Elektronické schránky pre firmy od augusta povinne. Really?

hladenie vinnikov, potrestanie nevinnych a odmenenie nezucastnenych :slight_smile: to zrejme nastane. Problemov je viac, ale ten hlavny je cas, nepodarilo sa vcas vycistit udaje, na UPVS nie je naopjenych dost systemov a to sa tyka aj komercnych. Predstava ze staci dat zakon a nejako to dopadne, to je ukazka preco by pravnici nemali riadit stat :slight_smile:

nemat splnomocnujuce ustanovenie v zakone a predlzit podzakonnym sposobom mimo zakon prechodne obdobie je opovazlive.

krizovy management by mal vyzerat inak. priznat pochybenia a oznamit dokedy budu odstranene.

napr. zo zakona musime spustit schranky, zverejnime zoznam subjektov, ktore sa nam nepodarilo stotoznit s fo, stotznenie zabezpecime do mesiaca, atd.

2 Likes

a teraz pesnicku o fungujucich systemoch, ktore vznikli za tvojho posobenia …

2 Likes

:smiley:
Uz som to pisal v inej téme. Som tu od 26.5 a dostal som sa sem náhodou, lebo sekcia hľadala legislatívca. Mňa si vybral riaditel odboru, ktory odisiel k 31.5. Som tu jeden z mála “nezávislých” a nemám za sebou žiadnu minulost z IT prostredia. Som nezaťažený vztahmi v politike a ani ma nezaujímajú. Prišiel som sem, lebo mám pocit, že eGovernmentu rozumiem a mozem pomoct v jeho presadzovaní…Ak to nepôjde, tak tu nebudem…

1 Like

Teším sa, ze chceš pomôct slovenskému egovu. skús napísať, aké nalezitosti by malo mat elektronické rozhodnutie organu verejnej moci - aby bolo prenositeľné medzi elektronickým a papierovým svetom.

Napr. Rozhodnutie správneho organu o uložení pokuty, ktoré sa bude doručovať do elektronickej schránky.

To ma skusas alebo to potrebujes vediet? Ak skusas ok, mozeme, ale potom idem ja :wink:
Ale zase spajas viac veci a neviem ci sa vyjadrim uchopitelne…
Ad1) elektronicky uradny dokument, cize napr. rozhodnutie o ulozeni pokuty, musi splnat obsahove nalezitosti rozhodnutia podla osob.pr. (par.26).
Ad2) kazdy takyto dokument musi OVM autorizovat podla par.23 ods 1 (tusim) a dorucit ho do eDesku , ktory je aktivovany na dorucovanie. V takom pripade sa pouziju ust. o elektronickom dorucovani a plynu lehoty podla tohto zakona.
Ad3) k tej tvojej prevoditelnosti,ktoru si sem zamotal len tolko, ze legislativne je vykonatelna, technicky zatial nie, aj ked podla mna by mohla byt.

K bodu 2. Aké náležitosti ti budú chýbať oproti papierovemu podaniu?

Ak by si si vedľa seba na stôl položil rozhodnutie doručené do schránky autorizované epodpisom OVM a to iste rozhodnutie doručené papierovou poštou…

Prevoditeľnosť je dosť podstatná, nakoľko štát má zabezpečiť materializáciu verejnej listiny :slight_smile:

A ešte jeden atribút elektronického dokumentu: dlhodobosť. :slight_smile:

Neviem kde mieris…jedine co ma napada je prevzatie…
Prevoditelnost stoji na tom ze chybal postup pre elektronicku osvedcovaciu dolozku…Podla mna je zarucena konverzia institut, ktory pri dobrej interoperabilite nepotrebujeme. Uradnik potrebuje overit udaje nie vystup z ineho isvs…nas eGov je zamerany “formularovo” a to je cely problem…
Ano na tú som zabudol…podla mna je ale rovnaka ako pri papieri. Ale ide o to ze ty dokumenty nepotrebujes ani uchovavat, kedze v skutocnosti stacia pristupy uradnika do registrov statu.a tebe moze kazdy ovm len pridavat “opravnenia” teda role…Napr ziskal si vodicak? Na co mi je dalsia karta? Staci ho nahrat na eID. Naco mi je Vypis z RT,staci dat suhlas ovm na overenie udajov v IS GPSR…atd atd

takže celé to stojí na doložke… , verejná listina by ale doložkou asi mala mať, či?

Ako preukážeš nesúlad zapísaných údajov v registroch po rokoch napr. na katastri nehnuteľnosti?

Elektronickým dokumentom s neplatným certifikátom alebo verejnou listinou s pečiatkou a podpisom úradníka?

Obsahové náležitosti doložky v ČR
Ověřovací doložka z elektronické do listinné podoby obsahuje následující údaje:

název subjektu, který konverzi provedl,
pořadové číslo, pod kterým je konverze vedena v evidenci provedených konverzí (úložiště ověřovacích doložek),
údaj o ověření toho, že obsah výstupu odpovídá obsahu vstupu,
údaj o tom, z kolika listů se skládá vstup,
datum vyhotovení ověřovací doložky,
údaj o tom, zda byl vstup podepsán platným uznávaným elektronickým podpisem nebo označen platnou uznávanou elektronickou značkou, číslo kvalifikovaného certifikátu, na němž je uznávaný elektronický podpis založen, nebo číslo kvalifikovaného systémového certifikátu, na němž je uznávaná elektronická značka založena, a obchodní firmu akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb, který kvalifikovaný certifikát nebo kvalifikovaný systémový certifikát vydal,
datum a čas uvedené v kvalifikovaném časovém razítku, číslo kvalifikovaného časového razítka a obchodní firmu akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb, který kvalifikované časové razítko vydal, byl-li vstup kvalifikovaným časovým razítkem opatřen,
otisk úředního razítka, jméno, případně jména, příjmení a podpis osoby, která konverzi provedla.

A aha co je zverejnene na webe Slovensko.sk:
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_zarucena-konverzia/

Myslim ze uz sme v debate niekde inde …:slight_smile:

Stále sme pri verejnej listine buď papierovej alebo elektronickej. Skús si stiahnuť výpis z obchodného registra podpísaný epodpisom v ČR a v SR a porovnaj.

Nie vsetko ju musi mat…LV z katastra autorizovany okresnym uradom nema osvedcovaciu dolozku a je verejnou listinou…
Ten postup stanoveny je …neexistuje Register zarucenej konverzie…takisto ako napr. Register plnomocenstiev (opravneni)…

pri elektronickom výpise potrebuješ doložku

  1. Ktorá preukazuje a jasne indikuje ze ide o elektronicky dokument, elektronicky podpísaný - soft konverzia

  2. A pri faktickej listinnej konverzii potrebuješ doložkou osoby a organu ktorý konverziu vykonal - hard konverzia

Ak budú elektronické dokumenty opatrené elektronickou pečaťou OVM, podľa tejto zistíš, ktorý organ listinu vydal

  • naviac okrem pečate OVM by mal rovnopis dokumentu podpisovať aj príslušný zamestnanec svojim epodpisom

Takto to hodnotím aj ja.
Zábavné mi príde vehementné tvrdenie zo strany Pelleho úradu, že ich postup je určite úplne korektný. Podobne flexibilne by to mohlo byť aj pri povinnostiach FO/PO, napr. podávanie daňovného priznania do 31.3. stačí tiež že “začnem realizovať”.

Oceňujem tento pohľad a tiež si myslím že štát nezabezpečil dostatočné podmienky.
Čo je však oveľa smutnejšie - oficiále sa Pelleho úrad zatiaľ tvári že zo strany štátu je všetko OK a jediná chybička je že tí neschopní konatelia si ešte nevybavili eID.
Pritom skutočný nositeľ úlohy ÚV/NASES klasicky hlboko mlčí, prípadne pripravuje odôvodnenie nejakých ďalších miliónov € čo do toho treba naliať…

Očakávam, že za “nedostatok” v zmysle nesplnenia zákonnej povinnosti príde nejaká sankcia.

Toto nie je pravda. Na výkon verejnej moci elektronicky sa vzťahuje aj iné prechodné obdobie - viď. §60.1. Takže je úplne legálne, že aj s aktivovanou schránkou PO nevybaví elektronicky do 1.11.2016 nič.

1 Like

Ľubor, takže potom tvrdíš, že zo 6000 OVM nie je ani jeden technicky pripravený vykonavať verejnú moc. k 1.8.2016 - prechodne ustanoveni je podmienené

budú teda od 1.11.2016 pripadne od 1.1.2017 uz technicky pripraveni? zmyslom prechodneho obdobka bolo, ze ovm vyuziju cas na pripravu a spustenie a postupne sa budu pripajat na jednotlive moduly.

Podľa zverejneného videa NASESu, úrad vlády je technicky pripravený na elektronické doručovanie. Takze úradná pošta môže prúdiť výlučne cez dátové schránky NASESu, vláda alebo jednotlive rady môžu hlasovať elektronicky per rollam. Taký telekomunikačný úrad bude zrejme už dávno pripravený komunikovať s providermi cez dátové schránky, ÚRSO s výrobcami a dodávateľmi energii… Takze zákonnou aktiváciou 1.8.2016 sa začne konečne šetriť na poštovnom.

Podľa 60.15 eGov Úrad vlády počas troch rokov odo dňa účinnosti tohto zákona zverejňuje na ústrednom portáli informatívny zoznam orgánov verejnej moci, u ktorýc je možný úplný výkon verejnej moci elektronicky.

Tieto majú v zmysle 17.1 povinnosť komunikovať medzi sebou elektronicky (s výnimkou priamych služieb) a rovnako vo vzťahu k FO a PO musia prednostne konať elektronicky.

Navyse nedavno som pocul zaujimavy udaj, zecca 60 000 z cca 350 000 registrovanych PO na slovensku ma cisto zahranicneho vlastnika a ti ako vieme sa nemozu prihlasit do UPVS, ale schranky maju aktivovane, to som zvedavy ako sa to (nie sa to, ale nase vnutro, financie a urad vlady) poriesi…

Bol by som omnoho radšej keby boli povinne aktivované všetkým poslancom NRSR…

3 Likes

nájdi poslanca a daj pozmeňovák

1 Like

Preco si mozes poziadat o estonsku eID aj mailom a aj ked nie si estonec ? A vydaju ti ju na ambasade ? To je najskor len o legislative … Keby si mohol aj o nasu … tak je to vyriesene …

a takto je to prezentované v zahraničí :wink:
https://joinup.ec.europa.eu/community/epractice/news/over-300000-firms-use-slovak-government-emailbox

2 Likes