Elektronické služby katastra nehnuteľností

OT: https://twitter.com/VladimirStibr/status/961600368588283904

2 Likes

No super, stat vybudoval to, co zvladla particka zmenylv.sk davno uplne bez neho.

ak to bude free, bude to mat vyznam, aj ked tym riadne naburaju biznismodel zmenylv.sk ale ak to bude platene tak preco by sme neurobili sluzbu, ktora uz existuje, ale drahsie

inac sa mi zda ze sledovat zmeny vie aj portal mojamapa.sk

Je to krasna ukazka toho, ze stat za spolocne peniaze buduje nieco co davno existuje a funguje na trhu. Chapal by som keby toto poskytovali ako free na vlastne nehnutelnosti (pripadne moje okolie) a komercia nech si zaplati za sledovanie zvysku. Z toho co som si precital vyzera, ze free to naozaj bude na vlastne veci. Preco tu komercnu cast nenechaju komercii nerozumiem. Chcem vidiet tie cisla kolko to stalo a kedy sa im to splati.

1 Like

ano, avsak ak by si to spravil len na sledovanie tvojho majetku, tak by to mohla byt jednoducha polozka po prihlaseni sa do slovensko.sk, ziadne nove portalove riesenia nie su nutne…backend tiez nemoze byt komplikovany
asi som pesimista ale ocakavam sumy cez milion eur

Ten projekt je v takom obrovskom srabe, ze toto beriem skor ako snahu ukazat, ze aspon nieco tam bude fungovat. Na slovensko.sk toto dorobit by bol asi este ovela drahsi spas :slight_smile:

Imho služba “sledovania zmien v katastri” je poskytovaná čudne a protizákonne.

Podľa VOP je prevádzkovateľ služby ÚGKK. Ten je ale orgánom verejnej moci a môže konať iba v medziach zákona.

Čiže za prvé, nemôže si vyrobiť nejakú “komerčnú službu” - a podľa právneho základu uvedeného vo VOP čl.II.1 toto je čisto komerčná služba. Okrem iného takto ÚGKK neoprávnene využíva údaje katastra nehnuteľností, ktoré má k dispozícii ako OVM. Zároveň má neprimeranú konkurenčnú výhodu, keďže iné subjekty sa k údajom nevedia dostať za rovnakých podmienok.

Za druhé, ak by táto služba bola poskytovaná tak ako ÚGKK má konať - v rámci výkonu verejnej moci, jej spoplatnenie môže byť iba podľa cenníka vo všeobecne záväznom predpise. Tu si však dali cenu “náhodne”.

5 Likes

Och, a ako som práve zistil, cena 2 Eur / 30 dní je za sledovanie JEDNEJ nehnuteľnosti. T.j. sledovanie 200 nehnuteľností je za 400 Eur/mesiac.
Toto je čo za brutálne výpalníctvo?

Potrebuju zaplatit predrazeny nefunkcny kataster :slight_smile:

A jedna poznámka na okraj. Mnoho ľudí sa vyjadrilo, že načo štát robí to isté, čo už zvládli iní napríklad pri službách ZmenyLV.sk alebo MojaMapa.sk. Ako veľký fanúšik otvorených dát súhlasím, ale treba upozorniť na jeden rozdiel. Toto nie sú informácie o búračkách, odchodoch vlakov či predpoveď počasia. Sledovanie nehnuteľností je vážna vec, na ktorú sa mnoho ľudí chce stopercentne spoľahnúť. Preto, keď má byť takáto služba dôveryhodná, mala by ju zastrešiť autorita. A v tomto prípade to je iba samotný kataster. Za zbytočnú by som ju teda rozhodne neoznačil.

Ja by som mal tiez jednu poznamku na okraj. Toto zmyslanie povazujem za kontraproduktivne, stavia totiz open data do pozicie “ale ved to je len na take informativne nedolezite zabavky, nie na seriozne aplikacie” a presne takto sa k tomu potom budu urady pri publikacii dat stavat.

2 Likes

mozno by si mal pre zive.sk napisat clanok o vyzname opendata :slight_smile:

Zakladne voditko moze byt napr. toto:

Aj kopa dalsich “zakjldnych namotaviek” sa da prebrat zo zahranicia, pricom v duchu “open” su mnohe zdroje dostupne pod napr. CC-BY, staci teda prelozit a uviest zdroj.

Komu by sa chcelo pisat aj o SK specifikach, rad odkonzultujem . Ale uz nestiham byt este aj novinarom a pisat cele clanky. :slight_smile:

1 Like

Tak snad to pre sukromne osoby (jednotlivcov) spristupnia zadarmo, aspon nejakej rozumnej miere (do 5 nehnutelnosti na 1 obcana a pod.)…

Blizime sa do finale.

Aj finále sa nejako naťahuje:

Toto uz je naozaj na drzovku.

1 Like

Kataster a eHealth su dva uplne najhorsie IT projekty (pomer cena vykon), z tych ktore su potrebne. Samozrejeme este existuje horsia kategoria abslutne nepotrebnych proejktov resp. projektov ktore neurobili vobec nic (len premalovali nieco existujuce aj to opadavajucou farbou). Ono vsetci to vedia a nic sa nedeje, to je ako s korupciou ci prostituciou, oba su zakazane,oba existuju a vsetci sa tvaria, ze je to v poriadku.Takze eGov IT projekty, korupcia a prostitiucia ma spolocne rysy na Slovensku. Ani jedno, ani druhe, ani tretie tak lahko sa nebvykynozi - len na to aby sa to dostalo do aspon rozumnych mantinetov, je nutne minimalne 1 generacna vymena (nepostacujuca podmienka).

2 Likes