tu je nejake ALE :slight_smile: . V prvom rade mi dovolte upravit pojmy. neexistuje sluzba DCOM, DCOM je skratka Datove centrum obci a miest, a potom este existuje pojem IS DCOM co je Informacny system datoveho centra obci a miest. A aby toho nebolo malo existuje este jeden pojem DEUS / Datacentrum elektronizacie uzemnej samospravy Slovenska.
DEUS je prevadzkovatel IS DCOM. IS DCOM poskytuje funkcionalitu, ktora pokryva vsetky tzv. originalne kompetencie samospravy, je ich 138 a su popisane na nasich strankach. Pripadne ak si na UPVS natihanete nejaku obec a date zobrazit elektronicke sluzby tak by ste ich tam mali mat minimalne 138. (mozu mat aj dalsie, ktore ponuka obec, ale nie su v DCOMe)

[quote=“jozef.andacky, post:5, topic:1507”]
Ale aj na tejto vašej DCOM službe (ako aj na mnohých ďalších) mi chýba informácia o cene. Neviem, či a koľko za doručenie volebného preukazu budem platiť. Táto informácia sa nikde nevyskytuje.
[/quote] Ano mate pravdu cenu za sluzbu neviete najst a tiez musim priznat ze uz o takejto poziadavke vieme. Avsak tu hovorime o poskytovani sluzieb samospravy kde sa moze vyskytnut rozdielnost v poplatkoch, predsa len samosprava ma obcas aj kompetencie na rozdielne poplatky a preto to nevieme riesit jednym hromadnym oznamenim. Je to predmetom diskusii ako to dat na web jednotlivych obci resp k sluzbe a obci. Majte na pamati ze v prjekte je teraz viac ako 1500 obci a mali by pribudat dalsie. V kazdom pripade samotna sluzba / elektronizacia je zadarmo, teda to ze komunikujem elektronicky nema vplyv na cenu. To ze ziadam o nejaky ukon to je predmetom cennika a samozrejme platim za taku sluzbu bez ohladu na sposob komunikacie (aby som to este skommplikoval, ak komunikujete elektronicky mozete dostat zlavu z poplatku za samotnu sluzbu o ktoru ziadate elektronicky). A aby sme boli konkretny, za sluzbu o ktorej sme hovorili, teda hlasovaci preukaz, sa neplati.

Ano máte pravdu, nestál desiatky miliónov ale len milióny. Konkrétne zobral za to pán Suchoba 5,995 mili. Euro.
Takže ak máme 17 tisíc používateľov tak jedna VRP vyšla na 352 Euro.
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/iteckarom-patri-svet-aj-z-tych-slovenskych-su-milionari.html

V blogu som písal “…ak sú správy o cene projektu, ktoré prenikli do tlače vierohodné (3 mil. Eur, dodávateľ Allexis s. r. o.)” - nie som v riešiteľskom tíme a môžete mať lepšie informácie ako ja. Spolu s tým však bolo spomínaných 17.000 používateľov stav po 2ch mesiacoch prevádzky a dnes (po uvoľnení obmedzenia len na novoregistrovaných platiteľov po 1. januári) by to už mohlo byť niekoľkonásobne viac. Tým samozrejme nechcem ospravedlňovať machinácie pri obstarávaní, už aj mnou uvádzané 3 milióny sú násobne viac, než bol môj odhad.

ako je to vlastne s obcianskym v zahranici, ked mam pas, tj napr usa. kedysi sa obcanak musel nechavat doma, ked clovek cestoval na pas, to uz asi neplati, ci?

Nahlásenie straty eID
alebo možno raz
Dočasné zneplatnenie (zablokovanie) eID

V piatok v noci som stratil peňaženku s eID a platobnými kartami.
V sobotu ráno som

  • eSlužbou MV SR nahlásil stratu,
  • Aplikáciou banky požiadal o dočasné o dočasné zablokovanie platobných kariet (na pobočke požiadam o novú)

Pred hodinou som sa dostal k peňaženke, kde okrem hotovosti, bolo všetko.
Na odblokovanie platobných kariet som zase použil aplikáciu banky, ale nevadilo by mi, ani keby si ma chceli pri obnovení vidieť na pobočke.
A rád by som to isté urobil aj pri eID a certifikátoch, ale bohužiaľ všetko je online zneplatnené (to je promptnosť!)

Zajtra sa MV spýtam, či je možné

  • obnoviť platnosť eID aj certifikátov,
  • aby skopírovali proces banky a umožnili všetko zneplatniť dočasne, kým si neprídeš vybaviť nové,
  • aby keď vybavuješ nové eID stačilo, že ak majú najviac 3 roky starú podobizeň tváre, tak si prídem len prevziať nové eID.

Kým prvá a tretia možnosť sú skôr iba želaním, druhá je nenáročná zmena, ktorou sa zachová cieľ (nemožnosť zneužitia) súčasného okamžitého zneplatnenia.

Ta druha moznost nebude taka jednoducha. Certifikat je bud platny alebo revokovany. Nic medzi tym pokial viem neexistuje.

1 Like

Dočasné zneplatnenie kvalifikovaného certifikátu eIDAS umožňuje, u nás je zakázané, viď. §7.2 z 272/2016.
“Obnovenie” platnosti je ekvivalent dočasného zneplatnenia.

Pokusy o prihlásenie na trvalý pobyt
Tu je zopár mojich pokusov a nahlásenie trvalého pobytu cez slovensko.sk (cez RDC).

  • Klikol na “Prihlásiť sa na portál”. Vyskočilo okno “Pripojte čítačku”. Čítačku som pripojil, okno zostalo svietiť. Reštart počítača.
  • Odpojil som čítačku. Klikol na “Prihlásiť sa na portál”. Vyskočilo okno “Vložte kartu”. Pripojil som čítačku, vložil kartu, okno zostalo svietiť.
  • Reinštalácia ovládača a eID klienta. Pokus spustiť eID klienta skončil chybou “Nastala chyba v eID klient - Nie je možné nadviazať komunikáciu s čítačkou čipových kariet”.
  • Telefonujem do call centra. Pani na linke ani len netuší, čo jej hovorím. Odkazuje ma, nech pošlem presnú špecifikáciu chyby mailom. Mail som poslal, nedošla žiadna potvrdzujúca správa. Prešlo 24 hodín, mail bez odozvy.

Opäť skúšam na druhý deň (tentokrát priamo, nie cez RDC):

  • Klikol na “Prihlásiť sa na portál”. Prihlásenie prebehlo bez problémov. Vybral som “Podanie prihlásenia na trvalý pobyt”. Celý proces má niekoľko krokov, počas prechodov medzi krokmi sa často zobrazujú prázdne stránky bez akejkoľvek informácie, či proces stále beží, alebo spadol. Blížim sa k záveru, formulár nemá vyznačené, ktoré polia sú povinné a ktoré nie. Vypĺňam údaje, ktoré mám aktuálne po ruke. Ostatné polia nechávam prázdne. Formulár odmieta pokračovať na ďalší krok, kým nevyplním najvyššie dosiahnuté vzdelanie a dôvod sťahovnia. Na čo?! Vyberám náhodné hodnoty a pokračujem ďalej. Klikám na “Podpísať a odoslať”. Nič sa nedeje. Klikám na tlačítko opakovane, bez odozvy. Potom skúsim preskrolovať na stránke vyššie a tam svieti oznam “Nepodarilo sa inicializovať ActiveX komponent”. Omg, technológia z roku 1996, ktorá samozrejme vo Firefoxe nefunguje. Ešte vyššie na stránke tróni oznam “Pre túto službu potrebujte mať spustený prehliadať Internet Explorer 7 a vyšši…”. To si snáď robia srandu.

Ďalší pokus cez IE:

  • Spúšťam IE. Prihlasujem sa, dostávam sa na formulár. Hore svieti odkaz “Nepodarilo sa nájsť tieto ActiveX komponenty…DSig…”. Chýba jednoduchý odkaz na stránku, odkiaľ si ich môžem stiahnuť. Idem popátrať…
  • Našiel som stránku “Na stiahnutie”, V dolej časti je sekcia “Aplikácie pre kvalifikoaný elektronický podpis” rozdelená na “platforma .NET”, “platforma Java”, “Aplikáca D.Launcher”. Ako mám vedieť, ktorú z nich stiahnuť!? Vyberám si .NET.
  • Nainštaloval som 4 kusy nejakých “D.” toolov, refreshujem formulár v IE. Hláška zmizla. Pokračujem ďalej. Opätovne vypĺňam formulár. Píšem rýchlo a rýchlo preskakujem medzi jednotlivými poliami formulára. Stránka sa s oneskorením refreshuje po každom prechode medzi poliami a poctivo mi vymazáva všetko, čo som stihol vyplniť od ostatného prechodu medzi poliami.
  • Som na konci. Klikám “Podpísať a odoslať” a potom ešte raz na “Popísať”. Vyskočí okno na zadávanie ZEP PIN, ktoré prekrýva celú obrazovku a urputne mi bráni dočasne sa prepnúť do inej aplikácie. Okno zruším, bokom vyriešim čo treba a opäť klikám “Podpísať”. Zadám PIN, v záhlaví okna sa objaví “Dokument bol podpísaný”. Klikám “OK”, nič sa nedeje. Podpisovacie okno stále aktívne a nechce ma vrátiť späť do formulára. Na pozadí svietia nejaké chybové hlášky. Pozatváram ich a zrazu som späť na formulári, ktorý oznamuje, že podanie bolo úspešne odoslané.
  • Chcem si to overiť v prehľade mojich odoslaných podaní. Nikde som ho nenašiel. Idem do schránky správ. Svietia tam 2 informácie o podaní. Dúfam, že všetko dobre dopadne.

V súvislosti so zmenou trvalého pobytu zrejme bude potrebné vymeniť aj občiansky preukaz, pretože pôvodná adresa TP je na ňom nezmyselne vytlačená na zadnej strane namiesto toho, aby bola na čipe. Predpokladám, že nový občiansky mi nevystavia automaticky a aj napriek trápeniu s elektronickou službou sa nevyhnem návšteve úradu. Predsalen, aj úradníci a úradníčky potrebujú ľudský kontakt.

Výsledok:
Triviálna operácia nahlásenia TP zabrala 2 dni, čistý čas cca. 2 hodiny, úspech zatiaľ otázny. Uvidíme.