Elektronické služby - praktické skúsenosti?

Pokusy o prihlásenie na trvalý pobyt (2)

Ďalších pár ponámok z celého procesu:

  • Odpoveď zo service desku MV SR trvala 5 kalendárnych dní a obsahovala v zásade iba generický návod, ako reštartovať service vo Windowse. Samozrejme môj problém to nevyriešilo. Ten som si musel vyriešiť sám.
  • Service desk píše z adresy sdg@minv.sk, na ktorú sa nedá poslať odpoveď.
  • Keď som prišiel vybavovať nový občiansky, tak pracovníčka za okienkom sa zatvárila pochybovačne, keď som jej oznámil, že som prihlásenie na TP podával elektronicky a chcela po mne papiere z ohlasovne a miestneho úradu. Nakoniec moju žiadosť v systéme úspešne našla.
  • Na obci, kam som sa prihlasoval, na mňa neveriacky pozerali, ako je možné vybaviť TP elektronicky a žiadali po mne vypísať niekoľko papierov a dokladovať výpis z LV na právne účely. Vraj som prvý, kto TP vybavuje elektronicky. A vraj obec nemá k týmto elektronickým žiadostiam prístup. :slight_smile:

Teraz sa snažím odhlásiť trvalý pobyt na SVK a samozrejme to neaktualizovali a je potrebný Internet Explorer, ktorý ale proste nebeží na Windows 11 a ani na mojom druhom PC - MacOS. Mňa snáď porazí. Je rok 2022.

Ok. Vyriešil som to po 3 hodinách.

Na Windows 11 som spustil Internet Explorer compatibility mode. Nainštaloval som si aplikáciu D.Launcher. Nájdete ju na Na stiahnutie - UPVS
Aplikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis*

Došiel som až do toho, že teda activex prvok sa spustil, mohol som začať podpisovať, ale pri podpisovaní to spadlo. Predpokladám, že to asi nenašlo cestu k certifikátu, resp. Win11 má možno iný spôsob uloženia, takže sa k tomu aplikácia nedostane.

Takže, plán B bol nainštalovať VirtualBox, spustiť tam Windows 10 a zapnúť Internet Explorer, Aplikáciu eID a D.Launcher. Všetko prešlo, chvalabohu. Pre istotu som ešte v Nastaveniach Internetu vo Windowse som nastavil, povolenie všetkých Active.X prvkov, aj tých nepodpísaných a vložil som portal.minv.sk do dôveryhodných webstránok. Tak som oznámil odhlásenie z trvalého pobytu na SR.

Tí ľudia, čo to programovali a všetci manažéri by sa mali hanbiť za toto “dielo”. Tak komplikovaný proces je nonsens.

Asi troska viac, ani prevadzka nie je zadarmo a su aj interne naklady FSSR, ale ano neplati za to podnikatel, takze z pohladu podnikatela je to OK, akurat aj dane su nase peniaze

Pridám aj ja svoju skúsenosť.

Dnes 10.2.2022 som si chcel elektronicky vybaviť 2 veci - Výpis z listu vlastníctva pre právnické úkony a Ohlásenie zmeny trvalého pobytu.

V prvom prípade som navštívil nový portál ktorý má nahradiť starého KaPra - https://kataster.skgeodesy.sk/ (preklik z Katalóg služieb -... - UPVS). Ten po zadaní BOK skončil s chybovou hláškou Ľutujeme, niekde sa vyskytla chyba !. Neskôr som proces zopakoval s rovnakým výsledkom.
image

V druhom prípade bola situácia ešte veselšia. Cez https://portal.minv.sk som v Centrálnej ohlasovni chcel zmeniť trvalý pobyt sebe, manželke a deťom (4 a 6 ročným). Samozrejme som to spúšťal cez Chrome, takže po zadaní BOK ma čakala hláška Pre túto službu potrebujete mať sputený prehliadač Internet Explorer 7 a vyšší a nainštalovaný ActiveX komponenty DSigner pre vygenerovanie zaručeného elektronického podpisu.. Takže som zapol IE (verzia 11) a tu ma čakala hláška Nepodarilo sa nájsť tieto ActiveX komponenty potrebné na vygenerovanie zaručeného elektronického podpisu: ‘DSig.XmlPluginAtl’.Skontrolujte prosím či ich máte nainštalované.. Najprv som sa hral v nastaveniach IE s ActiveX - nepomohlo. Išiel som na Na stiahnutie - UPVS a nainštaloval D.Suite a všetko reštartoval - nepomohlo. Skúsil som hlášky ignorovať - nepomohlo. Čo mi ale pomohlo, je pluggin do Chrome IE Tab. Takže úspešne som prehlásený…ale sám. Tu nastáva ďalšia komická zaležitosť. V prípade že pri prehlasovaní zaškrtnete že chcete prehlásiť celú rodinu (aj manželku a deti) tak vám tieto osoby ponúkne, ale napriek tomu že ide o nezaopatrené deti vo veku 4 a 6 rokov, ktoré ešte nechodia do školy, je pri nich povinný atribút Najvyššie vzdelanie, ktorý nemôžete nechať prázdny a ponúka hodnoty stredné bez maturity, stredné s maturitou, vysokoškolské, základné.

Ako na to poznamenala manželka “to je také slovenské”

Pokus o odhlásenie z elektronickej schránky

Chyba HTTP 500 => server side => nemaju to dobre osetrene na serveri. Ako uzivatel s tym neurobis nic ( teda s vynimkou nahlasenia chyby ). Ak to maju spravne nakonfigurovane logovanie a analyzu logov, tak by to mali zistit a opravit aj sami.

Kedze poslali stack-trace :-), tak to vyzera, ze HP ma nespravne nakonfigurovany Loggout-filter pre beh v IBM WebContainer ( WebSphere ? ). Ja by som hladal v subore app.war/WEB-INF/web.xml .