Elektronické schránky pre firmy od augusta povinne. Really?

Späť ku schránkam, v parlamente je posun schránok už schválený.
V rámci diskusie vicepremiér prezradil niekoľko čísel:
“k dnešnému dňu [7.12.2106] z 211 tisíc podnikateľov, ktorí majú právo vstupovať do 270 tisícoch schránok má už viac ako 100 tisíc vydaný občiansky preukaz s čipom a z týchto 100 tisíc má už dnes 66 tisíc alebo skoro 67 tisíc už vydaný aj bezpečnostný osobný kód. Čiže z 211 tisíc už 66 tisíc podnikateľov je vybavených na komplet, tých ďalších 40 tisíc si musí ísť len aktivovať BOK, občiansky už má a teda reálne, nový občiansky spolu s BOK-om si musí vybaviť ešte asi 100 tisíc podnikateľov, čo je polovica terajšieho stavu”.

Škoda že nespomenul aj koľko z PO podľa ORSR sa reálne do schránky prihlásilo (a tým ju automaticky aktivovalo), podľa údajov z Nases k 30.11. to bolo 18778 z 270763, to je 6,94%. (Čo je teda zúfalo málo, ale nárast za november je viac ako 100% oproti októbru.)

1 Like

Je to zúfalo málo, ale treba si uvedomiť kontext. Osobne schránku používam od r. 2013 (najprv pôvodnú, teraz terajšiu). Ale keď sa ma klienti na to pýtajú, tak ich naháňam si vybaviť občiansky a BOK, ale zároveň im hovorím, nech sa neprihlasujú ešte do schránky pred 01.01., aby si ju zbytočne neaktivovali skôr než je to nevyhnutne nutné. A opäť sa ten čas, kedy je to nevyhnutne nutné, posunul.

Ide o to, že je naivné sa domnievať, že generácia “tatkov” a plejáda podnikateľov, ktorí nezvládli ani prechod na internet banking, sa bude periodicky prihlasovať pomocou kábla a občianskeho. S niektorými klientmi som dohodnutý, že im ukážem ako sa to robí, všetko rozbehám a udelia mi pomocou schránky plnú moc a budem ich informovať, keď im niečo dôjde. Lebo väčšina užívateľov zabudne čo a ako v momente ako sa prvýkrát odhlásia zo schránky.

No a za týchto okolností je pre nich výhodnejšie odkladať aktiváciu schránky na čo najneskôr, inými slovami, až na čas kedy im ju aktivuje štát. Čiže späť k tomu číslu - dá sa predpokladať, že veľká časť tej skupiny s BOK kódom, by od 01.01.2016 húfne prešla do aktivovanej schránky, minimálne na udelenie plnej moci niekomu viac tech savvy/zamestnancovi/synovi/firme

Ak sa ma ako právnika niekto spýta, či si spontánne a dobrovoľne má aktivovať elektrocnikú schránu, odpoveď je jasné “NIE”

1 Like

Samozrejme. Ako vieme, právnikovi treba vhodne naformulovať otázku.

8.Decembra som poslal ziadost o prejazd ulicou v obci Dunajska Luzna.

  1. mali na webe pozamykane word formulare, kde sa nedalo nic vpisat, ani oznacit. - to som si pomohol nejako
  2. Bolo treba cestne vyhlasovat a ofocovat Tech. Preukaz pre kazde auto a pre sluzobne, dat potvrdenie z firmy o prideleni vozidla.
  3. poslal som zepom podpisanu ziadost, aj prehlasenia, a aj potvrdenie z firmy (PAdESom podpisany PDF, ZEP na USB s oznacenim firmy v atribute O (organisation).
  4. odpovedali asi po 3 tyzdnoch … ze OK, SPZ si overia na DI … .ale problem s potvrdenim od firmy. Chcu dorucit papier, s podpisom riaditelky a peciatkou firmy …
  5. odpisal som toto a uvidime co bude dalej … uz 3 tyzdne je ticho.

Vec: Informácia k doplneniu Žiadosti o povolenie k dopravnemu značeniu „OKREM VOZIDIEL
S POVOLENÍM OBCE DUNAJSKÁ LUŽNÁ“
Ďakujem za odpoveď na moju Źiadosť zo dňa 8.12.2016 pod značkou Dik-6176/1404/2016-
6654/2016. V odpovedi požadujete doručenie papierovej verzie Potvrdenia o prideleni vozidla.
Uznajte, že ak by bolo potrebne doručovať papierovú verziu tohto dokumentu, tak potom celé
elektronické podanie by stratilo zmysel, nakoľko ak je potrebné čo i len jeden dokument doručiť
v klasickej papierovej forme, tak sa nič neušetrí (Váš, ani môj čas, náklady na poštu). Prosím pozrite si
ešte raz Potvrdenie z mojho pôvodneho podania (pre istotu ho prikladám znova). Potvrdenie je
podpísané zaručeným elektronickým podpisom (ZEP) konateľky firmy XYZ s.r.o., vydaným
slovenskou Akreditovanou certifikacnou autoritou (ACA). V takejto podobe je ZEP právne
ekvivalentný vlastnoručnému podpisu, overenému notárom v papierovom svete. Zvolil som podpis
priamo do vnútra PDF dokumentu vo formáte PAdES, aby ho bolo možné overiť aj priamo v Acrobat
Readeri pos tiahnutí na vlastný počítač, bez nutnosti používania nejakej serverovej aplikácie . Podpis
zároveň obsahuje aj časovú pečiatku. Takže si môžete na ORSR.SK overiť že pani XYZová v danom
čase bola právoplatnou konateľkou firmy XYZ s.r.o. Použitý ZEP bol firme (resp. Jej konateľke)
vydaný na účely úradnej komunikácie (používame na podpisy podávaných ponúk, a to aj v Českej
republike). Ďalšie možnosti overenia sú priamo v úradnej schránke, alebo bezplatnou službou na
http://zep.disig.sk . Firemná pečiatka nemá v elektronickom svete rovnocenný ekvivalent, keďže je
ľahko kopírovateľná.
Verím,že toto malé nedorozumenie sa podarí vyriešiť.
Róbert Kuchár

Keby si im to poslal v xadese asi by ťa vysmiali. Pritom PADES je zadarmo. Na každom počítači, tablete a mobile.

Vedel by mi niekto erudovany odpovedat co v digitalnom svete odpoveda papierovemu Potvrdeniu z nejakej firmy z podpisom statutara a s PECIATKOU firmy, bez overenia podpisu u notara … (neviem ci som mal pravdu)

Pečiatka ani v papierovom svete nie je povinná, firma nemusí mať povinne pečiatku a ak orgán verejnej moci zastaví konanie o nejakej veci iba preto, že na lajstre chýba pečiatka, tak koná protizákonne. Z toho vyplýva, že ani v e svete pečiatka nemá ekvivalent. A ekvivalentom obyčajného podpisu je ZEP bez časovej pečiatky.

1 Like

podla mna ekvivalentom je elektronicky podpis. ZEP by mal byt ekvivalentom notarsky overeneho podpisu nie? Peciatka je bezvyznamna, nie je zakonna povinost mat peciatku.

Nie, ekvivalentom notársky overeného podpisu je podla mňa ZEP s časovou pečiatkou.

Tak, ako hovorím, ustanovenie § 40 ods. 5 Občianskeho zákonníka:

Na právne úkony uskutočnené elektronickými prostriedkami, podpísané zaručeným elektronickým podpisom alebo zaručenou elektronickou pečaťou a opatrené časovou pečiatkou sa osvedčenie pravosti podpisu nevyžaduje.

Pravdu mas ale potom nechapem naco na EID mam PCA a ACA, naco mi je potom PCA? a ked tam mam ACA, mam si k tomu prikupit casove peciatky? Nedalo sa to nejako zakomponovat do UPVS?

Sú to ľudia, čo ten príbeh poznajú lepšie, ale ku mne sa dostalo tak, že niekde na strane štátu existuje téza, že by sa eID mohlo rozšíriť tak, že by ľudia mali motiváciu používať obyčajný podpis od štátu aj pri bežnejších než úradných veciach, napr. pri posielaní e-mailov, na to tam dali obyčajný podpis. Či má aj iný zmysel, napr. pri prihlasovaní sa na niektoré služby, neviem.

  • zep.disig.sk - automaticky a zadarmo pridáva časovú pečiatku
  • Slovensko.sk - integrovaný podpisovač pri kompozícii správy, neviem, či automaticky pridá časovú pečiatku alebo nie, každopádne naopak rozhodnutia, výpisy a kópie listín mi vždy chodia s časovou pečiatkou

Potvrdeniu firmy zodpovedá akákoľvek forma, ktorou je možné zachytiť obsah úkonu.

Takže kľudne potvrdenie mohlo byt naskenované do PDF a na konci e-mailu z oficiálnej domény firmy s pripojeným menom statutara a označením firmy.

Ale ak by si chcel mat istotu, že ti to nevrátia, stačilo by podanie autorizovať kvalifikovaným certifikátom (a vytvoriť podpis FO alebo pečať PO).

Kvalifikovaný podpis s časovou pečiatkou, ktorým je možné realizovať sprísnené úkony je naozaj špecifikom, ktoré nemá vo svete obdoby. Takže v niečom sme naozaj svetoví.

Naopak, je plne v sulade so smerovanim tohoto statu. Internet banking ma pre mna pridanu hodnotu, takze kde sa da, pouzijem ho radsej ako sa trepat na pobocku. Elektronicka schranka pre mna za tial nema pridanu hodnotu. To ale stat nezaujima, moze ich pouzivanie jednoducho prikazat…

1 Like

to znamena ze ked urad odo mna vyzaduje notarsky overeny podpis a ja to podpisem svojim ZEPom prostrednictvom zep.disig.sk, tak to urad musi akceptovat?

Moja skúsenosť pred novým zákonom o kvalifikovanom podpise je, že áno, úrady to normálne akceptovali.

1 Like

Presne tak.

Aj keď dokument podpise tvoj sused tvojim zepom, úrad to bude považovať za tvoj osvedčený podpis. Nebudeš môcť namietať, že si elektronicky nepodpisoval ty osobne.